Складні умови сьогодення України призводять до необхідності ретельного аналізу економічного стану нашої країни задля прогнозування і планування перспектив її розвитку. Серед популярних моделей економіки щодо структурного аналізу її складових є секторальна модель. Секторальну модель економіки було розроблено Аланом Фішером, Коліном Кларком і Жаном Фурастьє в роботах 1935–1949 рр. . Відповідно до змін в секторальній структурі виробництва та зайнятості, пов'язаних із виявленими статистикою змінами в структурі споживчого попиту на продукцію сільського господарства, промислові товари та послуги, А. Фішер у своїй статті від 1935 року виділив наступні три сектори економіки: – Первинний сектор економіки – видобуток сировини, сільське господарство, гірничодобувна, рибна та лісова промисловість; Вторинний сектор економіки – промислове виробництво та будівництво; – Третинний сектор економіки – сфера послуг, освіта та туризм.
Тема : Сучасні риси національної економіки України. Практична робота № 10. « Аналіз секторальної структури економіки України»
Знаннєвий компонент: учень(учениця) називає показники суспільно економічного розвитку держави; знає і розуміє особливості секторальної та територіальної структури економіки, суть глобальної стратегії сталого (збалансованого) розвитку, основні положення стратегії збалансованого розвитку України; пояснює актуальність стратегії збалансованого розвитку для світу й України.
Діяльнісний компонент: учень(учениця) аналізує секторальну структуру та регіональні відмінності господарства; характеризує чинники, що зумовили розвиток в Україні окремих виробництв товарів і послуг; визначає сучасні риси національного господарства, місце України на світових товарних ринках, чинники міжнародної спеціалізації країни; використовує поняття «додана вартість», «собівартість», «ефективність», «прибутковість», «конкурентні переваги», «міжнародна кооперація», «попит», «пропозиція», «ринкова ціна» тощо для обґрунтування міжнародної спеціалізації України на світових ринках товарів і послуг; вміє застосовувати тематичні карти та статистичну інформацію для ілюстрації описів, характеристик, висновків; розробляє схеми ланцюгів доданої вартості.
Оцінно -ціннісний компонент: учень(учениця) робить висновки про оптимізацію структури економіки України та її міжнародної спеціалізації; оцінює територіальну структуру господарства країни за екологічними, соціальними, економічними критеріями; висловлює власні судження щодо конкурентних переваг і перспектив розвитку окремих виробництв в Україні; оцінює прояви глобальних викликів в Україні; критично ставиться до дій, проектів, що нехтують глобальними викликами
Мета: закріпити знання про сектори економіки; сформувати вміння виявляти зміни в секторальній моделі економіки України; порівнювати секторальну модель економіки України та економік інших країн світу.
Форми заняття: лекція +практикум.
Тип заняття : формування нових знань, вмінь і навичок
Методи навчання пояснювально -ілюстративний та дослідницький.
Обладнання: підручник, атлас, презентація, статистичні дані, діаграми.
Хід заняття.
I.Організаційний момент.
II. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
Науковці поділяють економіку на три сектори: видобування сировини (первинний), виробничий (вторинний), сфера послуг (третинний). Цю економічну модель розробили Алан Фішер, Колін Кларк і Жан Фурастьє. К. Кларк у своїй праці «Умови економічного прогресу» (1940 р.) пов’язував зміни в секторальній структурі виробництва та зайнятості з виявленими статистикою змінами в структурі споживчого попиту. Учений установив, що в міру зростання доходів на душу населення попит на продукцію сільського господарства поступово знижується; на промислові товари — спочатку збільшується, а після досягнення певного рівня насичення ринку — скорочується; на послуги — постійно зростає. Відповідно — у структурі споживчого попиту історично переважає спочатку розвиток первинного сектора економіки, потім вторинного й нарешті — третинного.
IIІ. Актуалізація опорних знань, вмінь і навичок учнів
1.Які види економічної діяльності економіки України є експортними? Чим вони зумовлені?
2/Пригадайте з курсу математики визначення поняття «сектор».
3/Які сектори ви вирізнили б в економіці країни?
