Урок “Розв’язування задач на знаходження НСД та НСК кількох чисел” (5-а клас за програмою Росток)
Тема: Розв’язування задач на знаходження НСД та НСК кількох чисел.
Мета: Сформувати вміння та навички знаходження НСД та НСК кількох чисел та використовувати їх під час розв’язання різних задач. Розвивати логічне мислення, культуру мови, швидкість реакції, вміння орієнтуватися в нестандартних ситуаціях.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Вітаюсь, перевіряю готовність учнів до уроку та сповіщаю їм тему та мету уроку.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
№351
1) а=2·2·3·5·5·7; b=2·3·3·3·5·5·11
НСК (a; b)=
2) a=2·2·2·2·2·2·13; b=2·2·3·5·5·5·5·13
НСК (a; b)=
3) a=2·3·3·7; b=3·3·5·5·7; c=2·2·2·5·5·5
НСК (a; b; c)=
№325
630 315 105 35 7 1 |
2 3 3 5 7 |
1) НСК (350; 630)=
350 175 35 7 1 |
2 5 5 7 |
48300 24150 12975 4025 805 161 23 1 |
2 2 3 5 5 7 23 |
2) НСК (2070; 48300)=
2070 1035 345 115 23 1 |
2 3 3 5 23 |
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1) Що називається кратним даного числа? Назвати кратні 15.
2) Що називається дільником даного числа? Назвати дільники 18.
3) Що називається найменшим спільним кратним двох чисел?
4) Що називається найбільшим спільним дільником двох чисел?
5) Які числа називаються взаємно простими?
6) Обчисліть:
1) НСД (21; 35)
2) НСД (18; 72)
3) НСД (36; 49)
4) НСД (39; 52)
5) НСД (12; 15; 36)
6) НСК (14; 35)
7) НСК (10; 30)
8) НСК (8; 7)
9) НСК (5; 15; 25)
10) НСК (3; 120120)
7) Як знайти НСК та НСД?
Діти відповідають 2 правила у віршованій формі:
1) Числа – на прості множники розкладу,
Спільні – колом обведу,
Перемножу їх, піде?
Отримали НСД!
2) Числа – на прості множники розкладемо,
Більше з чисел -випишемо,
Глянь на друге число також,
Яких множників в розкладі нема
Допиши та помнож.
Вийшла відповідь яка?
Отримали НСК!
IV. Формування вмінь та навичок.
1) Розв’язування завдань з коментуваннями біля дошки.
Учінні можуть самостійно наперед виконати завдання та дати вчителю на перевірку.
№328 (6)
6) НСК (360; 1020)=
360 180 90 45 15 5 1 |
2 2 2 3 3 5 |
1020 510 255 85 17 1 |
2 2 3 5 17 |
360=②·②·2·③·3·⑤
1020=②·②·③·⑤·17
НСД (360; 1020)=2·2·3·5=60
№331 (4)
Довести, що числа 18 і 1001 взаємно прості та знайти їх НСК.
18 9 3 1 |
2 3 3 |
1001 143 13 1 |
7 11 13 |
НСД (18; 1001)=1 – взаємно прості
НСК (18; 1001)=1001·18=18018.
№338
20 10 5 1 |
2 2 5 |
НСК (12; 20; 18)=(днів)
12 6 3 1 |
2 2 3 |
18 9 3 1 |
2 3 3 |
180∶7=25 (ост 5)
Відповідь: теплоходи зустрінуться через 180 днів у суботу.
Задача
Між школами району порівну розділили 117 принтерів та 195 комп’ютерів. Скільки шкіл у районі, якщо їх більше 35. Скільки комп’ютерів та принтерів одержала кожна школа?
1) НСД (117; 195)=3·13=39 (шкіл)
117 39 13 1 |
3 3 13 |
195 65 13 1 |
3 5 13 |
2)117∶39=3 (принтери)
3) 195∶39=5 (комп’ютерів)
Відповідь∶ у районі 39 шкіл, кожна школа одержала 3 принтери та 5 комп’ютерів.
2) Самостійна робота.
На 2 варіанти у вигляді гри – “Хто швидше?”
2 учні виконують завдання за дошкою, інші – працюють самостійно в зошитах. (7-10) учнів, які першими впорались з завданнями отримують оцінки.
І-варіант
Знайти НСК та НСД числа 280 і 588.
НСК (280; 588)=
280 140 70 35 7 1 |
2 2 2 5 7 |
588 294 147 49 7 1 |
2 2 3 7 7 |
НСД (280; 588)=2·2·7=28
IІ-варіант
Знайти НСК та НСД числа 180 і 312.
НСК (180; 312)=
180 90 45 15 5 1 |
2 2 3 3 5 |
312 156 78 39 13 1 |
2 2 2 3 13 |
НСД (180; 312)=2·2·3=12
Хто встигає, може виконати №337 з підручника.
V. Підсумок уроку.
Діти перевіряють правильність розв’язку, звіряючись із завданнями, що виконали учні за дошкою. Діти підводять підсумок уроку: чому навчились на уроці, що дізнались нового та як використовуються вміння знаходити НСК та НСД до розв’язання практичних задач.
Вчитель виставляє оцінки.
VI. Домашнє завдання.
П. 2.3, №352 (3,4), №337, №308 (3). (№356 за бажанням дітей).