Конспект уроку
з історії України
для 11-го класу
Підготувала учитель історії
Вистороп Тетяна Василівна
Тема. Революція на граніті
Мета: визначити причини та наслідки перебігу революції; наголосити на внеску української молоді у здобуття незалежності України; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки; удосконалювати навички роботи в парах, малих групах, вміння працювати з текстом підручника та Інтернет-ресурсами; формувати повагу до історичного минулого України.
Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:
-
називати дати, пов’язані з темою уроку;
-
застосовувати та пояснювати на прикладах терміни та поняття;
-
пояснити причини Революції на граніті та її значення у відновленні Україною незалежності;
-
визначати внесок української молоді у здобуття незалежності України.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, мультимедійна презентація, роздатковий матеріал, ілюстративний ряд до теми, відеоролик, ноутбук.
Хід уроку
-
Організаційна частина.
-
Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.
-
Тестування у форматі «Так/Ні».
-
Скористайтеся QR-кодом та виконайте тестування.
-
Після виборів у березні 1990 р. Верховна Рада УРСР почала працювати на постійній основі. +
-
У Верховній раді УРСР сформувалося два блоки. +
-
Парламентську більшість «Народна рада» очолив з Олександр Мороз. –
-
Лідером блоку «За суверенну радянську Україну» став І. Юхновський. –
-
Головою парламенту обрали першого секретаря ЦК Компартії України В. Івашка. +
-
У березні 1990 р. М. Горбачов став президентом СРСР. +
-
12 червня 1990 р. Верховна Рада Російської Федерації ухвалила декларацію про державний суверенітет. +
-
Декларація про державний суверенітет України була ухвалена 16 червня 1990 року. –
-
Головою Верховної Ради УРСР став Леонід Кравчук. +
-
3 серпня 1990 року було прийнято Закон «Про економічну самостійність Української РСР». +
-
Л. Кравчук взяв курс на курс на реальну суверенізацію УРСР. +
-
У 2021 р. Декларації про державний суверенітет України виповниться 30 років. –
-
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
-
Вправа «Передбачення за світлинами».
-
Поміркуйте, про що піде мова на уроці.
-
Що саме привело вас до такої думки?
-
Що можна сказати про мітинги?
-
Виберіть головні ознаки та запишіть їх на дошці. (н-д: молодь, намети, плакати, площа і т.д.)
-
Сьогодні ми дізнаємося про один із протестів в Українській РСР, з’ясуємо його причини та результати, та визначимо значення в історії України.
-
Вивчення нового матеріалу.
-
Перегляд відеоролику.
https://www.youtube.com/watch?v=Y1jS27o_4vo
-
Яку інформацію можна взяти з даного відео?
-
Коли розпочалася революція? (2 жовтня 1990 року)
-
Хто був її учасниками? (студенти)
-
З чого розпочалася революція? (студенти оголосили голодування)
-
Поміркуйте, які вимоги могли висунути студенти?
-
Робота в парах.
-
Аналіз світлин.
-
Проаналізуйте плакати мітингуючих та спробуйте визначити їх головні вимоги.
-
Робота з таблицею.
-
Користуючись текстом підручника на с. 196, заповніть таблицю «Вимоги студентів».
Орієнтовна відповідь
-
Робота в малих групах.
-
Користуючись текстом підручника та додаткових джерел, запишіть опорний конспект за планом.
-
Сформулюйте 1-2 запитання за даним конспектом.
-
Що, на вашу думку, було причиною успіху революції?
Назва революції. Революція на граніті.
Період революції. 2 – 17 жовтня 1990 р.
Причини. Бажання виходу країни з СРСР; невдоволення владою…
Головні учасники. Молодь, переважно студенти.
Наслідки. Прямим наслідком київських протестів була відставка голови Ради Міністрів УРСР Віталія Масола та виконання низки вимог мітингувальників.
Значення. Студентська революція на граніті, яку нині називають першим українським Майданом, була успішним ненасильницьким політичним протестом проти чинної тоді комуністичної влади в Україні. Разом з іншими акціями громадянської непокори, що охопили Україну в жовтні 1990 р., вона заклала традиції демократичних форм протесту.
-
Робота з історичним джерелом (с. 196 підручника).
-
Прочитайте фрагмент історичного джерела.
-
Яку кардинальну зміну в суспільно-політичному житті України, зокрема в протестному рухові, порівнюючи з дисидентським рухом, засвідчують щоденникові нотатки О. Гончара?
-
Які події, на вашу думку, мали вирішальне значення для таких змін?
-
Які фрагменти спогадів указують на кризу влади в УРСР?
-
Чому студентські протести називають Революцією на граніті?
-
Узагальнення та систематизація знань.
-
Вправа «Психологічний портрет».
-
Поміркуйте, які риси характеру були притаманні тодішнім студентам та сформуйте психологічний портрет протестувальника.
-
Чи пішли б ви зараз на такий вчинок? Відповідь обґрунтуйте.
-
Робота зі схемою.
-
Проаналізуйте таблицю-схему.
-
Прокоментуйте твердження, проілюструвавши кожне конкретними історичними фактами.
-
Підсумки уроку.
-
Вправа «Займи позицію».
-
Займіть відповідну позицію щодо твердження «Революція на граніті – молодіжна акція громадянської непокори з вимогою розпочати реалізацію положень Декларації про державний суверенітет України».
-
Свій вибір обґрунтуйте.
-
Інструктаж з домашнього завдання.
-
Опрацювати матеріал підручника на с. 195 – 198.