Урок з природознавства в 6 класі спеціальної коли для дітей з розумовою відсталівсть на тему:"Вода в природі і побуті. Властивості води - рідини."

Про матеріал
На уроці діти розширюють і поглиблюють знання про значення води у природі і її властивості як розчинника, розвивають вміння самостійно виконувати досліди, спостерігати за ходом і результатами досліду, вміння робити висновки, встановлювати причинно – наслідкові зв’язки, міркувати за аналогією; корегувати творче мислення, вміння точно і грамотно висловлювати свої думки .
Перегляд файлу

ТЕМА : Вода в природі і побуті.    Властивості води-  рідини.       

             

     

    Мета:   розширити  і поглибити уявлення дітей про значення води    

    у природі; властивості води- рідини( текуча, не має    власної форми, прозора, безбарвна, без запаху, розширюється при нагріванні, стискається  при   охолодженні; формувати елементарні поняття  розчинна у воді речовин, розчинник, розчин, нерозчинна у воді речовина ; розвивати вміння самостійно  виконувати досліди,   спостерігати за ходом і результатами досліду, вміння      робити висновки,   міркувати за аналогією; корегувати творче мислення, вміння точно і грамотно висловлювати свої думки ; виховувати пізнавальний інтерес самостійність,   організованість і відповідальність за виконану роботу.                            

                           

Очікувані результати :

Після уроку учні зможуть: 

-пояснювати поняття «розчинник», «розчин», « розчинна у воді речовина», «нерозчинна у воді речовина »,                              

 -доводити дослідами властивості води

  • робити висновки

Обладнання :       презентація до уроку, підручник,  предмети для дослідів:склянки з водою, цукор, сіль, пісок, олія, таблиця властивостей, глобус

   Тип уроку : урок  формування знань, умінь та навичок                      

 Форма проведення:         урок з використанням мультимедійних технологій, з проведенням  практичних робіт, дослідів.  

Структура уроку:

  1. Організація класу  ( 1 хв.)
  2. Актуалізація опорних знань ( 7 хв.)

а)хвилинка “ Календаря природи”

б) перевірка домашнього завдання .Тести.

в) підсумки перевірки домашнього завдання ( взаємоперевірка)

г) оцінювання

  1. Мотивація навчальної діяльності.визначення теми та мети уроку ( 2 хв.)
  2. Сприймання та первинне усвідомлення нового матеріалу (19 хв)
  1. Бесіда з елементами розповіді
  2. Практична робота №1
  3. Практична робота №2. Робота в парах

5. Фізхвилинка ( 1хв.)

6.Осмислення причинно-наслідкових зв’язків. Закріплення нового матеріалу

( 10 хв.)

  а) робота  з підручником

  б) робота в парах

  б) Гра “ Збережемо повітря чистим”

7.Підсумок уроку   (3 хв.)

  1. Вірш-загадка
  2. Гра “ Водограй”

8. Домашнє завдання ( 1хв.)

 9. Рефлексія ( 1 хв.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Хід уроку.

 

І. Організація класу.

1. По рівній доріжці

Ідуть  наші ніжки-

По густій траві

Стрибають наші ніжки –

Стомились наші ніжки

По лісочку гуляти

Листячко жовте

В пучечки збирати

-Діти, про яку пору року йдеться у вірші?

 

2. Хвилинка « Календаря природи». Робота в зошитах.

-Які зміни відбулися  за минулий тиждень в природі живій і неживій? Що сталося з деревами?

