Тема уроку: Раціональні числа
Мета уроку:узагальнити, систематизувати матеріал про додатні та від’ємні числа, число нуль, координатну пряму, модуль числа, порівняння чисел; формувати навички колективної роботи учнів в поєднанні із самостійною; виховувати аполегливість і старанність у роботі, упевненість у власних силах.
Тип уроку: узагальнення і систематизація знань
Обладнання: дидактичний матеріал, індивідуальні картки, схеми.
Хід уроку
І.Організаційний момент.
Діти сіли всі рівненько, посміхнулися гарненько, настрій на урок взяли, працювати почали.
ІІ. Формулювання теми, мети й завдань уроку; мотивація навчальної діяльності
Записуємо в зошит число, класна робота, тема: «Раціональні числа»
Упродовж кількох уроків ми формували навички роботи з раціональними числами і сьогодні ми їх закріпимо.
А спочатку згадаймо основні поняття теми, яку ми вивчаємо. (Нуль, від’ємне, додатнє, модуль, відстань, ціле, протилежне, відстань, натуральне.)
Сьогодні ми попрацюємо з цими поняттями. А що допоможе нам гарно працювати? Бажання-зацікавленність-зусилля- віра в себе=УСПІХ
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1) Складання карти «Раціональні числа»
2) Визначити чи правильне твердження, пояснити свою думку.
3) Прийом «Гронування». Презентуйте число -15
ІV. Відпрацювання навичок учнів
«Знання – це найцінніша ноша», але «Розум полягає не тільки в знаннях, але й у вмінні застосовувати ці знання», так говорив видатний філософ і вчений Стародавньої Греції Аристотель.
Де ми можемо застосовувати набуте?До розв’язування рівнянь, прикладів, текстових задач, спрощення виразів.
Встановити відповідність (робота в парі в зошиті)
1) 0
2) + 9
3) - 8
4) · 3
5) · 4,2
6) · 2,4
7) 36
8) : 150
9) : 7
Робота біля дошки.
1) Порівняйте числа:
а) -4 і 0,5 г) -18 і -15
б) -2 і -3,8 д) 0 і -0,01
в) 15 і -13 е) -17 і 0
2) Яку цифру треба поставити замість зірочки, щоб одержати правильну відповідь:
а) -3841 < 384*
б) -5*83 > -5183
в) -*5,44 > -25,44
г) -999,* > -999,1
3) Розв’язати рівняння:
А) |х|=3,1
Б) |х|= -5
В) |х|= 0
4) Знайти значення виразу:
А) |-12| +|0|+|-18 |
Б) |13 | - |12 | + |-7 |
В) |-12 | ∙|0 |
5) Записати твердження у вигляді нерівності:
а) -5,6 – від’ємне число;
б) а – від’ємне число;
в) х – недодатнє число;
г) с – додатнє число.
д) у – невід’ємне число;
е) n – менше, або дорівнює 1;
є) 19 – додатнє число;
6) Задача
Гроші, які вносять до банку, касир записує зі знаком «+», а які бере з банку зі знаком «-». Як змінилась сума грошей у касі після того, як касир обслужив 5 вкладників?
Вкладник Грошова операція
1 +300
2 - 250
3 +700
4 - 200
5 - 400 (150грн)
7) Задача
Родина Петренків, яка складається з тата, мами та сина школяра, вирішили підрахувати свої витрати та доходи за місяць, щоб дізнатись чи вистачить їм коштів купити сину велосипед на день народження вартістю 3000грн. Чи можуть вони зробити такий подарунок? Якщо ні, то скільки їм не вистачає?
Заробітна плата 10000грн
Плата за ремонт телевізора 200грн
Витрати на харчування 3000грн
Премія мами 500грн
Плата за навчання 200грн
Плата за проїзд 600грн
Купівля одягу та взуття 2000грн
Подарунок від бабусі 500грн
Плата за комунальні послуги 2000грн
Відвідування театру 200грн
Доходи від домашнього господарства 1300грн
Медичне обслуговування 300грн
8) Творче завдання
Аналіз відповідей
V) Самостійна робота
1 варіант 2 варіант
1. Укажіть неправильну відповідь:
а) 0>7 в) -4<3 а) -0,5<2 в) -4<3
б) -5<0 г) -9<-8 б) -3<-1 г) 7<-8
2. Який з виразів дорівнює 4? 2. Який з виразів дорівнює 10?
а) |-7|+3 в) |-5|+|-8| а) 0+|-9| в) |-3|+|-7|
б) 0+|-4| г) |-6| +|6| б) 15-|7| г) |-11|-|6|
3. Між якими сусідніми числами
лежить число 4,2? лежить число -6,14?
а) 3 і 5 в) 4 і 5 а) -5 і -6 в) -7 і -5
б) 3 і 4 г) 5 і 6 б) -7 і -6 г) -6 і -5
а) -15 в) 19 а) 84 в) 0
б) -0,2 г) -29 б) -17 г) -79
Гра “Асоціації”
Установіть відповідність між математичними поняттями і приказками або прислів’ями, з якими вони асоціюються
Прислів’я і приказки Математичні поняття
-Ні риба, ні м’ясо - Нуль
-Криве дерево, а яблука солодкі - Протилежні числа
-Два брати у воду дивляться, а повік не зійдуться - Модуль числа
VI. Підсумок уроку.
Які асоціації у вас виникають при словах раціональне число? Відповіді учнів.
Рефлексія. Моя діяльність на уроці «Три дієслова»
Передати зміст своєї діяльності на уроці за допомогою трьох дієслів.
VII. Домашнє завдання.
Повторити п. 21-25, підготуватись до контрольної роботи, дз на картках.
Оцінювання учнів.