Урок-проект "Що таке гірські породи. Як гірські породи утворилися в природі."

Про матеріал

Формувати поняття «гірська порода», «корисні копалини»; ознайомити з найвідомішими гірськими породами, з їх різноманітністю у природі. Розвивати спостережливість, уміння порівнювати, класифікувати. Виховувати почуття гордості за багатство рідного краю, бажання економно використовувати корисні копалини.

Перегляд файлу

C:\Users\Олег\Desktop\Priroda5_27_1.jpg 

       Урок - проект
     “Гірські породи”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                      Учитель 3-А класу

                                             Шевчук Світлана Василівна

 

Тема. Що таке гірські породи. Як гірські породи утворилися в природі.

Мета: Формувати поняття «гірська порода», «корисні копалини»;                                                                                                                                                                                                                      ознайомити з найвідомішими гірськими породами, з їх різноманітністю

у природі. Розвивати спостережливість, уміння порівнювати, класифікувати. Виховувати почуття гордості за багатство рідного краю, бажання економно використовувати корисні копалини.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання: колекція корисних копалин, таблиці, підручник «Природознавство.

3 клас» (авт. М. Грущинська)

 

C:\Users\1\Desktop\vremya-zapuskat-korabliki.jpg                   Хід заняття

 

 І. Організація класу до уроку

Попливемо в країну знань

На кораблі «Усе пізнай»

До чарівного острова допливемо,

Мілини лінощів обминемо,

Рифи байдужості здолаємо.

До «Бухти досягнень» допливемо

І кінцевої мети досягнемо.

Пам`ятайте, що шлях у країну знань пролягає через гори наполегливої праці,

а знання лише тоді ціняться, коли здобуваються власною працею.

Що ж, капітаном буду я,

А ви – моряками цього корабля .

За ваші труди – отримуватимете фішки-бали.

ЩАСЛИВОЇ ДОРОГИ!

ІІ . Перевірка домашнього завдання

                         Виконаємо вправу «Мозковий штурм» ,

                         Щоб запрацював двигун.

1. Вправа «Мозковий штурм»

– У яких трьох станах може перебувати вода?(Твердому, рідкому, газоподібному)

– Що таке водяна пара?(Прозорий невидимий газ)

– За якої умови вода з рідкого стану переходить у газоподібний?(При нагріванні)

– За якої умови вода з газоподібного стану переходить у рідкий?(При охолодженні)

– За якої умови вода з рідкого стану переходить у твердий?(При замерзанні)

– За якої умови вода з твердого стану переходить  у рідкий?(При нагріванні)

– Що таке кругообіг води у природі? (Перетворення води з одного стану в інший)

– Для чого на Землі необхідна вода?(Для життя)

– Як люди запобігають забрудненню води в природі?(Будують очисні споруди, висаджують дерева)

ІІІ. Актуалізація опорних знань

                     Де чекатиме нас велика родина,

                     Де живе кожна людина?

– Які матеріали потрібні, щоб побудувати будинок? (Камінь, пісок, глина)

– Де беруть камінь, пісок, глину?(Добувають)

– Без чого не поїде жодна машина?(Без бензину або солярки)

– З чого роблять бензин, солярку?(З нафти)

Виступи ерудитів «Чи знаєте ви, що …»

            Річкою Дніпром пливемо

            І виступити ерудитів просимо.

... для охорони Чорного й Азовського морів від забруднення нафтопродуктами в Україні створено наукову лабораторію. В цій лабораторії вчені досліджують, як впливає нафта на морські організми, та шукають способи очищення води.

… у морях та океанах вода солона, бо в ній розчинено багато різних солей. Вона не придатна для пиття.

…у колодязях, річках, ставках і деяких озерах вода прісна. Прісною називають воду, в якій розчинено невелику кількість солей. Вона непридатна для пиття.

…для виготовлення ліків, у лікарнях, у хімічних лабораторіях використовують прісну воду, в якій зовсім немає солей. Таку воду називають дистильованою.

 

C:\Users\Public\Pictures\Sample Pictures\images.jpg

 

 

 Ми дістались острова,

 Назву його відгадаємо,

 Коли у «Морський бій»                                                                                        зіграємо.

 

 

 

 

ІV. Повідомлення теми уроку та очікуваних навчальних результатів

  1. Вправа «Морський бій»

Завдання: скориставшись ключем, прочитайте тему уроку і скажіть, чого ви хочете досягти на цьому уроці.

                 

                   Що ми будемо тут робить?

                   Прочитаємо план-інструкцію вмить.

Очікувані результати:

  1. Хочу дізнатися, що таке гірські породи?
  2. Чи всі гірські породи є корисними копалинами?
  3. Які корисні копалиниє в нашій місцевості?
  4. Чи потрібно охороняти гірські породи?
  5. Де можна прочитати цікаву інформацію про гірські породи?

 

V. Первинне сприйняття й усвідомлення нового матеріалу

1. Розповідь з демонструванням слайдів

 

 

 

                  

Твердий зовнішній шар нашої планети утворений гірськими породами. Серед них найпоширенішим є граніт. Досить поширені також пісок, глина, вапняк, вугілля, торф, мармур, базальт, крейда.

 

 

 

 

 

 

Гірські породи складаються з мінералів. Мінерали – це природні прості та складні речовини, що перебувають здебільшого у твердому агрегатному стані. Вони і зумовлюють властивості гірських порід. До речі, вода – найпоширеніша на Землі речовина – також є мінералом.

 

 

 

 

Відомо понад 2000 мінералів, проте половина з них у природі трапляється рідко. Місця залягання великої кількості мінералів називають покладами. Поклади мінералів розташовуються на різних глибинах, що іноді сягають кількох сотень метрів.

 

             

 

                          

 

До мінералів, які є простими речовинами, належать алмаз, графіт, сірка, золото, срібло та інші. Але таких мінералів у природі небагато, і не всі вони утворюють поклади. Серед мінералів значно більше складних речовин. Наприклад, мінерал кальцит – складова частина крейди, мінерал кварц є у складі піску. У білій глині переважає мінерал глинозем.

 

Мінерали мають характерні властивості, які дають змогу їх розпізнавати. Так, їх розрізняють за кольором, блиском, твердістю, міцністю тощо. Найтвердіший з усіх відомих мінералів – алмаз. Він легко розрізає скло, залишає подряпини на залізі. А от графіт м'який, його легко подрібнити.

Людина з давніх-давен використовує мінерали та гірські породи. Мармур, граніт, вапняк застосовують при спорудженні будівель та їх оздобленні. Без глини та піску не можна виготовити керамічний, порцеляновий чи скляний посуд.

 

 

 

 

 

 

Конверт завдань і чарівну скриньку ми на острові знайшли,

Що у ній дослідимо з вами ми.

(Практична робота з колекцією корисних копалин)

 

 

Алгоритм дослідження:

1. Розглянь корисну копалину. Визнач її колір.

2. Понюхай корисну копалину. Визнач її запах.

3. Якщо корисна копалина тверда, спробуй її розламати. Визнач її твердість.

4. Укинь корисну копалину в воду. Плаває вона на поверхні чи опускається.

Висновки:

Корисні копалини можуть бути:

  •                                         у твердому стані (...);
  •                                         рідкому стані (...);
  •                                         газоподібному стані (...).

 

Усі корисні копалини поділяють на горючі й негорючі.

Горючі корисні копалини добре горять і виділяють багато тепла. До них відносяться ...     Негорючі в свою чергу бувають:

  •                                         рудні (залізна руда, мідна руда, поліметалева руда);
  •                                         будівельні (пісок, глина, граніт, вапняк, крейда, мармур);
  •                                         хімічні (калійна сіль, поварена сіль);
  •                                         рідкі (уран);
  •                                         дорогоцінні (золото, срібло, алмази, платина).

     Негорючі корисні копалини поділяються на рудні й нерудні.

    Рудні корисні копалини – це різні руди, з яких виплавляють метали. Нерудні корисні копалини видобувають і використовують без переробки.

     Корисні копалини, що залягають неглибоко, видобувають відкритим способом – у кар’єрах, але частіше закритим способом – у шахтах і свердловинах.

 

                       Висновки зробили – трохи відпочили.

 

 

VІ. Фізкульхвилинка

Ноги ширше, руки в боки –

Ліс зійшов в короткі строки.

Вітру лісу не зламати,

Для звірят ліс – їжа й хата.

Гілля – руки підняли,

Сонцю  шану віддали.

А  земельці – поклонись,

Гіллям долу нахились.

 

 

               Вправа «Мікрофон»,

                   бо на острові вже погуляли,

                   а кореспонденту інтервю ще ви не давали.

Запитання кореспондента:

– До яких гірських порід належить камяне вугілля?(До твердих)

– Що виготовляють із залізної руди? (Із залізної руди виготовляють метали)

– Які корисні копалини використовують для виготовлення посуду?

– Що означає вислів «дбайливо ставитися»?

– Подумайте і скажіть, де в побуті використовується крейда?

VІІ. Закріплення вивченого матеріалу

Гра «Істині чи хибні судження» (пальчики-підказки)

Камяне вугілля – це рідка корисна копалина.(Ні)

Природний газ – це газоподібна корисна копалина.(Так)

Нафта – це рудна корисна копалина.(Ні)

Пісок – це горюча корисна копалина.(Ні)

Глина – нерудна корисна копалина. (Так)

 

Час додому нам рушати,

Та для цього тест нам

треба написати.

 

Тестові завдання

1.  Як утворилися гірські породи?

           а) людьми;

           б) природою;

           в) тваринами.

2.  Які бувають гірські породи?

           а) тверді й рідкі;

           б) тверді й газоподібні;

           в) тверді, рідкі й газоподібні.

3.  Як видобувають корисні копалини?

           а) відкритим способом;

           б) прикритим способом;

           в) відкритим і закритим способом.

4.   Як поділяють корисні копалини?

           а) горючі;

           б) горючі, рудні;

           в) горючі, рудні й нерудні.

 

5.   Як потрібно використовувати корисні копалини?

           а) економно;

           б) дбайливо й економно;

           в) знищувати.

6.   Що таке родовище?

           а) багатство гірських порід, які знаходяться на поверхні Землі;

           б) місце, де залягає багато корисної копалини;

           в) природні тіла, які знаходяться в Землі.

                       Цікава хвилинка до нас у гості прийшла.

                       Хто працював з енциклопедією – виступа.

Робота з енциклопедією «Цікава хвилинка». Виступи учнів

  •   Із залізної руди виплавляють залізо, з алюмінієвої руди – найлегший метал – алюміній, із мідної – мідь, із свинцевої руди – найважчий метал – свинець, із ртутної руди – рідкий метал – ртуть.

Руди різних металів мають різні назви. Наприклад, залізну руду називають магнітним, бурим або червоним залізняком, алюмінієву – бокситом, мідну – мідним колчеданом, а ртутну – кіноварю.

  •  Нафту в Україні почали добувати ще 300 років тому на Прикарпатті. Спершу діставали її відрами з глибини 4 – 6 метрів. Використовували нафту як мастило, для освітлення приміщень, як ліки. Називали її «ропою», «маззю». Першу свердловину пробурили в цій місцевості і поставили нафтову вишку тільки через 200 років.

  Мінерали, з яких утворилися тверді гірські породи, складаються з кристалів. Кристали одного мінералу подібні, а різних – відрізняються за формою, розмірами, кольором. Наприклад, кристали алмаза – прозорі, рубіна – червоні, смарагда – зелені,  графіту – сірувато-чорні, кухонної солі – білі. Кристали польового шпату можуть досягати висоти двоповерхового будинку. Найтвердішими є кристали алмаза, а наймякішими – графіту, з якого роблять стрижні для олівців.

                    До «Бухти досягнень» ми допливли,

                    І загадки на закріплення відгадали.

  1. Глибоко в землі ховається, чорним золотом називається.
  2. Не димить, не тріщить, синім полум’ям горить.
  3. В землі лежить, по трубах біжить і машинам дає жить.

VIII. Домашнє завдання

Гарно всі попрацювали,

Щоб нове не позабували,

Підручник на с.98-101 прочитаєте,

У друкованому зошиті с.15 заповните,

Письмові відповіді у тлумачний словник дасте,

І все перекажете.

Робота в групах

І група

Завдання: підкресліть назви предметів, яких не повинно бути в різних водоймах та їх поверхні.

Риба, водорості, плями нафти, раки, поліетиленові пакети, бляшанки, пляшки, жаби.

ІІ група

Завдання: Уявіть, що ви розмовляєте із забрудненою річкою (ставком, джерелом). Запишіть розмову в такій послідовності:

  1. Що вона вам розповіла б?
  2. Про яку допомогу попросила б?

ІІІ група

Завдання:Допишіть назву групи корисних копалин.

Руди, з яких добувають метали, – це ________________________________

корисні копалини.

Добре горять і виділяють багато тепла ________________ корисні копалини.

Видобувають і використовують без переробки _______________________

корисні копалини.

ІV група

Завдання:Розрізняють три групи корисних копалин: 1 – горючі, 2 – рудні, 3 – нерудні. Біля назв корисних копалин поставте номер групи, до якої вони належать.

Кухонна сіль – ___ , нафта – ___ , залізна руда – ___ , торф – ___ , пісок – ___ , крейда – ___ , мідна руда – ___ , природний газ – ___ .

V група

Завдання: Відгадайте загадки. Про які корисні копалини йдеться? До якої групи вони належать? Чому?

Глибоко в землі ховається, чорним золотом називається.

Не димить, не тріщить, синім полумям горить.

У землі лежить, по трубах біжить і машинам дає жить.

VІ група

Завдання: Подумайте і запишіть, родовища яких корисних копалин є в нашій місцевості.

В нашій місцевості є родовища таких корисних копалин: ______________ __________________________________________________________________.

 

VІІ група

Завдання: Що називають гірськими породами? Правильну відповідь позначте знаком (+).

О Гірські породи – це верхній шар землі.

О Гірські породи – це каміння, з якого складаються гори.

О Гірські породи – це природні тіла, які містяться в землі або на її поверхні.

VІІІ група

Завдання.Опрацюйте матеріал і дайте відповіді на запитання:

1. Що називають гірськими породами?

2. Що належить до гірських порід?

3. До живої чи неживої природи належать гірські породи? Чому?

4. Назвіть тверді гірські породи.

5. Яка найвідоміша рідка гірська порода?

6. Яку ви знаєте газоподібну гірську породу?

ІХ група

Завдання.Опрацюйте матеріал і дайте відповіді на запитання:

1.Що таке корисні копалини?

2.На які групи поділяють корисні копалини?

3. Які корисні копалини називають горючими? Наведіть приклади горючих корисних копалин.

4. Які корисні копалини називають рудними? Наведіть приклади рудних корисних копалин.

5. Які корисні копалини називають нерудними? Наведіть приклади нерудних корисних копалин.

6. Що називають родовищем корисної копалини?

Х група

Завдання.Опрацюйте матеріал і дайте відповіді на запитання:

1.Подумайте. Якби люди нічого не знали про корисні копалини, то які предмети із вашого довкілля зникли б?

2. Які корисні копалини є на території України?

3. Поміркуйте, чому корисні копалини є багатством нашої Батьківщини.

4. Чому гірські породи треба витрачати ощадливо?

5. Що вам відомо про корисні копалини місцевості, де ви живете?

 

– Які корисні копалини ви запамятали?

– Яка корисна копалина допомагає нам учитися?

– З яких корисних копалин виготовляють прикраси?

– Чому корисні копалини треба економно використовувати?

 

Кросворд «Мінерал»

Розгадайте кросворд, прочитайте ключове слово

 

 

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Зелений кристал, який використовують для прикрас (смарагд).
  2. Найм’якший кристал, з якого роблять стрижні для олівців (графіт).
  3. Нерудна корисна копалина, яку видобувають і використовують без

переробки – це … (кухонна сіль).

  1. Речовини, з яких утворилися гірські породи (мінерали).
  2. Червоні кристали, які використовуються в ювелірному виробництві

(рубін).

  1. Мінерали, з яких утворилися тверді гірські породи, називаються(кристали).
  2. Прозорий найтвердіший кристал (алмаз).

 

 

 

 

 

 

 

 

doc
Додано
11 січня 2019
Переглядів
15676
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку