Урок "Птахи і тварини взимку"

Про матеріал
Розробка уроку (конспект) з предмету початкової школи "Я досліджую світ", 2 клас, на тему "Птахи і тварини взимку"
Перегляд файлу

ЗИМОВА КАЗКА

Тема: Тварини   взимку.  Як зимують птахи    

Загальна мета:

  • Розширити знання учнів про світ тварин та птахів.
  • Сформувати уявлення про особливості життя тварин та птахів взимку.
  • Виховати дбайливе ставлення до природи та бажання допомагати тваринам.

Конкретні цілі:

  • Пізнавальні:
    • Ознайомити учнів із різноманітністю тварин та птахів, які живуть взимку в нашій місцевості.
    • Пояснити, як тварини та птахи пристосовуються до зимових умов.
    • Розрізняти зимуючих та перелітних птахів.
    • Дізнатися про способи допомоги тваринам взимку.
  • Розвивальні:
    • Розвивати спостережливість, допитливість та інтерес до природи.
    • Формувати вміння аналізувати, порівнювати та узагальнювати отриману інформацію.
    • Розвивати зв’язне мовлення та вміння висловлювати свої думки.
  • Виховні:
    • Виховувати любов до природи та почуття відповідальності за її збереження.
    • Формувати бережливе ставлення до всіх живих істот.
    • Спонукати учнів до активної участі у природоохоронних заходах.

 

Обладнання: презентація.

Хід уроку

І. Організація класу

Пролунав уже дзвінок,
Починається урок.
Щоб урок минув цікаво,
Всі беремося до справи.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Хвилинка спостережень

     -   Яка температура повітря сьогодні?

  •                      Що можна сказати про стан неба?
  •                      Чи є сьогодні вітер? Який він за силою?
  •                      Чи були сьогодні опади? Які?
  •                      Які інші явища природи ви сьогодні спостерігали?
  •                      Які зміни відбулися в природі з настанням зими?

Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»

     -   Які дерева називають хвойними?

  •                      Які дерева називають листяними?
  •                      Чи гинуть листяні дерева взимку?
  •                      Чи ростуть дерева взимку?
  •                      Як ви гадаєте, чи скидають свої хвоїнки ялинки та сосни?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Вступне слово вчителя

Звучить музика Вівальді «Пори року», «Зима».

-    Діти,сьогодні у нас з вами незвичайний урок. Сьогодні, не покидаючи

класу, ми відправимося в зимовий ліс, на нашу лісову поляну. А по

дорозі я вам розкажу казку.

     Зійшлися якось разом чотири чарівники-живописці – Зима, Весна, Літо, Осінь. Зійшлись і засперечались, хто з них краще малює? І почали художники один за одним розмальовувати землю, одягати її в нарядні шати. А в судді вибрали собі Червоне Сонечко.

     Першою за пензлика взялася чарівниця Зима.

     Ходить вона по горах, по долинах, ходить у великих валянках, ступає тихо, нечутно. Білим рівним килимом покрив сніг землю. Поля і лісні галявини – ніби гладенькі чисті аркуші паперу, якоїсь величезної казкової книги. І хто не пройде по них – всі розписуються.

     Вдень йде сніг. Припинить – сторінки чисті. Вранці прийдеш – білі сторінки покриті багатьма загадковими значками, рисочками, крапками. Вночі тут були різні лісові звірі. Ходили, бігали, щось робили. Хто був? Що робив? Зараз ми з вами з'ясуємо.

 

ІV. Вивчення нового матеріалу.

Як живуть птахи

  •                      А на які  групи ми поділимо птахів? (Осілі,зимуючі та перелітні)
  •                      Чим вони відрізняються?

 

   Робота в групах з картками

-     Вам потрібно виправити помилки.

(Відповіді дітей, які птахи залишаються у нас.)

-       Що птахам страшніше холод чи голод?

 

 Звучить дятла стукіт.

 

  •                      А що це за звуки до нас долинають?

 

Вірш « Дятел».

В теплий край не відлітає:

Він роботу й взимку має!

В лісі чути дятла стук,

По корі він дзьобом «тук»!

 

  •                      А що шукає під корою птаха? (Комашки, які заснули.)

     -    Хто завітав ще до нас у гості?  (Синички)

     -   Давайте послухаємо вірш про те, як зимують синички .

 

 

Вірш «Смачного, синички

      Пухнастим килимом зима

      Усе подвір'я вкрила.

      Пташки, сумуючи, сидять,

      Померзли, зголодніли.

Відніс я сала, хлібних крихт

Пташкам у  годівничку,

Тепер з вікна дивлюсь на них,

Смачного вам, синички.

 

 

                                                                                                              

  •                      Послухаємо вірш-легенду «Чому у снігурів червоні груди?»

Жила собі пташка маленька,

Така неяскрава, сіренька.

Та серце палке вона мала

І сонечко дуже кохала.

А що вже смілива була

Ця сіра пташина мала!

От якось спекотного літа

Надумала пташка злетіти

До сонця у небо високе,

Таке недосяжне й глибоке.

Так, справді, смілива була

Й завзята ця пташка мала.

Знялася вона й полетіла,

До сонця несли її крила.

Чим вище вона підіймалась,

Тим сонце все більш дивувалось:

Занадто хоробра була

Ця крихітна пташка мала!

І сонце палкі свої стріли

В сміливого птаха пустило,

І груди вогнем запалали,-

Криваво-червоними стали…

Відважна пташина мала

Тепер вже не сіра була.

Спустилась на землю невдаха…

Відтоді ображена птаха

Не мріє до сонця злетіти,

Не любить спекотного літа.

Тепер вона любить сніги…

Ти взимку поглянь навкруги

Й побачиш на тлі білосніжнім-

Птахи, як троянди розкішні,

В червонеє пір'ячко вбрані.

Поглянь лиш, які вони гарні!

Їх груди – немов ліхтарі.

Цих красенів звуть снігурі.

 

VІ .ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

 

VІІ. Зимівля тварин.

  -     А хто ще потерпає від голоду взимку разом з птахами? (Тварини.)

 

                                                                                                                      

  •                      Пригадаємо , кого ми не можемо побачити взимку? (Ведмідь, борсук, їжак, кажан.)
  •                      Так, ці тварини залягають в зимову сплячку.
  •                      Відгадайте загадку

Засвітились серед ночі

В темній хащі жовті очі.

Наче лісу грізний дух –

Гострі ікла, сірий смух.

Полювати йде хижак.

На весь ліс наводить жах.

( Вовк)

 

  •                      Так, це вовк. Взимку вони виходять на полювання. Зараз цікаву інформацію про цю тварину нам розкаже природознавець.

 

 Природознавець

 

  •                      Вовк – це дужий, розумний, невтомний звір. Середня маса 30-50 кг. Він може довго (2-3 тижні) голодувати. Якщо вовк дуже голодний, то може зїсти відразу до 10 кг м'яса. Крім великих тварин, вовк їсть багато гризунів. Основна здобич (копитні, дикі та свійські тварини). Вовки живуть сім'ями. Якщо полює пара вовків, то часто один з них чатує здобич у засідці, а другий її заганяє. Полюючи взимку, вони намагаються загнати козуль або оленів на голий лід або, навпаки, в глибинний сніг, де їм легше наздоганяти жертву.

 

  •                      То скажіть вовк – це рослиноїдні тварина, хижак, чи всеїдна?

 

  •                      Чим він живиться взимку?

 

  •                      Відгадаємо загадку:

 

У лісі проживає,

Білу шубку має,

А взимку склад горішків

Завжди в дуплі тримає.

(Білка.)

  •                      Далі мова піде про білку.

 

            Природознавець:

 

  •                      Взимку білки ховаються в дупла, які старанно утеплюють мохом, лишайником, сухою травою, листям, шерстю. У такому житлі добре                                                                                                             зберігається тепло. Навіть в люті морози температура зберігається до +18 +20 градусів тепла. Харчуються тваринки взимку горіхами, насінням шишок, сухими грибами, які запасли восени, також поїдають паростки та бруньки дерев, ніжну кору чагарників. Тонкий нюх дозволяє білкам виявити корм, навіть якщо він  засипаний снігом. Коли стає дуже холодно, білка не виходить із гнізда і в напівдрімотному стані проводить там декілька днів.
  •                      Отже, білка – це хижак, рослиноїдні чи всеїдна тварина?
  •                      Що найбільше запам’яталось вам з розповіді про білку?
  •                      Наступна загадка:

Хвостата, носата, руда і зубата.

Уміє хвостата нечутно ступати,

В курник залізати, тягнути курчата.

Як злодійку звати?

- Так – це лисиця .

 

Природознавець.

 

  •                      Лисиця – це хижа тварина. Головною здобиччю цих тварин є гризуни: полівки, водяні щури та миші. Взимку нори мишей приховані під снігом, але це не заважає лисиці знаходити їх по писку і шерехам. Як показали спостереження, лисиця вийшовши на полювання, зупиняється біля снігового замету і прислуховується. Потім раптово підстрибує і, заривши кінець мордочки в сніг, швидко розгрібає лапами сніг до самої землі, де знаходиться мишаче гніздо. Робить вона це так вправно і швидко, що миші не встигають сховатися. Коли кількість гризунів зменшується, лисиці змушені нападати на зайців, куріпок або поїдають падаль.
  •                      То чим живиться лисиця?
  •                      Яка користь від цієї тварини?
  •                      Якої шкоди може завдати лисиця?

 

  •                      Наступна загадка

 

Не олень, хоча й рогатий,

В нього роги – як лопати,

Хто ж це? Здогадався хтось?

Це великий, дужий …

(Лось)

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         Виступ природознавця:

- Взимку  лосі переходять на грубі корми – гілки дерев (особливо осики або верби), кору, лишайники і частково хвою. Лосі майже не їдять ягід і грибів, не чіпають злаки і картоплю. Вони виходять з гущавини годуватися вранці і вечорами. В цю холодну пору року тварини збираються по 5-6 особин, але іноді утворюють групи в 15-20 голів. При нападі вони обороняються сильними ударами ніг. Так лосю вдається вбивати наповал вовка і відганяти ведмедя.

       

Лось

В листяному лісі лосю

Влітку краще всіх жилося:

Горобина та вербичка,

Молода смачна осичка,

І трава і чагарники.

Аж погладшали боки!

Взимку набагато гірше:

Зелені немає більше.

Доведеться кору гризти

Та засохлі трави їсти.

Коли б так весь рік жилось,

Мабуть, зовсім схуд би лось.

 

  •                      Відгадайте загадку:

                   

В полі в лісі проживають,

А хатиночки не мають.

Довговухі стрибунці,

Сірі й білі є …(Зайці.)

 

 

  •                      Послухайте вірш про цих тваринок.

 

Зайці

Зимня шубка в них густіша,

Навіть в сірого – світліша,

Зовсім біла в біляка –

 

Гарна, тепла і м'яка!

Взимку від лисиць тікають,

Їстоньки собі шукають:

Обгризають верболіз,

Кору кленів і беріз.

  •                      То чим живляться взимку зайчики?
  •                      А як змінилася їхня шубка?

 

VІІІ. Підбиття підсумків. Рефлексія
- Що нового дізналися на уроці?
- Які птахи зимують у нас? Чим вони живляться?
- Які птахи прилітають до нас з півночі? Чому?
- Як ви допомагаєте птахам?

- Що найбільше вразило вас на уроці?

      ІX. Домашнє завдання

Скласти усно лист зимуючій пташці або тваринці.

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         

 

doc
Додано
5 жовтня
Переглядів
2
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку