Урок . Тема: Українська народна казка "Кам'яний горішок".

Про матеріал
Конспект уроку . Тема: Народна казка - скарбничка мудрості. Українська народна казка " Кам'яний горішок".
Перегляд файлу

 ТЕМА: Народна казка-  скарбничка мудрості.  Українська народна казка» Кам’яний горішок «

 МЕТА: Ознайомити дітей  із жанром казки,  удо­сконалювати навички свідомого виразного читання, вміння передавати під час чи­тання різні почуття героїв твору, визначати головну думку прочитаного, уміння визначати повчальний висновок, висловлювати оцінні судження; формувати комунікативну компетентність, виховувати моральні якості розвивати пізнавальний інтерес.

Хід уроку

  1. Організаційний момент

Подаруємо усмішку один одному.

 Бажаю всім гарного настрою.
Настановою, девізом нашого уроку будуть такі слова :

Щоб рідну мову краще знати,

Щоб добрими людьми зростати ,

Нам треба гарно працювати,

Уважно слухати і вдумливо читати.

 

Що потрібно робити щоб урок був продуктивним? - А щоб урок наш пройшов цікаво і був повчальним, якими ви повинні бути на уроці ? 

 

У – уважними               

Р – розумними

О – організованими

К – кмітливими

 

2.ВПРАВА ОЧІКУВАННЯ

    

                      визначати головну думку твору          розвивати мислення    

 

                                                                                                      мовлення

 

поважати думку товаришів                                                               

 

    бути

   уважними                            Цей урок навчить мене…

 

3. Мовленнєва розминка.

Скоромовка

 

 Як місили тісто в місті,

 Усе місто стало в тісті

 

- Працюємо над складовою таблицею. Зосередьте свій погляд на лінії і намагайтеся побачити склади, які записані зліва і справа. Прочитаймо їх.

Каз              ка

Каз               ати

Каз               кар

Каз                ковий

Каз                 очка

Каз                  итися 

 

 

Яке слово зайве ? Казитися.

 

Чому? (ЖИРУВАТИ, БАВИТИСЯ, бешкетувати)


4. Читайте, думайте, доповнюйте!

Росте — дерево, дитина,... (кущ, квітка, саджанець).

Пливе — пароплав, човен,... (качка, хмара, риба, пліт, кит).

Висить — рушник, картина,... (портрет, павутиння, лампочка, яблуко).

Хрумтить — морква, огірок,... (цукор, капуста, сухар).

Дзижчить — комар, муха,... (оса, бджола, джміль).

 

ІІ.Перевірка домашнього завдання.

  1. Виразне читання уривка з корейської народної казки « Чий дарунок найкращий»
  2. План
  3. Стислий переказ

 Що в казці   реальне? Казкове?

 

 4. «Крісло автора.»

Якими новими епізодами можна доповнити казку?

Чи правильний вибір зробила дівчинка?


5. Народна казка – скарбничка мудрості .

 

Побудуємо  Синквейн

  1. Казка
  2. Цікава, захоплююча (дивовижна.)

3. Розповідає ,вчить, захоплює( втішає)

4.Казка - твір народного мистецтва.

5.Вигадка. (  розповідь.)

 

 

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні ми  дізнаємось ще про одну групу казок .


Відкриємо ще один літературний секрет.

1.Самостійне читання.
 

С. 50

Соціальні казки – про бідних та багатих.

Побутові – про повсякденне життя.

 

То Соціально – побутові ? Які?

 

  1. Ментальна картка  ( в парах)

Пригадай та доповни знання .

 

 

 

 

 

 

                                                 КАЗКИ

 

 

 

Літературні

 

 

__має певного автора___

 

 

 

 

 

                                 Народні

 

 

    _не знаємо прізвище автора__

                                                                                         

                                                                                               про тварин_                                                                                                                                           чарівні

 

                                                побутові                                                      

 

 

Ознаки казки:

 

- трикратність (зазвичай, це числа 3, 9, 12);

-    вигадані істоти: Баба-Яга, Дракон, Змій-Горинич, Чудо-Юдо;

-     чарівні предмети: яблуко, гуслі-самогуди, килим-самоліт, чобітки-скороходи, скатертина-самобранка, горнятка;

-   героям допомагають звірі;

-         несподівана кінцівка.

 IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

Герої соціально- побутових казок звичайні люди . Розповідаючи ці казки народ хотів сказати, як треба жити, до чого прагнути носять повчальний характер . Одна з таких казок – Українська народна казка «Кам’яний горішок»

Чому я хочу, щоб ви  прочитали ,скажете мені наприкінці уроку.

1.Зазирнем до нашого словничка

Прочитайте ліву і праву колонки та знайдіть відповідність.

Скарбниця                             місце або приміщення для зберігання

                                                 скарбів

Розпорядження                     наказ 

 

Найпильніший                       уважний, зосереджений

Милостивий                           прихильний, ласкавий                                

Звиток                                    смуга паперу , згорнена трубкою

Найвитриваліший               стійкий, міцний, непохитний 

 

Які  будемо виховувати  і  розвивати моральні якості, обговоримо в процесі роботи над казкою « Кам’яний горішок»

   2.Слухання частини казки. Аудіоказка. Прогнозування . Про що буде далі розповідатися в казці?

3.Читання вчитель - учень   
4. Гра «Квіточка» .

5.Ланцюжком.

 6.Самостійно.

Назвати дійових осіб казки.       ( володар, брати, селяни, воєвода. )

Хто такий володар?

( Володар, господар, той хто стоїть на чолі держави, або йому належить власність, майно.)

Який спадок залишив Володар своїм синам?

 7. Фізкультхвилинка

 8.Аналіз змісту з вибірковим читанням :

-Що  запропонував та зробив найстарший син з горішком?

-Що вирішив середній син ?

-Кому вдалося розбити горішок, та чим  все скінчилось ми прочитаємо в особах. 

Знайдіть слова ..

А найменший син ..

Найменший син

Слова автора

Воєвода

Селяни
Брати

 

Хто розбив горішок?

Що було в кам’яному горішку?


9.ГРА « Диктор»

Як потрібно читати слова воєводи?  Виразне читання уривка.

 10 .Вправи для очей.

  1. День -  ніч . 
  2. Намалюйте яблуко, квітку

квадрат, трикутник.

 

 

11.Робота над змістом малюнка

— Розгляньте малюнок. Кого на ньому зображено?

— Прочитайте рядки оповідання, які проілюстрував художник.

  • Доберіть синонім до слова кепкувати ( насміхатися, сміятися).
  • Який фразеологізм застосував автор?
    -Хто став царем і чому?
  • Які риси характеру найменшого сина допомогли йому розколоти горішок?


Завзятість

Наполегливість 

Старанність

Витривалість

Рішучість

Стійкість   

Впевненість

 

12. - Знайдіть в казці слова, які можна використати для характеристики найменшого сина.

 

  Такий собі горішок, та щоб я його не розбив!

  Тільки шкода недокінчене діло на півдороги лишати.

   Що задумає, доведе до кінця .

 

 

 

 13.ЗБЕРЕМО «КАЛЕЙДОСКОП ДУМОК»

Доберіть прислів’я, що за змістом відповідає даному твору.

 

Хто працює, той і урожай збирає.
Наполегливість -  запорука успіху!

Велика перемога -  себе перемогти.

І каші не хочу і по воду не піду.

Поспішиш – людей насмішиш.
 

                                                                                                                            14.Визначення головної думки .

15. Гра «Земля — небо»

За командою «земля» — діти нахиляються до книжки і читають текст. За командою «небо» — піднімають голівки вгору, прибираючи вказівки від тексту. Знову «земля» — учні очима знаходять, де вони закінчили читати.
16. Кубик Блума .

  1.               Учитель підкидає кубик. Та грань, що випала, вказує на тип запитання, яке слід поставити учням (тобто запитання вчителя має починатися зі слова на грані). Альтернативний варіант – запитання формулюють самі учні, а потім ставлять їх класу. 
  2. Учень/учениця відповідає на запитання. Якщо відповідь неповна, то однокласники можуть доповнити її та скоригувати неточності.

17. Гра «Машина часу». Уявіть,  що ви зустрілися з головним героєм казки. Зверніться до нього.

      - Що  буде потім  з головним героєм?

  ЧОМУ Я ХОТІЛА, щоб ви прочитали цю казку? Який досвід  ви отримали?

Наполегливість – вміння продовжувати, не зважаючи на почуття навіть тоді, коли хочеться все кинути , і зупинитися лише тоді, коли цілі досягнуто.

Будьте наполегливі!

V. Підсумок уроку

— Який настрій панував на сьогоднішньому уроці?

— До якого висновку ви дійшли?

Рюкзак вражень.


Нет описания фото.
 

 

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
4.0
Оригінальність викладу
3.0
Відповідність темі
4.0
Загальна:
3.7
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Sulaeva Karina
    Загальна:
    3.7
    Структурованість
    4.0
    Оригінальність викладу
    3.0
    Відповідність темі
    4.0
doc
Додано
22 листопада 2021
Переглядів
3231
Оцінка розробки
3.7 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку