Природознавство
Тема: Птахи навесні. Повернення перелітних птахів
Мета: Сприяння формуванню навчально-пізнавальної компетентності шляхом формування знань про суттєві ознаки птахів, причину повернення перелітних птахів, про розмаїття птахів, про взаємозв‘язки у природі; умінь встановлювати причино – наслідкові зв‘язки. Розвивати увагу, кмітливість. Виховувати дбайливе ставлення до природи.
Хід уроку
І Етап орієнтації.
1. Хвилинка спостережень.
Яким ви побачили сьогодні; небо, повітря, сонце ранок,
2. За карточками : опис тварини, рослини. (за вибором учнів)
Алгоритм опису рослини.
Алгоритм опису тварини.
6 Занесена до Червоної книги України.
3. Перевірка д/з (самостійно на карточках)
а. Назви суттєву ознаку комах_______________________________________
б. Познач, що відбувається з комахами навесні.
А) гинуть;. Б) з‘являються зі схованок;. В) розмножуються; г) ховаються в затишні місця.
в. Яких комах знаєте? ______________________________________________
г. Закресли зайве: джміль, метелик, муха, павук, мурашка, комар, жук «сонечко»
ґ. Яку шкоду приносять комахи?_____________________________________
д. Користь від комах_______________________________________________
4. Склади ланцюжок живлення у весняному лісі.
5. Творчі завдання – 1-2 бали (цікавинки про комах)
Загадка: Що сходить без насіння ? (сонце)
Сонце навесні піднімається вище. Які наслідки цього процесу?
Нежива природа Жива природа
День довший Люди легше одягаються
Температура повітря підвищується Рослини – сокорух. Бруньки.
Небо глибше Тварини – просинаються від сну , Земля - проталини Просинаються комахи.
Водойми – льодохід, повінь.
ІІ Етап постановки мети.
Назва розділу. (Природа навесні)
Загадки про птахів.
Вірно людям я служу,
Їм дерева стережу,
Дзьоб міцний і гострий маю,
Шкідників ним здобуваю. (Дятел)
Які ноги заввишки,
такий ніс завдовжки.
Хату на хаті має,
всім жабам рахунок знає. (Чорногуз)
Уночі гуляє,
а в день спочиває,
Має круглі очі,
бачить серед ночі. (Сова)
Привітала нас піснями із весною
І живе з нами під стріхою одною. (Ластівка)
Маленький хлопчик у сірій свитинці
По дворах стрибає, крихти збирає. (Горобець)
Назвіть одним словом відгадки (птахи)
Оголошення теми і мети.
ІІІ Етап планування.
Що би ви хотіли дізнатися про птахів? Після відповіді дітей вивішую план уроку.
1. План уроку
2. Вхідне тестування
1. Ознака птахів:
А) пір‘я; б) дзьоб; в) уміння літати.
2. Причина повернення птахів:
А тепло; б) наявність корму; в) заскучали .
3. На які групи діляться птахи?
А)за формою крил; б) за місцем проживання; в за осілістю.
4. Повертаючись з вирію , птахи:
А) співають; б) будують гнізда; в) відкладають яйця;.
г) висиджують пташенят.
5. Яку користь приносять птахи?
А) збережені плодові дерева; б)рятують врожай;
в) запобігають поширенню хвороб; г) поширюють насіння рослин
ІY Етап виконання плану діяльності.
1. Ознака птахів. Тіло вкрите пір‘ям. Наявність дзьоба. Уміння літати.
2. Групи птахів. (Малюнки розміщені на дошці. Коротка розповідь про кожного птаха)
За осілістю:
Перелітні. Зозуля, дрізд, шпак, грак, сова, лелека, журавель, жайворонок, соловей,
Осілі. Синиця, горобець, ворона, крук, шуліка, сойка, дятел
Наші гості: снігур, омелюх
За місцем проживання:
В лісі: дятел, зозуля, дрізд, синиця, соловей,
В полі: жайворонок, дрохва.
На водоймах: качки, гуси, лебеді, чаплі, лелеки, водоплавні курочки: чирок, свистунок
3. Проблемне питання: Яка причина повернення перелітних птахів?
Знайдіть причину на таблиці із сонцем. (Причина повернення: наявність корму)
Чому різні птахи повертаються в різний час?
Першими повертаються: граки, шпаки
Пізніше водоплавні: Качки, гуси, лебеді,
Останніми: ластівки, зозулі. (їдять гусінь, яйця комах, личинки)
Цікавинка: Птахи, які проживають у лісах летять у вирій і додому над лісами, водоплавні – над водоймами, степові – над степами
Зустріч пернатих друзів.
Птахи провісники весни А. Саврасов «Грачи прилетели» (розповідь про історію написання картини художником. Олексій Саврасов стояв біля вікна у задумі. День був похмурий. Дерева голі. І тут він побачив, як прилетіли граки. Вся природа раптово ожила. Повітря наповнилось звуками, все закрутилось, звеселіло, задзвеніло. Це так вразило художника, що він сів за мольберт і написав картину, яка стала відома всьому світові.)
А кому із вас прийшлося бути свідком прильоту птахів? Як ви зустрічаєте птахів?
Проблемне запитання: А можливо люди могли б на зиму відловлювати птахів та вигодовувати до весни?
Виявляється, що птах, який не літає, не відчуває небезпеки та має вдосталь їжі втрачає можливість літати.
4. Користь від дружби з птахами.
Поїдають комах, а значить :
Робота в групах:
1 – описати птаха (за вибором з використанням таблиці)
2, 5 – скласти ланцюжок живлення з участю птахів (зерно – миша – яструб), (листя, гусінь, птах)
3, 6 – поселити птахів у їхні гнізда (малюнки птахів і пташиних гнізд)
4. – визнач, де який птах. (на таблиці 10 птахів, підписати назву кожного птаха)
Презентація робіт
Червона книга
Лелека чорний - візитна картка Житомирщини
Чому птахів заносять в Червону книгу?
Вихідне тестування. Порівняти результати. Чи поповнилися ваші знання про птахів?
Цікавинки:
Найменший птах у світі – колібрі – 6 см.; на Україні – Корольок – 10 см.
Найбільший страус. На Україні – дрохва 100см.
Найвище літає – орел, найшвидше - стриж
Прикмети:
Птахи передбачають погоду?
Горобці жваво цвірінькають – на хорошу погоду.
На негоду – збираються у зграйки.
Зозулі дружно кують – на погоду.
Ластівки перед дощем літають низько над землею.
Кури перед дощем ощипуються.
Робота за підручником, ст. 100-102
Робота в зошиті ст. 36-37
Y Контрольно - оцінний етап.
YІ Рефлексія.
Домашнє завдання
Творче завдання: повідомлення про птахів, розповідь про птаха.