Тема: Слова, які відповідають на питання яка? яке? який? які?
Мета: формувати знання про слова-назви ознак предметів, вміння ставити до них питання; вдосконалювати вміння розпізнавати слова-назви предметів та навички орфографічного грамотного письма; продовжувати поповнювати словниковий запас;
розвивати творчу уяву, критичне мислення, вміння висловлювати власну думку, слухову увагу та пам’ять;
виховувати культуру мовлення, повагу один до одного.
Тип уроку: формування нових знань, умінь і навичок
Обладнання: магніти букв, мультимедійний екран, програма Edugame видавництва «Розумники», ілюстративний матеріал.
Хід уроку
І. Організаційний
Привітання в колі:
Дзвоник кличе нас сідати,
Час роботу починати.
Дзвоник посміхається.
Урок наш починається.
Діти, подаруйте один одному посмішку. С чудовим настроєм приступаємо до заняття. Але спочатку нам треба налаштувати наш «язичок», щоб він був вправний.
1.1 Чистомовки
За, за, за – он іде коза.
Ша, ша, ша – ми ловимо лоша.
Іл, іл, іл – тягне воза віл.
А зараз попрацюємо з «Розумниками». Нагадую, що спочатку слухаємо завдання, а потім відпвідаємо.
1.2 Робота з інтерактивною дошкою
Утворіть з магнітів слова «жираф», «слон» і «зебра». Поставте питання до цих слів.
ІІ. Повідомлення теми уроку.
Діти, ми продовжимо подорожувати Країною Знань в якій вже познайомились зі словами-назвами предметів, а сьогодні познайомимось із словами-ознаками. Ми знаємо, що слова-назви відповідають на питання Хто? або Що? Слова-ознаки відповідають на питання Який? Яка? Яке? Слів-ознак дуже багато, вони прикрашають нашу мову, збагачують уявлення про предмети та навколишній світ.
2.1 Вправа «Відгадай слово»
Довгі вуха, куций хвіст,
Боягуз під кущ заліз. (Зайчик)
Зайчик який? білий, сірий.
Вуха які? довгі.
Хвіст який? куций.
Висновок: у загадці були слова-ознаки зайчика, які допомогли уявити тварину та відгадати загадку.
Все, що знайде, прогризе і від котика втече. (Миша)
Миша яка? сіренька, маленька.
Хвостик який? тоненький.
Висновок: у загадці були слова-ознаки миші, які допомогли уявити тварину та відгадати загадку.
Хвіст пухнастий, довгий маю,
Ним сліди всі замітаю. (Лисиця)
Лисиця яка? руда, хитра, красива, кмітлива.
Хвіст який? пухнастий, довгий.
Висновок: у загадці були слова-ознаки лисиці, які допомогли уявити тварину та відгадати загадку.
2.2 Вправа «Добери ознаку»
Вчитель показує фрукти та ягоди та допомагає дітям добрати ознаки.
(Що це? Це малина. Малина яка? Червона, малинова, смачна, соковита, солодка, кисла, дрібна, яскрава)
2.3 Вправа «Порівняй»
Діти порівнюють фрукти і ягоди ставлячи питання яка? яке?
(Яблуко яке? червоне, а груша яка? жовта)
Фізкультхвилинка
Щоб красиво розмовляти,
Треба нам ознаки знати.
Клен високий і стрункий,
А бузочок ще низький.
Диня стигла і смачна,
А калина геть гірка.
Син у мами я дбайливий,
Лагідний росту, кмітливий.
Донька – щира і щаслива,
Працьовита і вродлива.
Разом будем працювати,
Труднощі перемагати!
2.4 Пальчикова гімнастика.
Зараз будемо працювати в зошитах. Але перед виконанням завдань ручкою потрібно зробити гімнастику, тоді наші пальчики будуть слухняними.
Вправи з олівцем.
2.5 Хвилинка каліграфії.
оз, зна, ознака
І повертаємось до наших «Розумників»
2.6 Робота з інтерактивною дошкою
2.7 Гра «Чарівні окуляри»
Одягни окуляри і знайди предмет такого ж кольору.
(зелені – стіна, дошка, шафа.)
- Постав запитання «Дошка ЯКА? зелена»…
2.8 Гра «Утвори колір»
- Утворіть назву кольорів від слова
Лимон – лимонний
Малина – малиновий
Вишня – вишневий
Бузок – бузковий
Абрикос – абрикосовий
Персик – персиковий
Слова-ознаки прикрашають нашу мову!
ІІІ. Заключний
Ось і добігає кінця наш урок. Уявіть, що про наш урок готується репортаж на телебаченні. Щоб ми могли розказати телеглядачам? (Беремо інтерв’ю)