Тема: Які бувають явища природи?
Мета:
навчальна: ознайомити з поняттям «явища природи», «стихійні явища»; продовжувати формувати вміння наводити приклади тіл і явищ природи; описувати явища природи, висловлювати своє враження від них; розповідати про явища природи, що вивчалися і які доводилось спостерігати; вчити аналізувати виконання дослідження, називати чинники успіху.
розвиваюча: розвивати увагу, мислення, мовлення, продовжувати розвивати вміння працювати у спільноті, дотримуючись правил;
виховна: виховувати дружні стосунки в класі, любов до природи.
Цілі уроку:
Учні повинні знати:
- особливості навчального проєкту;
- які є пори року;
- місяці пір року;
Учні повинні вміти:
- складати міні проєкти;
- працювати у групах;
- розпізнавати природні явища;
- оцінювати роботу учнів на уроці.
Випереджувальні завдання:
- ознайомитись з явищами природи;
- підготувати:
- міні проєкти.
Тип уроку: урок- проєкт.
Методи: виразне читання, відгадування загадок, евристична бесіда, розповідь, реалізація проєктів, інтерактивні вправи.
Обладнання: наочності у вигляді квіток про пори року для кожної групи, телевізор, відео “Звуки природи”
Оформлення дошки: тема, цілі уроку, картки з порами року.
Форми роботи: робота в групах ( чотири групи для кожної пори року), фронтальна, індивідуальна.
Завдання для класу:
- підготувати міні проєкт “Які можуть бути явища притаманні кожній порі року”
Хід уроку
І Мотивація навчальної діяльності учнів.
Ранкова зустріч. Віночок побажань
Я всміхаюсь сонечку:
— Здрастуй, золоте! —
Я всміхаюсь квітоньці —
Хай вона цвіте!
Я всміхаюсь дощику:
— Лийся, мов з відра!
Друзям усміхаюся —
Зичу їм добра.
А тепер утворимо коло і створимо віночок побажань. Побажаємо один одному щось приємне та хороше на сьогоднішній день.
Перевірка домашнього завдання.
Фенологічні спостереження.
Вч.: Настав час фенологічних спостережень.
1. Яка пора року за вікном ? (осінь)
2. Який місяць року? (жовтень)
3. Яке сьогодні число? (…)
4. Коли вранці йшли до школи, небо було … ? (ясним/похмурим)
5. Яка температура повітря спостерігалась? (… )
Обмін інформацією. Тема тижня та тема дня.
Вчитель
Нетрадиційний тому, що:
ви готувалися до нього завчасно;
ми говоритимемо про “Явища природи”
це – урок-проєкт;
Учні, зараз погляньмо на екран та назвемо, що у нас зображено
-Так, це явища природи. Давайте сьогодні їм і присвятимо наш урок.
Мотивація навчальної діяльності учнів.
Вивчення нового матеріалу.
Усе, що нас оточує і не створено руками людини, це- природа.
Актуалізація знань учнів.
- Діти! А, що ви готували на сьогоднішній урок?
Ви були маленькими дослідниками, які пори року Вам відомі?
Які природні явища притаманні кожній порі року?
Вчитель: А тепер, учні, запишіть будь ласка тему нашого уроку.
Оскільки сьогоднішній урок у нас нетрадиційний, то й оцінювання буде теж нетрадиційним. Кожен спробує себе оцінити сам. Для цього використаємо цеглинки лего.
Діаграма оцінювання з цеглинками лего
Ви будете оцінює відповідний результат своєї роботи за допомогою цеглинок, побудованих у вигляді діаграми. Одна цеглинка – має результативність, більша кількість цеглинок – відповідно, рівень засвоєних знань став вище. За такою схемою ви проаналізуєте свої успіхи впродовж уроку. Кольори на позначення рівня успішності у навчанні учні ви оберете самостійно.
Критерії оцінювання будуть такі:
•Напишіть декілька цікавих фактів, про які ви дізналися під час вивчення розділу.
•Які явища запам’ятали?
•Визначити яке явище до якої пори віднести?
•Чи залишились явища, які ви запам’ятали, але до якої пори їх віднести ще не можете?
•Назвіть одну чи дві речі зі шкільної теми, про які б ви хотіли дізнатися більше.
•Що викликало проблеми з опануванням цього матеріалу?
•Чи існують способи, які б могли допомогти вам краще опанувати тему?
Презентація міні – проєктів
Вчитель:
Отож, учні, котра команда буде представляти свою пору ми здогадаємось після того, як відгадаємо загадку.
