Урок. "Рослинний світ рідного краю. Грунти".

Про матеріал
Розробка уроку містить цікаві відомості про особливості рослинного світу та грунтового покриву рідного краю. Використовується під час вивчення грунтів та рослинного світу України.
Перегляд файлу

Тема уроку. Рослинний світ рідного краю. Грунти.

 

Мета уроку: систематизувати знання учнів про рослинний світ своєї місцевості; сформувати в учнів уявлення про різноманітність рослинного та грунтового покриву; закономірності поширення грунтів; розміщення та видовий склад рослинності; розвивати вміння визначати закономірності поширення рослин; удосконалювати навички працювати з різними інформаційними джерелами; виховувати екологічну культуру та бережливе ставлення до природи рідного краю.

Очікувані результати:

-називати видовий склад рослинності;

-характеризувати основні типи рослинного покриву;

-аналізувати вплив господарської діяльності людини на рослинний покрив;

-робити висновки щодо закономірностей поширення основних типів рослинності своєї місцевості.

Наскрізні змістовні лінії:

 Екологічна безпека та сталий розвиток.

Усвідомлює необхідність охорони грунтів та збереження рослин та їх угрупувань.

 Здоров’я і безпека.

Усвідомлює необхідність використання деяких властивостей рослин для зміцнення та профілактики здоров’я.

 Громадянська відповідальність.

Сприяє формуванню відповідального члена громади, суспільства, який:

 -розуміє необхідність раціонального використання грунтових та рослинних ресурсів;

-усвідомлює наслідки впливу господарської діяльності людини на грунти та рослинний світ своєї місцевості.

Підприємливість і фінансова грамотність.

Оцінює можливості використання грунтів та рослинних ресурсів своєї місцевості.

Обладнання: атлас Львівська область грунти, рослинний світ;  фото різноманітних рослин

Хід уроку

І. актуалізація опорних знань і умінь учнів

Прийом 1. (вчитель називає слова, а учні спробують визначити тему уроку )

Сосна, верба, ромашка, осока, полин, калина, смерека…

Прийом 2. „Здивуй ”

Вони відіграють важливу роль у житті людини. Щоб довести це пропоную вам виконати таке завдання. Подивіться навколо себе і знайдіть предмети, що мають пряме відношення до рослин і поясніть їх значення для людини.

( учні роблять висновок про роль рослин у житті людей і їх господарську діяльність )

ІІ. Вивчення нової теми

                    

 Сьогодні ми матимемо змогу  ще більше дізнатися про рослинний світ своєї місцевості. Запрошую вас до співпраці.

 Ми будемо працювати за таким планом:

1. Різноманітність рослинного світу.

2. Лісова рослинність.

3. Лучна та болотна рослинність.

4. Ландшафти.

5. Грунти.

Різноманітність рослинного світу

  Грушівська сторона - це земля з надзвичайно високим видовим різноманіттям флори і фауни.   Важко знайти людину у нашому селі, яка б не любила ліс. Адже життя односельчан здавна було тісно пов’язано з ним. Ми з прадавніх часів використовуємо лісові багатства. Він захищає нас від негод, служить годувальником, оскільки в ньому росте багато лікарських рослин, зілля, їстівні гриби і ягоди, різноманітні дерева. Є рослини і тварини занесені до Червоної книги (журавлина дрібноплідна, ковила пірчаста, лілія лісова та ін.; голуб-синяк, джміль моховий, жук-самітник та ін.).

Лісова рослинність.

  Ліс знаходиться на північній околиці села. Широко – листяно -  сосновий ліс. Його представниками є: сосна звичайна, ялина, дуб, бук, клен, липа. Поява лісів бере початок з часів післяльодовикового періоду. З далекої півночі прийшли до нас: сосна, ялина, береза; з заходу - бук, дуб, липа. В результаті сформувався мішаний ліс - розмаїтість деревних порід, де поруч росте сосна, дуб і бук. Таке поєднання дерев вважається унікальним.

   Дерева виділяють у навколишнє середовище велику кількість вологи та ефірні масла, які є природнім оздоровчим чинником. Ліс - служить для самого села регулятором газового складу атмосфери, виділяючи О2 і поглинаючи СО2. Також є сировиною для господарського використання і місцем для відпочинку. Слід врахувати естетичні, оздоровчо - лікувальні та рекреаційні властивості лісу.

   Ми настільки звикли до наших краєвидів, що не часто звертаємо увагу на їх красу. А скільки захоплень викликає в гостей нашого краю розкішний лісовий коридор по узбіччях автомагістралі між Грушевом та Немировом. Сама дорога, ніби на хвилях моря, то піднімає, то опускає автомобілі, пропускаючи в їх віконця лісові принади сезонних барв.

   В лісі можна натрапити на невеликі болітця, від яких віє вологістю і холодом, а в моховому килимі загоряються крихітні світлячки. Сосни повертають нас у царство казок. Косе проміння поміж стовбурами струнких вічнозелених красунь полонить уяву найвибагливішого митця. Коли віє вітер - сосни шумлять, дуби скриплять, нагадуючи бравурну мелодію оркестру. Гул проноситься по верхів’ях, тоді ліс з висоти пташиного польоту схожий на хвилі зеленого моря. Соснова живиця насичує повітря фітонцидами - легко дихається. Вечірній ліс навіює таємничість - верховіття палахкотить загравою західного сонця. Це марево  озвучується приємною комашиною «мелодією»  та кваканням жаб.

   Дуб - символ могутності. Він відноситься до дерев-велетнів. У сприятливих умовах це дерево може досягати висоти  40-50 метрів. Росте дуб у висоту 120- 200 років, а в товщину – все життя. Вирізняється з-поміж інших дерев міцністю і довголіттям, так як живе до 500 років, а окремі дерева до 2000 років. З незапам’ятних часів у нашому краї використовують деревину дуба для будівництва житла. Багато побудовано дерев’яних церков, виготовлено виробів домашнього вжитку. Дуб був і залишається чудовим матеріалом для різьблення. У дубових діжках квасять капусту, огірки, яблука…

   Корінними мешканцями лісу є сосни. Вічнозелені голчасті створіння гармонійно вписуються в літню зелень, а суворий зимовий ліс оживає завдяки смарагдовим соснам. Горді й незалежні вони виставляють свою шляхетність – дивіться, мовляв, які ми красуні. Під шатами вічнозелених красунь не висихають потічки і не зникають сірководневі джерела. Сосни зберегли їх і в часи сірчаного буму, коли грушівська дільниця підземної виплавки сірки, використовуючи велику кількість води, висушувала навколишні території.

  Сосна - порода довголітня, живе до 300-400, а то й до 500 років. Висота сягає до 40 м. Кожен рік вона дає по одному кільцю гілок. Але сосна дівиця хитра - на її кроні можна прочитати вік до 50 років, а далі вона приховує його поступовим розташуванням розлогих гілок. Це дерево є породи ядрової із смолистими ходами. Зі смоли виготовляють смоляну олію. З неї одержують живицю, яку використовують для виготовлення скипидару, мастик. Колоди і дошки з сосни - найкращий будівельний матеріал. З неї виготовляють меблі, вікна, двері.

    Вічнозеленою красою не поступається сосні її сестриця ялина. Є досить цікава особливість: ялина досягає висоти у 1,5-2 м протягом 10-15 років. Існує народна мудрість – «Хто ялинку саджає – той віку собі добавляє».

  Помітно виділяється зовнішнім виглядом білокора берізка. Цінними властивостями ціниться сік, який виводить з організму людини шкідливі речовини. Де не посій, там і вродиться – кажуть про це дерево. Починає цвісти в 10 років. Живе воно, як людина – 70 років, а інколи і до 100 літ.

