Урок – свято
"Святий Миколай до нас завітай"
Тема. Закріплення вивченого матеріалу з теми „ Слово ”
Мета: повторити, закріпити, поглибити, удосконалити знання учнів з теми „ Слово ”, узагальнити засвоєний матеріал; формувати уміння й навички усного мовлення; розвивати в учнів пам’ять, аналітичне та образне мовлення, творчі здібності; виховувати наполегливість у здобутті знань , інтерес до вивчення рідної мови; виховувати естетичні смаки, активність та вміння співпрацювати.
Обладнання: презентація, відео "Святий Миколай ", картки-завдання.
Хід уроку
І. Організація класу
Нумо сіли всі рівненько,
Посміхнулися гарненько.
Тож часу не гаємо
Урок розпочинаємо.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Діти, яке завтра свято?
(Свято Миколая)
Що ви знаєте про Миколая?
Нині святий Миколай
Прибуває у наш край,
Всім, хто чемний, уважний
і активний був весь час,
Він даруночки роздасть.
ІV. Оголошення теми і мети уроку
Сьогодні у нас урок незвичайний –
Урок-свято відкриє мови тайни.
А завітає до нас святий Миколай зі своїми друзями.
На уроці ми повторимо, закріпимо, поглибимо ваші знання з теми „ Слово ”.
За правильно виконані завдання ви будете отримувати прикрасу, яку повісите на ялинку.
ІІІ. Хвилина каліграфії
Саночки Миколая спішать
І виводять букви в ряд.
Пропонують нам усім
Хвилинку каліграфії провести.
(Запишіть число, класна робота, зразки, із складів складіть слово і запишіть )
18 грудня
Класна робота
Мм ко Ми лай Миколай
Діти, оцініть роботу товариша.
Що означає слово Миколай?
(Ім’я людини,переможець народів.)
Креативне письмо
Складіть речення, щоб кожне слово починалося з букви «ем».
Ми малюємо Миколая.
Ми мріємо мандрувати морем.
Матвій майструє машину.
Марія миється милом.
Запишіть речення.
Перевірте і оцініть свою роботу.
Ви справилися із завданням і отримуєте прикрасу.
V. Робота над матеріалом уроку
Прилетіли янголята,
Завітали у наш клас.
Вони будуть перевіряти,
Які знання у нас.
1. Доберіть антоніми за допомогою яких можна порівняти два малюнки.
2. Гра «Знайди пару» Робота з ЛЕГО (антоніми)
Які слова називаються антоніми?
(Самооцінювання. ЛЕГО)
Отримуєте новорічну іграшку за чудово виконані завдання.
Фізкультхвилинка
Рано, діти, вам радіти,
Слід завдання ще зробити.
Ці кумедні чортенята
Пропонують їх розв’язати.
3. Гра “ Знайди зайве слово”
(Робота в групі. )
Діти, вам потрібно знайти зайве слово і пояснити чому ?
1 група
Говорити, розмовляти, усміхатися, теревенити, балакати, гомоніти.
2 група
Мужній, відважний, хоробрий, хитрий, сміливий.
3 група
Дорога, шлях, путь, шосе, машина, траса.
4 група
Хуртовина, завірюха, зима, віхола, хурделиця.
Які слова називаються синонімами?
4. Лексична скринька
Знайдіть слова вжиті в переносному значенні.
Солодке життя — солодке яблуко.
Радісний день — радісний чоловік.
Золота медаль – золота осінь.
Мороз намалював — учень намалював.
Ви вірно визначили синоніми і переносне значення слів. Отримуєте прикрасу на ялинку.
5. Робота з багатозначними словами
Святий Миколай приніс нам чобіток
Повний різних загадок.
Чарівний мішечок вибору. (Витягнути конверт.)
Які півники вранці не співають? (Квіти)
Яким ключем не можна відімкнути двері? (Нотним, журавлиним, гайковим.)
Якою голкою нічого не пошиєш? (Сосновою, їжачою, патефонною)
Між ким могла відбутися така розмова.
- Яка я гарна, - сказала одна. – мене вкриває шовкова трава і змивають хвилі.
- Зате я дуже гостра і можу знищити твою шовкову траву, - відповіла друга
- Чим ви хвалитесь? – промовила третя. – Ось я буваю і чорною, і русою, і золотавою, а маю однакове з вами ім’я. (Коса)
Поясніть значення слова коса.
Коса – довга вузька обмілина в річці.
Коса – сплетене волосся.
Коса – сільськогосподарське знаряддя.
6. Гра « Хто більше»
Яка група запише більше багатозначних слів. У групі ви тихенько, щоб інша група дітей не чули, називаєте слово і записуєте його в зошит.
Запишіть багатозначні слова.
Які слова називаються багатозначними? ????????
Ви досягли успіху, знаєте багатозначні слова. Повісьте ялинкову іграшку на ялинку.
7. Крилаті вислови. Фразеологізми.
Чарівний мішечок вибору.
У мішечок кладемо певну кількість цеглинок LEGO різного кольору. На столі лежать кольорові конверти із завданнями для дітей з певною темою. Капітан витягує з мішечка цеглинку і бере конверт такого ж кольору. Завершивши роботу, командир сигналізує піднятою вгору цеглинкою.
Підписати малюнки крилатими висловами і пояснити їх.
Водити за носа – обманювати.
Зарубати на носі – запам’ятати.
Робити з мухи слона – перебільшувати.
Прикусити язика – замовчати.
Ви вірно підписали малюнки і добре пояснили крилаті вислови. Прикріпіть прикрасу на ялинку.
8. Творча робота
Скласти діалог, розповідь, лист Миколаю, привітання із святом Миколая.
Із завданням справились чудово, використавши крилаті вислови, порівняння, синоніми, слова в переносному значенні. Отримуєте іграшку на ялинку.
VІ. Підсумок уроку
1.Самооцінювання
(Поїзд успіху
Сьогодні я дізнався… Я навчився… Я зрозумів, що… Тепер я можу… У мене вийшло… Було складно… Я зміг… Було цікаво…)
2. Ми виконали всі завдання Миколая і його друзів. Повісьте іграшки на ялинку.
Подивіться, діти, на нашу ялинку, яка вона стала яскрава і красива, як засяяла вогниками. Це і є результат нашої роботи.
VІІ. Домашнє завдання
Написати привітання рідним зі святом Миколая.