Урок розвитку зв’язного мовлення (1 клас)
Тема: Осінь ходить гаєм. Підбір влучних слів, словосполучень, речень по темі.
Мета: стимулювати інтерес учнів до пізнання навколишнього світу; сприяти розвитку вміння описувати його словами; підбирати влучні слова, словосполучення, речення. Дати змогу самостійно підбирати фарби до осені, дерев, тварин; аналізувати побачене; складати невеликі вірші за опорними малюнками.
Сприяти розвитку мислення дітей, вмінню співставляти, порівнювати, знаходити спільне і відмінне. Збагачувати словниковий запас учнів. Виховувати любов до природи рідного краю.
Хід уроку:
Уроку передувала екскурсія в природу. (Спостерігали за змінами в природі. Збирали природній матеріал)
1. Бесіда про осінь.
- Подивіться у віконце, гляньте навколо себе, на дошку. Хто до нас завітав? (Осінь)
- Отже, сьогодні ми будемо говорити про осінь.
- Викладіть із фішок слово осінь. ( 0=0=)
- Скільки складів у слові? (2)
- Складіть речення зі словом осінь.
- Скільки слів в реченні?
- Покажіть, які кольори з собою принесла осінь. (жовтий – листя, червоний – листя, коричневий - ...)
- Чому такі?
- Як називають осінь? Яка вона? (щедра, золота, багата ...) Чому різнокольорова? Чому щедра? Що вона принесла? (фрукти – яблука, груші; овочі – моркву, капусту, картоплю, помідори...)
- Які яблука? (солодкі, смачні, великі, круглі...)
- Чому осінь золота? (бо вона фарбує все в жовтий колір, як золото…)
Що за дерево стоїть
Стовбур білий миготить,
Листячко скидає,
Віти нахиляє? (береза)
- Як ви здогадались, що це береза? (стовбур білий)
- Покажіть листочок, який ріс на березі. Який він? (жовтий, маленький, сумний...)
- Чому сумний? (плаче за мамою-берізкою…)
- А які ще дерева скидають листочки? (дуб, клен, ясен, горіх...)
- Чому вони скидають листячко? (бояться морозу, гріють землю...)
- Покажіть мені листя горіха, клена, вишні, верби...На що схожі їх листочки? Поясніть.
- А яке дерево не скидає на зиму свого вбрання? (сосна, ялина)
- Чому? (голочки не бояться морозу)
- Подивіться на дошку, з ким можна порівняти Осінь? (з дівчиною)
- Чому? (Відповіді дітей)
2. Фізкульт хвилинка.
Осінь прийшла,
Вітер дерева гойдає,
Гілля ламає,
Листячко в повітрі кружляє,
На землю лягає.
3. Осінь завітала до лісу
- Тихесенько в лісі. Як шумить ліс? (Ш-ш-ш-ш-ш)
- Який звук ми чуємо? ([ш])
- Послухаємо і скажемо, що почули (музичний запис звуків лісу) Хто це? (Дятел)
- Що він робить?
- Чому?
- Які ще птахи у лісі залишилися?
На картинках зображені різні птахи: горобці, синички, снігурі…
- Який настрій у птахів?
- Чому? (немає їжі, холодно)
- Які птахи відлетіли у теплі краї? (Лелеки, журавлі…)
- Послухайте і відгадайте, що за птахи такі.
По болоті походжає,
Довгі-довгі ноги має,
Червоненькі чобітки,
А на крилах латочки? (Лелека)
Що за пташечка в дворі,
Мостить гніздечко в дворі? (Ластівка)
Плавала, купалась,
Сухенькою зосталась? (Качечка)
- Дісталась осінь і до звірят. Що роблять звірята?
- А що робить білочка? (Готує до зими гриби, горішки…)
- Яка вона? (Руда, пухнаста, швидка, прудка, маленька…)
- Якщо вона все готує до зими, як її можна назвати? (господаркою)
4. Складання вірша.
На дошці висить малюнок-схема із зображенням білочки на візку з горішками.
- Давайте про наших звірят складемо вірш. Про кого буде вірш?
- Який ведмідь? (косолапий)
- Заєць? (вухатий)
- Як в казках називають лисичку? (сестричка)
- Де сидить білочка? (сидить білочка на візку)
- Що вона робить? (роздає горішки)
- Кому? (Ведмедю-косолапому, зайчику-вухатому, лисичці-сестричці, горобцю й синичці)
Вивчаємо вірш напам'ять.
- Скільком птахам дала горішків? Звірятам?
- Скільки всього роздала горішків?
- Кого більше? Звірів чи птахів? На скільки?
5. Фізкульт хвилинка.
Ми лісочком йшли,
Грибочок знайшли,
Нагнулись, підняли,
У кошик поклали
І далі пішли.
Ми лісочком йшли,
Горішок знайшли,
Потягнулись, дістали,
У кошик поклали
І далі пішли.
6. Складаємо казку про осінь.
- Намалюйте в альбомі осінь, про яку ми говорили. Якою ви її уявляєте? Це може бути різної форми малюнок. А малюючи, складаємо казку про осінь. Де жила осінь? (за високими горами, за широкими морями…)
- Хто міг нам принести її? (взяли птахи її на крила і принесли до нас…)
- А з собою вона взяла свої три сини. Хто це? (місяці)
- Як їх звати? (вересень, жовтень, листопад)
(Учні розповідають створені казки, ілюструють свої малюнки)
7. Створюємо лепбук «Чарівниця осінь»
8. Рефлексія.
- Про що ми говорили?
- Які осінні місяці?
- Як називають осінь?
- Що найбільше сподобалося робити?...