 

ІІ. Перевірка домашнього завдання за тестами з теми « Повітря»

 У кожного учня тести:

  1. Повітря –це:

 а) рідке тіло

 б) тверде тіло

 (в) газоподібне тіло

2. Повітря –це:

 а) жива природа

 б) нежива природа

 

  1. Повітря знаходиться:

 а) навколо нас

 (б) в грунті, воді, навколо нас

  в) в пустих порожнинах

4. Шар повітря навколо Землі називають:

 а) атмосферою

 б) гідросферою

  в) літосферою

  1. Познач правильне твердження:

 а) повітря має запах

 б) повітря не має запаху

 в)повітря прозоре, безбарвне, не має запаху

6.На зиму у птахів та звірів відростає густа шерсть та пух,і пташки та звірі не замерзають у холодну погоду тому, що:

 а) хутро  і пух виділяє тепло

 б) у хутрі та пусі багато повітря і воно зберігає тепло

 в) у хутрі збирається повітря

 

Взаємоперевірка

Правильні відповіді: 1- в,  2- б,  3-а, б, в,   4- а,   5- в ,  6- б

Оцінювання   ( Слайд 2).      Оцінювання:

                                        Без помилок  -  9 б.

                                           1 помилка   -   8 б.

                                           2 помилки   -   7 б.

                                           3 помилки   -   5 б.

                                           4 помилки   -   3 б.

                                           5 помилок   -   2 б

Діти, яке повітря потрібно для  дихання? ( чисте)

А звідки в повітрі беруться шкідливі речовини?

Як живі організми допомагають очищувати повітря?

Що повинні робити ми- люди, для охорони навколишнього середовища?

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.

  1. (Слайд3).     Прочитайте віршик і спробуйте визначити тему нашого уроку:

Добрий день,

Джерельце, криничко,

Чистая водичко.

Ми тебе нап’ємось

Сили наберемось.

Відповді дітей

 

(Слайд 4).         Тема уроку

 

 Без води нема життя.  Властивості води- рідини.Вода – розчинник

 

Так, діти , будемо говорити про воду. А вам не дивно, чого саме вода буде героїнею нашого уроку? Ми що, не знаємо про воду нічого? Так, що ви очікуєте від уроку?

Ознайомтеся з новими словами і поняттями, над якими будемо працювати на уроці:

(Слайд 5)  .     Ключові слова:

-   розчин

  •         розчинник
  •         розчинні речовини
  •         нерозчинні речовини
  •          

ІУ. Сприймання та первинне усвідомлення нового матеріалу.

  1.       Бесіда з елементами позповіді .

            Діти, що ми вже знаємо про воду? ( Що це рідке тіло. Вода-рідина. Молекули на великій відстані одна від одної)

            Яка властивість рідини використовується у термометрі?

(  розширення, стискання)

  •         А ви знаєте, що у світі найсильніше? Виявляється – вода! Вона обійде любу перешкоду, натиском своїм зруйує найкріпшв мури Наш народ здавна помытив цю властивість води і склав  таке прислів’я : “ Мала крапля , а й та камінь точить”. Усі ми звикли дивитися на воду, як на звичайну річ.але воду називають найбільшим дивом світу. Тому ми не можемо не говорити про неї
  •         Давайте уявимо собі, що на Землі не стане води. Що б сталося?
  •         Але на щастя, вода на зЗемлі є. ЇЇ так багато!

 

(Слайд 6).     Карта світу.

Гляньте, скільки на ній синього кольору! Якщо швидко покручу глобус, то він здається весь яким? Голубим!  А ви знаєте, що нашу планету називають голубою планетою. 

(Слайд 7).   (Планета Земля в космосі )

Чому ж вона голуба? Якщо всю землю розділити на 4 частини, то 3 з них –це вода. 

(Слайд 8).     (  колограма і текст : Вода –71 %. Вода рік, озер, яку ми використовуємо лише 0,01 % від усіх запасів Світового Океану)

А де є вода? ( Відповіді дітей) .

 

(Слайд 9).   ( Вода міститься під землею у.. Джерелах, колодязях, криницях. Це отвори для добування підземних вод)

Слайд 10       (Вода є на суші. Річки, озера, моря, океани)

Слайд 11     ( Вода є у повітрі. Туман, хмари, дощ)

Висновок .  

Слайд 12       ( Висновок: Вода міститься не тільки у водоймах – на суші, у повітрі, але й у айсбергах, снігових покривах гір, льодовиках)

Слайд13        Фото айсбергів,  слайд 14 – фото льодовиків  слайд 15- фото гір в сніговому покрові.

 

  1. Практична робота

Мета:   визначити властивості води

Дослід 1.     Капніть на парту краплю води Що сталося? ( Вона потекла) .

 

Слайд 16 ( фото а) воду переливають з одного станкану в інший.б) на склі краплі дощу . Вони течуть) Який висновок зробимо? Вода- текуча, вона не має власної форми.

 

Візьміть карточку №1. Запишіть у таблицю текуча

 

Дослід 2.  Опустіть у стакан з водою ложку. Чи добре її видно? Про яку властивість води це свідчить?

Висновок : вода прозора. Запишіть у таблицю. А чи має вода колір?

Висновок: вода безбарвна . А чи має запах. Понюхайте воду.

Висновок : вода  без запаху. Прозора.

Зробіть загальний висновок про властивості води:

-         не має форми

-         безбарвна

-         текуча

-         без запаху

 

(Слайд 17).         При нагріванні розширюється

 

                             При охолодженні стискається

                                                                                                             

Фізкультхвилинка

Раз,два! Всі присіли.

Потім вгору підлетіли

Три, чотири! Нахилились,

Із струмочка  гарно вмились

5,6 Всі веселі

крутимось на каруселі

7,8! Діти милі

Ніжками затупотіли

Дев’ять, десять Відпочили

І за парти  дружно сіли.

 

2. Практична самостійна робота .  Робота в парах

Мета:  самостійно провести досліди з сіллю, цукром, крейдою, піском, олія, щоб дослідити які речовини розчиняються у воді, а які- ні.

Висновок : не всі речовини розчиняються у воді.

Речовини, які розчиняються у воді, називаються розчинними у воді речовинами. Вода для них -розчинник

Речовини, які не розчиняються у воді, називають нерозчинними.

(Слайд 18).      Вода –розчинник. Розчинні речовини: сіль, цукор, кислоти, спирт, кисень, вуглекислий газ , аміак  Нерозчинні речовини: пісок, глина, крейда, крохмал, олія, гас, бензин.

 

УІ. Осмислення причинно- наслідкових зв’язків. Закріплення нового матеріалу.

- Чому чай, компот, соки- солодкі?

  • А розсіл- солоний?
  1. Робота з підручником. Прочитайте і знайдіть відповіді на запитання на ст.94
  2. Поставте запитання один одному в парі.
  3. Що таке природні розчини ?

 

 

 

 

УІІ. Підсумок уроку.

  1. Послухайте віршик уважно і назвіть властивості води:

Є в природі дивина-

Прісна, без смаку вона.

Запаху не має теж

Її в руки не візьмеш.

Коли чиста- то прозора

За що люблятьїї зорі

Сіль чи цукор як ковтне,

Не знайдеш її ніде!

Смаку тоді набуває

Кожен з нас ти добре знає.

  1. Діти, якою була тема нашого уроку?

( Слайд 19)          ( Тема уроку)

  1. Дайте відповідь на таке запитання: “Чи може бути життя без води? Наведіть приклади, де ми використовуєм воду?

 

  1. Гра “ Водограй” У кожного учня червоні та зелені каточки. Зелена картка- твердження правильне, червона- не вірне твердження:
  • Вода синього кольору  - ( ні)
  • Вода текуча                     ( так)
  • Не має власної форми    ( так)
  • Має приємний солодкуватий запах   ( ні)
  • Вода- прозора                  ( так)
  • Мінеральна джерельна вода- це побутовий розчин  ( ні)
  • Сік рослин- природний розчин   ( так)

УІІІ. Домашнє завдання     (слайд 20)

Перечитати та переказати статті на стор.91-93

Заповнити у зошитах  сторінки 31,32

Додаткове: знайти цікавинки про воду талу, магнітну, про воду, що лікує

 

ІХ. Рефлексія.

Діти, що вас здивувало на уроці ?

Який настрій у вас від уроку ?

Бажаю вам бути здоровими , як вода !

 

 

 

 

 

docx
Пов’язані теми
Природознавство, Розробки уроків
Інкл
Додано
23 лютого
Переглядів
232
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку