Урок " Реалізм повісті "Кайдашева сім я. Проблема батьків і дітей""

Про матеріал

Матеріал є розробкою уроку з української літератури з використанням сучасних форм і методів

Перегляд файлу

Тема:Реалізм повісті І. Нечуя-Левицького “Кайдашева сім’я”.

              Актуальність проблеми батьків і дітей.

 Повість «Кайдашева сім’я» «з погляду на

  ...високоартистичне змалювання селянського життя

 і добру композицію належить

до найкращих оздоб українського письменства».

Іван Франко

                                                                 

Мета: формувати предметні компетентності: навички дослідницько-аналітичної роботи з текстом; культуру зв'язного усного мовлення; мислення; ключові компетентності : (уміння вчитися: навички пізнавальної діяльності та критичного мислення; комунікативну: навички роботи в групі; спілкування в колективі та толерантне ставлення до думок і почуттів оточуючих; інформаційну: навички систематизування отриманої інформації та самостійного її здобуття; навички роботи з книгою; загальнокультурну: естетичний смак та зацікавленість читанням, світогляд.

Цілі:

Тип уроку: урок засвоєння нових знань і формування на їхній основі вмінь та навичок.

Обладнання:портрет І. Нечуя-Левицького, текст повість «Кайдашева сім'я», ілюстрації

Методи і форми роботи: :розповідь з елементами бесіди, асоціативний диктант, інтерактивні вправи «Прес», «Асоціативне гроно», «Мікрофон» ,словникова робота, робота з текстом художнього твору, опора на життєвий досвід учнів, літературний диктант .

Методичні надзавдання:

                                                Хід уроку

 

 І.Мотиваційний етап

   1. Забезпечення емоційної готовності до уроку

   2.Актуалізація опорного досвіду

 1. Дати відповіді на запитання • Як ви уявляєте літературний процес? Запам'ятайте, що місце кожного письменника в ньому визначається часом його виступу на літературну арену та цінністю творчого доробку, зокрема ступенем новаторства. • Визначити спільне й відмінне в поняттях: художній натяк, художня деталь, художній образ, словесна картина. Свою відповідь проілюструйте прикладами. • Які види комічного ви знаєте? Чим вони подібні й чим відмінні? Назвіть відомі вам засоби творення комічного.

https://drive.google.com/file/d/1BuBLeJRz6i1tIM03LNwDG7fJkH7fNIM9/view?usp=sharing

ІІ. Цілевизначення і планування.

   1.Повідомлення теми й мети

   2.Визначення учнями власних цілей

ІІІ.Опрацювання навчального матеріалу

        Слово викладача.«Кайдашева сім я» І.Нечуя-Левицького – один із

найпопулярніших творів української класичної літератури. Секрет цієї

популярності, на мій погляд, полягає ,найперше, у художній майстерності

автора. А , по-друге,- у його реалістичності .Більше ніж століття віддаляє нас

від часу написання повісті«Кайдашева сім я», але письменник настільки

правдиво зобразив буденне сімейне життя Кайдашів, реально змалював

характери.

       Пропоную звернутися до підручника і записати в зошити поняття реалізму.

      Реалізм — мистецький напрям XIX століття, що зображував типові

характери в типових обставинах, прагнучи до глибокого й панорамного

змалювання життя в його закономірностях і суперечностях. Його основні

ознаки:

- соціальна зумовленість характеру людини, змалювання згубного

впливу антигуманного світу на вчинки і долю героїв;

- історизм у відтворенні явищ дійсності (бачення історичної

перспективи, взаємодія минулого, теперішнього і майбутнього);

- психологізм - відтворення внутрішнього світу героїв; гуманізм —

співчуття і протест проти всіх форм соціального і духовного поневолення

людини.

    Інтерактивна вправа «Прес» 

-Які прикмети реалізму, на вашу думку, знайшли своє втілення у повісті І.

Нечуя-Левицького «Кайдашева сім я»? (Відповіді учнів)

Розповідь з елементами бесіди .

Слово викладача.

       Повість І.Нечуя-Левицького «Кайдашева сім я» є глибоко

реалістичним твором тому, що на прикладі родини Кайдашів, типової для

українського суспільства ХІХ століття, письменник показав руйнування

традиційних підвалин життя українського селянства, моральний занепад і

духовну деградацію поневоленого народу .

Отже, першу частину нашого з вами дослідження ми завершили, а зараз

я попрошу пояснити як ви розумієте слово АКТУАЛЬНИЙ?(очікувані

відповіді учнів: чимось цікавий комусь, популярний, потрібний для отримання досвіду всупереч змінам часу, традицій, поглядів)

Дякую всім вам за пояснення, думка кожного з вас цінна . А от одним із визначальних чинників , завдяки яким вимірюється цінність мистецького твору, є його актуальність .Так ,наприклад, у далекому 1503 році Леонардо да Вінчі на своїй картині «Джоконда» зобразив , здавалося б, звичайну жіночу посмішку. Пройшло

більш як півтисячі років, але і сьогодні, цей мистецький твірвикликає у нас

не просто замилування, а і зацікавленість , бажання розгадати таємницю

Мони Лізи .

Плине час, але і сьогодні поміж нас є люди, схожі на Дона Кіхота із

романа іспанськогописьменника Мігеля де Сервантеса Сааведра.І навіть

через 400 років вони , маючи дуже високі моральні принципи і багату уяву,

спочатку борються із повітряними млинами, а потім зрікаються своїх ілюзій і

все ж таки повертаються до нормального життя.

Історія трагічного кохання Ромео і Джульєтти з однойменної трагедії

Вільяма Шекспіра,як і раніше, у викликає великий інтерес у читачів,

змушуючи їх замислюватись над питанням :чи можливе велике і справжнє

кохання в юному віці?

Як бачите , протягом багатьох століть ,скільки існує мистецтво ,

письменники, поети, митці знаходили і порушували у своїй творчості безліч

актуальних проблем. Ми ж з вами поговоримо конкретно лише про одну із

декількох проблем, порушених І. Нечуєм-Левицьким у повісті «Кайдашева

сім я» і спробуємо довести її актуальність у сучасному світі , виконавши всі

разом наступні завдання .

      Інтерактивна гра «Асоціативний кущ».

Слово викладача.У назві повісті І.Нечуя-Левицького «Кайдашева сім я»

ключовим є слово? ….. правильно, СІМ Я . Які асоціації воно у вас

викликає?(очікувані відповіді учнів: кохання, батьки, діти, відповідальність,

не завжди радість, іноді проблеми) .

    Отже, як ви самі із власного досвіду зазначили, в родинах, сім'ях іноді

виникають проблеми, як от між батьками і дітьми. Чи стала виключенням з

цього проблемного кола родина Кайдашів? (Ні )

     Робота в парах. Практична робота

1. Користуючись словничком до теми та текстом повісті, визначити основні елементи сюжету. Думку аргументувати.

2.Завдання творчого характеру.

Запропонуйте власний варіант закінчення повісті. Порівняйте його із першою редакцією закінчення твору: «Діло з грушею не скінчилося і досі.» Який варіант більш реалістичний?

ІV. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО

1. Мозковий штурм

В основі повісті лежить соціальний конфлікт. У чому полягає його суть? (Це конфлікт, пов’язаний із життям і стосунками людей у суспільстві, породжений умовами суспільного життя, певного середовища, зумовлений поділом суспільства на класи. У повісті він зумовлений розвитком капіталістичних відносин на селі.)

Які ще види конфліктів наявні в повісті? Визначте, в чому полягає їхня суть і як вони виявлені в творі. (У повісті наявні також є: моральний конфлікт. Мораль — це система норм і принципів поведінки людей у ставленні один до одного та до суспільства. Психологічний конфлікт. І. С. Нечуй-Левицький у повісті звертає увагу на такий психологічний аспект, як психологічна сумісність (несумісність) — можливість (неможливість) нормального спілкування між людьми в сімейній, громадянській та ін. сфері.)

2. Визначте проблематику твору

Батьків і дітей; добра і зла; людської гідності; виховання; кохання та сімейного щастя; матеріального забезпечення; руйнування патріархального укладу життя; віри в Бога та дотримання Божих заповідей.

Які з названих проблем можна віднести до одвічних?

Зробіть висновок: «чим зумовлена композиція і конфлікт твору».

Висловіть свою думку про те, як будуть жити діти Карпа і Лавріна. Чи матимуть вони статків більше, ніж їхні батьки, якщо житимуть так, як вони?

 Домашнє завдання:підготувати характеристики персонажів( можна скористуватися шаблоном «портрет»)

 

docx
Додано
19 січня 2021
Переглядів
1135
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку