Відкритий урок з англійської мови
«Споруди в місті. Конструкція there is/there are»
Клас:4 (за підручником Карпюк О.)
Тема: Buildings in the town.
Мета:
Практична: Актуалізувати знання по темі " Місто". Практикувати вживання зворотів There is/are, конструкції It’s . Розвивати навички усного діалогічного мовлення.
Розвиваюча: Розвивати граматичні навички. Формування мотивації у молодших школярів до вивчення іноземної мови. Розвивати навички читання, письма, аудіювання.
Виховна: Виховувати любов до рідного міста,рідної школи.
Тип уроку: формування граматичних навичок
Обладнання: картки із зображенням споруд, картки з словами, з вправами, презентація до уроку, кросворд, комп’ютер.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент.
1.Привітання.
Teacher: Good morning! I am glad to see you! Are you ready? Let’s start our lesson.
2.Оголошення теми та мети.
Help me please to name the theme of our lesson. (Слухають вірш.)
Some people live in the city
Where the houses are very tall.
Some people live in the country
Where the houses are very small.
But in the country where the houses are small,
The gardens are very big.
And in the cities where the houses are tall
There are no gardens at all.
And where do we live?-We live in the town.
So our theme is ” Buildings in the town.”
Today we’ll check how you learn the vocabulary; we’ll make up sentences with there is/there are, listen, read and play.
3. Мовленнєва зарядка.
What are you from?
What nationality are you?
Where do you live?
Do you live in the city or in the town?
Do you live in the house or in the flat?
Питання до малюнка
Who are they?
Where do they live?
What language do they speak?
4.Фонетична зарядка.
Stop! Look! Listen!
Before you cross the street!
Use your eyes, use your ears
And then use your feet!
(Діти читають за вчителем.Вчитель поступово стирає слова,залишаючи малюнки у вигляді підсказки)
ІІ. Основна частина.
Teacher: Let’s review the names of the buildings (Presentation ) .
Teacher: Let’s solve the crossword.
Open the workbook p.45 ex.1.
( Діти читають і перекладають завдання,заповнюють кросворд.)
Teacher: If you hear city-words, clap your hands!
Zoo, shop, pen, theatre, pencil-box, gallery, museum, book, ruler, hospital,
pencil, café, park, cinema, circus, concert-hall, workbook, church, hospital, hotel, bank.
4. Активізація граматичних структур по темі.
Teacher: Давайте повторимо правила вживання звороту There is/are.
Слайд №1
There is- якщо предмет в однині
There are- якщо предмет в множині
There is\ are + предмет+де він є
There is a cinema in our town.
Слайд №2
Is there…?
Are there…?
Is there a cinema in our town?
Слайд №3
Yes, there is.
No, there is not.
Yes, there are.
No, there are not.
Слайд №4
There is not…
There are not…
There is not a cinema in our town.
Слайд №5
Слайд №6
Teacher: Well done!
5. Фізкультхвилинка.
Let’s relax! Stand up!
6. Робота в групах.
Divide into groups. Сhoose leaders. Who is your leader?
Here is your task. Make up sentences with there is/there are. Use the picture.
Come to the blackboard and read your sentences.
May I start?
Our town is not big but very beautiful. Its name is Kalynivka.
We love our town.
ІІІ. Заключна частина.
So today we checked how you learn the vocabulary; we made up sentences with there is/there are, listened, read and played.
The marks for the lesson are…
12-11 – You were very active and showed your excellent knowledge.
10-9 – You had some mistakes.
8-7 – You must be careful.
You must be more active and more carefully.
2. Домашнє завдання.
Teacher: It’s time to finish our lesson. At the next lesson you will have a test. And your home task is repeating the words in yours vocabulary and learn rules.
1