Тема. Розвиток мовлення «Одяг»
Мета: уточнити і розширити уявлення учнів про одяг (зимовий, літній, весняно-осінній) з характеристикою його тканин (тонка, товста, м’яка, жорстка), місце придбання (магазин, ательє з пошиву), розмір (малий, великий, вузький, довгий, короткий, широкий); про взуття (зимове, літнє, весняно-осіннє), характеристикою матеріалу (шкіряне, гумове, пластмасове, хутряне, з тканини), місце придбання (взуттєва фабрика, магазин „Взуття”, речовий ринок), розмір (велике, мале, тісне, широке); вчити знаходити будь-який вид одягу та взуття відповідно до сезону, визначати частини одягу та взуття, розповідати про свій одяг та взуття, давати повні відповіді на запитання; розвивати увагу, спостережливість, зв’язне мовлення, мислення та уяву; виховувати охайність, почуття відповідальності, самостійність, повагу до людей праці.
Обладнання: лялька, зразки сезонного одягу, шафа-скриня.
Хід уроку
І Організація класу
Ми всі – хороші друзі.
Нам весело в гурті.
Ми всі – прекрасні діти.
Хороші, золоті.
Психологічний настрій
Подивилися на мене
Посміхнулися усі
Хто готовий до роботи?
Хто бадьорий? Молодці!!
Вправа «Дерево очікування»
ІІ Актуалізація опорних знань
Гра „Хто це?”, „Що це?”
(Один учень бере малюнок , називає ознаки предмета, а діти відгадують.)
Кругленький, маленький, червоний, футбольний, стрибає. (М'яч)
Велика, вантажна, на колесах їздить. (Машина)
Білий, великий, з крилами, високо літає. (Літак)
Маленький, мякенький, сіренький, вухатий, куцохвостий. (Зайчик).
Нова, гарненька, чепурненька, натиснеш на кнопку – розмовляє. (Лялька)
ІІІ Повідомлення теми і мети уроку
Створення проблемної ситуації.
З'являється лялька (дівчинка) в українському національному одязі.
Діалог між вчителем і дівчинкою.
В. - Хто ти, дівчинко маленька?
Д. Я – Оленочка гарненька. Українкою зовуся, й тою назвою горджуся.
В. - А скажи, де край твій рідний?
Д. - Там, де неба круг погідний,
там, де сонце сяє ясне,
де вкраїнські діти красні:
де лани, степи безкраї,
де орел буйний літає,
де Карпат вершки високі,
де потоки в дна широкі,
де Дністер і хвилі Прута,
де Дніпро, старий Славута,
де високії могили,
що в них голови зложили,
мої предки в лютім бою,
за Вкраїну любу свою.
Це є народний одяг – витвір мистецтва.
(Розповідь вчителя про народний одяг із переглядом слайдів )
ІV Оголошення теми уроку
З'ясування очікуваного результату
- Чого ви хочете навчитися на цьому уроці?
- Чого очікуєте від уроку ?
V Робота з новим матеріалом
2.Гра „Зайве слово”
- Послухайте ряд слів і визначте серед них зайве слово:
Шафа, шафа, шафа, шафа, жаба, шафа.
3.Гра «Одягни Оленку»
Як йде дощ – я мокну увесь,
А пройде він – повісять десь, і знов його чекаю. (Плащ )
- То що потрібно одягнути Оленці на прогулянку?
- А ще що потрібно? (колготи, штани, гольф, сарафан і чоботи)
Довгі вуха, та не заєць, пухнаста, та не киця (Шапка).
Невеличкі дві хатинки
В них м'які і теплі стіни
По п’ять братиків малих
Прожива в хатинках тих. (Рукавички)
VІ Відеофізкультхвилинка
VІІ Робота над мовним матеріалом
1. Розвиток правильної звуковимови. Чистомовка.
Ба-ба-ба – у Олі нова ---шуба
Во –во-во – у Валі ---мереживо.
Зон-зон-зон – у Зої ----- комбінзон.
Ка –ка – ка - у Петрика --- сорочка.
2. Уточнення словника
Розгляньте малюнки. Розкладіть їх на дві групи: гумове і шкіряне взуття.
Чоботи, колоші, черевики, босоніжки, туфлі, сандалі)
3. Активізація словника
- До кожного слова, яке я промовлятиму, доберати потрібно таке слово, за яким його можна описати.
Пальто (чорне), шуба (тепла), хустина (вовняна), шапка (хутряна), рукавиці (шерстяні).
4. Вживання слів у граматично правильній формі.
_ Послухайте, як я скажу:
одне пальто – два пальта.
Один черевик -…(два черевики), одна сукня -…(дві сукні), один чобіт -…(два чоботи)…
5. Правильне вживання службових слів та прийменників.
Гра „Заверши речення”
Чоботи взувають … на ноги.
Шапку одягають … на голову.
Рукавиці одягають … на руки.
Шарф одягають … на шию.
6. Правильна побудова та поширення речень за ілюстрацією.
- Розгляньте малюнок.
- Дайте імена дітям.
- Складіть речення за малюнком і запитанням.
– У що вдягнені та взуті дівчатка?
Наприклад: Катруся вдягнена в пальто і взута в черевики.
А Іринка вдягнена в сарафан і взута у сандалі.
Орієнтування
Планування
Фантазія
- Заплющіть оченята, уявіть свій ранок, ви прокинулися, вмилися, застелили ліжко, поснідали і …
Реалізація
Контроль
VІІІ Підсумок
3 Гра „Впіймай слово з теми”
Ходить вечір по долині, в синій-синій сорочині
І приносить сни казкові і співає колискові.
А у нас в селі – та дива самі:
кізки ходять в сарафанах,
цапки в штанях полотняних,
вівці в кожушках, качки в чобітках.
Шиє, Люба, вишиває, шубу ляльці дошиває,
Шапки, шарф і шаровари шити мама помагає.
Вишиваю вишиваночку я для братика Іваночка.
Трудно літом без корови, а взимку – без кожуха.
Щасливий, бо в сорочці народився.
Женчик, женчик, невеличкий, на женчику черевички,
І шапочка чорненька, і латочка червоненька.
4. Вправа «Мій настрій»