Урок, Презентація Тварини рідного краю

Про матеріал
Цікавий комбінований урок. Заняття-подорож у супроводі з презентацією, що сприяєрозширеню уявлення гуртківців про природу рідного краю; формувати уявлення про диких тварин рідного краю; формувати поняття «лука», ознайомити із тваринами, які мешкають на луці; розвивати вміння аналізувати, порівнювати, класифікуватиописувати та розпізнавати тварин; розвивати мислення, увагу, спостережливість, бажання пізнавати рідний край; виховувати любов до рідного краю, бережливе ставлення до тварин рідного краю. .
Перегляд файлу

 

Тема заняття: Тварини рідного краю

Тип заняття:комбінований

Форма заняття:заняття-подорож з Їжачком-Хитрячком

Мета:розширити уявлення гуртківців про природу рідного краю; формувати уявлення про диких тварин рідного краю; формувати поняття «лука», ознайомити із тваринами, які мешкають на луці; розвивати вміння аналізувати, порівнювати, класифікуватиописувати та розпізнавати тварин; розвивати мислення, увагу, спостережливість, бажання пізнавати рідний край; виховувати любов до рідного краю, бережливе ставлення до тварин рідного краю.

Обладнання: презентація, підручник, розмальовки «Їжачки».

Література: Природознавство: підруч. для 1-го кл., загальноос-віт. навч. закл./

Т. Г. Гільберг, Т. В. Сак. – К.: Генеза, 2014. – 176 с.

 

Хід уроку

  1. Організаційний момент

Пролунав уже дзвінок
Час почати наш урок
Будем  добре  працювати,
Щоб  знання  міцніші  мати.
Ми часу дарма не гаймо,
До природи вирушаймо.

  • Сьогодні на урок до нас завітав гість, а хто саме це ви маєте дізнатися відгадавши загадку

В нас гуляє біля тину,

Має носик-намистину,

Сам він схож на будячок

Це колючий …(Їжачок)

 

  • Отже, сьогодні саме гарний захисник природи  Їжачок - Хитрячок буде протягом уроку супроводжувати нас, разом будемо виконувати цікаві завдання і пізнавати природу.

 

1. Хвилинка спостережень

  • Дітки, наше заняття сьогодні дещо незвичайне, разом з Їжачком ми  вирушаємо в уявну мандрівку. Зазвичай, вирушаючи в подорож, треба дізнатися про погоду, щоб в дорозі нас не спіткали негаразди. А погоду де ми дізнаємося? Потелебаченню у нашого ведучого прогнозу погоди. Це ми і зробимо зараз.

   ( Учитель викликає учня до дошки)

- Яка зараз пора року? Який місяць? Яке число?

-  Тепло чи холодно надворі?

                  -  Стан неба? Опади? Вітер?

                  - Температура повітря?

  1. Перевірка засвоєних знань, умінь і навичок

1. Гра "Зберемо врожай"

У нас є ось такі три кошика, ми маємо скласти у 1 кошик лише овочеві рослини, 2 – плодово-ягідні, і 3-й – зернові.

  1. Буряк, морква
  2. Яблуко, слива
  3. Кукурудза, пшениця
  • А які ще овочеві рослини ви знаєте? (картопля, цибуля, редька)
  • Які плодово-ягідні? (полуниця, вишні, груші)
  • Які зернові? (рис, овес, просо)
  • Дуже гарно впорались!

 

  1. Постановка мети і завдань. Загальна мотивація навчальної діяльності

1.  Розгадування загадок

- Щоб дізнатися за чим ми будемо спостерігати в нашій подорожі, Їжачок пропонує вам відгадати загадки

1. Не ходжу я,  а скакаю, бо нерівні ноги маю.
Через поле навмання перегнав би я коня. ( Заєць)

2. Дуже товсті ноги маю, тихо їх переставляю.
Височезний я на зріст, замість носа в мене хвіст.  ( Слон)

3. Сам чорний, та не ворон, є роги, та не бик, шість ніг без копит.  ( Жук )

4. Не лікар, а дерева лікує.
З дерева лунає звук: хто там стукає: тук-тук? (Дятел).

5. Хто крилатий, гарний, гожий,

   На красиву квітку схожий,
Має довгий хоботок,
П’є нектар ним із квіток?  ( Метелик )

6. Стрибає з гілки на гілку, зветься … ( Білка)

7.  Я руда, низького росту, хитра я і довгохвоста.
На курей я вельми ласа –  в них таке смачненьке м'ясо…
Вовку-брату я сестриця, а зовуть мене… (Лисиця )

2. Вправа «Вилучи зайве»

- Всі загадки відгадані.