Узялась хазяйнувати:
Вправно скриню відімкнула,
В жовту свистку ліс вдягнула.
( Осінь)
Учень: Осінь, надзвичайна пора року, тому славиться ось такими явищами.
Учень: Хочу пограти з вами у цікаву гру про осінь.
Учень: В мене є ще одна гра про нашу надзвичайно цікаву і унікальну природу.
Вчитель: Гарну мандрівку підготували нам про осінь наша перша група.
Молодці!
Не забувайте оцінити себе.
А зараз ми передаємо слово нашій другій групі.
Кому, ви дізнаєтесь відгадавши загадку.
Я розтрушую сніги,
Наганяю холоди,
Води сковую в льоди,
В дружбі з дітьми я всіма.
Здогадались? Я-......
( Зима)
Учень: Я підготував про:“Ознаки зими та що відбувається в неживій природі”
Учень: А мене зацікавив алгоритм на тему: “Зима” то ж хочу поділитись з вами.
Учень: Пропоную пограти гру про зиму, яку потрібно прочитати на одному диханні.
Вчитель: Супер, на мою думку і друга група виконала своє завдання на
відмінно!
Ми дізнались багато нового та цікавого.
Рухаємось далі і відгадуйте, яка наступна група буде ділитись
з нами чимось цікавим.
Все у зелені довкола:
Пасовища, ліс і поле.
Мчать струмочки до ріки,
Ліплять гнізда ластівки,
І в сороки новина,-
Облетіла всіх вона,
Співаючи:.... (Весна)
Учень: Я хочу вам повідомити, які природні явища має весна.
Учень: Пропоную вашій увазі прикмети, які притаманні весні.
Учень: А як же без загадок, тому уважно слухайте про який місяць я зачитую.
Вчитель:Ви мої прекрасні розумники, добре постарались, молодці! Я пишаюся вами!
А ми продовжуємо далі і слухаємо останню групу, що ж вони
підготували про улюблену пору року більшості з вас.
Зрілі вишні у саду,
І сунички у ліску,
Теплі дні, барвисті квіти
Нам дарує щедре.....
(Літо)
Учень: Я підготувала про ознаки своєї улюбленої пори року.
Учень: Мені захотілось поділити життя рослин і тварину в літню пору.
Учень: Пропоную послухати і запам'ятати прислів'я про літо.
Учень: Давайте перевіримо, що ви знаєте про літо.
Вчитель: Ви всі гарно підготувались до сьогоднішнього уроку.
А зараз, щоб перевірити як ви засвоїли знання, які відповідають кожній порі року пограємо у гру:
Закріплення вивченого матеріалу
Учні, сьогоднішній нетрадиційний урок з досліджую світ підходить до кінця.
Підсумкова бесіда
Рефлексія
1. Назвіть тему сьогоднішнього уроку? (Які бувають явища природи)
2. Що таке явища природи? (усі зміни, що відбуваються в природі)
3. Назви явища неживої природи? (гроза, дощ, веселка, вітер, заметіль, хмари)
4. Назви явища живої природи? (листопад, цвітіння, утворення плодів, жовтіння листя)
5. Наведи приклади стихійних явищ. (ураган, злива, посуха, град)
6. Назви дії, яких потрібно дотримуватися під час стихійного явища.
Очікувані результати
Вчитель: Я впевнена, що кожному цей урок запам’ятається по-своєму. У
кожного з вас свої враження, захоплення. А цікаво, чи
справдились ваші очікування від уроку. Хотілося б, щоб ви
поділилися своїми враженнями. А для цього проведемо
інтерактивну вправу «Мікрофон».
Уявимо собі, що при виході з класу вас чекає кореспондент,
мета якого знати ваші враження від уроку. Уявним
кореспондентом буду я. Я починаю, а ви продовжуєте речення.
Отож, на уроці я:
- дізналася про…( кожна пора року має свої природні явища);
- я навчилася… ( складати міні-проекти; працювати в парах);
- зрозуміла що… ( все, що нас оточує чудове);
- найбільший мій успіх … ( відображення задуму на картині);
- цей урок мене збагатив… (знанням всього, що мене оточує довкола).
Підсумок уроку
Оцінювання учнів
( учні будують свою діаграму з цеглинок лего результати самооцінювання).
Повідомлення домашнього завдання.
Учні, домашнє завдання вам буде диференційоване, тому маєте можливість вибрати:
- підготувати розповідь про улюблену пору року;
- намалювати малюнок про любиму пору;
- вивчити та розповісти висновок з книжки на ст. 81.