Урок "Суцвіття: типи та значення".

Про матеріал
Біологія 7 клас НУШ. Урок розроблено за підручником "Біологія" 7 клас, автор Павло Балан для учнів ЗЗСО. Метою уроку є: ознайомити учнів із суцвіттями, їх основними типами і перевагами над поодинокими квітами; розкрити значення суцвіть у житті рослин та у природі. Розвивати уміння спостерігати та робити висновки і узагальнення; розвивати логічне мислення, пам’ять, увагу. Виховувати бережливе ставлення до навколишнього середовища та рослин рідного краю, сприяти естетичному вихованню учнів.
Перегляд файлу

Тема:  Суцвіття: типи та значення.

Мета:    

   Ознайомити учнів із суцвіттями, їх основними типами і перевагами над поодинокими квітами;  розкрити значення суцвіть  у житті рослин та у природі.

       Розвивати уміння порівнювати біологічні явища та процеси у житті рослин; уміння спостерігати та робити висновки і узагальнення; розвивати логічне мислення, пам’ять, увагу.

       Виховувати бережливе ставлення до навколишнього середовища та рослин рідного краю, сприяти естетичному вихованню учнів.

Тип уроку. Комбінований.

Основні поняття і терміни: суцвіття, прості суцвіття, складні суцвіття, кошик, сережка, колос, початок, китиця, щиток, зонтик, головка, волоть.

Обладнання: підручник, гербарні зразки рослин з різними типами   суцвіть, таблиця                                     «Суцвіття», схема «Типи суцвіть»,  малюнки та відеоматеріал.

 

Хід уроку

        І. Організаційний момент

Привітання вчителя. Створення позитивного емоційного настрою  в класі.

Доброго дня! Мовлю за звичаєм.

Доброго дня! Кожному зичу я.

Тож усміхніться одне одному й мені, любі діти,

Я вашим успіхам буду радіти.

Щоб урок ми з вами провели цікаво, щоб збагатилися ви новими знаннями, опрацьовуючи навчальний матеріал, прошу зібрати всю свою енергію, думки, вміння і навички та бути активними на уроці.

          Сьогодні ми з вами будемо працювати під девізом:

Міркуємо – швидко,

Відповідаємо – правильно,

Працюємо – плідно.

        

         

      ІІ.   Актуалізація опорних знань.

  1. Гра «Знайди зайвого».

Вибрати зайвий термін і пояснити свій вибір.

• Чашечка, маточка, приймочка, тичинка.

• Тичинкова нитка, пиляк, квітконіжка.

  Пелюстка, приймочка, стовпчик, зав’язь.

  1. Гра «Біологічна математика».

Закінчити дію:

Пелюстки + чашолистики = … (подвійна оцвітина)

Зав’язь + приймочка + стовпчик = … (маточка)

Тичинкова нитка + пиляк = … (тичинка)

Одна особина: чоловічі квітки  + жіночі квітки = … (однодомна рослина)

Різні особини: Тичинкові квітки + маточкові квітки = … (дводомні рослини)

Одна квітка: Тичинки + маточки = … (одностатеві)

    3. Біологічна задача.

1. Весною на одних деревах верби утворюються жовті сережки, а на інших — зелені. З чим пов’язана ця відмінність?

 (Верба — дводомна рослина. На одному дереві — жіночі квітки, на іншому — чоловічі.)

 

    ІІІ. Перевірка домашнього завдання.

«Цифровий  диктант»

Учням роздаються карти, на яких є питання по темі «Квітка» та ключові слова. Завдання: відповідь питання позначити відповідним номером ключового слова.

Питання:

1.Верхня розширена частина квітконіжки, в якій розташовані всі частини квітки (квітколоже).

2. Квітки, які мають тільки тичинки або тільки маточки (одностатеві).

3. Частина квітки, до складу якої входять тільки пелюстки (віночок).

4. Рослину, у яких чоловічі та жіночі квітки розташовані на різних рослинах (дводомні).

5. Частина тичинки, в якій формується пилок (пиляк).

6. Квітки, в яких знаходяться і маточки, і тичинки (двостатеві).

7. Вкорочений, видозмінений пагін, який пристосований для статевого розмноження рослин (квітка).

8. Видовжена, середня частина маточки (стовпчик).

9.Частина квітки, яка складається з тичинкової нитки і пиляка (тичинка).

10. Верхня частина маточки (приймочка).

11. Частина квітки, за допомогою якої вона кріпиться до пагону (квітконіжка).

12. Нижня частина маточки, в якій знаходяться насінні зачатки (зав’язь).

13. Частина квітки, яка складається з приймочки, стовпчика, зав’язі (маточка).

14. Частина квітки, яка складається з чашолистиків (чашечка).

15. Рослини, у яких чоловічі та жіночі квітки розташовані на одній рослині (однодомні).

Ключові слова:

  1. Квітка
  2. Квітконіжка
  3. Квітколоже
  4. Чашечка
  5. Віночок
  6. Маточка
  7. Тичинка
  8. Пиляк
  9. Стовпчик
  10.  Приймочка
  11.  Зав’язь
  12.  Одностатеві
  13.  Двостатеві
  14.  Однодомні
  15.  Дводомні

 

Відповіді:  3, 12, 5, 15, 8, 13, 1, 9, 7, 10, 2, 11, 6, 4, 14.

ІV.   Мотивація навчально-пізнавальної  діяльності учнів.

    Вивчаючи рослинний організм ви вже впевнилися в тому, що рослина – це складний живий організм, так само, як тварина та людина. Для рослини, як і для всіх живих організмів притаманні такі ознаки: народження, живлення, дихання, ріст, розмноження. Вивчаючи будову рослинного організму ви крок за кроком розкривали світ, що вас оточує. І от сьогодні ми з вами дізнаємося про ще одну таємницю із життя рослин.

Учитель демонструє учням зображення троянди і конвалії.

— Подивіться уважно на ці рослини і скажіть, чим вони відрізняються одна від одної.

— Як ви гадаєте, чому у троянди одна квітка, а у конвалії багато дрібних квіток, які зібрані у групи?

— Яке це має значення в житті рослин?

 Знання, які ви отримаєте, допоможуть вам у виборі майбутньої професії. Можливо, хтось із вас буде фермером і вирощуватиме, наприклад, жито. Але для того, щоб отримувати високі врожаї, необхідно знати, як проходить запилення жита, з допомогою вітру, комах чи для нього характерне самозапилення. А можливо, хтось із вас стане селекціонером і виведе нові сорти яблук чи груш, як І. Мічурін. Ці знання вам стануть пригоді й тоді, коли ви будете працювати на своєму городі і перед вами постане питання: чи дадуть урожай помідори й огірки в теплиці, де немає вітру і комах?

 

V. Повідомлення теми і мети уроку.

Проблемне запитання.

Чому пасічники виставляють вулики в яблуневий сад?

На це запитання ми спробуємо знайти відповідь на сьогоднішньому уроці.

Учитель називає тему уроку, учні записують її в зошитах.

 

VІ. Вивчення нового матеріалу.

  1. Поняття про суцвіття. Типи суцвіть.

Розповідь вчителя з використанням таблиці «Суцвіття»

      Пагони, що несуть на собі групу квіток, розташованих у певному порядку, називають суцвіттям.

       За характером галуження головної осі й розміщення квіток розрізняють суцвіття прості та складні.

       Простим суцвіттям властива лише одна нерозгалужена вісь.  До простих суцвіть належать китиця, зонтик, щиток, головка, сережка, кошик, колос, початок.

      Складні суцвіття становлять собою сукупність простих суцвіть, зібраних на спільній осі. До складних суцвіть належать: складний зонтик, волоть, складний колос, складний щиток.

 

      Інтерактивна технологія «Навчаючи, вчусь»

      Для кожного учня підготовлена картка з визначеннями різних типів суцвіть і схемами їх позначення.

Наприклад. 

  • Китиця - просте суцвіття, в якого на видовженій головній осі квітки кріпляться почергово за допомогою квітконіжки приблизно однакової довжини ( у  смородини, черемхи, конвалії, люпину)
  • Зонтик – просте суцвіття, яке має коротку головну вісь із квітконіжками, які виходять майже з одного місця і мають однакову довжину ( у вишні, цибулі, часнику).

       Учні отримують по одній такій картці і протягом 3-5хвилин читають інформацію.  Після цього вчитель  пропонує поділитися своєю інформацією з іншим учнем і отримати від нього певну інформацію. Таким чином всі учні отримають знання про всі типи суцвіть. На виконання вправи відводиться 10 хвилин.

        Після закінчення вправи вчитель пропонує розглянути схему «Типи суцвіть».

        Вчитель записує на дошці, а учні  - в зошити.

 

 

 

 

 

 

     2. Біологічне значення суцвіть

Бесіда

   Проблемне запитання:

— Яке біологічне значення суцвіть?

У ході бесіди з’ясовується значення суцвіть і складається опорний конспект.

Біологічне значення суцвіть

  •       збільшується ймовірність запилення квіток;
  •       певні біологічні переваги має порядок розпускання квіток у суцвітті — пристосування до різних чинників запилення;
  •       тип суцвіття пов’язаний з певним типом супліддя і з пристосуванням до розповсюдження плодів і насіння.


VIІ. Закріплення вивченого матеріалу

        1.  Розв’язання проблемного питання, яке було поставлене на етапі мотивації     уроку.

Чому пасічники виставляють вулики в яблуневий сад?

      Очікувані відповіді учнів: (Для одержання меду і збільшення врожаю яблук).

      2. Тест на встановлення відповідності.

Суцвіття

Рослини

1 Китиця

2 Простий зонтик

3  Кошик

4 Складний колос

5  Щиток

6  Головка

7  Волоть

 

А Соняшник

Б  Конвалія

В  Яблуня

Г  Бузок

Д  Жито

Е  Конюшина

Є  Кульбаба

Ж Вишня

 

Відповіді: 1 — Б; 2 — Ж; 3 — А, Є; 4 — Д; 5 — В; 6 — Е; 7 — Г.

    

        3. Гра «Склади віртуальний букет»

Групам учнів пропонуються картки з зображенням рослин.

Одна група складає букет із простими суцвіттями рослин, а інша — із складними.

Кожна команда пояснює свій вибір.

       4. Скласти сенкан на тему «Суцвіття»

Наприклад:

1. Суцвіття

2. Просте, складне

3. Об’єднує, приваблює, запилюється

4. Група квіток на осі

5. Китиця

 

     VIІІ. Домашнє завдання.

     Опрацювати § 28; ст.110 — 111, малюнок 28.4 Суцвіття прості та складні.

     Скласти казку про квітку.

    

     IX. Підсумок уроку . Оцінювання учнів.

    Отже, на сьогоднішньому уроці ми з’ясували:

  • Суцвіття – це пагони, що несуть на собі групу квіток, розташованих у певному порядку.
  • За характером галуження головної осі й розміщення квіток розрізняють суцвіття прості та складні.
  • До простих суцвіть належать китиця, зонтик, щиток, головка, сережка, кошик, колос, початок.
  • До складних суцвіть належать: складний зонтик, волоть, складний колос, складний щиток.

 

    Х. Релаксація

   1. На уроці я дізнався...   2.  Мені було цікаво...    3. Мене здивувало...   4.  Це я знала...  5. А це питання я ще доопрацюю...

 

doc
Додано
27 жовтня 2024
Переглядів
1749
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку