Урок розвитку зв’язного мовлення у 2-му класі
Тема. Зимова пригода. Складання речень. Навчаємося складати текст.
Мета: вчити учнів правильно будувати речення, складати текст, викладати його у правильній послідовності, формувати вміння висловлювати власну думку, збагачувати словниковий запас; розвивати мовлення; виховувати любов до рідного краю, естетичне сприйняття навколишнього світу, чуйність, повагу до товаришів, почуття необхідності прийти на допомогу.
Очікувані результати:
Тип уроку: урок формування умінь та навичок.
Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна і здоров’язбережувальна.
Хід уроку
І. Вступна частина
1. Організація класу
Добрий день!
У добрий час, радо ми вітаєм вас.
Здоров’я, щастя, радості вам бажаємо,
З миром зустрічаємо,
Урок рідної мови розпочинаємо!
2. Автотренінг
(Діти повторюють за вчителем)
Я – учень.
Я ходжу до школи.
Мене навчають вчитися.
Я все розумію.
Я все хочу знати і всього навчусь.
3. Рутини уроку
ІІ. Основна частина
– Сьогодні нам необхідно виконати багато завдань: навчитися складати текст, розвивати своє мовлення, виконавши багато цікавих завдань.
Мозковий штурм
Пані вчителько, добрий день!
Мене звати Василько. Мені потрібна допомога Ваша і учнів 2-А класу.
Я потрапив до злої Чаклунки. Вона не любить дітей, які добре знають українську мову. Їй дуже хочеться, щоб діти були лінивими, говорили погано, використовували лайливі слова, не вчили правил, писали з помилками. А опинився я в її будиночку так. Ми з другом Іванком гралися на гірці, спускалися з неї, розважалися. Іван говорив, що краще бути вдома, не ходити до школи, не виконувати завдань. Аж раптом здійнявся вітер, почалася завірюха і він зник. Я одразу вирушив його шукати. У лісі натрапив на будинок Чаклунки. Іванко тут, зі мною. Але вона нас не відпустить, поки ми не виконаємо завдання з української мови. Якщо якесь завдання буде виконане неправильно, ми назавжди залишимося тут. Допоможіть! Врятуйте нас!
Треба розшифрувати чарівний вислів. За кожне правильно виконане завдання відкривається одне слово.
Кожна група отримує сніжинку зі словом зима.
Учитель читає загадки. Учні відгадують їх.
Я падаю на ваші хати,
Я білий, волохатий,
Я припадаю вам до ніг
І називаюсь просто – (сніг).
Що за гість, що тепло їсть? (Мороз)
Я вода, на воді плаваю. (Крига)
Крил не має, а скрізь літає. (Вітер)
Посідали на карниз
І ростуть із верху вниз. (Бурульки)
Дві дощечки, дві сестри
Несуть мене із гори. (Лижі)
Завдання 1
Складання павутинки: добір шести слів, які асоціюються зі словом зима.
Після роботи командири зачитують асоціації.
Відкривається перше слово чарівного вислову.
Фізкультхвилинка
Сипле сніг, летять сніжинки,
Пропливають вдаль хмаринки.
Вся природа завмирає.
Все навколо засинає.
Сніговик собі стоїть,
Дивить на всіх, але мовчить!
Темні очі як вуглинки,
Як дві краплі – намистинки.
Ніс такий рудий – рудий,
Він стоїть, і він німий.
Падають сніжинки білі,
Дітки в школу йдуть щасливі…
Продзвенить дзвінок на мить,
А сніговик усе стоїть!!!
Завдання 2
Складання сенкану
Зима
Гарна сніжна
Сипле лютує морозить
Я дуже люблю зиму.
Чарівниця
Діти презентують свою роботу.
Відкривається друге слово
Завдання 3
Гра «Так чи ні»
Правила гри
Якщо відповідь «так», діти підносять зелену цеглинку, якщо «ні» - червону.
Завдання 4
От випав сніг. Яка обнова!
Зима тоді така (чудова).
Міста чистенькі, білі села,
Зима і радісна, й (весела).
Кружляють вальс сніжинки ніжні.
Зима пухка і (білосніжна).
Вона буває і серйозна:
Суха і вітряна, й (морозна).
А як насуне хмара сива
Зима по-своєму (красива).
А вранці іній – то обнова!
Яка зима у нас (казкова).
Гілок од інею не видно,
Тоді вона, звичайно, (срібна).
Зима буває вередлива,
То часом добра, то (сварлива).
Яка зима? Яка вона?
Вона весела і (сумна).
Завдання 5.
Робота з LEGO
Речення
Прийшла чарівниця зима. Падає пухнастий сніг. Дмуть холодні вітри. Сніг заіскрився над полями. Сосни вбралися в шуби. Все навкруги біло.
Відкриваємо п’яте слово.
Декілька учнів розповідають власні тексти, потім усі записують.
Звучить спокійна музика, діти працюють у зошитах.
Фізкультхвилинка «Танці-зігріванці»
https://www.youtube.com/watch?v=A09aJ3gvLWs&t=64s
ІІІ. Заключна частина
Стук у двері. До класу заходять Іванко та Василько.
Хлопці дякують дітям за допомогу і порятунок. Діти обіцяють старанно вчитися, любити рідну мову, дають поради дітям, як не потрапити до злої Чаклунки. Роздають подарунки у вигляді сердечок з висловами про рідну мову.
Вправа «Доповни речення»
Вправа «Долоньки успіху»
Зелена долонька – я задоволений/задоволена своєю роботою, у мене все вийшло.
Жовта долонька – мені було складнувато, але я впорався.
Червона долонька – я справився з допомогою вчителя.
Я бажаю вам бути добрими, допомагати свої друзям, не залишати їх у біді. І тоді вам завжди допоможуть.
1