Додаток 2 Бліц-опитування Ділянка молекули ДНК, що визначає певну ознаку організму (колір волосся, розміри організму, форму нігтів та ін.) - _________ ; 2) Сукупність генетичної інформації організму - __________; 3) Здатність живих організмів набувати нових ознак, відмінних від предків, у процесі індивідуального розвитку - _________; 4) Повний набір хромосом в еукаріотичній клітині – це_______; 5) Нитки ДНК, зв’язані з білковими молекулами ядра - ______; 6)Здатність організмів передавати свої ознаки нащадкам в процесі розмноження _________ . 7) Про що говорить II закон Г. Менделя ? Чим представлений спадковий матеріал мітохондрій ?
У 1869 році англійський психолог і антрополог Френсіс Гальтон запропонував вивчити впливи, які можуть поліпшити спадкові якості (здоров’я, розумові здатності, обдарованості) майбутніх поколінь. Він вперше сформулював принципи євгеніки – вчення про спадкове здоров’я людини та шляхи його поліпшення. Це вчення стало розділом генетики людини, предметом якого є генетичні методи поліпшення спадкових ознак, особливо боротьба зі спадковими захворюваннями.
І група - метод пазлів «ажурна пилка»: учням необхідно самостійно здобути інформацію( повторити пар.5,6,7, 8) з першоджерел(матеріал підручника, перегляд та вивчення 3D журналу); II група – «Кластерний метод» метод генеалогічний (дослідження різноманітності хвороб, аутосомно-домінантне успадкування (своєї родини); ІІI група –«Кластерний метод» метод генеалогічний (дослідження різноманітності хвороб, аутосомно- рецесивне успадкування (своєї родини ); ІV група – «Кластерний метод» метод генеалогічний (дослідження різноманітності хвороб, зчеплене зі статтю успадкування на прикладі успадкування гемофілії родоводу сїм’ї королеви Вікторії)
Метод вивчення родоводів. Це дає змогу простежити характер успадкування різних станів певних ознак у ряді поколінь. Він широко застосовується в медичній генетиці, селекції… За його допомогою встановлюють генотип особин і вираховують ймовірність прояву того чи іншого стану ознаки у майбутніх нащадків.
Використовується для діагностики спадкових захворювань, пов’язаних із порушенням обміну речовин. За його допомогою виявляють білки, а також проміжні продукти обміну, невластиві даному організму, що свідчить про наявність змінених (мутантних) генів. Відомо понад 500 спадкових захворювань людини, зумовлених такими генами: фенілкетонурія, цукровий діабет…
Цитогенетичний грунтується на дослідженні особливостей каріотипу - хромосомного набору організмів. Його вивчення дає змогу виявляти мутації, пов’язані зі змінами, як кількості хромосом, так і структури окремих із них. Каріотип досліджують у клітинах на стадії метафази, бо в цей період клітинного циклу структура хромосом виражена найчіткіше.
Причини спадкових хвороб В основі спадкових захворювань лежать мутації: генні, хромосомні та геномні. Відповідно до цього всі спадкові хвороби людини можна об’єднати в 4 великі групи: генні (зміни на рівні окремих нуклеотидів), геномні (зміни кількості цілих хромосом), хромосомні (внутрішньо- і міжхромосомні перебудови) і мультифакторіальні (на розвиток хвороби впливають і гени, і фактори навколишнього середовища).
Крапкові мутації – стійкі зміни окремих генів, що виникають в результаті: - заміни однієї або декількох азотистих основ у структурі ДНК на інші; - випадання деяких азотистих основ; - доповнення нових азотистих основ. Це призводить до порушення порядку списування інформації. Генні мутації змінюють морфологічні, біохімічні і фізіологічні властивості організму.
Генні мутації не проявляються на зовнішній морфології хромосом, їх не можна побачити під мікроскопом. Коли змінюється порядок нуклеотидів в ДНК хромосоми, то відбуваються зміни і молекули РНК, яка будується на основі ДНК. Коли змінюється РНК, то змінюється і білок, який будується на основі РНК. Отже, виникає мутація.
Велика частина генних мутацій призводить до синтезу дефектного білка, який не здатний виконувати свої функції. Найчастіше такими захворюваннями є: адрено-генітальний синдром; міопатія Дюшена-Беккера; муковисцидоз; гемохроматоз; фенілкетонурія; нейрофіброматоз. Зовнішньо ці хвороби не проявляються, а лише в обміні речовин – метаболізмі.
Геномні мутації призводять до змін кількості хромосом у наборі: - поліплоїдія – збільшення кількості хромосом, кратного гаплоїдному набору (3n; 4n; 5n …); - аутоплоїдія – виникає як результат поділу хромосом без подальшого поділу клітини; - анеуплоїдія – зміна кількості хромосом в диплоїдному наборі, некратному гаплоїдному (2n+1; 2n-1)
Транслокації – мутації, що пов’язані з: - обміном ділянками між негомологічними хромосомами; - прикріплення ділянки однієї хромосоми до хромосоми негомологічної пари. Транспозиції – це: - вставка невеликого фрагменту хромосоми, що несе декілька генів в якусь іншу ділянку хромосоми; - перенесення частини генів в інше місце.
Фізичні мутагени: іонізуюче випромінювання ( а,Я,Э - промені, рентгенівські промені, нейтрони); радіоактивні елементи (радій, радон, ізотопи К, С); ультрафіолетові промені; надто висока або низька температура. Вони призводять до змін хімічних реакцій, спричиняють хімічні перетворення різних сполук, що і є причинами мутацій – частіше генних і рідше хромосомних.
Біологічні мутагени: – віруси ( у клітинах, уражених вірусами, мутації спостерігаються значно частіше, ніж у здорових). Вони здатні спричинювати і генні, і хромосомні мутації, так як вводять певну кількість власної генетичної інформації у генотип клітини-хазяїна. продукти обміну речовин; антигени деяких мікробів і паразитів.
Серповидноклітинна анемія Викликається рецесивним геном, який змінює формулу гемоглобіну. До складу ланцюжка гемоглобіну входять: 146 амінокислотних залишків, які закодовані в ДНК у вигляді 146 триплетів (438 нуклеотидів) В результаті цього знижується % кисню в крові, що викликає кисневе голодування. Із-за цього еритроцити змінюють свою форму, нагадуючи серп.
Синдром Шеришевського - Тернера 2n = 45 хромосом відсутня одна статева хромосома (Х0). Спостерігається у дівчаток Порушення пропорцій тіла (низький ріст, укорочені ноги, широкі плечі, коротка шия, схильність до ожиріння) Розумова відсталість Криловидна шкірна складка на шиї Пороки внутрішніх органів Недорозвинутість статевих органів, безпліддя.
Вправа «Криголам» 1. Якщо ви вважаєте, що генетики людини вивчає особливості організації та функціонування геному людини, закономірності її спадковості та мінливості (встаньте). 2. Якщо ви вважаєте, що родоводи складають у вигляді схем за певними правилами ( підніміть праву руку). 3.Якщо ви вважаєте, що збирання даних починається з пробанда – особи, родовід якої необхідно скласти.. Брати й сестри пробанда називаються сібсами.( опустіть праву руку). 4.Якщо ви вважаєте, що аутосомно-домінантне спадкування ознака передається з покоління в покоління, а аутосомно - рецесивне спадкування ознака передається через покоління (підніміть ліву руку). 5.Якщо ви вважаєте, що низка захворювань успадковується за Х-хромосомним (зчепленим зі статтю) типом, а родинні шлюби небажанні ( опустіть праву руку). 6. Якщо ви вважаєте, що у вивченні генетики людини використовуються такі методи: генеалогічний, близнюковий, популяційно-статистичний, дерматогліфічний, біохімічний, цитогенетичний, гібридизації соматичних клітин і метод моделювання( сядьте рівно).. 7. Якщо ви вважаєте, що тема сьогоднішнього уроку вам зрозуміла і цікава, що досягли поставленої мети (поплескайте в долоні). Ці аплодисменти, вам! Додаток 8
Д/З П. (15,16), повт. п.5-8), скласти власний родовід ( задачу ) з демонструванням успадкування певних ознак (за вибором), або розв’язати задачу. Задача IV група Анофтальмія (безокість- відсутність очей) у людини - це хвороба, за виникнення якої відповідає домінантний ген неповного домінування, що локалізується в одній із пар аутосом. При цьому особини, які мають генотип АА, страждають безокістю. При генотипі аа людина має нормальний размір очного яблука, а людина, що має гетерозиготний генотип Аа характеризується наявністю зменшеного разміру очного яблука. Яка ймовірність народження дітей з анофтальмією від шлюбу гетерозиготних за даною ознакою жінки та чоловіка?
Коли народжується син, Сягає радість до вершин: Радіють мама, тато, дід – Це ж розбруньковується рід! Коли народжується доня, Маленьке сонечко в долонях, Несе вона для всіх під стріху Лад, затишок, любов і втіху! Коли народжуються діти, Чому б нам всім і не радіти? Надію й сили дай їм, Боже, Що виросли вони всі гожі! Хай сьогодні нам щастить, хай нам завтра пощастить, хай завжди усім щастить!
Задача III група У медико-генетичну консультацію звернулися двоє молодих здорових людей – чоловік і жінка. У них народилася глухоніма дитина. Для родини було складено родовід. Визначте тип успадкування захворювання у родинах пробандів. Напишіть генотипи осіб, які консультуються (III, 3 та III, 4), визначте ймовірність народження в їхній родині здорової дитини (у відсотках). (Генотипи батька, III,4 – Аа, матері, III,3 – Аа, ймовірність народження здорової дитини – 75%. )
II група Задача Чоловік, який має короткі вії, одружився з жінкою, яка має довгі вії. У них народилася дитина з довгими віями. Відомо, що довгі вії – ознака домінантна, а короткі – рецесивна. Визначте генотипи батьків дитини: А – матері – Аа, батька – аа; Б – матері – Аа, батька АА; В – матері Аа, батька Аа; Г – матері –АА, батька аа. (А – матері – Аа, батька – аа)
Задача I група Оберіть характеристику успадкування ознак, розташованих в X-хромосомі: А – жінка може передавати своїм синам і дочкам; Б – жінка передає своїм дочкам і не передає своїм синам; В – жінка передає своїм синам і не передає дочкам; Г– жінка не передає ні синам ні дочкам. (А – жінка може передавати своїм синам і дочкам)