Тема уроку: Сучасний англомовний світ Канади, Австралії, Нової Зеландії
Цілі уроку:
практична: активізувати лексичний матеріал з теми, вдосконалювати комунікативні вміння учнів; вдосконалювати навички аудіювання, оволодіння мовними засобами для здійснення іншомовного спілкування;
освітня: вчити здобувачів освіти працювати в групі та в парі; вчити їх шукати та узагальнювати інформацію про англомовні країни, використовуючи різноманітні джерела, розширювати кругозір учнів щодо географії, історії Канади, Австралії та Нової Зеландії;
розвивальна: розвивати фонематичний слух, вміння спілкуватись, увагу, пам’ять, розвивати творчі здібності здобувачів освіти, соціокультурну компетентність, розвивати вміння застосовувати знання на практиці;
виховна: виховувати позитивне ставлення здобувачів освіти до вивчення англійської мови, до культури і традицій англомовних країн; прищеплювати любов до пізнання нового, досягнення ситуації успіху кожного співучасника творчого процесу та його максимальної самореалізації.
Інструментарій:
Обладнання: карта і символи країн; комп’ютер, мультимедійні вчительські презентації, мовні кліше: I think , I believe, I guess, I’m sure, It’s possible that, I can’t agree that, I’ll never believe that, I don’t think so, емблеми, прапори англомовних країн, запис гімну Канади, навчальний підручник, комп’ютер, мікрофон.
Методи: словесний, наочний, метод творчої діяльності, дослідницький
Прийоми: виділення головного, «Мікрофон», «Незакінчене речення», робота в групах, інтелектуальна розминка, питально-відповідальні вправи «ланцюжком»
Тип уроку: урок систематизації та узагальнення навчального матеріалу
Форма проведення: урок- навчальна конференція
Урок супроводжується слайд-програмою розробленою за допомогою комп’ютерної програми Microsoft Power Point.
Хід уроку
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення
1. Greeting. Reporting aims of the lesson
T. Good morning. I’m glad to see you happy in our class. Let’s begin our lesson with the motto. Join your hands and repeat:
I sit still
I keep still
I work hard and
I speak only English.
I believe that you are ready to show your good knowledge of English. Be more active, do not be afraid of making mistakes. Today we shall find out what English- speaking people think about their countries. And today we’ll travel to these countries. I think our lesson today will be very interesting.
By the end of the lesson you should complete this chart with information about English-speaking Countries.
Мозковий штурм: Why do people travel? What English- speaking
countries do you know? Where do you like to
travel? Would you like to travel to New Zealand?
2) the report of the pupil on duty.
What is the date?
Who is absent?
What is your homework?
Перевірка домашнього завдання
Презентації з перевірочними завданнями по темі Нова Зеландія:
1)General information
2)Symbols of New Zeland
3)Territory
4)Climate
5)Animals and Planets
6)Sport
7)Wellington
3) Введення нового матеріалу
а) Семантизація лексичних одиниць;
is lie – розташуватися.
the North Island – Північний острів.
the South Island - Південний острів.
Capital – столиця.
The Commonwealth of Nations – Британська співдружність.
Governor general – генерал-губернатор.
To represent – представляти.
Government – уряд.
б) читання тексту та виконання післятекстових вправ;
Text 1
New Zealand, an independent state and a member of the Commonwealth,of Nations is situated on the south-east of Australia. It’s a country consisting of two large islands. The first to settle here were the Maoris. It was about 1000 years ago. Maoris is a Polynesian people. And the British came came here at the end of the XIX century. “The Aurora” was the first British ship to come to New Zealand. The British waged real wars on the Maoris. Thousands of Maoris were killed, but their culture survived. Beautiful songs and dances are as old as Maori people itself. - Нова Зеландія, незалежна держава і член Співдружності Націй, розташована на південному сході Австралії. Це країна, що складається з двох великих островів. Першими тут оселилися маорі. Це було близько 1000 років тому. Маоріс - це полінезійський народ. А англійці приїхали сюди наприкінці XIX століття. "Аврора" була першим британським кораблем, який прибув до Нової Зеландії. Англійці вели справжні війни на маорі. Тисячі маорі були вбиті, але їх культура вижила. Красиві пісні та танці такі ж старі, як і самі люди маорі.
Smoke and steam are characteristic features of New Zealand. They come from volcanoes and geysers. That’s why the Maoris called New Zealand the country of long white clouds. So earthquakes are common there. Sometimes they have several quakes a day. Now the forests are very thick and always green because of the climate. It never gets too hot in summer and there are no frosts in winter. The mountain stream is also very unusual. Water is ice-cold near one of its banks and is boiling hot near the other. On the pastures one can see many sheep. Дим і пара - характерні риси Нової Зеландії. Вони походять з вулканів та гейзерів. Тому маорі називали Нову Зеландію країною довгих білих хмар. Тож землетруси там поширені. Іноді у них буває по кілька землетрусів на день. Зараз ліси дуже густі і завжди зелені через клімат. Влітку ніколи не стає занадто спекотно, а взимку не буває морозів. Гірський потік теж дуже незвичний. Біля одного з берегів вода крижана, а біля іншого кипляча. На пасовищах можна побачити багато овець.
This small county hold the secod place in the world in wool production. Tourists like to see unusual phenomenon here. It is a kiwi. It’s a bird you can find only in New Zealand. It has no wings and its feathers are like hair. New Zealand has put it on its national emblem.
Цей невеликий округ посідає друге місце у світі з виробництва вовни. Туристи люблять бачити тут незвичне явище. Це ківі. Це птах, якого можна зустріти лише в Новій Зеландії. У нього немає крил, а пір’я - як волосся. Нова Зеландія поставила його на своєму національному гербі.
У Новій Зеландії є чотири великих міста. Одним з них є Веллінгтон, і це столиця цього округу. Його побудували британці.
a) Read the article. Say if these sentences are true (T), false (F) or we don’t know because there is no information (NI)
1. New Zealand is an independent state.
2. New Zealand is not a member of the Commonwealth.
3. It is situated on the north-east of Australia.
4. It is washed by the waters of many seas.
5. The first to settle were the Americans.
6. The British came here in 1792.
7. New Zealand is a country of long white colors.
8. Millions of Maoris were killed there.
9. Tourists like to see unusual phenomena here.
1.Нова Зеландія - незалежна держава.
2. Нова Зеландія не є членом Співдружності.
3. Він розташований на північному сході Австралії.
4. Омивається водами багатьох морів.
5. Першими оселилися американці.
6. Англійці приїхали сюди в 1792 році.
7. Нова Зеландія - країна довгих білих кольорів.
8. Там були вбиті мільйони маорі.
9. Туристи люблять бачити тут незвичайні явища.
b) Discuss the answers to the questions .
1. What is the capital of New Zealand?
2. When did Maori settle in New Zealand?
3. When did the British come to New Zealand?
4. What is the symbol of New Zealand?
5. Can we see many sheep on pasture?
1. Яка столиця Нової Зеландії?
2. Коли маорі оселилися в Новій Зеландії?
3. Коли британці прибули до Нової Зеландії?
4. Що є символом Нової Зеландії?
5. Чи можемо ми побачити багато овець на пасовищі?
HO1
Country |
Geographical characteristics |
Population |
Capital |
Principal towns |
||
|
||||||
Canada |
in North America |
about 30 million |
Ottawa |
Ottawa, Toronto
|
||
The Common-wealth of Australia |
on the continent of Australia and a number of islands |
about 20 million
|
Canberra |
Sydney, Melbourne |
||
New Zealand |
on several large and many smaller islands на нескольких крупных и многих мелких островах |
about 4 million |
Wellington |
Auckland, Nelson
|
||
Lexical Drills
“Brainstorm”
What words will describe New Zealand. Let’s revise.
South Island
English Wellington
Maori
Auckland
North Island
Commonwealth of Nations
North Island
English
South Island
Wellington
Moari
Auckland
Commonwealth of Nations
Settler
Is situated
Governor General
2. Warming-up.
1) Discussion
- Now you will agree or disagree with me. If I’m right, repeat my sentence. If I’m not right, disagree with me.
The role of English is very important today.
Pupils in Ukraine learn only English as a foreign language.
People do not use English in tourism
English is very popular language all over the world
The best way of learning English is to practice a lot
As you know English is the most widespread language, more than 350 million people in the world speak English. To know English today is absolutely necessary for every educated person, for every good specialist. The task of our conference is to summarise and extend your knowledge about English- speaking countries.
2) Game “What country is this?”
It's easy to guess, of course, that the English-speaking countries are called so because of the language their people speak. Use the map of the world and try to guess which country each of the following paragraphs tell about. Звичайно, неважко здогадатися, що англомовні країни називаються так через мову, якою говорять їхні люди. Скористайтеся картою світу і спробуйте вгадати, про яку країну розповідає кожен із наступних абзаців.
1. It is not a large country. It is situated in Europe. It is much smaller than France or Norway. It consists of four parts, but English is the national language in all the parts оf this country. (GB) Це не велика країна. Вона розташована у Європі. Вона набагато менша за Францію чи Норвегію. Вона складається з чотирьох частин, але англійська мова є національною мовою у всіх частинах цієї країни. )
2. This country lies in the middle of the North American continent. Its area is over 9 mln.sq.km. The country consists of 50 states. Its national emblem is the bald eagle. The flag is called "The Stars and Stripes".(The USA) Ця країна лежить посеред північноамериканського континенту. Його площа становить понад 9 млн. Кв. Км. Країна складається з 50 штатів. Його національною емблемою є білоголовий орлан. Прапор називається "Зірки та смуги" (США)
3. It is a very large country. Its territory is about 10 mln. square kilometres, people speak English and French there. (Canada) Це дуже велика країна. Його територія становить близько 10 млн. квадратних кілометрів, там говорять англійською та французькою мовами. (Канада)
4. This country is called the "upside down country". The hottest summer month is January: and the coldest winter month is June. It lies in the southern hemisphere. (Australia) Цю країну називають "країною, що перевернула". Найгарячішим літнім місяцем є січень, а найхолоднішим зимовий місяць - червень. Він лежить у південній півкулі. (Австралія)
5. This country is situated in the southern hemisphere. When it is midnight in Great Britain, it is midday of the next day in this country. Many people came to live here at the end of the 16th century.(New Zealand) Ця країна розташована в південній півкулі. Коли у Великобританії північ, у цій країні південь наступного дня. В кінці 16 століття сюди жило багато людей (Нова Зеландія).
ІІ. Основна частина уроку
If you want to have a rest with fun and profit, go straightly to the English-speaking countries: Great Britain, Canada, the USA, Australia, New Zealand. All these countries are beautiful and interesting for visiting. Dear friends, now we have to get top information of our conference. So let’s start.
- We’ll travel to New Zealand first. Our guest from New Zealand is telling us something interesting.
P1- My name is Sophi (Liam). I am from New Zealand. New Zealand consists of several large and many smaller islands. Its population is about 4 million people. The capital is Wellington.
The chief cities are Auckland, Dunedin and Nelson. It is a highly agricultural country.
New Zealand is a constitutional monarchy. The British monarchy is the head of state, represented by the governor-general. As in Great Britain, the legislature is called the Parliament. In New Zealand, however, Parliament consists of only a single chamber, the House of Representatives. Its members are elected every three years. There are 2 major parties: National and Labour. The Prime – minister, who heads the formal Executive Council and the informal but influential Cabinet. Executive power is vested in a governor-general, representing the crown, and a Cabinet and Prime-minister.
Interesting Facts About New Zealand
-24% of New Zealand families have only one parent.
-One in five deaths in New Zealand is caused by tobacco smoking.
-New Zealand is one of the top five dairy exporters in the world. The top five countries supply around 90 percent of dairy products on the international market.
-For each person who lives here, New Zealand produces 100 kg of butter and 65 kg of cheese each year.
-30% of New Zealand's land is forested. Forestry accounts for 12% of New Zealand's exports.
-24% новозеландских семей имеют только одного родителя.
- Каждая пятая смерть в Новой Зеландии вызвана курением табака.
-Новая Зеландия входит в пятерку крупнейших мировых экспортеров молочной продукции. Первая пятерка стран поставляет на международный рынок около 90 процентов молочных продуктов.
-На каждого живущего здесь человека Новая Зеландия производит 100 кг масла и 65 кг сыра ежегодно.
-30% земель Новой Зеландии засажены деревьями. Лесное хозяйство составляет 12% экспорта Новой Зеландии.
2. Quiz
Ps
P2 The early 21st century is an interesting time for New Zealand. Like NZ butter and lamb, film and literature are flowering as never before, and the new ethnic mix is creating something very special in popular music. The world is coming to realise that NZ has a great culture, as well as a great natural environment.
The old image of life in NZ as a cultural desert no longer applies. Today NZ's isolation means that young New Zealanders in particular have for some time been highly mobile — 'OE' (overseas experience) is still considered a rite of passage, but the primary destination has, in recent years, become Australia rather than Britain. More and more young people go to study abroad where learning extends to the world beyond the classroom walls- p.169
New Zealand is a culinary adventure for the hungry traveller. The Maori hangi is an unusual method of cooking food in the ground over hot river stones. Potatoes, kumara (sweet potato), carrots, pumpkin, onion, corn, cabbage, poultry, meat and fish are thrown in together and steamed until tender, taking on some of the flavor of the earth. Hangi is a feature of almost any formal Maori occasion.
Roast lamb or hogget is a popular choice for a family meal. The classic vegetable accompaniments are roasted potatoes, kumara, greens and pumpkin. To visitors, lamb eaten in New Zealand can be a revelation — there is something about eating food in the place it's produced-p.173
3.Vocabulary practice
True or False
4. Speaking. Presentation of conference (The representatives from Canada)
- We continue our traveling. Let’s travel to Canada. Who will be from Canada? Listen to him (her) and ask questions about this country after his (her) story. Here is the emblem and the flag of Canada. Here is a boy(girl) from Canada . Listen to him (her) and try to ask questions about this country after his(her) story. Let’s listen.
P1-My name is Jane Emudluk. I live in Canada. I am Canada’s inuit.
Inuit –друга назва ескімосів, так називали людей, які їли сире м’ясо.
Nunavut – Нунавут, назва території, де живуть інуїти.
Inuktitut – інуктітут, рідна мова інуїтів)
The Inuit used to be called “Eskimos”, which means “eaters of raw meat”, but they prefer “Inuit”, because it means “ the people”.
We called our new territory Nunavut because it means “our land” in Inuktitut, our native language. We live in extreme conditions in winter, it is dark 24 hours a day, and the temperature can drop to -50 grades below 0. In summer it is light 24 hours a day! The Inuit have lived in this frozen region of tundra, icy lakes and Arctic islands for thousands of years. They depended on hunting and fishing and moved from place to place as hunting seasons changed. Today we lived in houses and worked in offices and factories. Young people wear western clothes, eat fast food and listen to rock music.Inuit teens still play their traditional games but they also do the same things you probably do for fun.The Inuit women are famous for their throat-singing ( голосовий спів)
T: Thank you very much. Did you like this story? Please, your questions to our guests.
5. Quiz
Ps
Do the Inuit live only in Nunavut?
The Inuit live throughout most of the Canadian Arctic and subarctic: in the territory of Nunavut ("our land"); the northern third of Quebec, in an area called Nunavik ("place to live"); in various parts of the Northwest Territories, mainly on the coast of the Arctic Ocean and formerly in the Yukon. Collectively these areas are known as Inuit Nunangat.
What can you say about the Niagara Falls?
It is the very large waterfalls on the border between Canada and the US, popular with tourists and used to supply electricity. Niagara Falls are composed of two major sections, separated by Goat Island: the Horseshoe Falls on the Canadian side and the American Falls on the American side. - p.137
What can you say about Canadian Anthem?
The name of our Anthem is “O Canada!” and we can sing the Anthem with the help of our teacher.
6. Relaxation
Let’s relax for a moment and do eyes gymnastic – eyes up, down, to the right, to the left, roll them gently to the right, then to the left, make ‘figures-of-eight’. Enjoy the film of this beautiful country!
7. Speaking. Presentation of conference (The representatives from Australia)
- And the last stop is in Australia. Let’s listen the girl from Australia.
P1-Hello, boys and girls! My name is Nicole Gibson. I am from Australia.
Australia is the only country that has a whole continent to itself!
The best time to see it is at the end of the day, when its color changes from yellow to gold, red
Commonwealth of Australia occupies the continent of Australia and a number of islands (the main one of which is Tasmania). It includes 6 states and 2 territories with a population of about 20 million people. Its capital is Canberra and the main cities are Sidney and Melbourne.
Australia has around 240 species of mammals, 800 species of birds, 380 species of reptiles, 122 species of frogs, and 180 species of freshwater fish. Native animals include the Kangaroo, Koala, Emu, Possum, Wombat, Platypus, Echidna and Dingo.
Australia also contains many varieties of crocodile, they are found in the tropical zone of Australia and they inhabit swamps, rivers and can also be found in the ocean near a river mouth. Lizards are very common, there are over 500 different species including Goannas, Geckos and Dragons. The Australian continent is also home to the most venomous snakes and spiders in the world, as well the deadly Box Jelly Fish.
Fauna includes spiders such as the Redback and Funnel Web.
The spider below is dangerous - the bite of a 'red back' could sometimes be fatal.
The body size of it is about 2 cm (3/4 ") in size.
T: The information was very interesting, wasn’t it? Please, try to ask questions!
8. Quiz
Choose the correct answers.
9. Developing skills of unprepared speaking
- A “Lucky country”- Australia
- An upside down country – New Zealand
- The second largest country- Canada
2. Group the places into 4 columns
The Atlantic, Africa, Spain, the Baikal, the Thames, South America, the Pacific, German, the Volga, China, the Nile, the North Sea, Australia, Europe, India, Norway, Japan, France, Asia, the Black Sea, the Arctic, the Yellow Sea, New Zealand.
Countries: Spain, German, China, Australia, India, Norway, Japan, France, New Zealand
Seas and oceans: The Atlantic, the Pacific, the North Sea, the Black Sea, the Arctic, the Yellow sea
Continents Africa, South America, Australia, Europe, Asia
Rivers and lakes: The Baikal, the Thames, the Volga, the Nile
ІІІ. Заключна частина уроку
At the beginning of our lesson you’ve got a task to complete this chart with information about English-speaking Countries. (5 minutes)
- Children, do you want to travel ?
-Yes, we do.
- I hope your wish will be true soon! Thank you for the lesson and good- bye!
Now our lesson is ending. Today we’ve talked about 3 English- speaking countries. I want to thank you for this wonderful lesson.
Did you enjoy it? Great! Thank you very much. You get following marks:… .
1