- Яким одним словом можна назвати відгадки? ( Тварини )

  • Тож розглянемо галерею тварин, яка у нас утворилась.

-   Яких  з цих тварин ви можете побачити  у нашій місцевості?  ( Сова, метелик,         білка, заєць, жук, дятел, лисиця )
-     Назвіть ту тварину, яку ви не назвали. ( Слон)

  • Чому? ( Слони в нашій місцевості не водяться, а всі інші  зображені  тварини  живуть  у наших краях)
  • Як ви думаєте, чому в нас слони не мешкають? (бо вони не пристосовані до нашого клімату, їм нема де жити, чим харчуватись)
  • А чому інші тваринки в наш мешкають?
  • Як називають тварин, які живуть у лісі? ( Дикі тварини )
  • Яких  ще диких тварин ви можете побачити  у лісах нашого краю?
  • Які групи тварин ви бачили в нашій місцевості? (всі групи тварин)

 

  • Сьогодні разом  із нашим хоробрим захисником природи  ми будемо спостерігати за дикими тваринами  саме нашого рідного краю – Сумщини.

 

  1. Засвоєння нових знань, умінь і навичок

1. "Відповіді на запитання"

  • Але спершу Їжачок хоче, щоб ви дали відповіді на запитання

Користуючись галереєю малюнків пригадайте групи тварин.

  • Які групи тварин ви знаєте? (птахи, звірі, комахи, риби)
  • Назви серед тварин комаху. (сонечко)
  • Яка ознака комах? ( Комахи мають по 6 ніжок)
  • Назвіть на малюнках птахів. (ластівка, дятел, сова)
  • Якого птаха називають лікарем? ( Дятла)
  • Назви нічного хижого птаха. ( Сова )
  • Які загальні ознаки птахів? ( Тіло вкрите пір’ям)
  • Якого звіра  можна знайти серед цих тварин?  ( вовка )
  • Яка головна ознака звірів? ( Тіло вкрите шерстю, годування дитинчат молоком )
  • Назвіть тварин, що мешкають у воді? (щука)
  • Яка головна ознака риб? (Тіло вкрите лусочками, мають плавці)
  • Отже, які групи тварин ми пригадали? (звірі, птахи, комахи, риби)

 

  • А де живуть тваринки в нашій місцевості? (у лісі, у полі, у водоймах)
  • А як ви вважаєте, чому саме там вони знайшли свій прихисток? (бо вони можуть сховатися від ворогів, знайти собі їжу)

 

2. Складання правил поведінки

- Перш ніж ми вирушимо в подорож пригадаймо правило поведінки в природі.

- Які правила ви знаєте?

- Погляньте Їжачок приготував для вас ось такі знаки, розшифруйте їх

1. Не рубай дерева!

2. Не ламай гілки!

3. Не розводь багаття!

4. Не сміти!

- Які щє правило поведінки слід дотримуватися?

(   1. Не розорюй пташині гнізда, не чіпай пташенят!

             2. Дотримуйся в лісі тиші!

             3. Не турбуй тварин!)

4. "Подорож до лісу" ( вчитель вмикає аудіо запис «Ліс» та записи звуків тварин лісу)

  • Ну що ж, ви повністю готові до подорожі. Тому Їжачок запрошує нас до лісу.
  • Заплющить оченятка, прислухайтесь до звуків весняного лісу. У лісі тваринам легко сховатися серед рослин від ворогів, знайти собі їжу і збудувати житло, тому тваринний світ лісу дуже різноманітний. У лісі живуть різноманітні тваринки,  як невеликі за розмірами, так і досить великі.
  • Ось прислухайтесь до цього звуку, чи знаєте ви що то за тваринка?
  • Дятел

Дятел - невеличка пташка, що живе у лісах, парках та скверах. Пір’я на спині і крилах у нього чорного кольору, а грудка біла, на голові, ніби червона шапочка вдягнена. У дятла міцний дзьоб. Ним він дістає комашок та личинок з-під кори дерев. Міцно тримається дятел своїми кігтистими лапками за стовбур, спираючись на хвіст. Він у великій кількості поїдає лісових шкідників  попелиць, гусениць метеликів і комах, які живляться деревиною.

  • Послухай якої тваринки це голосок?
  • Вовк

У природі — це розумний, спритний, витривалий і сильний хижак, живиться переважно м'ясом диких тварин. Колір шерсті вовка залежить від тієї місцевості де він мешкає, у нас це здебільшого сіре та коричневе хутро. За нічне полювання він може долати до 100 кілометрів. Шукаючи їжу, вовки можуть бродити цілу ніч.

  • Послухайте наступного звіря? Чи знайомий вам його голос?
  • Лисиця

Хитрує лисиця не лише в казках, а й у повсякденному житті. Не раз, наприклад, спостерігали, як лисиця обдурює птахів: перекинеться на бік, відкине лапи - лежить не ворухнеться, ніби мертва. Тіло лисиці вкрите густою шерстю яскраво-рудого забарвлення. Лисиця має добрий слух і нюх, гарну пам'ять - найменші зміни в звичайній обстановці помічає одразу і виявляє необхідну обережність. Добре плаває, стрибає.Основна їжа лисиці -  гризуни (миші, полівки). За рік вона знищує їх декілька тисяч. 

  • А що це за мешканка лісу?
  • Сова

Сова – літає безшумно тому що в неї дуже м’яке пір’я. Полює сова переважно вночі. У неї зігнутий дзьоб та гострі кігті на лапах, чудовий зір.  Вирізняється сова поміж інших тим, щонавіть у безмісячну ніч в густому лісі, ці птахи використовують слух, а слух у них просто неймовірний! За одну добу сова з’їдає 20–24 дрібних гризунів. Таким чином одна сова зберігає нам з вами тон­ну добірного зерна.

  • А чий це голосочок?
  • Єнот

У порівнянні з іншими хижаками слух і зір єнотів розвинені середньо, а нюх - гарно. Єноти всеїдні - вони харчуються всім: розшукують усіляку їстівну рослинність або ловлять гризунів, жаб і рибу, шукають личинок комах.Відмітною рисою є кмітливість і пристосовність до навколишніх умов.Єноти добре лазять по деревах, а живуть переважно в дуплах (або нірках).

  • А що це за пташинка?
  • Зозуля

Кування зозулі чув кожний із нас, а от саму зозулю побачити дуже важко, це пов’язано з  її забарвленням. Гнізд зозулі не будують і пташенят не висиджують. Самки підкладають яйця в чужі гнізда Свої гріхи зозуля цілком спокушує знищенням шкідливих комах, особливо волохатої гусені шовкопрядів, від якої відмовляються більшість інших птахів. Отже, протягом довгого липневого дня, зозуля з’їдає їх понад тисячу. Винищуючи волохату гусінь зозуля врятовує ліси, парки і сади.

  • Отже, яких ми тварин зустріли в лісі?
  • А яких ще можемо зустріти?

 

2. "Подорож до луків"(запис звуків тварин луків)

  • Побували ми в лісі, а далі Їжачок запрошує нас до луків. Луки – це місце поблизу водойм, вкрите травою. Там багато сонячного світла, ще й волога земля, тому трава росте висока і соковита.Поласувати комашками на луки прилітають ластівки, очеретянки, лелеки. Біля річки багато жаб, є вужі. На луках збирають лікарські рослини.
  • Що таке луки? (місце поблизу водойм укрите травами)
  • Як ви гадаєте, які тваринки там мешкають?
  • Ось нам трапилась перша мешканка луків
  • Що це така за пташка? Послухайте її розмову
  • Лелека

Лелека – великий перелітний птах. Восени він летить у теплі краї, а весною повертається на рідну землю. Адже тут він народився і тут появляться його лелеченята.  Поселяються ці великі та гарні біло-чорні птахи з довгим червоним дзьобом на луках, полях, поблизу боліт. Жаби – їхня улюблена страва. В’ють свої гнізда на високих стовпах, стріхах та коминах людських осель.З цими птахами пов’язують багато прикмет. Вони є символом гарної родини.

 

  • А ось і наступна жителька луків
  • Плиска

Цю пташку спритну в нас йменують плискою, бо вона неначе той плескатий камінь ковзає над поверхнею води і землі. Це невеличка пташка, плиска регулярно облітає свою ділянку, охороняючи її від родичів і вистежуючи здобич. Основною їжею плиски слугують комахи.

 

  • Цю пісеньку ви напевне точно чули.
  • Коник

-         Про зеленого коника говорять, що він „розмовляє" крилами, слухає передніми ногами . Для зеленого коника є характерним маскувальне забарвлення, завдяки якому він стає майже невидимим у траві. Якщо коник не рухається, його дуже важко помітити. Кожен вид коників виконує свою пісеньку, утворюючи звуки різними способами. Цвірчання коників можна почути вдень, після обіду і ввечері. На гомілках коника розташовані органи слуху. Найбільше їм смакують м'які соковиті частини рослин, яких дуже багато на луках

- Погляньте, а що це за мешканець луків?

  • Кріт
  • Невеличка тваринка чорного кольору. Основною їжею крота в природі є дощові черв'яки , личинки і лялечки комах, дорослі комахи, що живуть в землі. Кріт веде підземний спосіб життя, рідко виходить на поверхню. Кріт живе в угіддях з великою вологістю - на луках.  Якщо видобутку мало, кріт риє і риє нові ходи. У крота шерсть прилягає по напрямку пригладжування, не має визначеного напрямку росту.

 

  • А що то за комашка така?
  • Джміль
  • А ви знаєте, що джмелі, як і бджоли, корисні комахи. Хоботок у  них довший, ніж у бджіл. Тож дістають нектар і пилок (це їхня їжа) із значно глибших квіток. Деякі рослини (конюшину, люцерну, бобові) запилюють лише джмелі. Ці комахи підтримують сталу температуру свого тіла завдяки роботі м’язів під час польоту. А коли джміль не летить, то гуде. Це він зігрівається – посилено працює м’язами, а крильця залишаються нерухомими.Джмелі можуть збирати нектар і пилок з квітів навіть у негоду, коли бджоли та інші комахи ховаються. За хвилину джміль здатен відвідати 20 – 25 квіток.Джмелі влаштовують під землею гнізда, найчастіше  в покинутих мешканцями мишачих нірках.

 

  • А що то за квіточка яскрава літає?
  • Павине око

 Метелик павичеве око дуже яскрава і красива. Крила пурхають красунь буро-червоного кольору з чорно-сірою облямівкою по краях. Тіло чорне, зверху помітний рудуватий відтінок.  Найбільш сприятливе середовище для цих дивно-прекрасних створінь – відкрита місцевість. Павичеве око комфортно почуває себе, пурхаючи на луках, у степах, на узліссях лісів. Парки і сади теж можуть пишатися такими красивими мешканцями. Більшість метеликів харчується нектаром квітів, деякі - соком, який витікає з дерев. Перші весняні метелики п'ють талу воду і березовий сік.

 

  • Отже, які тварини живуть на луках?
  • Яких з них ви бачили?
  • А чому вони мешкають саме  там?

 

3. "Подорож до водойм"

  • Ось поруч із луками знаходяться і водойми
  • Хто може мешкати там?
  • Яких тваринок ви знаєте?

 

 

 

  • Щука

Звичайна щука справедливо вважається найхижішою прісноводною рибою, її називають акулою прісних вод. Стверджують, що щуки дуже довговічні, і тривалість їхнього життя обчислюється 20-25 роками.М’ясо щуки вва­жалося поганим у стародавніх римлян, але наразі цінується, особливо в англійців. Щука проковтує все, що може схопити: всіляких риб, не виключаючи і собі подібних.

 

  • Видра

Видри є недовірливими звірками, що тримаються поодинці, та ведуть активний спосіб життя в нічний час. Полюють вони у воді, а в пошуках їжі здатні по суші здолати великі відстані між різними водоймами. Видра не гребує раками й комахами, що живуть у воді, а також  жабами. Видра дуже добре плаває. Полюючи на риб, вона заганяє їх у пастки, де ловить їх своїми сильними щелепами з гострими зубами. Рибу з'їдає, щойно вийде на сушу

 

  • Окунь

Окуня вважають хижою рибою, це звичайно не щука, але він теж досить агресивний і швидкий.Маскувальне забарвлення допомагає річковому окуневі бути непоміченим. Харчується в основному дрібною рибою - плотва, бички, мальками риб.Ловить жаб, і навіть річкових раків. З настанням холодів, восени, річковий окунь мігрує у відкриті і глибокі місця, де вода тепліша, опускаючись на дно. 

  • Жук плавунець

Живе плавунець у ставках,  річках. Верхні крила у нього гарні — темно-коричневі з жовтою смужкою по краях. Тіло жука  сплющене, а задні ноги вкриті волосками-щетинками, і, підгрібаючи ними, неначе веслами, жук швидко пливе. Інколи він піднімається на поверхню води, щоб набрати повітря. Жук-плавунець — хижак. Він нападає на комах, рачків, пуголовків. Інколи навесні жуки переселяються з однієї водойми в іншу. Тоді їх можна побачити навіть на вулиці міста.

  1. Систематизація та узагальнення нових ЗУН
  • Ну ось ми і по подорожували з Їжачком, тому час і відпочити

1. Фізкультхвилинка

Діти лісом гуляли,

За природою спостерігали.

Вгору — на сонце —

подивились, промінчиками зігрілись.

Метелики літали,

Крильцями махали.
АТравичка росла
низенька-низенька
Дерева високі-високі.
Вітер дерева колише, гойдає,
Птахи летять, відлітають,
А діти тихенько
за парти сідають.

 

  • Де ми побували?
  • Час і в клас повертатись та за підручничок взятись
  1. Робота в підручнику
  • Розгляньте малюнки на ст. 80 і назвіть групи тварин, зображених на малюнках. (Дятел і си­ниця — це птахи, білка і кріт — це звірі, щука і в'юн — це риби, джміль і метелик — це комахи.)
  •  Що зображено на малюнку в кружечках?  Скажіть, які тваринки відносяться, до першого кружечка, які до 2, 3, 4? (У кружечках зображені ознаки різних груп тварин: комах — 6 ніг; риб — луска, якою вкрите тіло; звірів — шерсть, якою вкрите тіло; птахів — пір'я, яким вкрите тіло)
  • Пригадайте, як називається рівне місце поблизу водойми, укрите травами?
  • Погляньте на сторіночку 81, які тварини там зображені?
  • Де ці тварини мешкають? (на луках)
  1. Робота в зошиті
  • Відкрийте зошити на ст.37 погляньте вам необхідно підкреслити тих тварин, що живуть в нашій місцевості
  • Чудова робота, мої помічники! Їжачок хоче перевірити чи уважно ви з ним мандрували і пропонує пограти в гру «Впіймай тваринку, що живе на луці»
  1. Гра "Впіймай тварину, що мешкає в твоєму краї"
  • Якщо ви впізнаєте тваринку, що живе саме на луці плескайте в долоні.

Метелики, вовк, тигр, слон, лисиця, лелека, гіпопотам, папуга, кит,коник, щука, кріт, плиска, окунь, білка.

  • А чому саме ці тваринки мешкають у нас?
  • Молодці, уважні які мандрівники!

 

Х. Застосування і засвоєння

1.  Гра «Упізнай тваринку по опису»

- А зараз Їжачок- Хитрячок пропонує вам в ось таку гру пограти. Треба впізнати тваринку лише за її описом. Слухайте уважно!

  • У цього звіра невелике тіло, носик витягнутий, лапки маленькі та корот­кі, замість хутра у нього голки, всеїдний. ( Їжак )
  • За якими ознаками ви впізнали цю тваринку? (маленькі лапи, голочки, всеїдний)
  • Вона невелика, хутро руде, на лапках хутряні подушечки, хижак. ( Лисиця )
  • У цього птаха такий міцний хвіст, що він ним підтримує тіло на дереві, а за допомогою дзьоба він дістаєшкідників глибоко з кори дерев.(Дятел)
  • Як ви впізнали, що це саме дятлик?
  • Вона маленька, вертлява, хутро коричнево - рудого кольору. ( Білка )
  • Ця пташка гнізда свого не має, яйця іншим підкладає, та у лісі в холодку  все кує. (Зозуля)

 

- Молодці! Ви чудово справились із цим завданням. Їжачку - Хитрячку дуже подобається ваша робота

2. Гра «Чия це пісня?»  (додатково*)

- А чи знаєте ви чия це пісенька?

«Чик-чирик!» — горобець;

 «Кар-кар!» — ворона;

 «Ку-ку!» — зозуля;

«Тьох-тьох!» — соловей;

          «Угу-угу!» — сова.

ХІ. Підсумок заняття. Рефлексія

  • Ну ось підходить наш урок до завершення.
  • Їжачку дуже цікаво дізнатися:
  • То про яких тварин ми сьогодні розповідали? ( Про диких тварин рідного краю )
  • Які тваринки у нас мешкають?
  • Чому саме вони мешкають в нас?
  • Що вам сподобалось?

Вправа «Незакінчене речення»

  • Я дізнався…
  • Мені сподобалось…
  • Мені треба працювати над…

- Їжачоку – Хитрячоку сподобалось, що ви були такі уважні і розумні, гарно відповідали і він приготував для вас цікаві сюрпризи  і дякує за урок.

 

docx
Додано
19 березня 2020
Переглядів
1653
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку