Тема. Детальний переказ тексту Ївги Шугай «Наступало Різдво»
за колективно складеним планом.
Мета: формувати навички та вміння детально переказувати текст, висловлюватись на задану тему точно, коротко і в певній послідовності; виробляти навички грамотного письма; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати пам’ять, усне та писемне мовлення школярів; виховувати інтерес і повагу до традицій свого рідного народу.
Обладнання: презентація до уроку, ціглинки ЛЕГО
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку.
Доброго ранку! Доброго дня!
Бажаєте ви, бажаю вам я!
Нам урок уже давно
Час розпочинати
Будем знову мовлення
Наше розвивати.
ІІ. Створення емоційного настрою.
Сьогодні у нас — незвичайний урок.
Сьогодні ми зробимо ще один крок
В країну чудову, в країну відому,
Яка нас чекає й збагачує мову.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
На столі — свята вечеря,
вся родина за столом.
Відчиняє ангел двері
позолоченим крилом.
На столі багато страв,
Закінчили безліч справ,
Бо в кутку стоїть дідух,
Відчуваєм свята дух.
Гостей зустрічаємо,
Колядками вітаємо.
Різдво – це стародавнє свято всіх християн.
Святвечір (багатий вечір, багата кутя,) - одне з найурочистіших свят. Його відзначають напередодні Різдва.
З давніх часів в Україні словом і ділом люди створювали у цей день образ багатства, щастя, миру і спокою у своєму домі. В цей день уся родина має бути вдома; не можна сваритися, і краще помиритися з ворогами. Коли сонце починає заходити, вносять у хату сніп жита - "дідух" - і ставлять його на почесному місті. Зараз замість урочисто прикрашеного "дідуха" люди прибирають ялинки. Найголовніша урочистість цього вечора - свята вечеря. Головна страва- кутя, крім неї, готували ще одинадцять пісних страв, серед яких обов’язково мали бути борщ, риба, гриби, пироги з квасолею і капустою, картопля та узвар.
Колядки - це обрядові пісні, які виконуються в усіх регіонах України напередодні Різдва.
−Пригадайте та заспівайте всім відому колядку, додаючи пропущені слова.
Коляд, коляд, … (колядниця),
Добра з медом ….. (паляниця),
А без меду…. (не така),
Дайте, дядьку, ….(п’ятака).
Одчиняйте … (скриньку),
Та давайте … (сливку),
Одчиняйте …(сундучок),
Та давайте …(п’ятачок).
ІV. Робота в зошиті.
1. Хвилинка каліграфії
С сс св ят веч ір Святвечір
На Святвечір готували дванадцять пісних страв.
2. Роз’єднати слова та записати вірш.
Різдвяназорязазираєдохати.
Хайбуденарадістьцяхатабагата
3. Робота в парах. З’єднати частини прислів’я.
На Різдво мете снігами, коляду веде.
Люди колядують, буде осінь з пирогами.
Різдво йде, а павуки працюють
V. Робота над темою уроку.
1. Вправа «Передбачення».
− Розгляньте малюнки в підручнику. (с.109).
− Кого на них зображено?
− Висловіть припущення, про що буде розповідатися в тексті?
2. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми й мети уроку.
– Сьогодні на уроці ми детально перекажемо текст Ївги Шугай «Наступало Різдво». Щоб легше було переказувати, складемо до нього план.
3. Читання тексту вчителем. (с. 62 зошит)
4. Змістовий аналіз тексту.
Яка тема тексту?
Коли відбувалася подія описана в ньому?
Хто поставив у кімнаті ялинку?
Хто її прикрасив?
Чим прикрасила господиня ялинку?
Хто бачив ялинку?
Кого вона зачарувала?
Хто вранці приліз подивитися на ялинку?
Яке свято зустрічали мешканці будинку?
Скільки частин у цьому тексті?
Про що йдеться в зачині?
Про що ви дізналися з основної частини?
Що повідомляється в кінцівці?
У якій частині тексту йдеться про тих, хто захоплювався ялинкою?
Хто останнім милувався ялинкою?
План
1. Чудова ялинка.
2. Щасливі павучки.
3. Наступає Святвечір.
8. Орфографічна хвилинка:
Святвечір, дзвіночки, прегарні, цяцьки, довгохвоста, рано-вранці, тихенько, прилізли, свічечки, надивилися
Підібрати синоніми:
Зачарувати (захоплювати, підкоряти обворожувати)
Гарна (розкішна, чепурна, казкова, чудова, красива)
Бачити (спостерігати, зріти)
Хитрий (лукавий, меткий, підступний)
Підібрати антоніми:
Чиста (брудна)
Довгохвоста (куцохвоста)
Великий (малий)
Тихенько (швиденько)
З’єднати пари слів
Золоті зірки
Срібні цяцьки
Прегарні свічечки
Кольорові дзвіночки
VІ. Підсумок уроку.
Напередодні Різдва українці завжди чепурили свої оселі, білили стіни, прали рушники, а ще чіпляли до стелі солом’яних «павучків». Солом’яний павук – це ажурна конструкція, зроблена з соломинок, які скріплювалися нитками, а потім підвішувалися до стелі будинку.
Солом’яні павучки були дуже легкими і постійно крутилися то в один, то в другий бік. Так, за народними віруваннями, павучки снують добро і проганяють від оселі злі сили.
Чому ці солом’яні творіння, схожі на ліхтарики, називають павучками – відповісти важко. Можливо тому, що ажурне плетиво своєю легкістю нагадує павутиння, а може, напередодні Різдва люди знову згадують про таїнство створення Світу і віддають шану павучкам, які допомагали Богові у цій нелегкій справі.
Тест
1 2 3
Вечір напередодні Різдва це-
Святвечір розпочинався:
На святковий стіл у Святвечір господині готують зазвичай
Головною стравою на Святвечір є
Що не належить до традиційних страв для Святвечора?
Навіщо наші предки підвішували до стелі різдвяних павуків?
Пісні, якими вітають господарів на день Різдва називають у народі
1. Щедрівками
2. Колядками
3. Посівалками
VІ. Домашнє завдання
Вивчити Різдвяні колядки та щедрівки.