План-конспект уроку (інтегрований урок природознавства з астрономією) 5 клас
Підготувала: вчитель біології Глинянська Анастасія Едуардівна
Тема:Сонячна система. Планети. Відмінності між планетами
Мета:
- навчальна: сформувати поняття «планета», ознайомити з планетами Сонячної системи, формувати знання про відмінності між планетами, розміри планет, природу їхнього обертання, уміння порівнювати та створювати просторові уявлення про розміри небесних тіл, відстані між ними, взаємне розміщення тіл, забезпечити практичне спрямування вивчення астрономічних явищ;
- розвивальна: розвивати в учнів уявлення про навколишній світ, бажання самостійно опановувати невідоме, популяризувати астрономічні знання, формувати науковий світогляд;
- виховна: виховувати цікавість до навколишнього світу, відповідальне ставлення до своєї планети.
Тип уроку: комбінований
Основні поняття і терміни: Сонячна система, планети, орбіта, планети земної групи, планети - гіганти
Обладнання і матеріали: фотографії планет Сонячної системи, підручник, робочий зошит
Хід уроку
І. Організаційний момент
Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку.
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності
Усне фронтальне опитування.
- Що таке Всесвіт?
- З чого складається Всесвіт?
- Що більше за розмірами Всесвіт чи Галактика? Чому?
- До якої системи належить планета Земля?
- Чому систему називають Сонячною?
- Які небесні тіла утворюють Сонячну систему?
- До яких небесних тіл належить Сонце?
- Чому?
- Чи може людина потрапити на поверхню Сонця? Чому?
- Які небесні тіла називають астероїдами?
- Чим особливі комети?
ІIІ. Мотивація навчальної діяльності.
Відгадування загадок.
1. Безмежний за часом і простором світ, що включає існуючі галактики з планетами, зірками, газом, плазмою, пилом та іншими об’єктами. (Всесвіт )
2. Голубий шатер увесь світ накрив.( Небо)
3. Там всі знаки зодіаку- Водолія, діви, раку. Світяться і вночі і вдень, Туди дивиться астроном. (Космос)
4. Воду в ріках нагріває, матір-Землю зігріває. Нам всміхається в віконце чарівне, гаряче… (сонце)
Прийом «асоціативний кущ»
Планета
ІV. Оголошення теми і мети уроку.
Сьогодні ми будемо розширювати знання про планети та Сонячну систему. На нашому уроці ми дізнаємося:
З чого складається Сонячна система?
Скільки планет входить до неї?
Що таке планета та планетні системи?
Які планети належать до планет земної групи, а які планети є планетами - гігантами.·
V. Вивчення нового матеріалу.
-Розповідь вчителя
Сонячна система складається із власне Сонця, восьми великих планет та з численної кількості супутників і дрібних небесних тіл. Також до її складу входять понад 100 тисяч астероїдів та близько 1000 комет.
Вважається, що вся Сонячна система виникла 4,5 млрд. років тому з газопилової області.
Планети — це кулеподібні небесні тіла, що рухаються навколо Сонця на різних відстанях по певних орбітах.
* Прийом «Проблемне питання»
- Подивіться на зображення Сонячної системи. На які групи поділили би планети ви? За якою ознакою?
Усі планети сонячної системи поділяють на дві групи. До першої (групи планет земного типу) належать 4 кам’янисті внутрішні планети – Меркурій, Венера, Земля, Марс. Пояс астероїдів відмежовує їх від 4 гігантських зовнішніх газових планет (Юпітера, Сатурна, Урану і Нептуна). Плутон не належить до жодної з цих груп. Він знаходиться за межами орбіти Нептуна у великій області, де розсіяні малі холодні світи, до яких, крім Плутона, входять і льодяні комети.
Усі планети обертаються навколо Сонця в одному напрямку по орбітах, близьких до колових. Площини обертання планет Сонячної системи майже співпадають. Середня швидкість руху планет по орбітах зростає з наближенням до Сонця.
- Випереджальне завдання учнів, робота з підручником, заповнення таблиці
Інформаційне повідомлення учнів. Протягом виступу учнів інші учні систематизують дані про планети у таблиці спираючись на інформацію учнів та підручник.
Назва планети |
Група планети |
Відстань до Сонця (млн. км) |
Швидкість руху планети по орбіті |
Час оберту планети навколо своєї осі |
Час оберту планети навколо Сонця |
Наявність супутників |
Меркурій |
Планети земної групи |
50 |
47.8 км/с |
59 земних діб |
88 земні доби |
- |
Венера |
100 |
35 км/с |
243 земні доби |
225 земні доби |
- |
|
Земля |
150 |
29.7 км/с |
23 год.56 хв. 4 с. |
365 земних діб |
Місяць |
|
Марс |
200 |
24.1 км/с |
24 год. 37 хв. 23 с. |
687 земних діб |
Фобос, Деймос |
|
Юпітер |
Планети-гіганти |
800 |
- |
9 год. 55 хв. 40 с. |
12 земних років |
65 супутників |
Сатурн |
1400 |
- |
10 год. 23 хв |
29.46 земних років |
47 супутників (Титан найбільший) |
|
Уран |
2850 |
- |
17 год. 14 хв |
84 земних років |
27 супутників |
|
Нептун |
4500 |
- |
16 год. 7 хв |
164.8 земних років |
13 супутників (Тритон найбільший) |
-Фізкультхвилинка
Руки в сторони та вгору —
На носочки піднялись.
Підніми голівку вгору —
Й на долоньки подивись.
Присідати ми почнемо,
Добре ноги розімнемо.
Раз — присіли, руки прямо.
Встали — знову все так само.
Повертаємося вправно,
Все виконуємо гарно.
Вліво-вправо повернулись
І сусіду усміхнулись.
VI. Узагальнення і систематизація вивченого.
Кросворд
5П |
||||||||||||||
Л |
|
|
||||||||||||
А |
|
|
|
3Д |
|
|||||||||
Н |
6В |
Е |
Н |
Е |
Р |
А |
||||||||
Е |
12М |
Е |
Р |
К |
У |
Р |
І |
Й |
|
|||||
4Т |
И |
Т |
А |
Н |
|
|
|
М |
||||||
А |
|
Р |
|
О |
||||||||||
С |
|
С |
||||||||||||
* Вправа «Лови помилку».
Виберіть правильні відповіді та запишіть їх у зошити.
Переставивши літери запиши назви планет
1.РЮІЕТП
2.ЙІМКРЕРУ
3.СМРА
4.НТУПЕН
5.РАНУ
VІІ. Підсумок уроку.
Перегляньте опорний конспект.
- Про що сьогодні ви дізналися на уроці?
- Які планети Сонячної системи вам відомі?
- За якою ознакою їх поділяють на групи?
Інтерактивна гра «Незакінчене речення».
VІІI. Повідомлення домашнього завдання.
Література: