Урок "Сторінки письменника Тараса Шевченка"

Про матеріал
Інтегрований урок з української мови в 4 класі "Стежками Тараса Шевченка" Багато цікавого та корисного матеріалу для учнів.
Перегляд файлу

Тема: Сторінка письменника. Тарас Шевченко.

Мета: Формування предметних компетентностей: узагальнити і систематизувати знання учнів про життєвий і творчий шлях Т.Г. Шев-

ченка; удосконалювати навички виразного читання; розвивати пам’ять, кмітливість,

асоціативне мислення, вміння узагальнювати, визначати головну думку твору,

порівнювати зображення пензлем і словом; збагачувати словниковий запас учнів;

формувати загальнокультурну компетентність через ознайомлення з творами

літературного та образотворчого мистецтва; виховувати любов до Шевченкових

творів, як скарбниці розуму, культури й історії українського народу, почуття

патріотизму.

Формування ключових компетентностей:

Вміння вчитися:слідкувати за порядком на робочому місці,доводити роботу до кінця,формувати здатність виконувати мовленнєві операції, висловлювати власну думку,вміння аналізувати,робити висновки та узагальнення.

Загальнокультурної:сприяння дотриманню норм мовленнєвої культури,виявляти ініціативу,вміння спілкуватися з друзями,вчителем.

Здоров′язбережувальної: правильна посадка за партою,старанне виконання фізкультпауз,дотримання рекомендацій вчителя під час уроку

Засоби навчання: план уроку,презентація, ноутбук,  індивідуальні картки;

тексти до завдань,  сигнальні картки,виставка книжок Т.Шевченка

Тип уроку. Урок формування компетентностей, формування вмінь і навичок.             

                                        Хід уроку

І.Організація класу

- Діти, сьогодні гарний день. У нас гості! Посміхається лагідно сонечко. Усміхніться і ви

один одному, подумки побажайте добра, успіхів. I щоб дружно нам

працювалося, щоб ви приходили на допомогу один одному, візьмемось за

руки і промовимо :

Дружно візьмемось за руки,

і приступимо до науки.

Раз, два, три, чотири, п'ять

Хочемо все на світі знать.

Девіз уроку:

Не просто слухати,а чути.

Не просто дивитися, а бачити.

Не просто відповідати,а міркувати.

Дружно і плідно працювати.

ІІ.Мотивація навчальної діяльності.

 –Діти, кожен із вас маленька зірочка. Я  хочу ,щоб ваші зірочки горіли якомога яскравіше,щоб вони вказували дорогу іншим маленьким тьмяним зірочкам. Тому будьмо працьовитими на уроці  Будьте всі яскравими зірками!           

ІI.Мовленнєва розминка. Чистомовка

Ека-ека-ека-наш символ лелека

Їну-їну-їну-несе щастя в Україну

Похожее изображение

ІІІ.Актуалізація опорних знань.

Прочитай акровірш

                          Ти мусиш нам співця назвати,

                          Адже умів лиш він один

                          Рабів німих так захищати. 

                          А хто так оспівав , як він

                          Садок вишневий коло хати?

- Яке ім’я ви прочитали? ТАРАС

ІV.Мотивація навчальної діяльності

У кожного народу є великі поети, яких знають усі: і дорослі, і малі діти. Для українського народу таким поетом є Тарас Григорович Шевченко. Його ще називають Великим Кобзарем, бо свою найкращу книгу він назвав «Кобзар».

1.Створення асоціативного куща Т.Г.Шевченко

 V.Повідомлення мети та завдань уроку.

 Сьогодні ми на уроці продовжимо ознайомлюватись із чудовим, талановитим поетом. Дізнаємося багато цікавого про Т.Шевченка. Я ставлю за мету розширити ваші знання по темі «Сторінками Т.Г.Шевченка» В кінці уроку скажете,що було цікавим,що запам яталося. А ще потрібно бути уважними,щоб розказати своїм меншим братикам та сестричкам.  

-Діти,чи потрібно вам вивчати творчість Т.Г.Шевченка? Чому? У вас було завдання підготуватися до міні-екзамену.

2.Гра «Міні-екзамен» ( перевірка ваших знань)

Хто бажає перевірити свої знання? Витягніть білетики із запитаннями.

Все, що знаємо,пригадаємо

№ 1 Коли і де народився Т.Шевченко?

№ 2 Де пройшли дитячі роки Тараса?

№ 3 Чому дитинство Шевченка було важким?

№4 У кого навчався грамоти малий Тарас?

№5 Коли було вперше видано збірку «Кобзар?»