Теоретичні відомості:
Складні умови сьогодення України призводять до необхідності ретельного аналізу економічного стану нашої країни задля прогнозування і планування перспектив її розвитку. Серед популярних моделей економіки щодо структурного аналізу її складових є секторальна модель. Секторальну модель економіки було розроблено Аланом Фішером, Коліном Кларком і Жаном Фурастьє в роботах 1935–1949 рр. . Відповідно до змін в секторальній структурі виробництва та зайнятості, пов’язаних із виявленими статистикою змінами в структурі споживчого попиту на продукцію сільського господарства, промислові товари та послуги, А. Фішер у своїй статті від 1935 року виділив наступні три сектори економіки: – Первинний сектор економіки – видобуток сировини, сільське господарство, гірничодобувна, рибна та лісова промисловість; Вторинний сектор економіки – промислове виробництво та будівництво; – Третинний сектор економіки – сфера послуг, освіта та туризм.
Одним із складників первинного сектору економіки європейських країн є добувна промисловість. Незважаючи на різну якість земельних ресурсів та особливості природних умов, в Європі сформувалося високоінтенсивне сільське господарство. Відбулася «друга зелена революція», яка крім механізації та хімізації виробництва передбачила широке використання електроніки, біотехнології та застосування біологічних методів боротьби зі шкідниками. Переробна промисловість країн Європи сформувалася під дією чотирьох основних чинників: сировинного, транспортного, працересурсного, наукового.
Внаслідок реіндустріалізації переробна промисловість європейських країн переходить до нових технологічних засад з широким використанням новітніх досягнень науки. Новітні виробництва переробної промисловості, що нині визначають спеціалізацію країн Європейського регіону, це виробництво машин та устаткування, кольорова металургія, хімічне виробництво, електроенергетика. До старих традиційних для Європи виробництв належать чорна металургія; виробництво тканин, одягу та взуття; виробництво харчових продуктів та напоїв; виробництво деревини та паперу. Однак вони зазнають суттєвих змін у виробничій структурі та принципах розміщення. Провідним сектором економіки високорозвинутих країн Європи є сфера послуг. У ній працює 65% економічно активного населення. Заклади сфери послуг створюють близько 70% ВВП країн Європейського Союзу. Внесок сфери послуг в економічне зростання Європи перевищує внесок промисловості. Країни з перехідною економікою перебувають на індустріальному або індустріально-аграрному етапі розвитку.
На частку промисловості в структурі національного доходу цих країн припадає в середньому від 45 до 60%. У більшості країн переважає вторинний сектор економіки.
Актуальним є питання щодо динаміки змін у економіці України за 2019–2021 рр. та секторам економіки (пс – первинний сектор (агропромисловий сектор), вс – вторинний сектор (індустрія), тс – третинний сектор (послуги)).
.
Розрахуємо у відсотках відносну частину кожного сектора до загальної суми ВВП. Отримаємо наступні дані: ПС – 19.3% (2019 р.) 18.4% (2020 р.) 22.5% (2021 р.); СЕРЕДНЕ – 20.06% ВС – 22% (2019 р.) 20.1% (2020 р.) 21.4% (2021 р.); СЕРЕДНЕ – 21.16% ТС – 58.7% (2019 р.) 60.6% (2020 р.) 56% (2021 р.); СЕРЕДНЕ – 58.43%
Частка кожного сектору (ПС -первинний сектор; ВС-вторинний сектор; ТС-третинний сектор ). представлена діаграмою.
Отже, можна зробити висновок, що в секторальній моделі економіки України на первинний сектор економіки припадає 20.06% від загального обсягу ВВП, на вторинний сектор припадає 21.16% від загального обсягу ВВП. Третинний сектор на сьогодні забезпечує 58.43% ВВП України. Проте поки що секторальна модель економіки нашої держави суттєво відрізняється від моделі високорозвинених країн, де частка третинного сектору становить понад 70%, а первинного – 2-6%, тому Україну можна віднести до країн із перехідною економікою. Експортною складовою України є головним чином продукція агропромислового комплексу, хоча її рівень різко впав в зв’язку із військовою операцією РФ проти України, блокуванням портів, підпалом зерна, захопленням великої кількості українських земель сільськогосподарського призначення. В той же час імпортна складова нашої країни відображає потребу в транспорті, котлах і ядерних реакторах, що пов’язано із дефіцитом енергії і переселенням великої кількості громадян України, як внутрішнім, так і зовнішнім. Особливу увагу слід звернути на експортну складову мінерального палива, яке потім у переробленому вигляді імпортується до України за значно вищу ціну (експорт – 806.8 млн дол. США, імпорт – 9 001.5 млн дол США)
.
Зрозуміло, що за переробку і продаж вторинної сировини, Україна мала б значно більші статки, ніж зараз. Для порівняння, США займають провідні позиції з експорту до інших країн таких товарів, як продукти індустрії IT-технологій, літаки, медичні товари, автомобілі, продукти харчування. Головні ринки збуту – Канада, Китай, Японія, Німеччина. Що ж до імпорту, то Америка найбільше купує автомобілі, сиру нафту.
Національна економіка України перебуває на етапі реформування. Останніми роками стрімко змінюється процентне співвідношення між секторами вітчизняної економіки. Поступово зменшується частка первинного і вторинного секторів, збільшується частка третинного. Усе це відбувається на тлі розвитку ринку IT-послуг, фінансових послуг і туризму.
Україна має колосальний працересурсний і науковий потенціали, володіє передовими технологіями (космічною, літакобудівною, зварювальною), тому економічний розвиток нашої країни забезпечить відповідну якість життя громадян. Національна економіка України перебуває на етапі реформування. Останніми роками стрімко змінюється процентне співвідношення між секторами вітчизняної економіки. Поступово зменшується частка первинного і вторинного секторів, збільшується частка третинного. Усе це відбувається на тлі розвитку ринку IT-послуг, фінансових послуг і туризму.
Важливі факти Складне економічне становище України призвело до необхідності порівняльного секторального аналізу економіки України за останні роки, розгляду сучасних тенденцій розвитку економік як провідних країн, так і країн із перехідною економікою задля проведення аналізу щодо порівняння і прогнозування економічного розвитку України. Проведено математичну обробку статистичних даних по сукупності ключових галузей економіки за останні три роки і зроблено висновок про структуру і динаміку економічних змін в соціально-економічному житті суспільства. Аналіз експортно-імпортної складової України призвів до висновку про необхідність експортування продуктів індустрії ІТ-технологій, де Україна займає одне з провідних місць в світі.
За даними Кабінету Міністрів України ВВП зріс на 4,5% за дев'ять місяців 2024 року: економічне зростання підтримують аграрний сектор, транспорт та будівництво
у вересні 2024 року українська економіка зросла на 3,8% [±1%] у порівнянні із серпнем минулого року. За дев’ять місяців цього року зростання ВВП оцінюється на рівні 4,5% [±1%] у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Такі дані оприлюднило Міністерство економіки.
«Попри виклики війни, економіка України продовжує відновлюватися. Найбільший приріст показало сільське господарство завдяки ранньому збору пізніх культур. Зростання також спостерігалося у транспорті та будівництві. Підприємства торгівлі, промисловості та будівництва покращують оцінки своєї діяльності на найближчу перспективу, і однією з ключових причин цього оптимізму є нормалізація ситуації в енергетиці». Зростання реального ВВП за підсумками 2024 року очікується на рівні 3,5%.
Пожвавлення внутрішнього попиту та стабільна робота Українського морського коридору підтримали позитивні тенденції у промисловості. Зростає попит на продукцію України
Пожвавлення промисловості позитивно вплинуло на транспорт — зросли обсяги залізничних перевезень та переробки вантажів у морських портах. У будівництві збільшились обсяги робіт завдяки відновленню критичної інфраструктури та ремонту доріг.
У внутрішній торгівлі спостерігалось зростання обороту завдяки збільшенню споживчого попиту та налагодженню постачання товарів.
Сільське господарство демонструє позитивну динаміку через початок збору пізніх культур, а тваринництво зростає завдяки стабільному попиту та державній підтримці.
Водночас дефіцит кваліфікованих фахівців негативно впливає на очікування та економічну активність бізнесу.
Висновок. Секторальна модель економіки — це спосіб пояснити, як працює економіка будь-якої країни, поділяючи її на основні сектори. В Україні прийнято ділити економіку на три сектори.
Закріплення нового матеріалу.
2Яка роль європейського курсу України в розвитку її зовнішнбої торгівлі ?
3.Чому природні умови та ресурси є основою конкурентних переваг України на світовому ринку?
Практична робота № 10
Аналіз секторальної структури економіки України
1.На офіційному сайті Державної служби статистики України знайдіть актуалізований довідник структури ВВП України..
2.Заповніть накреслену у зошиті таблицю.
Сектор економіки |
Собівартість продукції |
Частка від загальної вартості ВВП України,% |
Первинний
|
|
|
Вторинний
|
|
|
Третинний
|
|
|
3.Зробіть обгрунтований висновок про структуру економіки України.
Домашнє завдання
Опрацювати матеріал підручника Підручник видання " Абетка" ,Кам'янець -Подільський , 2019 рік. Автор С.Г. Коберник. Параграф № 30. До наступного заняття виконати практичну роботу № 10 . Бажаю успіхів!