Тема: Розчинні та нерозчинні речовини.
Мета
формувати поняття про воду як речовину, розчинник, показати значення води в природі як розчинника; розвивати спостережливість та пізнавальний інтерес, формувати вміння готувати та розрізняти розчини, користуватися розчинами у природі та побуті, сприяти формуванню бережного ставлення до води, екологічної культури, прагнення берегти природні багатства.
Обладнання: склянка з водою, пісок, крейда, питна сода, цукор, олія
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Загадка
«Мене п’ють, мене ллють, усім потрібна я. Хто я така?» (Вода)
ІІ. Перевірка домашнього завдання
- Фронтальне опитування
Властивості води.
Що відбувається з водою під час замерзання, нагрівання?
В яких станах може перебувати вода?
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Вода має здатність розчиняти деякі речовини. Такі речовини називають розчинними. В розчиненому вигляді їх у воді не видно і вони не осідають на фільтрі. Розчин – однорідна суміш. Фільтр – прилад для очищення рідин проціджуванням. Розчинні речовини – сіль, цукор, сода.
Нерозчинні речовини
Речовини, що не розчиняються у воді – нерозчинні. Це – крейда, глина, каміння.
- Робота з текстом підручника.
Прочитати висновки на стор. 21, 22.
- Проведення досліду.
Серед представлених речовин вибрати розчинні і нерозчинні. Зробити висновки.
- Робота в зошиті.
Накреслити таблицю (стор. 22) і заповнити її.
- Фронтальне опитування
- Які речовини називають розчинними? Навести приклади.
- Які речовини називають нерозчинними. Наведіть приклади.
ІV. Заключний етап.
4.1. підсумок уроку.
- Яку тему вивчали?
- Що вам найбільше запам’яталось?
4.2. оцінювання знань.
4.3. домашнє завдання.
Стор. 20-22
4.4. створення установки для відпочинку.