Картка самооцінювання Поставте кількість балів, що відповідає рівню Ваших знань{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Прізвище та ім’я учня (учениці) 1 Тест № 1 (1 вірна відповідь – 1 бал, всього – 4 бали)2 Усна відповідь (1 - 3 бали)3 Робота в групі ( впорався сам - 2 бали, з допомогою групи 1 бал, не впорався – 0 балів)4 Тест № 2 (1 вірна відповідь – 1 бал, всього – 3 бали)Загальна кількість балів за урок:
Перевір себеІ варіант1. Дихальна система рептилій представлена: А) легенями;Б) зябрами;В) шкірним диханням.2. У рептилій шкіра: А) волога, має багато залоз;Б) суха, не має залоз, вкрита роговими лусками або пластинками.3. Розвиток плазунів: А) прямий;Б) непрямий, з повним перетворенням ;4. Рептилії відкладають яйця: А) у водне середовище;Б) на суходолі;В) у водне середовище та на суходолі. ІІ варіант1. Чотирикамерне серце серед рептилій є у: А) змій;Б) ящірок;В) крокодилів.2. Явище автотомії (самокаліцтва) спостерігається у : А) змій;Б) ящірок;В) черепах;Г) крокодилів.3. Грудної клітки немає у: А) крокодила;Б) ропухи;В) варана.4. Осьовий скелет рептилій представлений: А) трьома відділами;Б) чотирма відділами;В) п’ятьма відділами.
Вірні відповідіІ варіант1. Дихальна система рептилій представлена: А) легенями.2. У рептилій шкіра: Б) суха, не має залоз, вкрита роговими лусками або пластинками.3. Розвиток плазунів: А) прямий.4. Рептилії відкладають яйця: Б) на суходолі. ІІ варіант1. Чотирикамерне серце серед рептилій є у: В) крокодилів.2. Явище автотомії (самокаліцтва) спостерігається у : Б) ящірок;3. Грудної клітки немає у: Б) ропухи.4. Осьовий скелет рептилій представлений: В) п’ятьма відділами.
Робота в групах І група. Ознайомитися з додатковим матеріалом та визначити чим живляться крокодили. Хто є їхніми природними ворогами? Скласти ланцюг живлення для екосистеми річки.ІІ група. Ознайомитися з додатковим матеріалом та визначити чим живляться змії. Хто є їхніми природними ворогами? Скласти ланцюг живлення для екосистеми лісу.ІІІ група. Ознайомитися з додатковим матеріалом та визначити чим живляться ящірки. Хто є їхніми природними ворогами? Скласти ланцюг живлення для екосистеми степу.
Значення рептилій у житті людини. Отрута змій використовується в медицині для одержання протизміїних сивороток та ліків. З отрути гадюк виготовляють лікувальні препарати, які застосовуються в лікуванні радикуліту, ревматизму. З отрути гюрзи й щитомордника виготовляють кровоспинні засоби, з отрути гримучої змії — препарати, що лікують епілепсію, отруту кобри вживають для виготовлення препаратів, застосовуваних у лікуванні бронхіальної астми й ряду інших захворювань. Для отримання зміїної отрути створюються заклади – серпентарії.
Тотемні тварини, є об’єктами поклоніння в релігіях деяких народів. Зі шкіри крокодилів, змій, ящірок виготовляють валізи, взуття, гаманці та інші вироби. М’ясо черепах та змій використовують в кулінарії для приготування різних страв. Промисел черепашачих яєць часто стає основним заняттям місцевого населення в період розмноження черепах. З яєць одержують високоякісне масло. Черепахи найвищою мірою популярні серед аматорів тварин як добродушні й невибагливі мешканці тераріумів.
Значення рептилій у житті людини. Деякі види плазунів завдають помітної шкоди. Середньоазіатська черепаха в ряді районів стає шкідником на баштанах і, особливо, у розплідниках фісташок. На риборозплідних станціях серйозної шкоди завдають водяні вужі, що знищують велику кількість мальків промислових риб: коропа, лосося, осетра. Є негативна роль ряду плазунів, особливо сухопутних черепах, деяких ящірок і змій, у поширенні ряду захворювань людини й свійських тварин, оскільки на них живуть німфи й дорослі іксодові кліщі. У деяких країнах серйозної шкоди людині завдають отруйні змії. Кількість жертв від отруйних змій, звичайно, сильно перебільшена, але все ж таки в жарких країнах, особливо в Південно-Східній Азії й Південній Америці, щорічно від укусів змій помирають тисячі людей.
Якщо звичайні заходи по охороні плазунів в природних умовах не дають значних результатів, плазунів розводять штучно і випускають в звичне середовище існування, як, наприклад, морських черепах . Інший метод збереження виду – штучне розведення тварин, шкіра та м’ясо яких є комерційною цінністю. Наприклад, існують ферми по розведенню крокодилів. До Червоної книги України занесені рептилії: гадюка степова та неотруйні змії мідянка, жовтопуз, полоз чотирисмуговий, полоз леопардовий, полоз лісовий, полоз жовточеревий, ящірка веретільниця та гекон кримський.
Перевір себеІ варіант1. До Червоної книги України занесена: А) кобра королівська;Б) гадюка степова2. Хамелеони належать до ряду: А) Крокодили;Б) Лускаті;В) Черепахи3. Продуценти - це: А) тварини;Б) рослиниІІ варіант 1. До Червоної книги України занесена: А) ящірка веретільниця;Б) ящірка зелена2. Гавіал належить до ряду: А) Лускаті;Б) Крокодили;В) Дзьобоголові3. Яка тварина живиться виключно іншими зміями: А) гримуча змія;Б) королівська кобра
Вірні відповідіІ варіант1. До Червоної книги України занесена: А) гадюка степова2. Хамелеони належать до ряду: Б) Лускаті3. Продуценти це: Б) рослиниІІ варіант1. До Червоної книги України занесена: А) ящірка веретільниця2. Гавіал належить до ряду: Б) Крокодили3. Яка тварина живиться виключно іншими зміями: Б) королівська кобра
Удав старанніше знищує щурів ніж будь яка кішка, та й до того ж прекрасний як декоративний елемент: удав , граціозно, як це вміють робити тільки змії, обвившись навколо балки вашого дому, анітрішки не гірша окраса для житла, чим красиві рідкісні шпалери, до того ж ви ще й маєте перевагу в тому, що прикраса здобуває сама собі їжу. Даррелл Джеральд
Домашнє завдання. Опрацювати у підручнику с. 86-87 Біологам приготувати презентацію «Рептилії Червоної книги України»Історикам знайти інформацію за що шанували змій у Стародавньому ЄгиптіМатематикам. Переважна більшість комах, які поїдають ящірки, - шкідники с/г культур, за день вони з’їдають у середньому 10 різних дрібних жуків. Яку кількість комах з’їдають ящірки за місяць на площі 1 га, якщо відомо, що в умовах лісостепу на 1 га їх зустрічається 350 екземплярів?- Географам. В Індії є храм в якому об’єктом поклоніння є змії. З’ясуйте в якому місті знаходиться цей храм. Які цікаві особливості зберігає він?