Головинське вище професійне училище нерудних технологій
Розробка уроку з дисципліни:
«Правила дорожнього руху»
«Регулювання дорожнього руху за допомогою сигналів світлофора»
Розробив викладач спецдисциплін О. М. Хоменко
2025
План уроку
з предмета «Правила дорожнього руху»
Спеціальність: Водій автотранспортних засобів категорії «С»
Тема розділу: Регулювання дорожнього руху.
Тема уроку: Регулювання дорожнього руху за допомогою сигналів світлофора.
Мета уроку:
навчальна: сформувати знання учнів про сигнали світлофора і вміння використовувати їх на практиці;
розвиваюча: розвивати в учнів навики проїзду ділянок доріг, регульованих світлофором;
виховна: виховувати старанне ставлення і неухильне дотримання правил дорожнього руху, любов до обраної професії.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Вид уроку: урок з відео супроводом.
Матеріально-технічне забезпечення: Плазмовий телевізор, комп’ютер, стенд світлофорів, макети світлофорів, роздатковий матеріал, підручники ПДР, робочий зошит – конспект з предмету ПДР.
Між предметні зв’язки: основи керування автомобілем і безпека дорожнього руху, будова вантажного автомобіля, охорона праці та навколишнього середовища, етика поведінки водія.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Викладач. Пригадайте, які є засоби регулювання дорожнього руху?
Учні називають засоби регулювання дорожнього руху. Потім на екрані телевізора з’являються назви цих засобів.
Які з них ми вже вивчали на попередніх уроках?
Назви засобів регулювання, які вже вивчались, зникають, і на екрані залишається тема уроку.
Ви майбутні водії. Чи зможете ви правильно оцінити значення лінії розмітки та знаків на дорогах?
Розставте засоби регулювання дорожнього руху в порядку пріоритетності.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Перегляд небезпечних та аварійних ситуацій, які виникають при нехтуванні сигналами світлофора. («А я думав, що проскочу!!!» -підбірка ДТП з відеореєстраторів автомобілів та стаціонарних камер спостереження на регульованих залізничних переїздах та перехрестях доріг, на яких працюють світлофори), (коротке обговорення переглянутого)
ІV. Оголошення теми та мети уроку.
Викладач. Від уваги водія, знання ним правил дорожнього руху залежить безпечна ситуація на дорогах.
Ви вже вивчили дорожні знаки і дорожню розмітку. А тепер дайте відповідь на запитання:
Як регулюється дорожня ситуація в місцях, де інтенсивний рух автотранспортних засобів, наприклад, у великих містах?
Отже, сьогодні на уроці ми вивчимо сигнали світлофора.
Темою нашого заняття є: «Регулювання дорожнього руху за допомогою сигналів світлофора» (запис у зошиті)
Мета уроку: дізнатися, для чого призначені світлофори і що означають їх світлові сигнали;
навчитися правильно діяти при проїзді ділянок доріг, регульованих світлофором; старанно і неухильно дотримуватись виконання правил дорожнього руху.
На дорогах часто виникають аварії, які пов’язані з порушеннями ПДР при проїзді перехресть, які регулюються світлофорами. На вашу думку, що саме може призвести до виникнення ДТП?
Для того, щоб не створювати аварій на регульованих перехрестях, треба знати і неухильно виконувати сигнали світлофора.
Від вас, майбутніх водіїв, залежатиме як ваше життя, так і життя оточуючих людей.
V. Вивчення нового матеріалу.
Пояснення викладача за планом з використанням відеопідтримки.
1.Значення сигналів світлофора
2.Реверсивні світлофори
3.Для регулювання руху трамваїв
4.Для регулювання руху на залізничних переїздах
5.Для регулювання руху пішоходів
6.За порушення – штраф.
1.Світлофори призначені для регулювання руху транспортних засобів і пішоходів, мають світлові сигнали зеленого, жовтого, червоного і біло-місячного кольорів, які розташовані вертикально чи горизонтально. Сигнали світлофора можуть бути з нанесеною суцільною чи контурною стрілкою (стрілками), із силуетом пішохода, Х-подібні
На рівні червоного сигналу світлофора із вертикальним розташуванням сигналів може встановлюватися табличка білого кольору із нанесеною на ній стрілкою зеленого кольору.
У світлофорах з вертикальним розташуванням сигналів сигнал червоного кольору — зверху, зеленого — знизу, а з горизонтальним: червоного — ліворуч, зеленого — праворуч.
