Стислий переказ тексту. Дві груші і одна
Мета: вчити дітей писати стислий переказ тексту; розвивати вміння самостійно складати план тексту; активізувати словниковий запас школярів; виховувати доброзичливість, прагнення безкорисливо допомагати людям.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1. Розповідь учителя з елементами бесіди
- А хто є майбутнім нашої країни? (Діти).
- Хто нам подарував життя? (Наші батьки).
- Хто подарував життя вашим батькам? (Наші дідусі і бабусі).
- Це наше минуле.
- Бабуся, бабуня, бабусечка! Перша заступниця і порадниця. Але кожна бабуся – це колишня донечка і внучка… Дівчинка, дівчина, дружина, мати… Бабуся – це довге життя жінки. Дай нам, Боже, дожити до віку бабусь, і навіть прабабусь, при доброму здоров’ї, при ясному розумі, при великій мудрості.
- Сьогодні ми будемо говорити про людей похилого віку, які прожили довге і нелегке життя, багато роботи виконали, чимало горя зазнали. Будемо вчитися бути уважними до них, шанувати їх, у всьому допомагати.
2. Розповіді учнів
- Як ви відноситесь до батьків ваших батьків?
- Що вони значать для вас?
- Як ви звертаєтесь до них?
- Розкажіть про своїх дідусів і бабусь.
- Якби ваша воля, щоб ви зробили для стареньких і немічних людей?
- А що ви можете зробити для літніх людей вже зараз?
(Виконати їхнє прохання, допомогти перейти дорогу, піднятись по сходах, піднести сумку, поступитися місцем, купити ліки, продукти, розрадити. Особливо важливо вміти вислухати, може, навіть в котрий раз їхню розповідь, щоб вони відчули, що комусь потрібні).
- Але є ще і чужі дідусі і бабусі, в яких немає дітей, онуків або вони дуже далеко. Хто це? Чи знаєте ви їх? Чи ходите до них? Чим допомогли?
- Не забудьте всміхнутися, вітаючись з ними, зупинитись і поцікавитись їх самопочуттям і надати посильну допомогу.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
- Який переказ називаємо докладним? (Це переказ, близький до тексту, з усіма подробицями).
- А сьогодні на уроці ми будемо будувати стислий переказ тексту «Дві груші й одна».
ІV. Робота над складанням стислого переказу тексту
Читання тексту вчителем
- Послухайте текст і подумайте, яка його головна думка (з якою метою він написаний).
Дві груші й одна
Сергійко й Леся гралися в саду. Повз них стежкою йшла незнайома бабуся. В одній руці вона несла кошик із грушами, другою опиралася на довгу сукувату палицю. Спіткнулася бабуся об камінець, що лежав на стежці, і мало не впала. Не втримала кошика. Випустила з рук, і груші розсипалися.
- От лихо! – скрушно мовила вона.
Відкинула палицею камінець зі стежки й заходилася збирати розсипані груші.
Тільки їй, старенькій, мабуть, важко було нахилятися за ними. Та, видно, ще й недобачала. Мацала, мацала навколо себе по стежці, по траві, поки не знаходила яку грушу.
Сергійко підійшов до бабусі, став показувати, де вони лежать.
- Ось…ось… - тикав пальцем. А коли бабуся і тоді водила руками не там, де він показував, Сергійко сердився:
- Та не там! Ось тут…
Бабуся слухняно підбирала.
Прибігла й Леся. Побачила, що вони роблять, метнулася швиденько, визбирала решту груш у фартушок і висипала у кошик.
- Спасибі вам, дітки, що допомогли, - подякувала бабуся. – Нате ж вам за це. Це тобі, дівчинко, – дала Лесі дві здоровенні, підрум’янені з боків груші. – А це тобі, хлопчику, – простягла лише одну грушу, хоча також велику й підрум’янену. Ще раз подякувала їм, попрощалася й рушила далі стежкою.
Сергійко здивувався, чому Лесі бабуся дала дві груші, а йому одну.
За Б. Комаром
2. Бесіда за змістом прочитаного. З’ясування головної думки і теми тексту
- Чому бабуся розсипала груші?
- Чи змогла вона сама позбирати їх?
- Як кожен із дітей допомагав бабусі?
- Чия допомога була кращою?
- Як бабуся оцінила допомогу Сергійка і Лесі?
- Чи зрозумів Сергійко оцінку бабусі?
- Чому ж Сергійкові бабуся дала тільки одну грушу? (Тому що хлопчик не допоміг бабусі позбирати груші так, як це зробила Леся, а лише вказував, де вони лежать. А старенькій важко було їх знаходити. Слід шанувати старших і завжди допомагати їм).
Головна думка твору. Завжди і у всьому допомагати стареньким людям.
Тема тексту. Розповідь про те, як по-справжньому треба допомагати дідусям і бабусям.
3. Словникова робота
- Поясніть, як ви розумієте значення слів:
скрушно – сповнено суму, журби, скорботи;
мацала – доторкалась руками або ногами до когось, чогось, щоб дослідити, упевнитись в чомусь.
метнулася – швидко попрямувала, побігла, кинулася; швидко почала щось робити;
рушила – почала йти.
- Які слова необхідно вжити при переказі, щоб уникнути повторень?
Бабуся – вона, старенька.
Сергійко – він, хлопчик.
Леся – вона, дівчинка.
Збирати – підбирати, визбирати.
- Доберіть синоніми до слів.
Стежка – дорога, шлях.
Йшла – шкандибала, чимчикувала.
Тикав – вказував.
4. Стислий виклад змісту тексту
- Стисло в кількох реченнях перекажіть зміст тексту.
- Про що йдеться в тексті взагалі?
- Чим починається текст?
- Як розвивалися дії?
- Чим завершився текст?
5. Детальний переказ одного-двох фрагментів
6. Повторне читання тексту
- Прочитайте текст самостійно і визначте кількість структурних частин у ньому.
7. Самостійне складання і запис плану
- Самостійно складіть і запишіть кожен пункт плану.
План
1. Розсипані груші.
2. Безпорадна бабуся.
3. Допомога Сергійка.
4. Метка Леся.
5. Бабусина подяка.
6. Здивований хлопчик.
- Що таке стислий переказ тексту? (Це переказ своїми словами основних частин тексту без подробиць).
- Стисло перекажіть текст за кожним пунктом плану, уникаючи діалогічного мовлення.
Дві груші і одна
Сергійко і Леся гралися в саду. Повз них йшла бабуся і несла кошик із грушами. Вона спіткнулась об камінець і мало не впала. Старенька випустила з рук кошик і груші розсипалися.
Вона заходилася їх збирати. Нахилятися за ними їй було важко. Та ще й недобачала. Тому довго мацала, поки не знаходила яку грушу.
Сергійко підійшов і став показувати бабусі, де вони лежать. Ще й сердився, коли та не відразу знаходила.
Леся побачила, що вони роблять, швиденько метнулася і сама визбирала всі груші.
Бабуся подякувала дітям за допомогу. Вона дала Лесі дві великі підрум’янені груші, а Сергійкові – одну, але також велику.
Хлопчик здивувався, чому так?
V. Фізкультхвилинка
VІ. Самостійне створення тексту переказу і його запис
VІІ. Перевірка написаного
VІІІ. Зачитування одного-двох кращих творів
ІХ. Підсумок уроку
- Який переказ називають стислим?
- Які види переказів вам відомі? (Докладний, вибірковий, стислий).