Урок розрахований на визначення рівня знань учнів. Пред початком проведення практичної учні діляться на дві групи для подальшї перевірки виконаних програм та виявлення в них помилок. На попередніх уроках потрібно розглянути схожі програми, для кращого засвоєння учнями матеріалу.
Інформатика 11 клас.
Урок розрахований на визначення рівня знань учнів. Пред початком проведення практичної учні діляться на дві групи для подальшї перевірки виконаних програм та виявлення в них помилок. На попередніх уроках потрібно розглянути схожі програми, для кращого засвоєння учнями матеріалу.
Тема уроку: Програмування циклічних обчислень.
Практична робота «Складання програм з використанням алгоритмічної структури повторення.»
Мета уроку: навчальна, навчитись практично застосовувати теоретичні відомості до розв’язання задач; закріпити оформлення та запис на мові програмування; придбати практичні навички використання вказівок розгалуження та повторення при розв’язку задач;
виховувати емоційну включенність; навчитись правильно застосовувати поняття та означення;
розвивати творче мислення та виконавчі здібності.
Тип уроку: практична робота
Обладнання: Компютери класу, Turbo Pascal, картки з завданням
План уроку
I. Організаційний момент (2 хвилини)
II. Перевірка домашнього завдання. Опитування “Організація алгоритмів розгалуження та повторення мовою Turbo Pascal”. (5 хвилин)
IІІ. Практична робота 8 «Складання програм з використанням алгоритмічної структури повторення.» (30 хвивил)
ІV. Короткий розбір домашнього завдання на наступне заняття (5 хвилини)
V. Підведення підсумків уроку (3 хвилини)
Хід уроку
I. Організаційний момент. (3 хвилини)
Перевірка присутності. Перевірка наявності домашнього завдання.
II. Перевірка домашнього завдання. Опитування “Організація алгоритмів розгалуження та повторення мовою Turbo Pascal”.
Питання до класу:
IІІ. Інструктаж з т.б. Практична робота 8 «Складання програм з використанням алгоритмічної структури повторення.» (Додаток 1)
Опорний конспект.
Початковий, середній рівень – задача1, 2.
Достатній, високий рівень – задача 3, 4, 5. Доповнити 2-м варіантом розв’язку.
Алгоритм виконання практичної роботи:
ІV. Короткий розбір домашнього завдання на наступне заняття.
Скласти програми розв’язку задач.
1) Ввести число А, вивести всі його дільники та підрахувати їх загальну кількість.
2) Ввести 6 елементів з клавіатури, визначити серед них найбільший.
3) Ввести дві змінні X та Y. Обчислити арифметичні дії за введеним знаком d: + - * / (додавання, віднімання, множення, ділення). Результат присвоїти змінній Z, та вивести.*
4) Намалювати малюнок знаками: зірочка * або #,, використовуючи оператори циклу. *
V. Підведення підсумків уроку.
Запитання для бесіди:
Д/з. Скласти програми 1-4. За рівнем складності.
ДОДАТОК 1.
Задача 1. Вивести декілька разів своє ім’я або декілька разів своє ім’я та ім’я сусіда.
Program ima;
Uses crt;
Var i:integer; {і-лічільник}
Begin Clrscr;
Writeln(‘Виведення 5 разів свого імені в один рядок’); Writeln(‘---------------------------------’); For i:=1 to 5 do begin Write (‘Анастасія ’); End; |
Writeln(‘Виведення 7 разів свого імені та імені сусіда’); Writeln(‘----------------------------------’); For i:=7 downto 1 do begin Writeln (‘Анастасія та Олена’); End; |
Readln;
End.
Задача 2. Скласти програму підрахунку факторіала числа. Наприклад 10! (f=1*2*3*4*5*6*7*8*9*10)
Program factoril;
Uses crt;
Var i:integer; {і-лічільник}
A:integer; f: real; {А – число f – результат}
Begin Clrscr;
Writeln(‘Розрахувати факторіал числа’); Write(‘введіть число A=’); Readln(A); f:=1; {початкове значення добутку} Writeln(‘---------------------------------’); For i:=1 to А do begin f:=f*i; End; |
Writeln(‘Розрахувати факторіал числа’); Write(‘введіть число A=’); Readln(A); f:=1; {початкове значення добутку} i:=2; {початкове значення} Writeln(‘---------------------------------’); While i<=A do begin f:=f*i; {одна дія підрахунку} i:=i+1; {визначення наступного значення} End; |
Writeln(‘Результат f=’,f:6:2)
Readln;
End.
Задача 3. Скласти программу знаходження суми 10 довільних чисел введених з клавіатури.
Program Summ;
Uses CRT;
Const n = 10; {розділ постійних значень}
Var I, x, S: integer;
Begin clrscr;
Writeln(‘Знаходження суми 10-ти довільних значень’);
S:= 0; {початкове значення суми}
Writeln(‘Введіть послідовно десять значень: ’);
for i:=1 to n do begin read (x); S:= S + х; end; |
? |
writeln (‘Результат суми S = ’, S);
readln;
End.
Задача 4. Вивести на екран всі дільники даного натурального числа.
Program Deliteli;
Uses CRT;
Var N, I: integer;
Begin clrscr;
Writeln(‘Вивести дільники числа в один рядок’);
write (‘Введіть число N= ’);
Read(n);
Writeln(‘----------------------------------’);
Writeln;
for i:=1 to n do begin if n mod i=0 then write(i:5); end; |
? |
Readln;
End.
Задача 5. Скласти програму для знаходження суми чисел от 1 до 256, кратних числу 3.
Program kratni;
Uses CRT;
Var S, I: integer;
Begin clrscr;
Writeln(‘Знаходження суми числа від 1 до 256, кратних 3’);
S:= 0; {початкове значення суми}
Writeln(‘----------------------------------’);
Writeln(‘Кратні значення: ’);
for i:=1 to 256 do begin if i mod 3=0 then begin S:=S+i; Write(i:3); end; end; |
? |
writeln (‘Результат суми S = ’, S);
Readln;
End.
1