Рис. 1.Скріншот відео, вертикальне та горизонтальне розміщення сигналів світлофора
Запис у зошиті. Схематичне зображення світлофорів, на основному сигналі та додаткових секціях яких вказуємо напрямки дозволеного руху при їх ввімкненні.
Світлофори з вертикальним розташуванням сигналів можуть мати одну або дві додаткові секції з сигналами у вигляді зеленої стрілки (стрілок), що розташовуються на рівні сигналу зеленого кольору.
Сигнали світлофора мають такі значення:
а) зелений дозволяє рух.
Коментар. Зелений сигнал дозволяє рух в усіх напрямках. Проте не поспішайте повертати, а уважно огляньте перехрестя при повороті ліворуч або розвороті вам, можливо, доведеться дати дорогу зустрічним транспортним засобам, які також рухаються на зелений сигнал світлофора.
Якщо ж є інформаційно-вказівні знаки "Напряму руху по смугах" заборонні знаки, то необхідно ними теж керуватися.
б) зелений у вигляді стрілки (стрілок) на чорному фоні дозволяє рух у зазначеному напрямку (напрямках). Таке саме значення має сигнал у вигляді зеленої стрілки (стрілок) у додатковій секції світлофора.
Сигнал у вигляді стрілки, що дозволяє поворот ліворуч, дозволяє й розворот, якщо він не заборонений дорожніми знаками.
Сигнал у вигляді зеленої стрілки (стрілок) у додатковій (додаткових) секції, увімкнений разом із зеленим сигналом світлофора, інформує водія про те, що він має перевагу в зазначеному стрілкою (стрілками) напрямку (напрямках) руху перед транспортними засобами, що рухаються з інших напрямків.
Рис. Скріншот додаткові секції світлофора
в) зелений миготливий дозволяє рух, але інформує про те, що незабаром буде ввімкнено сигнал, який забороняє рух. Як ви вже зрозуміли, рух на миготливий зелений сигнал ще не заборонено.
Коментар. Все залежить від того, на якій відстані до світлофора ви знаходитеся і чи встигнете проїхати перехрестя (або ж пішохідний перехід) до увімкнення червоного сигналу.
На жаль, підказок у вигляді світлового табло ще мало на наших дорогах, тому рекомендуємо орієнтуватися по відстані до світлофора: якщо сигнал світлофора тільки почав миготіти (зазвичай тривалість миготіння складає 4 сек.) і ви знаходитеся біля перехрестя, то можна, не знижуючи швидкості, проїхати перехрестя. Якщо ви знаходитеся на певній відстані від перехрестя, то необхідно врахувати відстань, яку ви проїдете за час миготіння (при швидкості 50 км/год вона складає приблизно 60 м). Якщо ця відстань більша або ви не упевнені, що проїдете на дозволяючий сигнал — поступово знижуйте швидкість і зупиняйтеся.
Для інформування водіїв про час (у секундах), що залишився до кінця горіння сигналу зеленого кольору, можуть застосовуватися цифрові табло;
Рис. Скріншот додаткове цифрове табло та корні контурні стрілки
г) чорна контурна стрілка (стрілки), нанесена на основний зелений сигнал, інформує водив про наявність додаткової секції світлофора і вказує інші дозволені напрямки руху ніж сигнал додаткової секції.
Коментар Стрілки допомагають водію в темний час доби визначитися у наявності додаткової секції і не порушити встановлений порядок руху.
ґ) жовтий-забороняє рух і попереджає про наступну зміну сигналів.
Коментар Жовтий сигнал призначений для створення запасу безпеки між зеленим і червоним сигналами, і вмикається звичайно на 3-4 сек. У виняткових випадках, щоб уникнути різкого гальмування і зупинки на перехресті, дозволяється рух через перехрестя, жовтий сигнал, ввімкнений після червоного (або ж разом з червоним), однозначно забороняє рух на всіх напрямках.
Рис. Скріншот режим нерегульованого перехрестя
д) жовтий миготливий сигнал або два жовтих миготливих сигнали дозволяють рух і інформують про наявність небезпечного нерегульованого перехрестя або пішохідного переходу;
Коментар Оскільки попереду знаходиться небезпечна ділянка дороги, необхідно підготуватися до зниження швидкості або навіть вже знизити її. Врахуйте, що жовтий миготливий світлофор переводить перехрестя в розділ нерегульованих і вимагає від водія дотримання відповідних вимог.
е) червоний сигнал, у тому числі миготливий, або два червоних миготливих сигнали забороняють рух.
Миготливі сигнали червоного кольору ви зустрінете в місцях виїзду спеціального транспорту і на залізничних переїздах.
Сигнал у вигляді зеленої стрілки (стрілок) у додатковій (додаткових) секції разом з жовтим або червоним сигналом світлофора інформує водія про те, що рух дозволяється у вказаному напрямку за умови безперешкодного пропуску транспортних засобів, які рухаються з інших напрямків.
Стрілка зеленого кольору на табличці, встановленого на рівні червоного сигналу світлофора з вертикальним розташуванням сигналів, дозволяє рух у зазначеному напрямку при ввімкненому червоному сигналі світлофора з крайньої правої смуги руху (або крайньої лівої смуги руху на дорогах з одностороннім рухом) за умови надання переваги в русі іншим його учасникам, які рухаються з інших напрямків на сигнал світлофора що дозволяє рух.
Коментар Останнім часом в багатьох містах з інтенсивним рухом, для збільшення пропускної здатності перехресть, в якості експерименту застосовуються таблички, виконані зеленим кольором на білому фоні і встановлені на рівні червоного сигналу світлофора. Значення їх аналогічні вимозі, викладеній в цьому пункті, тобто сигналу із зеленою стрілкою, ввімкненою в додатковій секції світлофора разом із червоним сигналом основного світлофора. У такому разі ви можете виконувати поворот направо за умови пропуску решти учасників руху, що рухаються з інших напрямів. Проте, якщо вам на такому перехресті необхідно здійснити рух прямо, то слід дочекатися зеленого сигналу світлофора.
є) поєднання червоного і жовтого сигналів забороняє рух і інформує про наступне вмикання зеленого сигналу.
ж) чорні контурні стрілки на червоному і жовтому сигналах не змінюють значення цих сигналів та інформують про дозволені напрямки руху при зеленому сигналі;
з) вимкнений сигнал додаткової секції забороняє рух у напрямку, вказаному її стрілкою (стрілками).
Самостійна робота з підручником над розділом 8.7.4 «Реверсивний світлофор»
Для регулювання руху транспортних засобів по смугах проїзної частини, напрямок руху на яких може змінюватися на протилежний, застосовуються реверсивні світлофори з червоним Х-подібним сигналом і зеленим сигналом у вигляді стрілки, спрямованої вниз. Ці сигнали забороняють рух по смузі, над якою вони розташовані або дозволяють рух.
Рис Скріншот режим роботи реверсивного світлофора
Основні сигнали реверсивного світлофора можуть бути доповнені жовтим сигналом у вигляді стрілки, нахиленої по діагоналі вниз праворуч, увімкнення якого забороняє рух по смузі, позначеній з обох боків дорожньою розміткою 1.9, і інформує про зміну сигналу реверсивного світлофора та необхідність перестроювання на смугу руху праворуч.
При вимкнених сигналах реверсивного світлофора, що розташований над смугою, позначеною з обох боків дорожньою розміткою 1.9, в'їзд на цю смугу заборонено.
Коментар Раджу бути особливо уважним при появі у полі зору такого світлофора, оскільки наслідки зіткнення зустрічних транспортних засобів можуть бути найважчими.
Відмітити напрямки руху автомобіля завдання №42 в робочому зошиті - конспекті
3. Для регулювання руху трамваїв можуть застосовуватися світлофори з чотирма сигналами біло-місячного кольору, розташованими у вигляді літери "Т".
Рух дозволяється лише в разі ввімкнення одночасно нижнього сигналу і одного або кількох верхніх, з яких лівий дозволяє рух ліворуч, середній — прямо, правий — праворуч.
Рис. Скріншот значення сигналу для регулювання руху трамвая
Якщо ввімкнено лише три верхні сигнали — рух заборонено.
У разі вимкнення чи несправності трамвайних світлофорів водії трамваїв повинні керуватися вимогами світлофорів із світловими сигналами червоного, жовтого і зеленого кольорів.
Коментар Це правило потрібно вам для того, щоб визначити, куди може поїхати трамвай. Адже при однаковому праві на рух, трамвай має перевагу.
Виконання завдання № 44 ст. 60 в робочому зошиті – конспекті з ПДР
ЗА ПОРУШЕННЯ-ШТРАФ (відмітка в зошиті)
122 ч.2 425 грн або 50 штрафних балів
Порушення водіями транспортних засобів правил проїзду перехресть, , проїзд на заборонний сигнал світлофора або жест регулювальника,
122 ч.4 680 грн.*
Порушення, передбачені частинами першою, другою або третьою цієї статті, що спричинили створення аварійної обстановки, а саме: примусили інших учасників дорожнього руху різко змінити швидкість, напрямок руху або вжити інших заходів щодо забезпечення особистої безпеки або безпеки інших громадян, що підтверджені фактичними даними, а саме: поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, свідків, показань технічних приладів та засобів фото і відеоспостереження та іншими документами.