№6 Як довелося Шевченкові побувати в солдатах?

№7 Який підручник для початкової школи написав Шевченко?

№8 Коли помер Т.Шевченко?

1.Робота з підручником

Вправа1 с 61

Прочитати

- Ким був Т.Шевченко?

(поетом,гравером,живописцем,прозаїком,драматургом)

2.Словникова робота (роздати картки,з’єднати стрілочками)

Гравер –                           майстер,що вирізує зображення на дереві,

                                           металі,камені.

 Живописець –               художник,який талановито використовує у

                                           своїй творчості художні твори.

Прозаїк –                          письменник,що пише прозою.

Драматург –                    письменник,що створює драматичні твори,

                                           призначені для вистав.

3.Робота над текстом.

Вибіркове читання

- Скільки років було Тарасові коли було надруковано його збірку поезій «Кобзар»?

(26 років)

- Яка найбільша мрія була в поета?

(щоб була щаслива Україна,у якій панує справедливість,а люди є щасливими)Борітеся-поборете,вам Бог помагає! За Вас правда,за Вас слава і воля святая

- Що нового дізналися про Тараса Шевченка?

Гра «Розвідники»

Знайдіть початок речення        … його поетичний хист.

Знайдіть кінець речення         Найбільшою мрією …

4.Розглянути інфографіку. Скласти 5 запитань і поставити їх одноклассникам і однокласницям.

- Коли народився Т.Г.Шевченко?

(1814році)

- В якому році він став вільним від кріпатцтва?

(1838році)

- Яку книгу було надруковано в 1840 році?

(Кобзар)

- Що сталося в 1847 році?

(поет потрапив за грати)

- Яка щаслива подія сталася в 1857 році?

(він став вільним)

- Що нового дізналися про Т.Шевченка?

Фізкультхвилинка «Ми - українці»

5.Конкурс віршів Т.Г.Шевченка«Диктор» (ви сьогодні артисти

6.Вірші Кобзаря з  лего  ( робота в групах)

  C:\Users\NUSH21-5\Desktop\зображення_viber_2025-02-27_16-00-48-199.jpg

6. Чи знаєте ви прислів я про Т.Г.Шевченка ?( робота в парах)

C:\Users\NUSH21-5\Desktop\зображення_viber_2025-02-27_16-00-48-282.jpg

7.Асоціативний кущ «Яким був Т.Шевченко?» ( читаємо 30 сек.)

C:\Users\NUSH21-5\Desktop\зображення_viber_2025-02-27_16-56-39-410.jpg

1.Вікторина «Що ми знаємо про Т.Г.Шевченка? C:\Users\NUSH21-5\Desktop\зображення_viber_2025-02-27_16-36-59-406.jpg

- Коли народився Т.Г.Шевченко?

(9 березня 1814р)

- Де народився? В якому селі?

(в селі Моренці Черкаської області)

- В якій сім'ї?

(в бідній,багатодітній,кріпацькій)

- Скільки дітей було в сім'ї?

(7 дітей)

- Ким працював?

(пас ягнята, помічником у церковно-прихотській школі)

- Яка є відома збірка українського поета?

(Кобзар)

- Де похований?

(в Каневі на Чернечій горі)

- Чого вчать вірші Т.Г.Шевченка?

(волі,справедливості,рівноправ’ю,боротьбі за свою мрію….)

- Які пісні знаєте на слова Т.Шевченка? Сучасні.

Прослуховування пісні «Думи»

https://youtu.be/cIWRUtO0Afk

8. Т.Шевченко на уроках математики

 

V. Домашнє завдання

 Ст.61 прочитати, переказати. Завдання буде творчого характеру-розгадати кроссворд

IV.Підсумок уроку

Рефлексія

-Що нового було на уроці?

Що запам яталося?

- Чи зможете ви поділитися своїми знаннями з меншими братиками чи сестричками?

Закінчити прислів’я

- Ми повернулися в сьогодення і вийшли на стежину «вічності», яка пропонує вам закінчити прислів’я.

* Ми Шевченка славить будем і … (ніколи не забудем)

* Тарасів «Заповіт» облетів … (увесь світ)

* Шевченкові твори сяють мов … (зорі) Минають віки, стираються написи на камені, тліють книги, руйнуються будівлі, але слово Шевченка – живе і вічне. Воно поряд. Треба лише його вміти побачити і відчути. Вивчаймо Шевченкове слово, думаймо над його істиною, виконуймо його заповіти. І серед них – найперший і найголовніший:

Свою Україну любіть,

Любіть її … Во время люте,

В останню тяжкую минуту

За неї Господа моліть.

 

Оцінювання уроку за допомогою лего

 

 

 

 

                                           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Джерело:

підручник Українська мова та читання 4 клас Інна Большакова Ігор Хворостяний

https://youtu.be/jTWryZ8fDww

https://youtu.be/vvnIV3XxN-Y

https://youtu.be/cIWRUtO0Afk

htths://mala.storinka.org.

http://doshkolenok.kiev.ua/skorogovorki/319-chystomovky-ukr-movoj.html

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                        Додаток

Тарас Шевченко

ЗА СОНЦЕМ ХМАРОНЬКА ПЛИВЕ

 

Зa сонцем хмаронька пливе,
Червоні поли розстилає,
І сонце спатоньки зове
У синє море; покриває
Рожевою пеленою,
Мов мати дитину...
Очам любо... Годиночку,
Малую годину
Ніби серце одпочине,
З Богом заговорить...
А туман, неначе ворог,
Закриває море
І хмароньку рожевую,
І тьму за собою
Розстилає туман сивий,
І тьмою німою
Оповиє тобі душу,
Й не знаєш, де дітись.
І ждеш його, того світу,
Мов матері діти!

 

 

 

 

СОНЦЕ ЗАХОДИТЬ, ГОРИ ЧОРНІЮТЬ

 

Сонце заходить, гори чорніють,
Пташечка тихне, поле німіє.
Радіють люде, що одпочинуть,
А я дивлюся... і серцем лину
В темний садочок на Україну.

Лину я, лину, думу гадаю,
І ніби серце одпочиває.
Чорніє поле, і гай, і гори,
На синє небо виходить зоря.
Ой зоре! зоре! — і сльози кануть.

Чи ти зійшла вже і на Украйні?
Чи очі карі тебе шукають
На небі синім? Чи забувають?
Коли забули, бодай заснули,
Про мою доленьку щоб і не чули.

 

 

 

 

 

 

ТЕЧЕ ВОДА З-ПІД ЯВОРА.

 

Тече вода з-під явора 
Яром на долину, 
Пишається над водою
Червона калина; 

Пишається калинонька,
Явір молодіє,
А кругом їх верболози
Й лози зеленіють.

Тече вода із-за гаю
Та попід горою;
Хлюпощуться качаточка 
Поміж осокою.

А качечка випливає
З качуром за ними, 
Ловить ряску, розмовляє 
З дітками своїми.

Тече вода край города −
Вода, ставом стала; 
Прийшло дівча воду брати, − 
Брало, заспівало.

Вийшли з хати батько й мати
В садок погуляти, 
Порадитесь, кого б то їм
Своїм зятем звати?

 

 

ЗОРЕ МОЯ ВЕЧІРНЯЯ

 

Зоре моя вечірняя.
Зійди над горою,
Поговорим тихесенько
В неволі з тобою.

Розкажи, як за горою
Сонечко сідає,
Як у Дніпра веселочка
Воду позичає.

Як широка сокорина
Віти розпустила...
А над самою водою
Верба похилилась.

 

 

 

                                            САДОК ВИШНЕВИЙ КОЛО ХАТИ

 

Садок вишневий коло хати.
Хрущі над вишнями гудуть.
Плугатарі з плугами йдуть,
Співають ідучи дівчата,
А матері вечерять ждуть.

Сім'я вечеря коло хати,
Вечірня зіронька встає.
Дочка вечерять подає,
А мати хоче научати.
Так соловейко не дає.

Поклала мати коло хати
Маленьких діточок своїх;
Сама заснула коло їх.
Затихло все, тільки дівчата
Та соловейко не затих.

 

 

ЧЕРВОНИЙ МІСЯЦЬ АЖ ГОРИТЬ

 

Червоний місяць аж горить,
З-за хмари тихо виступає.
І ніби гори оживають.
Дуби з діброви, мов дива,
У поле тихо одхожають.
І пугач пуга, і сова
З-під стріхи в поле вилітає,
А жаби крякають, гудуть.

Дивітесь, очі молодії,
Як зорі Божії встають, 
Як сходить місяць, червоніє...
Дивітеся, поки вас гріє,
А зорі спати не дають.

 

 

ПОПРОЩАЛОСЬ ЯСНЕ СОНЦЕ

 

Попрощалось ясне сонце
З чорною землею.
Виступає круглий місяць
З сестрою зорею...

І темний гайок зелененький,
І місяць з зорями сіяв,
І соловейко на калині
То затихав, то щебетав...

 

 

docx
Пов’язані теми
Українська мова, Розробки уроків
НУШ
Додано
8 липня 2025
Переглядів
157
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку