Урок математики в 1 класі
Тема. Порядкова лічба. Поняття «зліва – направо», «справа – наліво», « один – багато», « вищий – нижчий». Відношення між предметами ( більше, менше, однаково).
Мета: пояснити учням порядкове значення чисел;
формувати навички лічби;
формувати уміння називати один предмет і багато предметів;
вчити встановлювати відношення між предметами.
Тип уроку: урок серед природи.
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
1. Відгадування загадки.
Невидимка ходить в гаї,
Всі дерева роздягає. (Осінь)
2. Читання вірша вчителем.
Все навколо вже жовтіє, Як тут всидіти у класі,
Річка ллється і шумить. Коли все живе, росте,
Тихо , тихо вітер віє Скрізь дзвенять пташки крилаті,
І з травою гомонить. Сяє сонце золоте..
3. Повідомлення теми і мети уроку.
Вчитель: Діти, сьогодні ми з вами підемо в гості до осені, щоб навчитися у неї рахувати, порівнювати предмети, які знаходяться в її господарстві. А найголовніше: ми будемо милуватися і спостерігати за тим, що буде відбуватися в природі під час нашої подорожі. Тож, щоб не заважати братам нашим меншим, ми будемо поводити себе тихо, дбайливо і з любов’ю будемо відноситися до кожної билинки.
Тож , рушаймо в путь.
ІІ. Вивчення нового матеріалу (на подвір’ї школи ).
1. Ознайомлення з поняттями «порядкова лічба» , « справа – наліво», « зліва- направо».
-Діти, скажіть, будь ласка, а скільки всього учнів нашого класу вийшло на екскурсію? (10)
-Давайте вишикуємося в ряд, а Катруся полічить вас зліва- направо.
-Скільки всього дітей, Катрусю? (9)
-Хто стоїть першим? Шостим? Другим? Останнім?
-А Данило полічить учнів навпаки: справа- наліво.
- Скільки всього дітей, Данило?(9)
-Хто стоїть першим ? Шостим? Другим? Останнім?
Вчитель: Бачите, діти, незалежно від того, як би ми не рахували, чи зліва- направо, чи справа – наліво, загальна кількість залишається незмінною, а от порядок при лічбі міняється.
2. Ознайомлення з поняттями « один – багато».
Відгадування загадки.
Вдень у небі гуляє, а ввечері на землю сідає. (Сонце)
Летить орлиця по синьому небу,
Крила розкрила, сонце закрила. (Хмара)
-Діти, подивіться, скільки сонечок на небі? (Одне)
- А скільки хмарок на небі? (Багато)
- А чого більше: сонечок чи хмарок?
- Роздивіться : якого кольору сонце? І якого кольору хмарки?
3. Розвиток творчої уяви.
- На що схожі хмарки? Що вони вам нагадують?
4. Лічба і порівняння предметів.
а)Вчитель: А зараз ми з вами підемо до шкільної алеї, щоб роздивитися і порахувати дерева, які на ній ростуть.
-Які дерева ростуть на шкільній алеї? (Клени) З чого це видно? (По формі листка)
-Дівчатка зараз порахують клени з правої сторони алеї, а хлопці – з лівої.
-Скільки кленів справа? Скільки кленів зліва? З якої сторони дерев більше?
Чому ви так думаєте?
б)-А зараз кожен з вас під деревами назбирає по десять опалих листочків.
(Підрахунок листя біля вчителя).
в)-Діти, подивіться, в кінці алеї є інші дерева Як вони називаються? (Ялинки)
- Чим відрізняються ялинки від кленів? (У ялинки листочки- голочки).
- Скільки росте ялинок? (5)
-Покажіть вищу ялинку. Покажіть нижчу ялинку.
-Чи можна полічити голочки на ялинці? Чому?
г)Діти, подивіться на дерево. Кого ви там бачите? (Пташку)
-Що це за пташка?
-Скільки у пташки крил? Лапок? Дзьобиків? Очей?
- Чого більше : крил чи лапок? (Однаково)
- Чого більше: очей чи дзьобиків? (Очей)
д) Виховний момент.
-Де живе ця пташка? Чим вона харчується? Це перелітна пташка чи зимуюча? Як треба допомагати пташкам взимку? Як треба відноситися до наших пернатих друзів?
5. Вивчення веселої лічилки.
Раз – ялинка.
Два – дубок.
Три – березовий гайок.
А чотири – це травиця.
П’ять – мурашка-трудівниця.
Шість – колючий їжачок.
Сім – грибок-боровичок.
Вісім – білка.
Дев’ять – пташка.
Десять – квіточка ромашка.
6. Робота з геометричним матеріалом.
- Діти, якого кольору у мене крейда? (Рожева, голуба, зелена).
- Намалюйте на асфальті рожевий трикутник, голубий прямокутник та зелене коло.
-Чому трикутник назвали трикутником?
- Скільки сторін і куточків у прямокутника?
- На що схоже коло? (Сонце, тарілка, обруч, яблуко)
- На що схожий трикутник? (Гора, дах будинку, піраміду)
- На що схожий прямокутник? (Вікно, двері, холодильник)
ІІІ. Підсумок уроку.
- Діти, чим вам сподобався сьогоднішній урок?
- Що запам’яталось найбільше?
- Як треба ставитися до природи?
- Чи можливо перерахувати все , що нас оточує на вулиці?
- Назвіть предмети, які ми сьогодні рахували.
( За бажанням вчителя урок можна продовжити в класі з метою підготовки руки до написання цифр. В ході екскурсії в план уроку можуть вноситися корективи в зв’язку з непередбачуваними ситуаціями, які можуть виникнути під час спостереження. Наприклад:
- Діти, подивіться, який яскравий метелик полетів.
- Скільки у нього крилець?
- Якого вони кольору?
- Які крильця більші: верхні чи нижні?
- Чого менше: крилець чи вусиків у метелика?)