Тема. РЕДАГУВАННЯ ТЕКСТІВ
Мета. Сформувати в школярів уміння вдосконалювати власні висловлювання, доречно вживати слова чи речення (відповідно до мети і теми), стежити за послідовністю викладу, підбирати заголовок. Розвивати сенсорні здібності учнів, їхню ерудицію, самостійність. Виховувати естетичні почуття.
Тип уроку: Урок розвитку зв’язного мовлення.
Обладнання. Словники, ілюстрації, пам’ятка для роботи.
Хід уроку
І. Організація класу
ІІ. Вивчення нового матеріалу
2.1. Вступне слово вчителя.
- У своїх висловлюваннях ви часто припускаєтесь помилок: повторюєте одні й ті самі слова, речення, непослідовно розташовуєте абзаци, речення, невірно встановлюєте їх межі. Це збіднює мовлення, робить його невиразним, іноді навіть незрозумілим.
2.2. Повідомлення теми і мети уроку.
- На сьогоднішньому уроці ми будемо вчитися редагувати тексти.
2.3. Теоретичний матеріал.
Редагування – це вміння виправляти допущені помилки, усувати інтонаційну монотонність – повторення одного слова в кожному реченні, доречно вживати слова та речення відповідно до теми та мети висловлювання.
Опрацювання пам’ятки
ПАМ’ЯТКА
2.4. Редагування текстів.
1) Редагування розповіді.
– Прочитайте текст.
Клен цілу зиму спав. Крізь сон чув завивання хуртовини. Холодний вітер нагинав кленові віти. Та ось одного ранку до клена доторкнулося щось лагідне і тепле. Прокинувся клен. Клен зітхнув, розправив плечі. Зазеленіли бруньки.
- Про що він?
- Які недоліки ви помітили? (Часте повторення слова «клен»).
- Щоб уникнути повторень, вживайте близькі за значенням слова; змінюйте порядок слів у реченні.
- Це розповідь чи опис?
- Змініть і запишіть відредагований текст.
(Клен цілу зиму спав. Крізь сон чув завивання хуртовини. Холодний вітер нагинав його віти. Та ось одного ранку до клена доторкнулося щось лагідне і тепле. Прокинувся клен. Він зітхнув, розправив плечі. Зазеленіли бруньки.)
2) Редагування тексту замітки.
– До редакції шкільної газети надійшов допис. Редактор виправив текст.
Як і чому?
Я живу і вчуся в четвертому класі. У мене є багато товаришів. Особливо я дружу з другом Олегом. Ми з ним сидимо за однією партою і ніколи не розмовляємо. Після уроків ми разом йдемо додому.
- Які недоліки ви помітили?
- Якби ви його відредагували?
Я вчуся в четвертому класі. У мене багато товаришів. Особливо дружу з Олегом. Ми з ним сидимо за однією партою і на уроках ніколи не розмовляємо. Після уроків разом ідемо додому.
3) Співвіднесення заголовка тексту з темою та головною думкою.
- Прочитайте текст.
Портрет подруги
Я давно дружу з Оленкою. Ми познайомилася з нею ще в першому класі. Моя подруга білява з великими синіми очима, з кирпатим носиком. Коли дівчинка сміється, у неї на щоках з’являються дві ямочки.
Дуже пасує Оленці блакитна сукня з білим бантом. А ще в Оленки є зимове пальто, яке мені страшенно подобається. Воно з капюшоном і з поясом. Я б теж хотіла його мати.
- Визначте головну думку та тему тексту. (Тема тексту – опис подруги, мета – описати улюблену подругу, її яскраві риси).
- Яка частина тексту не відповідає темі і меті висловлення? (Чотири останні речення, тому що в них розповідається який одяг є в Оленки. А це не стосується портрету дівчинки).
4) Редагування опису осіннього лісу.
- Прочитайте завдання.
Осінній ліс був барвистий.
Дерева були золоті.
Повітря було наповнене ароматом останніх квітів.
- Чи подобається вам такий текст?
- Його потрібно вдосконалити.
- Які недоліки ви помітили? (Всі речення однакові за будовою).
- Які слова повторюються в тексті? (Був, були, було).
- Як уникнути цих повторень? (Вжити дієслова, які підходять по змісту).
- Як можна вдосконалити текст? (Поширити його іншими словами).
- Відредагуйте текст і запишіть, використовуючи такі слова: вабив, чудовими; вдягнені, вбрання; прозоре, ніжним, осінніх.
Осінній ліс вабив червоними барвами.
Дерева одягнені у золоте вбрання.
Прозоре повітря наповнене ніжним ароматом останніх осінніх квітів.
- Прочитайте вдосконалений текст.
- Як змінився твір?
- Доберіть до тексту заголовок. («Осінній ліс», «Осіннє вбрання лісу»).
ІІІ. Підсумок
- Для чого потрібно редагувати тексти? (Щоб вони були правильні, грамотні, цікаві).
- Які види недоліків можуть трапитися у тексті? (Повторення одного слова в кожному реченні, недоречно вжиті слова та речення відповідно до теми та мети висловлювання).