Ознайомити учнів з особливостями таких космічних тіл, як зорі, навчити знаходити на нічному небі сузір'я Великої та Малої Ведмедиці, Полярну зорю,Чумацький шлях,орієнтуватися за Полярною зорею; розвивати інтерес до астрономії, вчити порівнювати , розмірковувати, висувати гіпотези та перевіряти їх; виховувати дбайливе ставлення до навколишнього світу та відповідальне ставлення до власного здоров'я.
Дем’янівська ЗОШ І-ІІ ступенів
Урок на тему:
«Зорі та сузір’я»
Природознавство
5 клас
Тема. Зорі та сузір’я.
Мета. Ознайомити учнів з особливостями таких космічних тіл, як зорі, навчити знаходити на нічному небі сузір’я Великої та Малої Ведмедиці, Полярну зорю,Чумацький шлях,орієнтуватися за Полярною зорею; розвивати інтерес до астрономії, вчити порівнювати , розмірковувати, висувати гіпотези та перевіряти їх; виховувати дбайливе ставлення до навколишнього світу та відповідальне ставлення до власного здоров’я.
Основні поняття й терміни. Сузір’я, зорі, зодіак, зоряні карти, екліптика.
Тип уроку. Комбінований, урок-подорож.
Методи навчання: словесний, ілюстративний, частково-пошуковий, практичний.
Обладнання: ілюстрації, карта зоряного неба, музичний супровід, відеоролик, картки.
Ключові компетентності: спілкування державною мовою, предметна природничо-наукова компетентність, інформаційно-цифрова, уміння вчитися впродовж життя, ініціативність і підприємливість, соціальна громадянська компетентність, обізнаність і самовираження у сфері культури, екологічна грамотність і здорове життя.
Епіграф: «Глибока філософія захована у великій книзі – Всесвіті, завжди відкритій нашому допитливому погляду»
Галілео Галілей
Хід уроку
І. Емоційний настрій.
Учитель. Діти, вітаю вас. Я рада сьогоднішній зустрічі, адже ми продовжимо подорож у світ зірок, світ їх краси та величі. Якщо вам подобається тема уроку – плесніть у долоні, якщо вона вам дуже подобається – плесніть у долоні над головою, а якщо зовсім не подобається – сидіть, склавши руки.
Зверніть увагу на девіз уроку (діти зачитують). Додам від себе, що тільки допитливий розум здатний до невпинного пошуку істини та пізнання нового й цікавого. А допомагати нам у подорожі та надихати на нові відкриття буде Уранія.
Уранія (грец. Οὐρανία) — в грецькій міфології, одна з дев'яти олімпійських муз, муза астрономії. Дочка Зевса і Мнемосіни. У мистецтві зображувалася з глобусом та вказівною паличкою.
Перш, ніж зробити перший крок у подорож, треба одержати дозвіл. Для цього треба показати, що ви знаєте. Я пропоную провести термінологічний марафон. Один учень називає термін, а другий пояснює його. На ваших столах є смужечки. За правильно названий термін і за правильне пояснення ви одержуєте по одному балу.
Всесвіт, небесна сфера, зеніт, екліптика, небесний екватор, небесний меридіан.
Учитель. Отже, підготовчий період пройшов вдало і ви одержуєте путівку для подорожі на зоряне небо. Зараз сформуємо екіпажі, командири яких можуть додати своїй команді по одному балу. (Створюємо групи – екіпажі)
Запитання 1. Чим глобус відрізняється від небесної сфери? (На глобусі вказані материки й океани, а на небесній сфері – зорі. Глобус ми розглядаємо зовні, а небесну сферу – зсередини. Земля має певний розмір, а небесна сфера – це безмежний простір.
Запитання 2. Що спільного між глобусом і небесною сферою? (Вони мають однакову кулясту або сферичну форму й створені для полегшення процесу навчання).
Будь-яка подорож повинна мати свою мету: що хочемо дізнатися. Ми пізнаватимемо зорі та сузір’я, будемо знайомитися з походженням їх назв, вчитися розпізнавати їх на зоряних картах.
Діти, а щоб ви взяли з собою в подорож? (Улюблені іграшки, ноутбук,подарунки для інопланетян, прапор нашої держави, підручник з астрономії)
Отже, рушаймо. Включаємо навігатори, щоб не заблудитися і ретельно слідкуємо за всіма небесними тілами, які траплятимуться на нашому шляху. Рухатися будемо з найбільшою в природі швидкістю – швидкістю світла (300000 км/с).
Я залишаюсь на Землі й координуватиму ваш політ. Час від часу даватиму завдання, які необхідно вирішити,щоб поповнити ваші зорельоти необхідною енергією – балами. Адже на Землю ви маєте повернутися цілими й неушкодженими.
Ваші зорельоти не зрушать з місця поки ви не відгадаєте загадку, яка підкаже напрямок вашого руху.
Нічне небо прикрашають,
мерехтять вони, палають.
Безліч складено казок
про красунь нічних - ...! ( Ще 1 бал)
Для початку уважно послухайте вірш та порахуйте небесні тіла, які зустрічаються у тексті (Екіпаж, який правильно порахує, одержує 1 бал)
Включити музику «Фізкультхвилинка космос»
У кабіні зорельота
поруч першого пілота
над Землею робим коло.
Та й цікаве ж все довкола!
Ґречно Місяць привітався,
Шлях Чумацький усміхався.
Ось жар-птицею комета
пролетіла, як ракета.
І Ведмедиця до хати
кличе нас погостювати.
Ми запрошення приймаєм,
неодмінно завітаєм,
щоб цікавинки малятам
про мандрівку розказати,
а для братиків маленьких
зірочок привезти жменьку. (6) (1 бал)
На зоряному небі ви побачили безліч зірок. Які вони? (Яскраві, жовті, великі, маленькі, червоні).( 1 бал)
Що таке зорі? Ви в політ брали підручник. Відкрийте його на с. 79 і прочитайте правило. (Зорі – розжарені небесні тіла кулеподібної форми, що випромінюють світло)
Чому вони розжарені? (Пошук відповіді в тексті. В них відбувається перетворення речовин з виділенням великої кількості енергії)
За якими ознаками відрізняються зорі? (За розмірами, кольором, температурою, яскравістю та ін..)
Прокоментуйте схему (1 бал)
Зорі
Розмір Температура Колір
Надгіганти 2000- 3000 Червоний
Гіганти 6000 Жовтий
Карлики 10000-12000 Білий
Нейтронні 12000-25000 Блакитні
Ви вже знаєте, що зорі мають свої власні імена. Які з них вам відомі? (Діти називають зірки)(Полярна зоря, Бетельгейзе, Рігель, Вега, Етамін, Альтаїр, Денеб)
А чи знаєте ви щось про походження цих назв?
Давайте дізнаємося з комп’ютера. Найближчі до Сонячної системи зорі Альтаїр та Проксима Центавра.
Альтаїр (α Орла) (араб. ан-наср ат-таїр «орел, що летить» , النسر الطائر) — зірка 1-ї зоряної величини, найяскравіша в сузір'ї Орла. В середніх широтах видима навесні, влітку та восени.
Українська народна назва Альтаїра — Пастух. В ніч на Івана Купала він зустрічається з Вегою — Ткалею
Альтаїр — вершина так званого Літнього Трикутника разом із Вегою і Денебом. Зірка розташована за 17 світлових років від Землі і є однією з найяскравіших зір північного зоряного неба.
Наприкінці літа зірки Альтаїр і Вега розташовані високо в зоряному небі. Про них оповідає стародавня китайська історія, яка має багато варіантів. Про цю історію дізнавалися члени першого екіпажу.
Молодий пастух на ім'я Ню Лан ( Альтаїр) проходив повз сім чарівних сестер-фей, які купалися в озері. За порадою свого пустотливого бика, він краде їхній одяг і чекає, що трапиться. Прекрасні сестри посилають наймолодшу й найгарнішу сестру Чжи-Ну («ткаля»; зірка Вега) забрати їхній одяг. Вона забрала в Ню Лана, але оскільки він побачив її без одягу, Чжи-Ну повинна була вийти за юнака заміж. Вона стала доброю дружиною, а Ню Лан хорошим чоловіком. Вони жили щасливо і мали двох дітей, але коли Богиня Небес дізналася, що простий смертний одружився з однією з найчарівніших її фей, вона дуже розлютилася, і примусила Чжи-Ну знову повернутися до її колишнього обов'язку виплітання барвистих хмар у небі, тому що вона не могла робити свою роботу, будучи у шлюбі зі смертним. Ню Лан дуже засмутився, дізнавшись, що його дружина пішла, але раптом його бик починає говорити і каже хлопцеві, що, якщо він уб'є його і надягне його шкуру, Ню Лан зможе потрапити на Небеса, і там знайти свою дружину. Зі сльозами на очах Ню Лан убив свого бика, надів його шкуру й, взявши із собою обох дітей вирушив на Небеса, щоб знайти Чжи-Ну. Коли Богиня дізналася, що Ню Лан опинився на небесах, вона ще більше розгнівалася і, взявши свою шпильку, Богиня видряпала широку річку в небі, щоб відокремити назавжди двох коханців (таким чином створюючи Чумацький шлях, який відокремлює Альтаїр і Вегу).
Після цього Чжи-Ну повинна завжди сидіти на одному боці річки, плетучи хмари, тоді як Ню Лан спостерігає за нею здалеку і піклується про їхніх двох дітей (дві бокові зірки Альтаїра).
Але один раз на рік усі сороки світу зжалюются над ними й злітаються у небеса, створюючи міст через зірку Денеб у сузір'ї Лебедя. Таким чином, закохані можуть бути разом протягом однієї, сьомої ночі сьомого місяця. (По 1 балу всім членам екіпажу)
Учитель. Діти, а що знаходиться між зорями? Чим заповнений простір між ними? Хто перший знайде в підручнику? (Простір між зорями заповнюють розріджений газ, пил, магнітні поля і космічні промені. Хмари міжзоряних газів і пилу називаються туманностями.Вони бувають світні, якщо в туманності розміщені зорі, і темні.)(1 бал)
Газові туманності складаються з водню, гелію, азоту, кисню і мають різноманітний вигляд. Розгляньте їх на мал..48, с.79 та на ілюстраціях.
А зараз дайте відповідь на питання ? Milky Way – яке відношення має ця шоколадка до теми нашого уроку? (обговорення з дітьми).
Milky Way – з англійської означає Молочний шлях
В давнину були помічені на небі туманності. Після винаходу телескопа з’ясувалося , що туманності - скупчення слабосвітячих зірок. Великим скупченням слабосвітячих зірок виявився і Молочний шлях. Отже, шоколадка до уроку має пряме відношення.
Учитель. Будь-яка подорож стомлює. Давайте відпочинемо й зробимо фізкультхвилинку разом з інопланетянами.
Земна вісь (руки вгору, на носках потягнулися).
Навколо неї (повороти вліво, вправо)
Крутиться стара Земля (колові рухи).
Дуже швидко, дуже швидко
Крутяться ліси й моря (руки прямі, ножиці).
І будинки, і квартали (руки прямі, витягнуті в різні боки),
Гори, села і поля (руки прямо, присіли),
Світ увесь, і ти, і я (встали, руки вниз, потрясли).
Учитель. Розглядаючи зоряне небо, ви,напевне, звернули увагу на те, що зорі утворюють певні скупчення – сузір’я. Сузір’я означає «колекція зірок». В давнину «сузір’ями» називали групи зірок, які допомагали запам’ятовувати візерунок зоряного неба і з його допомогою орієнтуватися на місцевості і в часі. У кожного народу були традиції поділу зоряного неба на сузір’я.
Люди вже давно дали їм певні назви. Про найбільш відомі сузір’ я північного неба ви вже знаєте. Назвіть їх. (Велика та Мала Ведмедиці). (1 бал)
А чи відомі вам походження їх назв? Таке дослідження робив другий екіпаж.
Про Велику і Малу Ведмедиці ходить багато легенд. У давні часи існувала країна Аркадія. Правив цією країною цар Лікаон, а в нього була дочка Калісто, яка була відома не тільки своєю красою, а й гординею. Вона вважала, що красою з нею не можуть зрівнятися навіть богині Олімпу. Хизуючись своєю вродою, Калісто ризикнула позмагатися із самою Герою – богинею і дружиною всемогутнього верховного бога Зевса. Богиня вирішила провчити дівчину. Вона перетворила Калісто на потворну ведмедицю.
Одного разу, коли син Калісто, юнак Аркад, повернувся з полювання, біля дверей свого будинку побачив дикого звіра. Нічого не підозрюючи, він мало не вбив свою матір-ведмедицю. Але цьому завадив Зевс, утримавши руку Аркада, а Калісто назавжди узяв до себе, перетворивши на красиве сузір’я – Велику Ведмедицю. В Малу Ведмедицю був перетворений улюблений песик Калісто. Не залишився на землі і Аркад. Зевс перетворив його на сузір’я Волопаса, приреченого назавжди охороняти на небі свою матір. (1 бал усім членам екіпажу)
Вчитель. Що ж таке сузір’я? (Робота за підручником)(Сузір’я – ділянка зоряного неба з умовно, але чітко окресленими межами)
Зірки в сузір’ях мають свої назви. Яка зоря знаходиться в хвості Малої Ведмедиці? Що ви про неї знаєте? (Полярна зірка завжди вказує шлях на північ. За нею можна визначати сторони горизонту .)(1 бал)
Вчитель: Найвідомішими є 12 зодіакальних сузір’їв: Козеріг, Водолій, Риби, Овен, Телець, Близнюки , Рак, Лев, Діви, Терези , Скорпіон і Стрілець . У перекладі з грецької мови «зодіак» означає «звір». З давніх давен вважається, що кожний земний місяць, пов’язаний з одним із сузір’їв (Слайд «Зодіакальні сузір’я»).
Нещодавно вчені відкрили ще один знак зодіаку. З 30 листопада по 17 грудня Сонце входить в сузір’я Змієносця. Це тринадцятий знак зодіаку, який раніше не враховували астрологи.(Слайд «Сузір’я Змієносця»).
Чи знаєте ви під яким знаком зодіаку народилися? А для чого це треба знати?
(Бесіда з дітьми)(Зорі впливають на характер людини, її поведінку і навіть здоров’я) (1 бал)
ІІІ. Осмислення нових знань.
Людям яких професій необхідно знати розташування зірок на небі? (мореплавцям, військовим, подорожуючим) (1 бал)
(До складу Малої й Великої Ведмедиць входить однакова кількість зірок – 7, але відстані між зірками у Великої Ведмедиці більші,ніж у Малої) (1 бал)
Полярна зірка – Бетельгейзе – Сонце – Велика Ведмедиця
Оріон – Мала Ведмедиця – Рігель – Південний хрест
Письменники різних країн майже однаково описали Молочний шлях у своїх творах. Така подібність ніби говорить про правильність описів, і все ж у них є одна помилка. знайдіть її.
Відповідь: при місячному сяйві Чумацького шляху не видно.
Учитель. Ви добре попрацювали, а тепер давайте підіб’ємо підсумки. Підрахуйте свої бали і запишіть їх у список. Я додам бали за практичне заняття (максимум 6 балів) і ви одержите оцінку за урок.
Домашнє завдання: п. 18, дізнатися, що означає ваш знак зодіаку.
1