* Штраф або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від шести місяців до одного року.
4. Для регулювання руху на залізничних переїздах використовуються світлофори з двома червоними сигналами або одним біло-місячним і двома червоними, які мають такі значення:
а) миготливі червоні сигнали забороняють рух транспортних засобів через переїзд.
б) миготливий біло-місячний сигнал показує, що сигналізація справна і не забороняє руху транспортних засобів.
На залізничних переїздах одночасно із заборонним сигналом світлофора може бути ввімкнено звуковий сигнал, який додатково інформує учасників дорожнього руху про заборону руху через переїзд.
Рис Скріншот регулювання руху на залізничних переїздах
6. ЗА ПОРУШЕННЯ – ШТРАФ (відмітка в зошиті)
123 ч.1 340 грн.
Порушення особою, яка керує транспортним засобом, правил руху через залізничний переїзд, крім порушень, передбачених частинами другою і третьою цієї статті;
123 ч.2 850 грн.*
В'їзд на залізничний переїзд особою, яка керує транспортним засобом, у випадках, коли рух через переїзд заборонений;
* Штраф з оплатним вилученням транспортного засобу у його власника чи без такого або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від шести місяців до одного року з оплатним вилученням транспортного засобу у його власника чи без такого або адміністративний арешт на строк від семи до десяти діб з оплатним вилученням транспортного засобу у його власника чи без такого.
Коментар Безумовно, світлофори на переїзді допомагають визначитися з черговістю проїзду, але у будь-якому випадку, перш ніж виїхати на переїзд, слід переконатися у відсутності потягу, що наближається. Якщо з якихось причин світлофори вимкнені, відповідальність за безпеку дорожнього руху повністю покладається на вас.
5.Якщо сигнал світлофора має вигляд силуету пішохода, його дія поширюється лише на пішоходів, при цьому зелений сигнал дозволяє рух.
Червоний — забороняє
Для сліпих пішоходів може бути ввімкнено звуковий сигнал, який дозволяє рух пішоходів
Коментар Побачивши під транспортним світлофором табличку "Сліпі пішоходи" і почувши звуковий сигнал, не під'їжджайте близько до пішохідного переходу І не натискайте різко на педаль газу, щоб не налякати сліпих пішоходів, оскільки вони мають загострений слух.
ІV. Закріплення нового матеріалу.
Конкурс «Від теорії - до практики».
Для того, щоб з’ясувати, на скільки правильно ви засвоїли сьогоднішній матеріал, перевіримо ваші знання на практиці.
(Стенд «Світлофори»).
Викладач по черзі вмикає світлофори і ставить запитання з варіантами відповідей «так» чи «ні».
1. Реверсивний світлофор.
а) Чи дозволяється в’їжджати на реверсивну смугу, коли горить червоний Х-подібний сигнал?
б) Чи дозволяється в’їжджати на реверсивну смугу, коли горить зелений сигнал у вигляді стрілки?
в) Чи дозволяється в’їжджати на реверсивну смугу при вимкненому світлофорі?
2. Світлофор для трамваїв.
а) Чи дозволяється рух трамваю праворуч?
б) Чи дозволяється рух трамваю ліворуч?
в) Чи дозволяється рух трамваю прямо?
3. Світлофор з додатковими секціями.
а) Чи дозволяється рух праворуч при ввімкненій додатковій секції в поєднанні з червоним сигналом?
б) Чи дозволяється рух праворуч при вимкненій додатковій секції?
в) Чи мають перевагу в русі водії при ввімкненій додатковій в поєднанні з основною секцією?
4. Світлофори на залізничних переїздах.
а) Чи дозволяється рухатись на червоне світло світлофора?
б) Чи дозволяється рухатись на біло-місячне світло світлофора?
5. Постійно ввімкнений жовтий миготливий сигнал світлофора інформує:
а) перехрестя регульоване світлофорами;
б) перехрестя не регульоване світлофорами.
6. Який штраф стягується з водія, за 3 секунди неуважності, рух на червоне світло світлофора?
а) на перехресті?!!
б) на залізничному переїзді?!!
в) створення аварійної обстановки?!!
V. Підбиття підсумків уроку.
5.1. Аналіз відповідей учнів.
5.2. Повідомлення і обґрунтування оцінок.
VІ. Домашнє завдання. Підручник «Правила дорожнього руху» § 8.7 «Світлофори», доопрацювати завдання по робочого зошиту – конспекту ст. 57-61 завдання 32-49.