Урок "Природоохоронні території. Червона книга України" конспект уроку з біології, 7 клас

Про матеріал
  1. Урок з біології для 7 класу з використанням інформаційно-комунікаційних технологій для демонстрації відеофрагментів. Використано пошукові та проектні форми роботи на основі аналізу природоохоронних об'єктів Сумської області та Білоруського району. За підручником "Біологія" 7 клас. Автор Соболь В.І. Урок розроблено з урахуванням вимог програми з біології.
Перегляд файлу

Урок № 65

Тема: Охорона тваринного світу . Червона книга України. Природоохоронні території.

 

Мета:  узагальнити знання учнів про вплив діяльності людини на природні угруповання, показати  роль тварин  у житті людини, необхідність раціонального природокористування, охорони та відновлення; познайомити з системою заходів з охорони природних угруповань, продовжувати екологічне виховання учнів.

Очікувані результати: учні повинні  виявляти ціннісне ставлення до живої природи, знати терміни «Охорона природи», «Червона книга» та інші, знають відмінності між природоохоронними територіями, називають природоохоронні території України, Сумської області, Білопільського району. 

Обладнання : комп’ютер, мультимедійні презентації, «Червона книга України, папка «Природоохоронні території» , картки з визначеннями, фото тварин, які занесені до Червоної книги, буклети, створені учнями.

До підручника для 7 класу «Біологія» автор В.І. Соболь.

Тип уроку: засвоєння нових знань ( з використанням ІКТ, інтерактивних методик)

 

ХІД УРОКУ

 

I. Організаційний момент.

«Доброго дня» - мовлю за звичаєм.

«Доброго дня» - кожному зичу я.

Тож усміхніться, любі діти,

Я вашим успіхам буду радіти.

 

Щоб наш урок був цікавим і якісним, прошу усіх зібрати свої думки, вміння і бути активними.

 

На сьогоднішньому уроці ми з вами повторимо вивчений матеріал, опрацюємо нову тему, перевіримо,  як ви виконали випереджувальне завдання, і , звичайно, отримаємо гарний настрій і оцінки за свою роботу.

 

II. Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності .

Чи бачили ви таку тварину? Хто вона? Що ви можете про неї сказати? (жук – олень, ропуха,…., занесені до Червоної книги )

 

III. Оголошення теми, мети уроку

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Охорона тварин. Бесіда.

1. Чи впливає діяльність людини на природу? Наведіть приклади.

Прочитати  «Пам’ятайте» с. 269 підручника

2. Як можна зарадити негативному впливу людини на природу?

 

2. Розповідь учителя про Червону книгу України

Червона книга України — анотований та ілюстрований перелік рідкісних видів та видів, що знаходяться під загрозою зникнення на території України, і підлягають охороні; основний документ, в якому узагальнено матеріали про сучасний стан рідкісних і таких, що знаходяться під загрозою зникнення, видів тварин і рослин, на підставі якого розробляються наукові і практичні заходи, спрямовані на їх охорону, відтворення і раціональне використання.

До Червоної книги України заносяться види тварин і рослин, які постійно або тимчасово перебувають чи зростають у природних умовах на території України, в межах її територіальних вод, континентального шельфу та виняткової (морської) економічної зони. Занесені до Червоної книги України види тварин і рослин підлягають особливій охороні на всій території України.

Організація збереження видів тварин і рослин, занесених до Червоної книги України, поліпшення середовища їх перебування чи зростання, створення належних умов для розмноження у природних умовах, розведення та розселення – ось основне її призначення.

Червона книга України є основою для розробки подальших дій, спрямованих на охорону занесених до неї видів тварин і рослин.
Занесені до Червоної книги України види тварин і рослин підлягають особливій охороні на всій території України.

Залежно від стану та ступеня загрози для популяції видів тварин чи рослин, занесених до Червоної книги України, вони поділяються на такі категорії:

-    зниклі;

-    зникаючі;

-    вразливі;

-    рідкісні;

-    невизначені;

-    недостатньо відомі;

-    відновлені.

У Червоній книзі України про кожний із видів тварин і рослин, занесених до неї, вказуються такі відомості: категорія, розповсюдження, основні місця знаходження, чисельність у природі, в тому числі за межами України, її зміни, відомості про розмноження або розведення в неволі (культурі), заходи, що вжиті та які необхідно здійснити для їх охорони, джерела інформації. У Книзі також містяться картосхеми розповсюдження та фотографії (малюнки) занесених до неї видів тварин і рослин.

Ведення Червоної книги України покладається на Міністерство екології та природних ресурсів України. Підставою для занесення до Червоної книги України певного виду тварин або рослин є дані про чисельність та її динаміку, ареал і зміни умов існування, що підтверджують необхідність вжиття термінових заходів для їх охорони.

Рішення про занесення видів тварин і рослин до Червоної книги України приймається Міністерством екології та природних ресурсів України. Воно ж здійснює державний контроль за додержанням вимог щодо охорони та відтворення видів тварин і рослин, занесених до Червоної книги.

(демонстрація  друкованої Червоної книги України  або її електронної версії на проекторі)

Проблемне питання до учнів: «Чому з кожним роком збільшується кількість видів, які заносять до списків тих, що потребують охорони?»

2. Словникова робота з термінами( заповідник, заказник, національний природний парк…

Робота в парах з картками, текстом підручника та «Словником основних понять» с. 287, запис у зошити визначення і назви природоохоронних об’єктів.

1 пара – зоологічні музеї, зоопарки

2 пара - заповідно – мисливське господарство

3 пара - заповідники;
4 пара - національні парки; пам’ятки природи

5 пара – заказники

Обговорення та відповіді учнів.

 

Запитання: «Чи знаєте ви природоохоронні об’єкти на території Сумської області? свого села?

Отже, ви звернули увагу, що на території Сумської області теж є природоохоронні об’єкти.

Демонстрація учителем  відео   «Деснянсько  - Старогутський національний природний парк»

 

Релаксація.

Всі вдихайте…

видихайте..

Все в порядку, спочивайте,

Дружно руки піднімайте…

Все чудово – опускайте..

нахиліться, розігніться,

Сядьте прямо, усміхніться.

Все прекрасно, бо сьогодні

Всі  веселі та здорові.

V.Узагальнення і систематизація знань

    Презентація учнівських проектів.

   1) Повідомлення учня «Природоохоронні території Сумської області»

   2) Заповідник «Михайлівська цілина»

 

Демонстрація  учителем відеофрагменту «Михайлівська цілина» 

 

 3) Пошукова робота на території населеного пункту:

Звіт учнів   «Середньосеймський заказник»

 Буклети    «Хохуля»

                   «Бобер європейський»

 

VI. Підсумки уроку

Я знав (ла)…. На уроці я дізналась  про… Я можу зробити підсумок, що…Я хочу дізнатися…

Оцінювання.   

VII. Домашнє завдання .

Читати матеріал § 62, дати відповіді на питання підручника  по рівнях  с.272  (усно), розглянути ілюстрації с.273.

1

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Слівінська Ольга Лонгинівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
doc
Додано
5 березня 2018
Переглядів
5361
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку