Матеріал даного уроку спрямований на те, щоб пПоказати учням застосування знань з даної теми в природничих науках; розвивати логічне мислення, уміння аналізувати, робити висновки; виховувати любов до навколишнього світу, розуміти єдність природи, її екологічну цілісність.
Птахи та математика
Квадріціус Людмила Валеріївна, учитель Станіславської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів ім. К.Й. Голобородька
Тема. Розв’язування задач за допомогою рівнянь.
Мета. Узагальнити і систематизувати знання, уміння і навички з теми: “Лінійні рівняння. Розв’язування задач за допомогою рівнянь”. Показати учням застосування знань з даної теми в природничих науках. Розвивати логічне мислення, уміння аналізувати, робити висновки. Виховувати любов до навколишнього світу, розуміти єдність природи, її екологічну цілісність.
Обладнання. Роздатковий матеріал: тестові завдання (6 варіантів), презентація.
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Мотивація навчання.
Вчитель. Відомий нідерландський натураліст Ніколас Тінберген писав: “Людина не повинна соромитися цікавості, яку пробуджує в ній природа”. Нехай ці слова для вас стануть девізом уроку. І ви застосуєте свої знання і уміння для розв’язування задач, із яких дізнаємося про нашу природу, а особливо про наших друзів менших – пернатих.
Навчи літати нас, пташино!
3давалося б, це прохання в наш час, час стрімкого розвитку авіації
і космонавтики, звучить парадоксально. Адже літаки літають вище,
швидше птахів. Якщо треба – то й далі птахів. Але як літають?
Спалюючи тонни пального, використовуючи дорогі навігаційні
прилади та обладнання. Тепер згадайте, який економний і разом з
тим ефективний «двигун» птаха. А маневреність! Вони не знають ні
що таке флатер, ні що таке штопор. Словом, досі ми дивимося на
птахів із заздрістю, хоча дещо вже запозичили в них. Крило літака
— хіба це не принциповий аналог пташиного крила? А фюзеляж
сучасного авіалайнера? Він такий же обтічний, як тіло пернатого
літуна. А шасі, яке в разі потреби можна прибрати, звідки воно?
3догадалися?
Коротше кажучи, ми дуже вдячні птахам, вони нам багато що
підказали. Але не все. Деякі секрети пернаті досі тримають при
собі. Наприклад, вони допомогли нам сконструювати дельтаплан –
апарат, який дозволяє людині планерувати але «не хочуть»
допомогти створити махоліт. Хоч як билися вчені – нічого в них
не вийшло. А як було б здорово мати такий апарат. Та якби ще
рухався він за допомогою рук або ніг.
Уявляєте – летить по небу такий собі повітряний велосипед!
Лишається відкритим і таке питання: як зробити, щоб політ
авіалайнерів був таким же енергетично економним, як пташиний?
Ці та інші проблеми доводять, що науково-теоретичне значення
птахів лишилося, як і раніше, вагомим.
Візьмімо хоча б їхні феноменальні здібності до орієнтації та
навігації. А їхня біологічна роль? Хоча б те саме поширення їх на
планеті? А їхня витривалість? 3давна вона викликає в людини
подив і захоплення. Ось чому вивчення птахів триває. Екологи й
медики, паразитологи й біоніки, кібернетики й конструктори – всі допитливі люди дивляться на них з інтересом і надією. Спробуйте
так сприймати птахів і ви.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Вчитель. А спочатку дайте відповіді на запитання.
Перед знайомством з птахами перевіримо вашу готовність. Дайте відповіді на 5 перших запитань тестів з теми “Лінійні функції”.
У залежності від варіанту формуються групи (учні, що готували повідомлення повинні бути присутніми у кожній групі).
ІV. Застосування умінь і навичок.
Вчитель. У кожній групі є людина, яка готувала повідомлення про птахів. Ви знайомитеся з повідомленням і розв’язуєте задачу, номер якої співпадає з номером групи, а потім по черзі відповідаємо.
Підготовка.
Вчитель. Хочеться зазначити, що на Землі живе майже 75 мільярдів птахів. А чи відрізняються вони один від одного?
І група.
Повідомлення. Де тільки не зустрічаємо ми птахів! У лісі і в полі, в горах і по
берегах річок, у міському парку і на рідному подвір'ї. Ми так звикли
до них, що часом нам здається, ніби ми добре їх знаємо.
Чи так це насправді? На жаль, ні. Птахи дуже відрізняються один
від одного розмірами й будовою тіла. Справжній гігант серед птахів
— африканський страус. Важить він від 50 до 90 кілограмів.
Літати, певна річ, йому важко, зате як прудко він бігає — його
швидкість дорівнює часом 7О кілометрам за годину і живиться цей могутній мешканець саван рослинною і тваринною їжею.
Найменший представник пташиного світу — карликовий колібрі.
1,5-2 – грами важить ця пташка. Трохи важча за джмеля! Але є
види й крупніші – їхні представники важать аж 4-5 грамів. Бігати,
як страуси, вони не вміють, та й ходити їм важкувато, Цілий день
вони літають, без перепочинку працюючи крильцями. Живляться
здебільшого нектаром і пилком квітів, яких так багата у тропічних
лісах, деякі – комахами, павучками.
У нашій країні найдрібніші пташки – жовтоголовий та червоноголовий королики. Вони, звичайно, більші за колібрі, але
все одно — крихітки. І в цьому їхня перевага. Королики збирають
комах і їхні яйця там, де інші пташки не можуть: на тонесеньких
гілочках ялини чи сосни. Тут і гніздечко своє, схоже на кульку,
ховають.
Задача. Маса червоноголового королика і карликового колібрі разом дорівнює 8 грам, при чому маса червоноголового королика у 3 рази більша маси карликового колібрі. Знайдіть маси пташок.
Вчитель. Скажіть, хто народжується двічі?
ІІ група.
Повідомлення. Таке запитання часто звучить у зоовікторині. «Звичайно, птахи, – відповідають діти. Вперше – коли
птах відкладає яйце, а вдруге – коли з'являються пташенята».
Якщо вже бути точними, слід додати, що в другому випадку пташеня не народжується, а вилуплюється.
Навіщо, спитаєте ви, така двоступінчастість? Чому не одразу — живородіння, як у ссавців? Виявляється, і
цей процес підпорядкований польоту. Щоб не заважати птахові літати, яйця визрівають дуже швидко і не
одночасно, а одне за одним. Довго в яєчнику та яйцепроводі вони не затримуються – пташина відкладає
їх, як правило, через добу. Таким чином, зародок розвивається поза організмом птаха.
Задача. У голубів насиджування пташенят і їх кормління до вильоту із гнізда продовжується 38 днів, при цьому період насиджування менше періоду кормління на 2 дні. Скільки продовжується період насиджування?
Вчитель. А як спілкуються птахи?
ІІІ група.
Повідомлення. Пташиний спів! Скількох поетів та композиторів надихнув він! А скільки людей з насолодою слухають пташині голоси, записані на
магнітофонну плівку, колекціонують ці записи, створюють спеціальні фонотеки. Як не згадати тут основоположників нашої «музикальної орнітології» Б. М. Вепринцева та Р. М. Наумова. А
яке велике пізнавальне значення цих записів! Звуки, що їх можна
почути від птахів та інших тварин,— це недосліджена царина знань. Із 8600 видів птахів, що мешкають нині на землі, записано голоси лише третини. Решта чекають своїх дослідників, нас.
Дуже складно стало побачити весняний танок журавлів. Майже
немає місць, придатних для їх гніздування. Та й самих птахів
лишилося обмаль. Досить сказати, що з семи видів журавлів, які
мешкають у нашій країні, чотири вже занесені у «Червону книгу».
Тому обмежимося свідоцтвом очевидців. Ось як описує цей танок
В,Б. Сабунаєв:
«Журавлі розташувалися півколом, і лише один був у центрі. Він
походжав напіврозкривши крила, вигнувши шию вниз і високо
задерши дзьоб. Часом він присідав, а інколи змахував крильми, ніби
збираючись злетіти. «Глядачі» з півкола переступали з ноги на ногу
й зрідка також присідали. Раптом один з «глядачів» піднявся на
крило і, описавши планеруючим польотом коло, приземлився поряд із
«солістом». Тут вони почали вклонятися один одному і притискати
шию й голову до грудей».
