Тема: Робота з дитячою книгою. Катерина Гасій «Добра казка зі щасливим кінцем». Зустріч з автором.
Мета: розширити та поглибити знання учнів про авторську казку. Формувати вміння визначати характери героїв казок, висловлювати своє ставлення до них, оцінювати їхні вчинки. Розвивати мовлення. Виховувати повагу до моральних цінностей.
Обладнання: виставка книг,конверти з пазлами для роботи в групах, розмальовка за змістом казки, аркуші із приказками, уривком казки, цеглинки лего.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
Слово вчителя:
- Діти, сьогоднішній наш урок буде трішки відрізнятися від усіх попередніх уроків роботи з дитячою книгою. Як саме – ви дізнаєтесь трішки пізніше. Візьміть цеглинки і просигналізуйте, чого ви очікуєте від цього уроку. Зелена цеглинка – очікую дізнатися щось нове, жовта – отримати від уроку незабутні враження, блакитна – ваш варіант.
(Якщо хтось із дітей обрав блакитну цеглинку, пояснює, чого саме очікує від уроку).
ІІ.Актуалізація опорних знань. Повідомлення теми та мети уроку.
Слово вчителя: Погляньте на дошку та прочитайте напис на ній. («Життя дано на добрі справи»). Як ви його розумієте? Як ви думаєте, про що йтиметься на нашому уроці?
- У вас на партах лежать конверти, в які я поклала завдання. Коли ви відкриєте ці конверти і впораєтесь із завданням, дізнаєтесь, про що ми говоритимемо на уроці.
(Робота в групах. Складання пазлів. Створення виставки ілюстрацій казок на дошці. Ілюстрації до казок «Рукавичка», «Івасик – Телесик», «Солом’яний бичок», «Котик і Півник», «Котигорошко»).
- Чи знаєте ви, хто є автором усіх цих казок?
(Відповіді учнів).
- Так, автором цих казок є народ, тому вони називаються народними. Хто з вас може пояснити, як створювались народні казки?
(Відповіді дітей.)
- Погляньте на виставку книг, яку я для вас підготувала. Чи зацікавили вас книги, які тут є? Які саме? Чим саме вони вас зацікавили?
(Відповіді дітей).
- Усі ці книги – теж казки. Але це авторські казки. Це означає, що імена письменників, які їх написали, нам відомі. І сьогодні на уроці ми прочитаємо уривок із «Доброї казки зі щасливим кінцем», дізнаємось, хто автор цієї казки і навіть познайомимось із нею.
- «Добру казку зі щасливим кінцем» написала для діток випускниця нашої школи, вчителька української мови та літератури, заступник директора у Заводській школі, а головне – матуся вашої однокласниці Наталочки – Катерина Юріївна Гасій. І сьогодні вона прийшла до нас в гості. Тож запрошуємо її розповісти нам про її творчу діяльність та прочитати уривок із казки, яку вона для вас підготувала.
ІІІ.Робота над новим матеріалом.
1.Розповідь авторки казки про життєвий і творчий шлях.
2. Читання автором уривка казки.
3. Словникова робота.
Укотре – кілька разів поспіль.
Сповіщає – говорить.
Нічник – лампа.
Чвари – сварки.
Зарадити – допомогти.
Прослизнув – безшумно вийшов.
4. Робота над змістом прочитаного.
Бесіда.
- Хто головний герой казки?
- У яку пору року відбуваються події?
- Коли відбуваються події у казці: в минулому, в майбутньому, чи у наші дні?
- Хто прийшов до Василька в гості?
- У якій країні жив Рузвальд?
- Яким ви його уявляєте?
- Чому Рузвальд прийшов до Василька?
- Що сталося із королем його країни?
- Хто намагався припинити чвари у країні і чи вдалось їй це?
- Що сталося з Добротою?
- Як відреагував Василько на розповідь Рузвальда? Що він зробив?
- Що дістав чоловічок з кишені перед тим, як вони з Васильком опинились у Веселунії?
- Чи хочете ви дізнатися, що було далі і чим закінчилась казка?
(Відповідь дітей).
- Для цього ми повинні добре попрацювати.
5. Вибіркове читання.
- Знайдіть у тексті речення, які є доказом того, що події розвиваються у наші дні. Зачитайте його.
- Знайдіть і зачитайте речення, що події, які відбуваються в країні,
засмучують Василька.
- Прочитайте речення, у якому описано, коли Василько побачив дивного чоловічка.
- Знайдіть і зачитайте речення, у якому сказано, як лиходії вчинили із Добротою.
- Знайдіть речення, в якому написано, чого вчили Василька батьки з раннього дитинства.
- Прочитайте речення, в якому описано, коли герої опинились у Веселунії.
6. Робота за малюнком.
- У вас на партах - розмальовки. Уважно розгляньте їх. Чи впізнали ви наших героїв?
- Як ви думаєте, хто з них Рузвальд? Що допомогло вам це з’ясувати?
- Де на малюнку Василько?
- Хто, на вашу думку, чоловік, який сидить?
- Що зробив Василько?
- Чи правильно він вчинив?
- Як характеризує цей вчинок хлопчика?
7. Розповідь автором наступного уривка.
8. Складання асоціативного куща «Доброзичливість».
На партах кожної групи дітей є аркуші.
- Що для вас означає бути доброзичливим? Запишіть. Прикріпіть ваші висловлювання на дошку.
9. Розповідь автором наступного уривка.
10. Бесіда за змістом.
- Що допомогло хлопчикові врятувати королівну?
11. Робота з прислів’ями.
З’єднати частини прислів’їв.
Від доброго не бігай, погане на ум не прийде.
Все добре переймай, а злого не роби.
Вчися доброму — а зла уникай.
12. Закінчення читання казки автором.
ІV. Підсумок уроку.
- Чого вчить казка?
- Чи зміниться відсьогодні ваше ставлення до тих, на кого ви, можливо, досі не звертали уваги, наприклад, жебраків, немічних, які потребують допомоги, а іноді – просто доброго, щирого слова?
- Про яку мрію Василька і всіх дітей та дорослих світу написала Катерина Юріївна вкінці казки?
- На жаль, триває війна. Багато людей гине, хтось повертається додому з ампутованими кінцівками. Ви повинні пам’ятати про те, що військові заслуговують нашої поваги, підтримки та допомоги, як, можливо, ніхто інший. Як ми можемо наближати нашу перемогу?
- Ми повинні повсякчас підтримувати наших захисників, допомагати, чим можемо, казати їм добрі слова. Існує такий крилатий вислів: «Добро врятує світ». Тож будьмо добрими! Не лише до своїх рідних та близьких. Будьмо добрими до маленької комашки, зеленої травинки, і тоді розпогодиться. Як у казці про Василька, який своїми добрими вчинками врятував країну Веселунію, так і наша мрія неочікувано здійсниться і настане мир на нашій землі.
- А зараз, просигналізуйте цеглинками, чи справдились ваші очікування від уроку. Зелена цеглинка – так, я задоволена/ий, мої очікування справдились; червона – ні, я очікував/ла більшого.
- Щиро дякуємо нашій гості за те, що знайшла час завітати до нас на урок, поділилася з нами частинкою своєї творчості. Бажаємо Вам творчих злетів та наснаги, добра і миру. Чекатимемо зустрічей знову.
Катерина Гасій
Добра казка зі щасливим кінцем
Тихий зимовий вечір. Сім’я перед екраном телевізора, який нічого доброго не сповіщає. Тітка в новинах укотре говорить про втрати, кількість загиблих і поранених. Вона щовечора повідомляє це кожній українській родині...
Василько не дочекався кінця і подався у свою кімнату. Було так тяжко і сумно від побаченого, що він вимкнув світло, заліз під ковдру і спробував заснути. Та раптом у кутку кімнати почувся дивний звук, ніби щось упало і заворушилося. Хлопчик розплющив очі, але нічого не побачив. Його рука потягнулась до нічника, що стояв на тумбі біля ліжка. Ввімкнулось світло, і Василько побачив дивного чоловічка.
– Не лякайся, я до тебе з добром, - сказав гість, обтрушуючи штани і піджачок.
- Хто ти? – запитав хлопчик.
– Я – Рузвальд із країни Веселунії. Чув про таку?
– Ні! А що ти тут робиш?
- Мене відправив сюди наш дивак – чарівник, сказавши, що лише ти зможеш допомогти нашому народу.
– Я!? – здивувався хлопчик.
-Так, - сказав чарівник. – Розумієш, ми, веселуни, завжди жили щасливо, але коли помер наш король Веселун,то все змінилося. Люди немов подуріли: почали плакати, проклинати і звинувачувати одне одного у смерті нашого правителя. Його дочка Доброта спробувала припинити чвари, але була надто юною і слабкою, їй забракло сил… І з кожною сваркою, кожною суперечкою почали з’являтися лиходії. Вони, мов гриби, виростали із землі. Їх ставало щораз більше. Лиходії заповзялися лякати людей, керувати нашою країною, а Доброту ув’язнили і зачинили на сім замків. Багато хто намагався її визволити, та це досі нікому не вдалося. Нам набридло так жити, тому дивак – чарівник відправив мене сюди. Ти – остання наша надія! Василько не знав, чим зарадити дивному гостю, але й відмовити не міг. Іще з раннього дитинства батьки вчили його, що потрібно допомагати тим, хто просить. Тож він тихенько прослизнув у коридор (не хотів нікого турбувати), узяв куртку, шапку, чобітки і повернувся до своєї кімнати.
Рузвальд чемно чекав, поки хлопчина одягнеться…
– Усе, я готовий! – сказав Василько і виструнчився перед гостем. Чоловічок понишпорив у кишенях, дістав мішечок і взявся висипати з нього якийсь порошок, бурмочучи при тому дивні слова. Кімната закрутилася, і наші герої враз опинилися у країні Веселунії…