Тема. Склад числа 10. Послідовність чисел в межах 10.
Складання і розв'язування прикладів на додавання.
Мета. Закріпити знання дітей про нумерацію чисел першого
десятка, формувати навики кількісної і порядкової лічби; продовжувати вчити порівнювати числа на основі знань послідовності чисел в натуральному ряді; вправляти у складанні і розв 'язуванні прикладів на додавання. Розвивати вміння аналізувати і порівнювати, вдосконалювати навички самоконтролю. Виховувати бережливе ставлення до природи.
Обладнання. Кольорові картки, математичне віяло
Підручник. М. Козак
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Вступна бесіда. Повідомлення теми уроку.
Сьогодні у нас не простий урок, а урок - казка. З ким ми будемо подорожувати, скажете самі, коли відгадаєте загадку.
Старенька бабуся край лісу жила, Гостинці для неї онука несла...
Хто дівчинку цю по дорозі зустрів?
Як казка ця зветься? Хто відповість? ( Червона Шапочка)
А ми з вами складемо іншу - математичну казку про „ Червону Шапочку". Ваше завдання - уважно слухати, допомагати мешканцям казкового лісу у всіх завданнях.
Ш. Актуалізація опорних знань. Усний рахунок.
( У неділю мама напекла пиріжків і попросила дівчинку, щоб вона віднесла бабусі гостинець.)
Ось і пішла Червона Шапочка. Доходить до лісу, а там щось написано. Дівчинка погано вміла читати , бо вона ще в школу не ходила. Тож давайте їй допоможемо.
Багато лісу — не губи, Мало лісу - бережи. Нема лісу - посади.
Червона Шапочка вдячна вам, тепер і вона розуміє, що ліс треба оберігати.
1 Лічба у межах 10.
Йде далі Червона Шапочка, сонечко яскраво світить. Першим по дорозі зустрівся їй - Горобчик.... Він нещодавно навчився рахувати. Хотів порахувати насіннячко, яке висипалось з шишки і порахував його так:
2, 4, 5, 7, 9, 10. -Правильно? (Ні)
Вчитель показує малюнки з різною кількістю предметів, а діти плещуть у долоні, відповідно до намальованої кількості предметів.
(Відповіді учні показують за допомогою математичного віяла)
Усні відповіді.
о Яке число стоїть між числами 4 і 6 ? (5)
о Яке число передує числу 7? (6)
о Яке наступне число після числа 4? (5)
о Яке число дістанемо, коли до 9 додати 1?(10)
о До задуманого числа додали 2 і одержали 6. Яке число задумали? (4)
о Назвіть число на 1 менше від шести(5)
Необхідно записати пропущені числа.
--, --, 3,--, 5, 6,--, 8, --,10
На березі, біля криниці
їло зерня 3 синиці.
Та ще дві маленькі птиці.
Скільки птиць біля криниці?(5)
На травиці біля хатки Метушаться пташенятка:
2 білих, наче сніг
Та 1 чорний.
Скільки всіх?(3)
Каже мати-квочка:
«В мене 2 синочки і 4 дочки.»
Скільки діточок у квочки? (6)
IV. Порівняння чисел.
Йде далі лісовою галявиною Червона Шапочка, пісеньку наспівує, квіточки збирає.
Коли це чує, хтось сперечається. Оглянулася і побачила двох білочок. Вони не могли поділити горішки. В кого з них горішків більше, а в кого менше? Давайте ми їм допоможемо.
4...6 5...5
8...2 2...4
9...3 9...10
(Діти самостійно ставлять знаки <, >, =)
Фізкультхвнлинка
Засиділись в царстві казки, Встали дружно,
Лапки в боки, вгору вушка - Скачуть білочки - подружки,
1,2, 3,4, 5.
По гілках вони летять. Кожен ранок на галяві Спритно роблять вільні вправи...
1,2, 3, 4, 5.
Люблять білочки стрибать.
Раптом бачить Червона Шапочка: їжачок грибочки збирає. А грибочки не прості, Ці грибочки чарівні. Нам потрібно розв'язати приклади, щоб їжачок зібрав грибочки.
Вправа 2.ст. 41
—Що збирала Червона Шапочка, ідучи стежкою?
(Квіти для своєї бабусі)
—Послухайте віршик і порахуйте, скільки квітів зібрала у букет Червона Шапочка?
(Одна квітка - одна паличка)
Я у лузі квіти збирала,
Для бабусі ромашку зірвала
Мак червоний сюди ще додала
Три нагідки в букет ще поклала
Два дзвіночки, що любить бабуся,
Ще... волошку та ніжну фіалку.
Хай зрадіє бабуся Наталка.
—Порахуйте палички.Скільки їх?
—Отже, скільки квітів у букеті? (9)
—Пригадайте, як утворилось число 9?
—Як по-різному можна скласти число 9?
—Яке двоцифрове число ми вивчили?
—Як утворилось число 10?
—Пригадайте склад числа 10.
VII. Підсумок уроку.
—Чи сподобалась вам наша математична казочка? —Чим саме?
— Що вам найбільше запам'яталось?