Тема: Роль плазунів у екосистемах, їх значення для людини. Охорона плазунів.
Мета: розширити знання учнів про різноманітність плазунів; розглянути
значення плазунів у житті людини та природі; познайомитися з видами занесеними до Червоної книги; звернути увагу на екологічне мислення учнів; виховувати дисциплінованість та самостійність, розвивати творчо-пізнавальний інтерес.
Тип уроку: узагальнення знань, вмінь і навичок.
Фома: урок – телегра.
Методи: словесні (розповідь, бесіда), наочні, практичні.
Обладнання: вологі та сухі препарати плазунів, червона книга України,
макет екрану.
Хід уроку :
І. Привітання, підготовка до уроку.
Доброго дня, я рада вітати вас у цей чудовий день, день який дозволить ще більше дізнатися нового і цікавого. Сьогодні ми продовжимо говорити про плазунів. А девізом нашого уроку нехай стануть слова :
IІ. Оголошення девізу уроку:
Не махай на все рукою
Не лінуйся, а учись,
Бо, чого навчишся в школі
Знадобиться ще колись…
ІІІ. Висловлювання очікувань: Учні отримують зернятка на яких пишуть свої очікування, чіпляють на дошці.
Вчитель:
З давніх-давен плазуни викликали у людей страх, огиду і водночас нездоланну цікавість. З ними, особливо зі зміями, пов'язано багато легенд і міфів. У найстрашніших казках йдеться переважно про велетенських зміїв і вогнедишних драконів. Змії здавна асоціюються зі злом та підступністю. Разом з тим плазуни викликали до себе й пошану: їх наділяли непритаманними їм позитивними властивостями — мудрістю і могутністю У житті плазунів багато незвичного і, на перший погляд, загадкового. Вони місяцями можуть обходитися без їжі; тривалість життя окремих із них неправдоподібно велика: понад 400 років живуть, найімовірніше, деякі види черепах, понад 100 років — крокодили. Отруйні змії своїм укусом миттєво вбивають здобич. Від укусів деяких змій людина може померти за лічені хвилини. Деякі змії випорскують отруту на відстань до 2-х м і більше, намагаючись влучити ворогові в очі. Велетенські удави, обвиваючись навколо здобичі, душать і проковтують цілком тварину, більшу в діаметрі за своє тіло. Ось чому про плазунів складено так багато різних легенд, велику кількість вірогідних і неймовірних історій.
Хто ж вони насправді — ці загадкові плазуни? Скільки їх видів населяють нашу планету? Де вони поширені? Яких розмірів бувають? Чи всі вони отруйні? Яку роль відіграють у природі? У чому їхнє значення в житті людини? Чому вони викликають у людей величезну цікавість та суперечливі відчуття страху, відрази, пошани?..
Сподіваюсь, що усі, хто цікавиться плазунами чи тваринами взагалі, знайдуть відповіді на багато своїх запитань. Можливо, у декого з вас книга пробудить інтерес до вивчення класу плазунів, — адже у житті цих створінь є ще так багато нез'ясованого і справді загадкового для нас.
Я сьогодні пропоную стати вам журналістами телевізійниками, хтозна можливо це буде саме ваша майбутня професія. Відбувається наша розмова у вигляді телевізійного каналу, який ми назвали: „Плазуни - друзі людства". Із телепередач нашого каналу ми дізнаємось багато такого, над чим варто замислитися.
Гра „Чи віриш ти?" що:
III. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності:
Учні виконують частівки про плазунів. Плазунів вивчати хочем
Часто голови морочим
Знаю я тепер скелет
Й кісточок цілий букет.
* * *
Ох, ужів тепер люблю Хлопців зовсім не терплю Хоч холоднокровні плазуни -
Не обманюють вони.
* * *
В теніс теж вони не грають
Хоч легені класні мають
Ребрами не ляскають
Лиш зубами брязкають.
***
Є великі і малі
Ці чудові плазуни
Ми вас закликаємо:
Рептилій всіх оберігаймо...
IV. Основна частина уроку:
А тепер давайте познайомимось і занонсом телепередач. Отже, сьогодні в пограмі:
4 . Здоров'я у кожен дім... (використання зміїної отрути, перша допомога при укусах плазунів).
10. Інтерв'ю (метод мікрофон).
Мій дім-2
Привіт усім! Сьогодні я сама, тому що моя подруга поїхала на кастінг, відбирати нових учасників для вивчення. Швидше за все це будуть Птахи. А наші сьогоднішні учасники впали у сплячку. Дівчата - Черепахи зайняли місце у прісних та солоних водоймах. Хлопці Крокодили розповсюдилися по тропічних та субтропічних регіонах. Ну, а лускаті пари поширені майже скрізь на суходолі, деякі в морях чи прісних водоймах.
Сьогодні наші учасники якісь пасивні, напевно це пов'язано із
періодом Зимівлі. Пари позаймали будиночки, що розміщені у пустотах у грунті.
BBC - жива природа
Добрий день. З вами BBC - жива природа. Сьогодні з вами поговоримо про
Плазунів:
Скажіть будь ласка:
3. Що таке регенерація?
Гіннес-шок
Яке цікаве людство. Чим їм завадили Плазуни? А може ми самі гірші за них. Сьогодні у нашій програмі найменший та найбільший плазун
- найменший плазун; найбільший плазун.
Здоров'я у кожен дім
Доброго дня, всім доброго здоров`я. Сьогодні ми поговоримо про Плазунів. Що робити коли вас вкусила змія? Коли цей укус небезпечний влітку чи восени? І що виготовляють із зміїної отрути?
У разі укусу отруйної змії, необхідно потерпілому дати величезну кількість рідини, поверх укусу необхідно накласти джгут. Ні в якому разі не можна випалювати отруту. В дуже рідких випадках можна висмоктати отруту. Але це тоді коли ціла ротова порожнина.
Змії особливо небезпечні влітку, адже в цей період активізуються процеси утворення отрути. А де ж використовують отруту кобри?
Отруту кобри застосовують як болезаспокійливий засіб. Препарат з отрути швидко зупиняє кровотечу. А сироватка з отрути малайської гадюки, навпаки не дає крові згортатися. Препарат „Віпратокс" виготовлений з гадюки, застосовується для лікування радикуліту та бронхіальної астми. Отруту змій використовують також для виготовлення протизміїних сироваток.
Мультфільми
Жив був на світі крокодил. Звали його Гена. А такий був лінивий, що забув коли останній раз чистив зуби. Щодня він грався зі своїми товаришами. Одного дня він хвалився своїми зубам, хрускав морські камінчики. Та раптом як закричить: -ой-ой-ой, витягніть з мене цей камінець. Але всі боялись до нього підійти. Крокодил плакав великими „Крокодилячими сльозами". Але тільки як він вийшов води і ліг на пісок. Та розкрив пащу, як маленька пташка „єгипетський бігунець" стрибнула в пащу і почала видзьобувати залишки їжі. Відтоді у крокодила з'явився справжній друг-санітар і водночас сторож.
Місія Краси
Привіт, я Саша. З вами передача «Місія краси». Героїня нашої передачі попереднього тижня, ящірка поновилася за рахунок того, що не пожаліла сого хвоста і відкинула і з'явився новий. Всім жінкам не завадила б можливість регенерувати. Що лишнє ̶ взяв і відкинув. А сьогодні ми будемо працювати з Гадюкою. ЇЇ зовнішній вигляд давно потребує нашого втручання. Луска вже не блищить, обтріпана. А ми зробимо линяння ̶ скинемо стару шкіру, героїня наша трошки підросте ̶ і матиме нову, красиву, блискучу шкіру. З вами була передача «Місія краси».
Служба новин
На сьогоднішній день у зв'язку з активним втручанням людини у природу спостерігається різке зменшення чисельності багатьох плазунів. Тому проблема охорони та збереження видового різноманіття цих тварин
постала особливо охороняють відповідними законами; рідкісні та зникаючі види заносять до Червоної книги, складають міжнародні угоди, що передбачають охорону певних видів чи груп плазунів, а також забороняють виводити диких тварин й торгувати ними.
Представників видів, чисельність яких знизилась до критичної межі штучно розводять у спеціальних розплідниках, а потім випускають у звичне їм середовище. На цьому наша передача завершується. Зустрінемось опівночі.
Програма «Їмо вдома»
Сьогодні ми з вами знову готуємо за рецептами світу.
Зараз ми приготуємо черепашине масло. Для цього яйця роздавлюють у великих коритах. Жиру дають потім відстоятись, а потім його кип'ятять отримуючи прозоре жовтувате масло. А наперше: відомий черепашиний суп. Для цього нам потрібно: супова черепаха 1 штука, вода і сіль. Можна прикрасити зеленю. Черепаха велика і нею можемо нагодувати цілу школу.
Ну а ексклюзив ̶ фарширована змія „Мусуфана". Звісно ми могли б нафарширувати пітона, але боюсь ми його не з'їмо. Всього вам доброго! Смачного! Використовуйте плазунів у їжу вони надзвичайно корисні!