Задача. Батьківщиною білого журавля є Росія. Із загальної кількості білих журавлів 60% перебувають у Якутії, 0,4 – на річці Обі. Скільки збереглося всього білих журавлів, якщо їх у Якутії на 20 пар більше, ніж на річці Обі?
Вчитель. Як живуть птахи?
ІV група.
Повідомлення. Чимало птахів більшу частину року живе самостійно. Дрібним
видам з добре розвиненим захисним забарвленням — жайворонкам,
вівчарикам, славкам тощо — так легше сховатися від стороннього
ока. Великі хижі птахи також полюбляють селитися окремо, але
вже з іншої причини: їм потрібна більша територія для полювання.
Але є серед птахів і такі, що майже цілий вік живуть у
«гуртожитках» — колоніях. Це берегові ластівки, граки, кайри,
чистуни, фульмарі, крячки, мартини. Жити дружною сім'єю,
особливо у найвідповідальніший, гніздовий період,— це значить
забезпечити собі й пташенятам цілий ряд переваг. Одна з них
колективний захист.
У певний час більшості птахів без колоній не обійтися.
Найчисленніші з них дістали промовисту назву — пташині базари.
Пташині базари — це величезні скупчення різних птахів на обмеженій
території. У нашій країні їх можна зустріти на узбережжях північних
морів, в Арктиці. Тут мирно співіснують птахи різних видів: і кайри, і
фульмарі, і чистуни. Як то кажуть, тісно, зате тепло. Живучи поряд,
вони навчаються розрізняти сигнали не лише представників свого виду,
а й інших, отже, всі разом і захищають базар від ворогів.
Є в базару ще одна перевага: всі пари гніздуються одночасно, тому й
пташенята в усіх з'являються майже в один і той же час. Це дуже
важливо, бо полярне літо коротке, а батькам треба і кладку висидіти, і
пташенят вигодувати, і поставити їх на крило.
У нас на Україні також можна зустріти змішані зграї. Так, наприклад,
у зимову холоднечу багато хто з вас бачив у лісі групки різних видів
синиць, пищух, повзиків, короликів, які спільно добувають корм. Як
правило, очолює такі зграйки дятел, найчастіше – великий строкатий.
3найшовши старе,
уражене шкідниками
дерево, птахи починають
комплексно обробляти
його, причому кожен
живиться у певній його
частині.
У такі самі несталі зграї
часом збираються й деякі
птахи, що живляться
падлом: сипи, ворони,
грифи.
Класичний приклад
співіснування – це
колективне полювання
пеліканів і бакланів.
Пелікани, які не вміють
пірнати, виконують роль
своєрідного заслону.
Баклани, які пірнають
чудово,– роль
нагоничів. Риби, вигнаної
на мілководдя, вистачає і
тим і другим.
Задача. Как-то рано по утру
Птицы плавали в пруду:
Белоснежных лебедей
Втрое больше, чем гусей,
Уток было 8 пар –
Вдвое больше, чем гагар.
Сколько было птиц всего,
Если нам ещё дано,
Что всех уток и гусей
Столько, сколько лебедей?
Вчитель. А що ви знаєте про птахів як крилатих мандрівників?
V група.
Повідомлення. Ще важливіші спільні зусилля під час міграцій, перельотів. Деякі вчені
вважають, що коли птахи летять зграєю, їм легше орієнтуватися. Це
твердження потребує ще деякого уточнення. Інші твердять, що так їм
легше захищатися від ворогів, шукати й знаходити місця відпочинку, їжу.
Ці міркування сумніву не викликають.
Крім того, підтримуючи певний порядок і ритм руху, птахи витрачають
менше енергії. Тут автору доведеться, можливо, трохи засмутити читачів,
які гадають, нібито веде зграю від початку і до кінця один вожак. На жаль,
це не так: у зграї немає єдиного, постійного вожака. По переду може
летіти будь-який, але, звичайно, сильний, витривалий, досвідчений птах.
Це можна простежити у косяку гусей, де навіть неозброєним оком видно,
як періодично птахи міняються місцями.
Задача. Визначте максимальну висоту польоту, на яку може підніматися під час міграції ластівка, якщо висоти на 480 м менше 0,2 цієї ж висоти.
Вчитель. Ми були б несправедливі якби не згадали про ділових птахів.
VІ група.
Повідомлення. Ділові птахи мають найбільше практичне значення. Досить назвати деякі
цифри: щороку населення лише однієї нашої країни споживає близько 7
тисяч тетеруків. А скільки рябчиків, глухарів! Цілі промислові бригади
займаються заготівлею білих та сірих куріпок, фазанів, кекликів тощо.
Та от біда — чисельність цих цінних промислових птах1в зростає надто
повільно.)Наприклад у нас на Вкраїні кількість тетеруків ніяк не може
перевищити 50-60 тисяч особин, глухарів 7-48 тисяч. 3давалося б,
дуже багато в республіці сірих куріпок – 500-600 тисяч. Але й ця
цифра з роками не збільшується. 3овсім мало дрохв: сім років тому їх
нараховувалося близько 3 тисяч. У куриних, звичайно, дуже багато
ворогів. Це і борсуки, і лисиці, і куниці, і горностаї, і рисі, і вовки. і
ворони, і сороки, і яструби. Дуже терплять від них птахи. Глухарчат,
наприклад, щороку гине до 60 %. Щоправда, не можна все списувати на
хижаків – це було б помилково. Але як би там не було, факт лишається
фактом – поголів'я куриних чомусь не збільшується. То вони не хочуть
розмножуватися, а якщо в якогось року й розмножаться, потомство все
одно майже повністю гине. Вчені провадять пошуки – чого ж їм бракує?
А поки відповідь не знайдена, вживають своїх заходів.
Один з них – штучне розведення дичини. У величезних інкубаторах
«висиджують» пташенят фазана, тетерука, глухаря та інших куриних,
вирощують їх до певного віку і випускають у природу. Тут також
з'являється цілий ряд проблем: де, коли і скільки випускати, у яких
статевих співвідношеннях?
“Цих питань виникає дуже багато, і для того, щоб на них відповісти,
тре6а докладно вивчити екологію тварин, їх поведінку, звички, інтимні
взаємовідносини,” – вважає відомий український учений М.А.
Воїнтвенський.
Що ж, давайте ближче познайомимося з птахами, які завдають людині
стільки клопоту.
У світі мешкає 250-260 видів куриних. Найменші з них важать 5 грамів, скажімо, карликовий перепел, – найбільші – 10-12 кілограмів, наприклад, дикий індик. Найбільший серед наших глухар, вага його – 5-6 кілограмів. Добре переносять неволю дрібні види, наприклад, перепел, який живе до 10 років, глухарі, фазани. Вони живуть до 15-20 років, а павичі – до 30
років.
Задача. На фермі вирощують кролів і фазанів. У дійсний час їх стільки, що у всіх разом 762 голови, 2002 ноги. Скільки знаходиться на фермі кролів і фазанів?
Після кожної розв’язаної задачі учні роблять висновки про значення птахів, їх будову, можливості, про їх охорону та розведення.
V. Підсумок уроку.
Учениця. 3умій побачити красу!
Птахи – справжня окраса природи. Вони чарують нас
розмаїттям свого оперення, гнучкістю поведінки і, звичайно,
співом. Птахи надають природі неповторного колориту, без них
вона одразу потьмяніла б. Розуміння цього зароджується ще в
дитинстві. Тому, зустрівши десь у лісі чи полі якогось птаха, не
поспішайте проминути його, придивіться до нього,
прислухайтесь. Порівняйте його з відомими вам птахами, і ви
зможете пересвідчитися, наскільки різноманітна й неповторна
природа у різних своїх виявах.
Вчитель. 1. Що нового ви дізналися під час уроку?
2. Які числа, пов’язані з птахами, вас найбільше вразили?
Учні відповідають, вчитель виставляє оцінки, задає домашнє завдання.
Література:
1. Капіносов А.М. Тести з алгебри. Тематичні та підсумкові 7 клас. – К.: “А.С.К.”, 1997.
2. Совайленко В.К. Система обучения математике в 5-6 классах. М.: «Просвещение», 1991.
3. Труфанов Г.О. Цікава орнітологія. – К.: Веселка, 1983.