   Деревину широко використовують у різних промислових виробництвах: токарній справі, художньому ремеслі.

  Листя берези застосовують у лікуванні.

  Постійна мешканка лісу – вільха. Дерево заввишки 20-30 м. Доживає 100-120 р. Деревина довго служить у вологих і сухих місцях.

   Верба над ставом – традиційна картина грушівського села. Верба – прекрасне, зворушливе диво природи, воно звеселяє, лікує, дозволяє себе використовувати.

   У дохристиянські часи верба була для наших пращурів священним деревом, оберігала людей та їхнє житло від злих духів і пожеж, худобу від нечистої сили. Це дерево символізувало щасливе життя. Має верба і славу шукача води.

 

Лучна рослинність.

  З грушівських лугових трав можна створити ескіз неповторного килиму. Луки простелилися околицями всього села. Це території з багатою трав’янистою рослинністю. Всміхаються весні ромашки, бринять дзвіночки вливаючись у багатоголосний комашиний хор, а жайворонок підносить на крилах у небесну блакить. Шовковистий дотик лугових трав і цілюща аромотерапія – незмінні атрибути сінокосів.

 

Болотна рослинність.

 На території села дуже часто траплялись болотисті місця. Це малопродуктивні землі. Сірка змінила болота нашого села. Коли у другій половині ХХ ст. геологічні дослідження підтвердили наявність поклади сірчаних руд і можливість їх видобутку. Тільки після попереднього осушення родовища можлива його експлуатація. У рослинному покриві надзволожених  ділянок переважають вільха, очерет, зелені мохи, журавлина.

   Поблизу грушівського озера збереглися північі реліктові рослини: береза низька, синюха голуба.

 

Ландшафти.

Ландшафт - термін німецького походження  ̎ Land ̎ означає місцевість, а  ̎schaft ̎ -взаємозв’язок. Рельєф, клімат, ґрунти і організми взаємодіють один з одним і усі залежать від кожного, кожен - від усіх. Якщо змінити  хоча б один компонент, то зміняться усі інші і ландшафт у тому числі. Формування ландшафтів на території села Грушів пов’язано з льодовиковим і післяльодовиковим часом. Територія села відноситься до природного району Надсяння. На території Надсяння виділено два ландшафти - Немирівський та Яворівський. Грушів знаходиться на території Немирівської улоговини. Вона складена флювіогляціальними пісками та супісками. Річка Завадівка відокремлює Немирівську та Яворівську улоговину. Піски та супіски представлені в північній частині села. Підвищення, слабо хвилясті межиріччя, для яких характерні дерново-слабопідзолисті під лісом, та дерновими супіщаними й піщаними ґрунтами під луками, сінокосами і ріллею.

  Особливими видами ландшафтів села Грушів є лугові, лісові, горбисті. Значну частину села займають антропогенні ландшафти і сільськогосподарські угіддя.

 

Грунти.

         На території села виділяється широкий спектр типів ґрунтів. Так у межах рівнинної території поширені ґрунти,  які сформувалися під лісами (дерново-підзолисті, сірі лісові), під луками (дернові і лучні), зустрічаються і світлі чорноземи, азональні типи (болотні).

ІІІ. Закріплення знань та умінь учнів

Метод – бесіда: „ Я – зрозумів ”

 Закріплюємо тему за допомогою бесіди, даючи учням запитання, на які вони можуть дати відповіді на основі знань отриманих на уроці:

1. Що  таке флора?

2.Що таке релікти?

3. Які рослини ми називаємо ендеміками?

4. Найпоширеніші угрупування рослин нашої місцевості?

5. Типи грунтів, які поширенні у нашій місцевості.

IV. Домашнє завдання

          

Опрацювати поданий матеріал.

 

 

 

docx
Додано
5 травня 2025
Переглядів
212
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку