Урок "Технологія розбирання, ремонту та складання пластинчастих насосів"

Про матеріал

Учні навчаються визначати несправності насоса, розбирати його, ремонтувати та складати і випробувати. На уроці розвивається просторова уява, цілеспрямованість,увага, технічне мислення; виховується уважність, творчій підхід до розв'язування завдань, професійний інтерес до професії слюсар - ремонтник.

Перегляд файлу

ПЛАН ПРОВЕДЕННЯ УРОКУ

 

 

Предмет:  ТО та ремонт промислового устаткування

 

Тема уроку:  Технологія  розбирання, ремонту та складання пластинчастих  насосів

 

Мета:

Навчальна:Навчити учнів визначати несправності насоса розбирати його ремонтувати та складати і випробувати

Розвиваюча: Розвивати в учнів  просторову уяву, цілеспрямованість,увагу, технічне мислення

Виховна: Виховувати уважність, творчій підхід до розв’язування завдань, професійний інтерес до професії слюсар - ремонтник 

 

Тип уроку: урок формування та вдосконалення вмінь і навичок

 

Методичне забезпечення:  підручник, мультімедійне забеспечення, презент макет насоса, інструменти.

 

Міжпредметні зв’язки: креслення, охорона праці

 

ХІД УРОКУ

 

1. Організація учнів до роботи.

1.1. Рапорт чергового.

1.2. Перевірка готовності учнів до уроку.

 

2. Актуалізація опорних знань.

 Для того щоб відремонтувати будь який механізм, складальну одиницю або верстат необхідно знати конструкцію і принцип дії цього механізму, верстата.

 У більшості верстатів і в устаткуваннях на підприємствах зустрічаються гідроприводи. В цій сукупності пристроїв одним із головних механізмів є насос.

 На попередніх уроках вивчили призначення, будову та несправності і причини їх виникнення пластинчатих насосів.

            Є три питання на які ви дасте відповіді. На два зараз,а на третє пізніше коли буде розглядатися новий матеріал.  (питання демонструються на екрані)

  1. Для чого призначенні пластинчатого насоса?
  2. Перелічити основні деталі пластинчатого насоса
  3. Перелічити основні несправності причини їх виникнення у пластинчатих насосах

 

 

D:\Мои документы W7\Рабочий стол\НАСОСЫ\Насоси\Безымянный.png

 

 

3.Мотивація навчальної діяльності і повідомлення теми та мети уроку (запис на дошці і в зошитах)

Сьогодні ви отримаєте такі знання, уміння та навички, які можна використати і 

у майстерні і на підприємстві під час практики  та навіть у побуті де є гідроприводи, так наприклад пральних машинах , опалювальній системі, гідро боксах і т. і..

Тема уроку: Технологія  розбирання, ремонту та складання пластинчастих  насосів

Мета: Навчитися визначати несправності насоса розбирати його ремонтувати та складати і випробувати. (тема демонструється на екран, учні записують у зошит) 

Слайд 2

 

  D:\Мои документы W7\Рабочий стол\НАСОСЫ\Насоси\Начало.png

 

4. Вступні вправи (можуть поєднуватись із поглибленням або вивченням невеликих порцій нового матеріалу та ознайомлення з правилами, алгоритмами, виконання певних дій)

4.1. Пояснення матеріалу вчителем.

Успішне виконання ремонту устаткування або машини в значній мірі залежить від того, як було зроблене їхнє розбирання. Операції розбирання – це відповідальні операції, виконуємо за певною технологією для кожного даного агрегату.

           Перед розбором устаткування необхідно ознайомитися з його влаштуванням,  призначенням і взаємодією його вузлів та деталей. Якщо важко здійснити обстеження устаткування , необхідно ознайомитися  з інструкціями й кресленнями, які по даному устаткуванні є, і тільки після цього слід добре вивчити його внутрішній устрій та способи кріплення окремих деталей, встановити порядок й способи розбирання.

          Перед розбором, а також в процесі розбору устаткування рекомендується складати їхні схеми й робити  замальовки, особливо в тих випадках, коли ремонтник вперше має справу з подібними вузлами. При розборі слід наносити на неробочі торцеві поверхні деталей цифрові мітки, полегшуючі підбір деталей до збирання й саме збирання.

           Спочатку розглянемо ті несправності які можна усунути не розбираючи пластинчатий насос. На попередньому уроці ви складали таблицю несправностей пластинчатого насоса і можливих причин їх виникнення. Зараз продовжимо її заповнювати останню колонку.( Робота з учнями вони називають поломки та можливі причини їх виникнення (див. 3 питання), а викладач розповідає як їх можна  усунути;учні заповнюють таблицю.) додаток 1 демонструється на екрані

Слад 

 

D:\Мои документы W7\Рабочий стол\НАСОСЫ\Насоси\1.png

 

Для того щоб усунути цю несправність необхідно розібрати насос. 

 Зараз продемонструє наш учень,  який пройшов практику у майстерні як правильно розібрати   пластинчатий насос (демонстрація розбирання  пластинчатого насоса коментарем послідовності виконання роботи та дотриманням техніки безпеки)

D:\Мои документы W7\Рабочий стол\НАСОСЫ\Насоси\5.pngD:\Мои документы W7\Рабочий стол\НАСОСЫ\Насоси\3.png Коли виконали ремонтні роботи насос збирають  у зворотній послідовності (демонстрація слайдів)

D:\Мои документы W7\Рабочий стол\НАСОСЫ\Насоси\6.pngD:\Мои документы W7\Рабочий стол\НАСОСЫ\Насоси\4.png

 

 

 

 

 

 

 

 

D:\Мои документы W7\Рабочий стол\НАСОСЫ\Насоси\9.pngD:\Мои документы W7\Рабочий стол\НАСОСЫ\Насоси\7.png

 

 

4.2. Робота з підручником.

 Коли насос відремонтували і зібрали  необхідно його випробувати. Як це робиться ви дізнаєтесь з підручника (учні читають і роблять запис у зошитах) стр. 125 останній абзац.       

 

5. Пробні та тренувальні вправи (використання вивченого в стандартних умовах).

Проведемо віртуальну вправу по розбиранню поршневого насоса за кресленням. Візьміть креслення і складіть схему розбирання пластинчатого насоса деталі позначаєте цифрами згідно специфікації. При виконанні роботи дотримуйтесь алгоритму розбирання насоса який лежить у вас на столі. Додаток 2 і додаток 3

6 Творча вправа  Завдання за карткою.    Додаток4

7. Домашнє завдання.

6.1. Вивчити: 

6.2. Підручник 

7. Підсумок уроку:

а) перевірка виконання завдання уроку (аналіз відповідей по тестовій, фронтальній перевірці знань учнів, аналіз усних відповідей);

б) поурочне узагальнення:

- Чому навчились?

- Для чого це треба знати?   в) Оголошення оцінок.

Додаток

Формат

 

Зона

Позиція

 

Позначення

 

Найменування

Кількість

 

Примітка

 

 

1

 

корпус

1

 

 

 

2

 

кришка

1

 

 

 

3

 

статер

1

 

 

 

4

 

пластини

12

 

 

 

5

 

ротор

1

 

 

 

6

 

вал

1

 

 

 

7

 

плоский диск

1

 

 

 

8

 

диск з шийкою

1

 

 

 

9

 

пружини

4

 

 

 

10

 

манжет

1

 

 

 

11

 

ущільнююче кільце

1

 

 

 

12

 

фланець

1

 

 

 

13

 

ущільнююче кільце

1

 

 

 

14

 

кільце

1

 

 

 

15

 

штуцер

1

 

 

 

 

 

Алгоритм розбирання і складання пластинчатого насоса

  1. Прочитати креслення
  2. Вивчити  внутрішній устрій та способи кріплення окремих деталей,
  3. Встановити порядок й способи розбирання.
  4. Скласти схему розбирання

 

Розбирання насоса виконується у такій послідовності:

     1.  Відкрутити гвинти, які з’єднують кришку з корпусом насоса, і зняти кришку;

     2.  Зняти за допомогою знімача підшипник; витягнути ущільнювальне кільце, плоский 

            диск разом з пластинами і статор, а при необхідності – штифт  і диск із шийкою;

     3.  Відкрутити гвинти які з’єднують фланець насоса з корпусом зняти фланець;

     4.  Витягнути вал з підшипником із корпуса

Збирання насоса виконується у зворотній послідовності. При цьому слід звернути увагу на слідуююче:

 Направлення нахилу пазів ротора повинні відповідати направленню  обертання вала

          Всмоктуючи і нагнітаючи вікна  у дисках розташовані відносно друг  друга під кутом 90о.    

          всмоктувальне вікно плоского диска повинно співпадати із всмоктувальним  отвором  у 

           кришці.

Надійну роботу насоса можна забезпечити тільки при використанні чистого мінерального мастила. Заміну мастила слід робити всвоєчасно

 

 

Алгоритм розбирання і складання пластинчатого насоса

  1. Прочитати креслення
  2. Вивчити  внутрішній устрій та способи кріплення окремих деталей,
  3. Встановити порядок й способи розбирання.
  4. Скласти схему розбирання

 

Розбирання насоса виконується у такій послідовності:

     1.  Відкрутити гвинти, які з’єднують кришку з корпусом насоса, і зняти кришку;

     2.  Зняти за допомогою знімача підшипник; витягнути ущільнювальне кільце, плоский 

            диск разом з пластинами і статор, а при необхідності – штифт  і диск із шийкою;

     3.  Відкрутити гвинти які з’єднують фланець насоса з корпусом зняти фланець;

     4.  Витягнути вал з підшипником із корпуса

Збирання насоса виконується у зворотній послідовності. При цьому слід звернути увагу на слідуююче:

 Направлення нахилу пазів ротора повинні відповідати направленню  обертання вала

          Всмоктуючи і нагнітаючи вікна  у дисках розташовані відносно друг  друга під кутом 90о.    

          всмоктувальне вікно плоского диска повинно співпадати із всмоктувальним  отвором  у 

           кришці.

Надійну роботу насоса можна забезпечити тільки при використанні чистого мінерального мастила. Заміну мастила слід робити всвоєчасно

 

 

 

 

 

Конструкція пластинчастого насоса показана на мал. 32

Конструкция пластинчатого насоса

Пластинчастий насос містить корпус 1 і задню кришку 6, статорне кільце 4, задній опорний диск 2 і передній притискний диск 5, які прилягають до бічних поверхонь статора. У передньому й задньому підшипниках кочення встановлений приводний вал 7, з яким зв'язаний ротор 3 зі здвоєними пластинами 8, що перебувають у пазах ротора.

Завдання

При попаданні у мастило окалин, пилу, абразиву які деталі насоса будуть спрацьовуватися у першу чергу і чому?

Як відремонтувати ці деталі? (Скласти короткий опис процесу та схему складання насоса)

Які використовують сучасні матеріали для виготовлення деталей щоб вони  запобігали спрацюванню

 

 

 

Конструкція пластинчастого насоса показана на мал. 32

Конструкция пластинчатого насоса

Пластинчастий насос містить корпус 1 і задню кришку 6, статорне кільце 4, задній опорний диск 2 і передній притискний диск 5, які прилягають до бічних поверхонь статора. У передньому й задньому підшипниках кочення встановлений приводний вал 7, з яким зв'язаний ротор 3 зі здвоєними пластинами 8, що перебувають у пазах ротора.

Завдання

При попаданні у мастило окалин, пилу, абразиву які деталі насоса будуть спрацьовуватися у першу чергу і чому?

Як відремонтувати ці деталі? (Скласти короткий опис процесу та схему складання насоса)

Які використовують сучасні матеріали для виготовлення деталей щоб вони  запобігали спрацюванню

 

 

 

 

 

 

 

Найменування несправностей насоса

Можливі причини

Способи усунення

Підвищена вібрація насоса

 

 

 

 

 

Насос не нагнітає мастило і не розвиває необхідний тиск

 

 

Зовнішні течії мастила з насоса по валу

 

 

 

 

 

 

 

Підвищений шум, підвищена температура корпуса, різкі коливання тиску на виході з насоса

 

 

 

 

 

 

 

1 Прослабло кріплення до установчого кронштейну

2 Відхилення від соосності валів насоса і привода,

 

1 Засмічена всмоктувальна трубка, 2 несправний запобіжний клапан 

 

1Прослаблені гвинти кріплення кришки та корпуса насоса, 2пошкоджений манжет

3 Пошкоджена герметичність магістралі

 

Попало повітря у магістраль, не достатній рівень мастила у баку,   спрацювання підшипників, значне спрацювання статорного кільця та пластин

1 Підтягнути гвинти та законтрогаїти їх

2 Виставити насос так щоб биття полу муфт не перевищували 0,2 мм

 

 

 

 

 

1 Прочистити всмоктувальну трубку; перевірити всмоктувальний фільтр

2 відрегулювати клапан

 

 

1 Підтягнути гвинти кріплення  кришки та корпуса насоса

2 Замінити манжет

3 Перевірити цілісність ущільнень  при необхідності замінити ; підтягнути елементи кріплення трубопроводів

 

 

 

1 Добавити мастило в бак ; відключити насос від гідросистеми та прогнати його на холостому ході

2 Розібрати насос і замінити підшипники

3 Статорне кільце замінити на нове, пластини виготовити нові     

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 3
Оцінки та відгуки
  1. Пузан Наташа
    Дякую! Дуже хороший матеріал!
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Кобцева Наталя Володимирівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Паук Валентина
    Дуже цікава розробка!
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додав(-ла)
Росол Ігор
Додано
11 жовтня 2018
Переглядів
11388
Оцінка розробки
5.0 (3 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку