Урок "Що розповідається в тексті про…? Леся Українка «Вишеньки»"

Про матеріал
Познайомити учнів із життєвим шляхом великої української поетеси Лесі Українки та її поезією «Вишеньки»; навчати дітей помічати красу і неповторність природи, сприймати змальовані словами образи природи рідної землі у віршованих текстах; розвивати навички виразного, правильного, та свідомого читання, пам'ять, естетичний смак, зв’язне мовлення, пізнавальний інтерес, уміння аналізувати прочитане, давати відповіді на запитання; виховувати любов до рідного краю, художнього слова.
Перегляд файлу

Комунальний заклад «Суходільська загальноосвітня школа

І-ІІ ступенів  Долинської районної ради»

 

 

 

 

 

 

Тема уроку: «Що розповідається в тексті про…?

             Леся Українка «Вишеньки»»

Клас: 1

 

 

 

 

 

 

                                                                     

 

                                                                                 Склав  конспект  учитель

Клусовська Наталія Миколаївна

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                               Наталія Клусовська,

                                                 учитель початкових класів комунального закладу

                                                «Суходільська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів

                                               Долинської районної ради» Кіровоградської області

Тема: Що розповідається в тексті про…? Леся Українка «Вишеньки».

Мета: навчальна: познайомити учнів із життєвим шляхом  великої української поетеси Лесі Українки та її віршем «Вишеньки»; навчати дітей помічати красу і неповторність природи, сприймати змальовані словами образи природи рідної землі у віршованих текстах;

  розвивальна: розвивати  навички виразного, правильного, та свідомого  читання, пам'ять, естетичний смак, зв’язне мовлення, пізнавальний інтерес,  уміння аналізувати прочитане, давати відповіді на запитання;

виховна: виховувати любов до рідного краю, художнього слова.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: портрет Л.Українки, ілюстрації «музейних» експонатів, ілюстративний матеріал, кольорові олівці, презентація.

                                                           Хід уроку

Картинки по запросу малюнок компютераІ. Організаційний момент.

1. Привітання.                                                                                  Слайд 2

Доброго ранку! Доброго дня!

Хай плещуть долоньки. Тупають ніжки.

Працюють голівки і сяють усмішки.

Доброго ранку! Доброго дня!

Картинки по запросу малюнок компютераЛюба моя, шкільна дітлашня!

2. Хвилинка — аутотренінг.                                                                 Слайд 3
- Подивіться  на мене. Погляньте один на одного. Посміхніться. Для того, щоб упоратись із завданням  сьогоднішнього уроку будемо працювати, слухати, мислити і  висловлювати свої думки. 
Отож, ми сьогодні будемо: 
Не просто слухати, а (чути).
Не просто дивитись, а (бачити).
Не просто відповідати,  а (міркувати),
Дружно і плідно (працювати)!

II. Мовленнєва розминка.

1. Гра «Тренуємо емоції».

• Насупитись, як сердита людина.

• Посміхнутись, як кіт на сонці.

• Позлитись, як два цапки на мосту.

• Злякатись, як Маша, що загубилася в лісі.

• Втомитись, як дід, що тягнув ріпку.

Картинки по запросу малюнок компютера• Погарчати, як гарчить Сірко на вовка.

2. Робота над скоромовкою.  Гра «Дощик».                                            Слайд 4


Жив жучок між бур’янами,

Жив без тата і без мами.

Жив і жив, і не тужив —

Жовтим листям ворушив.

Жаба квакнула: «Попався!»,

Жук завмер — так налякався.


                                                                                                                      Г. Чубач

- Знайдіть слова — назви предметів. Утворіть від них слова зі зменшу-вально-пестливим значенням.

(Жук - жучок, бур’ян - бур’янець, тато - татусь, мама - мамочка, матуся, листя - листячко, жаба - жабка.)


3. Робота над чистомовкою.                                                                     Додаток  1


Ду-ду-ду - я в садок піду.

Ні-ні-ні - вишеньки смачні.

Ву-ву-ву вишеньку зірву.

Ко-ко-ко – хоч і  високо.

Ато-ато-ато -  чистомовок є багато.

Ті-ті-ті - та найкращі будуть ті,

Ята-ята-ята - що поможуть вам, малята,

Ув-ув-ув - ротик щоб слухняним був


 


Картинки по запросу малюнок компютера4. Читайте швидко, чітко!

сік  сік  сік  сік                                                                          Слайд 5

рік  рак  рік  рік

лід  ліс  ніс  піч

жук  бук  бик  бак

Картинки по запросу малюнок компютера5. Гра «Читайте тільки назви дерев!»                                                Слайд 5

Рюкзак, дуб, краб, моряк, сосна,вишня, стіна, козак, смерека, метро, ялинка,

жарт, калина, тополя, береза, корова.

-         На якому із цих дерев ростуть ягоди?

III. Перевірка домашнього завдання.

  1. Гра «Уважний слухач». Робота в парах.

(Учні розповідають один одному про себе.)

  1. Вправа  «Мікрофон».

-         Що ви дізналися про своїх товаришів?

IV. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.

  1. Гра «Вітерець». (Картки із написаними складами.)                   Додаток  2

-         Складіть  слова. Прочитайте їх. Що означає цей запис?

      Ле   ся   У   кра   їн    ка

     2.  Вправа «Передбачення». Робота над заголовком вірша.

-  Прочитайте назву твору («Вишеньки» ).

-  Спробуйте передбачити, про що в ньому йтиметься мова.

Картинки по запросу малюнок компютера    3. Повідомлення теми і мети уроку.                                                      Слайд 6

Ми сьогодні з вами  поведемо мову 
Про чудову жінку  всім людям відому. 
Оце перед вами  у квітах барвінку 
Наша поетеса - Леся Українка. 

-         Що ви знаєте про Лесю Українку?

-         Які твори поетеси вам відомі?

Картинки по запросу малюнок компютера2. Розповідь учителя.                                                   Додаток  3               Слайд 6

-  Видатна українська поетеса Леся Українка (Лариса Петрівна Косач)

дуже любила природу. Вона така ж, як і ви - бігала лісами і луками, плела віночки, співала пісні, заслуховувалася казками і переказами.

   Природа щедро обдарувала Лесю, дала не лише поетичний хист, а й неабиякі

здібності до музики, малювання. І водночас прирекла на постійні муки

від тяжкої хвороби.

   Узимку 1881 p., коли Лесі було десять років, у Луцьку на річці Стир дівчинка

застудила ноги в крижаній воді. Саме з того часу вона занедужала - почала боліти нога, потім — рука. На дванадцятому році життя Лесі в Києві

прооперували ліву руку, що позбавило її можливості грати на фортепіано.

   Пізніше, у Берліні, Лесі прооперували ногу, але туберкульоз прокинувся у легенях, а потім уразив нирки. Через хворобу вона ніколи не вчилася у школі,

однак зуміла стати високоосвіченою людиною.Самостійно вивчила французьку, англійську, італійську, німецьку, польську, болгарську, старогрецьку,латинську мови.

   Леся Українка  щиро любила Україну, свій народ.  Її  творчість  цікава,  яскрава і різноманітна.

   Твори Лесі Українки відомі далеко за межами нашої країни.

V.Вивчення нового матеріалу.

1. Гра «Бджілки». Напівголосне читання тексту учнями, кожен - у своєму темпі. (с.55, Читанка. Післябукварна частина)

-  Що нового ви дізналися про Лесю Українку?

                                       Ф і з к у л ь т х в и л и н к а.                              Слайд 7

Раз! Два! Три! Чотири! П’ять!

Разом будем спочивать.

Взяли дружно руки в боки:

Повороти, два прискоки.

Сіли, встали, потяглись,

Вправо, вліво нахились.

Пострибали, відпочили,

Картинки по запросу малюнок компютера                                                  До роботи тихо сіли.
2. Заочна подорож у Музей Лесі Українки.                                              Слайд 8
- Ми з вами уже знаємо, що сьогоднішній  урок ми присвячуємо  життю і творчості   Лесі Українки. Про життя поетеси ми з вами уже дізналися і тепер відвідаємо … (діти разом читають запис на дошці)  "МУЗЕЙ”. 
- Усім  нам відомо, що музеї містять експонати. Так і у нашому музеї (мультимедійна презентація) ви теж бачите експонати. Але вони не прості, вони відображають моменти дитинства Лесі. Розкажіть, як ці експонати пов’язані з дитинством Лесі.  ( Діти висловлюють свої думки). 
(1 експонат-ілюстрація — зображення українського пейзажу; 
2 ескпонат-ілюстрація — зображення піаніно; 
3 експонат-ілюстрація — цифра 9; 
4 експонат-ілюстрація — гілка вишень.) 
(За правильні відповіді – діти  отримують квіточки:
1 експонат - дуже любила красу рідної природи .
2 експонат - талановита дівчинка, з 5 років вже грала на фортепіано .
3 експонат - стільки років було Лесі, коли вона написала перший вірш .
4 експонат - пов'язаний з уроком, ми будемо читати вірш «Вишеньки». 
3. Гра «Збери слово».                                                                          Слайд 9

Картинки по запросу малюнок компютераКартинки по запросу малюнок компютераНа дереві вишні розташовані склади слів: вишеньки,черешеньки,поспіли. Діти збирають слова і читають. 
4. Опрацювання вірша Лесі Українки «Вишеньки». 
  а) Словникова робота.                                                                         Слайд 10

ваблять    дівчаточко

скачуть    хлоп'яточко

простягають   рученята

доспіли    деревцем

низесенько    черешеньки

(Читання слів «буксиром» за вчителем.)

- Яке слово «зайве» у першому стовпчику?

- Що спільного у словах другого стовпчика? (Мають зменшувально-пестливе значення.)

  б)  Читання вірша вчителем. 

-         Чи сподобався вірш?

-         Чому він має таку назву?

-         Між ким відбулася розмова?

 

  г) Ознайомлення з партитурою для виразного читання вірша.         Додаток 4

 

Вишеньки

                                                                       Леся Українка

Поблискують черешеньки               Радісно, з теплотою

В листі зелененькім,

Черешеньки ваблять очі

Діточкам маленьким.

 

Дівчаточко й хлоп’яточко             

Під деревцем скачуть,

Простягають рученята                       Стурбовано

Та мало не плачуть:

 

Раді б вишню з’їсти,                           Стурбовано, сумно, з жалем

Та високо лізти,

Ой раді б зірвати,

Та годі дістати!

                  

                  «Ой  вишеньки-черешеньки,              Питально, здивовано, благально

Червонії,   спілі,

Чого ж бо ви так високо

Виросли на гіллі!»

 

«Ой  того ми так високо                       Розсудливо, повчально

Виросли на гіллі, –

Якби зросли низесенько,                   

Чи то ж би доспіли?

 

 

   д) Хорове читання вірша. 

    -  Про які ягоди говориться у вірші?

   е) Читання вірша учнями «ланцюжком» по строфах.

     -  Чому діти не можуть дістати вишень?

   є) Аналіз змісту вірша  з елементами вибіркового читання.

-         Що роблять діти, щоб  дістати ягоди? Прочитайте.

-         З яким запитанням звертаються діти до вишеньок? Прочитайте.

-         Прочитайте, яку відповідь дали їм вишеньки-черешеньки.

-         Знайдіть рядки, де описані вишеньки.

   ж) Хорове читання вірша (скоромовкою, повільно, швидко).

5. Гра «Диктор телебачення».

(Читати вірш, періодично відриваючи погляд, щоб подивитись наглядачів.)

-         Знайдіть пестливі слова у вірші.

-         Для чого їх вживає поетеса у своєму вірші?

-         Що було б, якби вишеньки виросли низько?

Ф і з к у л ь т х в и л и н к а

6.  Гра «Актори». Розігрування діалогу.

Картинки по запросу малюнок компютера7.  Гра «Знайди рими».                                                                   Слайд 10

Спілі - … (гіллі).     Скачуть - … (плачуть).

Зелененькім -(маленьким).  Зірвати – … (дістати).

8.  РЗМ. Словесне малювання. Робота за ілюстрацією ( с.58.).      Слайд 11

-         Що ви б намалювали за змістом вірша?

-         Розгляньте ілюстрацію.

-         Яку пору року зобразив на ній художник?

Картинки по запросу малюнок компютера-         Які кольори він для цього використав?

-         Перегляньте ілюстративний матеріал до вірша і поділіться своїми враженнями.                                                                               Додаток 5

9. Хвилинка-цікавинка.                                                                       Додаток 6
Діти отримують аркуші паперу з малюнком вишеньок, який треба розфарбувати. 
VI.Підсумок уроку.
1. Творча робота «Букет Лесі Українці».                                           Додаток 7

- Діти, роздивіться зображення на дошці (зображений букет зі стебел та листочків).А чого тут не вистачає? Так, правильно,  не вистачає квіточок. Але вони є у кожного на парті. Порахуйте , чи вистачить їх для нашого букету? (Відповіді дітей) . Як багато у вас квітів, як гарно ви працювали! Сподіваюсь ви зрозуміли кому присвячений наш букет. 
         Чи сподобався вам наш урок? 

-         Що найбільше запам'яталося?

Картинки по запросу малюнок компютера2. Гра «Продовж речення».                                                                      Слайд 12

  • Сьогодні  на уроці я …
  •  Найбільше мені сподобалося...
  • Я запам’ятав...
  • Я розповім дома батькам про…
  • Урок завершую з ... настроєм.

Картинки по запросу малюнок компютера 
                        Знову дзвоник пролунав                                                     Слайд 13

Час прощатися настав.

За роботу по заслузі

Щиро дякую вам, друзі!

 

 

 

 

 

 

 

 

                Список використаної літератури:

1.Науменко В.О. Читанка. Післябукварна частина:підручник / Н.О.Науменко.- К.: «Грамота», 2013. – 95с.

2.Науменко В.О,Захарійчук М.Д. Книжка для вчителя: методичний посібник / Науменко В.О,Захарійчук М.Д.- К.: «Грамота»,2013. – 183с.

3. Коваль А. П. Методика читання : навч посібн. / Коваль Г. П. - Т. : Навч. кн. - Богдан, 2008. - 280 с.

4. Буяльський Б. П. Поезія усного слова: Азбука виразного читання. К.: Рад.шк., 1990. – 82-136с.

5. Цепова І.В., Харченко О.Я.Уроки читання в 1 класі. – Х.: Видавництво «Ранок», 2011 – 224-227 с. – (Серія «Навчання грамоти").

6. Прищепа К.С., Лук`яненко В.Г. Тематичний словник школяра. Навчальний посібник для учнів початкових класів середньої загальноосвітньої  школи. -  К. Гала, 1997. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                        Додаток 1

Ду-ду-ду - я в садок піду.

Ні-ні-ні - вишеньки смачні.

Ву-ву-ву – вишеньку зірву.

Ко-ко-ко – хоч і  високо.

Ато-ато-ато -  чистомовок є багато.

Ті-ті-ті - та найкращі будуть ті,

Ята-ята-ята - що поможуть вам, малята,

Ув-ув-ув - ротик щоб слухняним був!

 

 

 

 

                                                                                                                       Додаток 2

 

 


 

  Ле     ся      У     кра      їн     ка

 

                                                                

 

 

 

 

 

Картинки по запросу малюнки василькиКартинки по запросу малюнки квітівКартинки по запросу малюнки квітів                                                                                                                     Додаток 7  

                    

Картинки по запросу малюнки квітівКартинки по запросу малюнки квітів

Картинки по запросу малюнки василькиКартинки по запросу малюнки васильки

Картинки по запросу малюнки васильки

 

 

 

Картинки по запросу малюнки квітів                                                                                                      

Картинки по запросу малюнки василькиКартинки по запросу малюнки василькиКартинки по запросу малюнки васильки

 

 

 

Картинки по запросу малюнки квітів ромашки

Картинки по запросу малюнки квітів ромашкиКартинки по запросу малюнки квітів

 

 

 

Картинки по запросу малюнки квітів ромашкиКартинки по запросу малюнки квітів ромашки

Картинки по запросу малюнки квітів ромашки

 

 

 

 

                                                                                                              

                                                                                                                      Додаток 4

Вишеньки

Леся Українка

Поблискують черешеньки               Радісно, з теплотою

В листі зелененькім,

Черешеньки ваблять очі

Діточкам маленьким.

 

Дівчаточко й хлоп’яточко             

Під деревцем скачуть,

Простягають рученята                       Стурбовано

Та мало не плачуть:

 

Раді б вишню з’їсти,                  Стурбовано, сумно, з жалем

Та високо лізти,

Ой раді б зірвати,

Та годі дістати!

                  

                  «Ой  вишеньки-черешеньки,            Питально, здивовано, благально

Червонії,   спілі,

Чого ж бо ви так високо

Виросли на гіллі!»

 

«Ой  того ми так високо                     Розсудливо, повчально

Виросли на гіллі, –

Якби зросли низесенько,                   

Чи то ж би доспіли?

Картинки по запросу партитура вірша лесі українки вишенькиБоротьба і праця-таким був змістжиття Лесі Українки.1 серпня 1913року вгрузинському містіСурамі померла ЛесяУкраїнка – вел...                                                                                                                     Додаток 3

 

Похожее изображениеКартинки по запросу партитура вірша лесі українки вишеньки                                                                                                                       Додаток  5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Похожее изображение

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     Додаток 6

docx
Додано
2 листопада 2023
Переглядів
544
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку