Урок алгебри в 7 клас
Тема уроку: Розв'язування вправ на множення многочленів.
Мета:
Тип уроку: урок розв'язування вправ.
Обладнання: картки з тренувальними завданнями, мультимедійний комплекс; ментальна мапа «Дії над многочленами» в електронному варіанті
Хід уроку
І. Перевірка присутності учнів на уроці та загальної готовності класу до роботи.
ІІ. Перевірка виконання домашнього завдання (за зразком, спроектованим на екран).
На спроектованому зображенні:
І зображення - виконані домашні завдання, але допущено логічні, обчислювальні та граматичні помилки. Здійснюється обговорення, місця з помилками підкреслюються екранним маркером.
ІІ зображення - (відкриваємо після опрацювання першого) - ті ж виконані домашні завдання, але вже без помилок.
Здійснити остаточну корекцію домашніх завдань.
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
ІV. Мотивація навчальної діяльності.
Короткий аналіз структури матеріалу, що вивчається з даної теми.
Робота з ментальною картою.
Звернути увагу на продовженні формування ментальної мапи та її подальшого використання на наступних уроках та в підготовці до уроків. Обговорити варіанти доповнення або зміни ментальної карти.
V. Актуалізація опорних знань:
Повторюються поняття з паралельною демонстрацією прикладів:
VІ. Розв'язування вправ, підготовка до самостійної роботи.
Тренувальна вправа-бліц на повторення навиків роботи з раціональними числами та найпростішими спрощеннями виразів (умови виводяться на екран).
-6 + (-2) = -10 – 7 = 16 · (-4) = (-7) · 10 = (-2) · (-9) = -3 + 10 = 9 – 12 = -5 – 16 = -3 + (-3) = -12 + 36 = |
2ху · (-4) · (-у) = х2у3 · 12х3 = аb2 · ab2 = m n · (-2)m = m2n · (-4)n3 = 2ab – 7ab = x – 10x = 26x – 46x = (х² + 2х² + 3х²)² = 45а+3а ·4а = |
Вправи записуються на дошці та в зошитах учнів.
Робота над завданнями:
Приклад1. Знайти суму, різниця та добуток многочленів P I Q, якщо
P = 6a + b, Q = -2a2 – b.
Розв’язання
1) 6a + b + (-2)a2 – b = 6a + b – 2a2 – b = 6a – 2a2
2) 6a + b – (-2a2 – b) = 6a + b + 2a2 + b = 6a + 2b + 2a2
3) (6a + b)(-2a2 – b) =
= 6a · (-2)a2 + 6a · (-b) + b · (-2a2) + b · (-b) =
= -12a3 – 6ab – 2a2b – b2
Приклад 2. Спростити вираз:
1) 7ab(2a + 3) = 7ab · 2a + 7ab · 3 = 14a2b + 21ab;
2) 4a2(5a – 3b) – 5a2(4a + b) =
= 4a2 · 5a – 4a2 · 3b – (5a2 · 4a + 5a2 · b) =
= 20a3 – 12a2b – 20a3 – 5a2b = -17a2b.
Приклад 3. Розв'язати рівняння:
х(х + 2) – (х + 3)(х – 1) = х – 5;
х2 + 2х – (х2 + 3х – х – 3) = х – 5;
х2 + 2х – х2 – 3х + х + 3 = х – 5;
3 = х – 5;
х = 3 + 5;
х = 8.
Відповідь: 8.
VІІ. Самостійна робота.
Учні отримують роздавальні картки, на яких є зразок виконання дії множення многочленів та умови для виконання самостійної роботи. Учні пишуть розв’язання безпосередньо на картці. Умови виконання – кількість завдань не обмежується, робити можна не по порядку. Дозволяється одне допоміжне запитання вчителю або учню-консультанту.
Множення многочленів
Зразок: 1) (2х + 1)(4х2 – х) = 2х • 4х2 + 2х • (-х) + 1 • 4х2 + 1 • (-х) =
= 8х3 – 2х2 + 4х2 – х = 8х3 + 2х2 – х
2) (1 + а)(2 – а) = 1 • 2 + 1 • (-а) + а • 2 + а • (-а) =
= 2 – а + 2а – а2 = 2 + а – а2
Вправи для самостійного виконання
1) (х + у)(2 + у);
2) (2а – 1)(а – 9);
3) (х + 1)(2х – 4);
4) (х – 7)(х + 9);
5) (х2 – 1)(х2 + 2);
6) (2х – 4)(3 – 4х2);
7) (29 + 2b)(a + 4b);
8) (ab – a)(b – ab2);
9) (x – 7)(x2 + y5);
10) (x – 5)(x2 – x + 4);
11) (x – y)(x + y);
12) (a – 2)(2ab – 4a + 12);
13) (b + 7)(b5 – 4b – b + 1);
14) (x + 12)(x6 + 12x);
15) (x – 2)(x + 3);
16) (x2 + y3)(x + 2x2 – 1);
17) x3n(3n2 – 2x2n2);
18) (x + 3y)(x2 – 4xy + 2y2);
19) (x – 4)(x3 – 2);
20) (4x – 3y2 + 1)(3y2 + 3x2);
21) (x + 3y)(x3 – 4xy + y).
Матеріал вчителю для перевірки:
Відповіді
= 2a2b – 4a2 + 20a – 4ab – 24;
= b6 – 5b2 – 34b + 7b5 + 7;
= x3 – x2y – 10xy2 + 6y3;
VІІІ. Підсумок уроку. Виставлення оцінок.
ІХ. Домашнє завдання