Криворізька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 8
Криворізької міської ради Дніпропетровської області
Конспект уроку-проекту в 7 класі
Невмержицька Т.Г.,
вчитель математики
Кривий Ріг
2019
Тема уроку: Різниця квадратів двох виразів
Мета:
1) вивести формулу різниці квадратів двох виразів; формуровати вміння використовувати раніше отримані знання та застосовувати нові знання в новій ситуації.
2) Розвивати логічне мислення, вміння аналізувати, узагальнювати факти, висувати гіпотези, формувати математичну культуру.
3) виховувати культуру мовлення, вміння слухати і чути один одного, культуру навчальної праці.
Хід урока
|
Етап уроку (час) |
Діяльністьучителя
|
Діяльність учня
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1. |
Організаційний момент (1хв.) |
- Сьогодні ми продовжимо вивчення теми «Множення многочлена на многочлен». Ще в давні часи було помічено, що деякі многочлени можна множити коротше, швидше, ніж всі інші, так з'явилися формули скороченого множення. Ви знаєте, що математики ледачі люди і постійно придумують правила, щоб спростити собі шлях. Епіграфом нашого уроку я взяла слова Конфуція (551 до н. е.) - стародавнього мислителя і філософа Китаю. Три шляхи ведуть до пізнання: шлях роздумів - це шлях найблагородніший, шлях наслідування - це шлях найлегший і шлях досвіду - цей шлях самий гіркий. Конфуцій
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2. |
Актуалізація опорних знанийь (6хв.) Мета:
|
Усні завдання:
с; - 4; 3m; 5x2y3.
а) a2 + b2; б) (a + b)2; в) (x - y)2; г) x2 – y2. 4. Виконати множення та спростити: (x + 6)(x - 5). 5. Пояснити, як помножити многочлен на многочлен: 6. Знайти значення: (усно) - 79·81; 42·38 швидко протягом 5сек. Чи можна за 5 секунд знайти відповідь? В чому ускладнення?
|
Загальнокласна.
Ускладнення. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3.
|
« Відкриття» учнями нового знання. (8 хв.) Цель: 1. Відкриття «» 2. Постановка проблеми
|
Значить, ми сьогодні на уроці повинні знайти спосіб множення таких чисел, як 79 і 81, 42 і 38 і т.д. І нам в цьому допоможуть формули скороченого множення. Їх декілька. Сьогодні нам належить зіграти роль дослідників і відкрити одну з цих формул. Всього у нас п'ять груп. Кожна група вибирає одне із завдань, записує рішення на аркуші. Завдання спростити вираз, яке правило використовуємо?
Тепер, давайте, досліджуємо завдання і отримані вирази. Чи є щось спільне в умовах запропонованих вправ? Ми приступили до дослідження теми уроку, тому що знаходимо добуток суми і різниці двох виразів. Давайте тепер проаналізуємо отримані результати. Що отримуємо внаслідок множення? Многочлен - двочлен, у якого перший член є квадрат першого доданка, другий - квадрат другого доданка. |
Групова робота
= c2 - d2 = m2 - n2 = a2 - b2 = x2 - y2 = k2 - f2
Загальнокласна
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
3.Реалізація продукту |
Ну, а тепер давайте виявлені характеристичні властивості зафіксуємо у вигляді деякої моделі правила. Кожна група створює свою модель правила на аркушах. Тепер давайте сформулюємо правило для формули скороченого множення, яка називається різниця квадратів. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4. |
Первинне закріплення ( 22 хв.) Мета: 1. Формування умінь застосування формули різнниці квадратів
|
Закріплення біля дошки, коментування
(3y +7х)(7x-3y) =(3у) 2- (7х) 2 = 9y2- 49x2 3) Виписати вирази, які можна записати у вигляді різниці квадратів:
4) Спростити вираз: біля дошки (4х – 3)(4х + 3) – (х + 2)(х – 2)= |
Фронтальна робота. По 1 учню біля дошки
В группах
Фронтальна робота. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мета: Розв’язування поставленої проблеми |
5) Повернемося до нашої проблеми, як швидко знайти - 79·81; 42·38 79 ∙ 81 = (80 - 1)( 80 + 1 ) = (80)2 – (1)2 = 6400 – 1 = 6399 По зразку знайти добуток чисел: 42 ∙ 38 201∙199 2,02∙1,98 |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6. |
Програмований контроль ( 5хв.) Мета: Первинний контроль, взаиємоконтроль |
Перетворіть в многочлен та запишіть букву вірної відповіді:
Записать отримане слово в зошиті |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Отримали слово СЕМИОТИКА
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
7. |
Домашнє завдання
|
№537, 541(1-3), 547 |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8. |
Підсумок уроку. (3 хв.) |
Давайте зробимо висновок, що ми з вами досліджували на уроці? На які знання спиралися, які правила отримали? Навіщо потрібні формули скороченого множення? Урок закінчено. Дякую всіх. |
|