Клас 5
ТЕМА: Узагальнення. Земля – планета, що змінюється. Значення
науки, техніки і технологій для пізнання природи Землі й проведення
досліджень у Всесвіті.
Мета уроку:
формування ключових компетентностей: соціальна та громадянська
компетентності; спілкування державною (і рідною в разі відмінності) мовами;
уміння вчитися впродовж життя; математична компетентність; інформаційноцифрова компетентність;
формування предметних компетентностей: наводить приклади впливу
діяльності людини на навколишнє середовище; пояснює значення науки, техніки і
технологій для пізнання природи Землі й проведення досліджень у Всесвіті
Тип уроку: формування компетентностей
Форми роботи: фронтальна бесіда, групова робота.
Методи та прийоми:
1). Пояснювально-ілюстративні (інформаційно-рецептивні): бесіда,
розповідь, бліц-опитування, презентація.
2). Репродуктивні: робота з підручником, картами, зошитами, складання
пазлів, порівняння, тести.
3). Проблемно-пошукові: дослідження, повідомлення учнів з додаткових
джерел
Внутрішньопредметні і міжпредметні зв’язки: історія, біологія, фізика,
географія
Обладнання: схеми, малюнки, таблиці, м\м дошка, підручник, зошит
Реалізація НЛ: громадянська відповідальність, екологічна безпека і сталий
розвиток (формування в учнів соціальної активності, відповідальності та екологічної
свідомості), підприємливість і фінансова грамотність, здоров'я і безпека.
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
«Смайлик»
Виберіть смайлик, який відповідає вашому настрою.
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності
Гра «Шифровка» .
Які слова зашифровано?
- СІТЕВСВ (всесвіт)
- ЦНОЕС (сонце)
- ЕААПТНЛ (планета)
- РОІЗ (зорі)
- ОКЕМАТ (комета)
- ЕТЕОИТРМ (метеорит)
Прийом «Планета ерудитів»
Яке слово утворилося по вертикалі? (Космос)
ІІІ. Узагальнення і систематизація знань
Земля — це планета кулястої форми. До розуміння правильної форми Землі
люди йшли протягом століть.
Метод «Ґронування»
Використовуючи епіграф уроку та набуті знання, назвати географічні
поняття, що відносяться до теми, і встановити між ними зв’язки.
Небесне тіло, на якому ми всі живемо, — планета Земля.
За формою наша планета є трохи сплющеною з боків (полюсів) кулею.
Сплющення порівняно невелике, тому на моделях земної кулі (глобусах) її
зображують кулястою.(Робота з підручником мал.. 101 ст. 87).
За розмірами вона відносно невелика. її радіус дорівнює 6400 км. маса
становить близько 6 тисяч трильйонів тон.
Вік Землі — понад 4,5 млрд. років.
Середня відстань від Землі до Сонця становить 150000000 км. Це число
називають астрономічною одиницею. Воно спрощує розрахунки великих
відстаней.
Сучасну форму і поверхню наша планета мала не завжди. Формування Землі
проходило протягом мільярдів років. Цей процес триває і нині. Змінюють форму
поверхні Землі виверження вулканів, землетруси, вітер, вода тощо. На нашу
планету падали залишки комет, астероїдів метеорити. Деякі з них були дуже
великі утворювали велетенські заглибини на поверхні Землі.
Земля
тварини
рослин повітря вода
планета
рік
сторони горизонту
день і ніч
супутник
Всесвіт
Сонце
Гра «Так або ні?»
Визначте, чи правильні твердження.
1. Існує два види рухів Землі в космосі: осьовий (добовий) і орбітальний
(річний). (Так)
2. Повний оберт навколо своєї осі Земля здійснює за 24 год 54 хв 6 с. (Ні.
Повний оберт навколо своєї осі Земля здійснює за 23 год 56 хв 4 с.)
3. Наслідком обертання Землі навколо своєї осі є зміна пір року.
(Ні. Наслідком обертання Землі навколо своєї осі є зміна дня і ночі.)
4. Наслідком обертання Землі навколо Сонця є зміна дня і ночі.
(Ні. Наслідком обертання Землі навколо Сонця є зміна пір року.)
5. Наслідком обертання Землі навколо своєї осі є її сплющення біля полюсів,
унаслідок чого її полярний радіус менший за екваторіальний. (Так)
6. Земля рухається протягом року навколо Сонця по еліптичній орбіті. (Так)
7. Місяць впливає на сезонну ритмічність природних процесів на планеті
Земля. (Ні. На сезонну ритмічність природних процесів на планеті Земля впливає Сонце.)
8. Наслідком обертання Землі навколо Сонця є зміна його висоти
над горизонтом протягом року. (Так)
9. Унаслідок обертання Землі навколо своєї осі виникає відхиляюча сила
Коріоліса, під впливом якої тіла, що рухаються в Північній півкулі, відхиляються ліворуч, а в Південній — праворуч. (Ні. Унаслідок обертання Землі навколо своєі осі виникає відхиляюча сила коріоліса, під впливом якої тіла, що рухаються в Північній півкулі, відхиляються праворуч, а в Південній — ліворуч.)
10. Вісь Землі має постійний нахил до площини орбіти під кутом 66°33'. (Так)
Спираючись на знання про планети Сонячної системи назвіть основні
характеристики планети Земля шляхом продовження речень:
1. Земля за відстанню до Сонця…(третя планета).
2. Найближчі сусіди Землі…(Венера та Марс).
3. За розмірами планета Земля серед інших планет земної
групи…(найбільша).
4. Як планета земної групи має густину…(велику).
5. Як планета земної групи має швидкість обертання навколо власної
осі…(невелику).
6. Речовини на планеті перебувають у …(рідкому чи твердому стані).
Рух планети земля.
Земля, як і інші небесні тіла знаходиться у постійному русі.. Рухається
навколо Сонця та навколо власної осі. Земля рухається навколо Сонця по орбіті,
яка нагадує витягнуте коло.
Доповнити речення
1. Всі тіла, що знаходяться за межами Землі: зорі, планети, комети це
(небесні тіла)
2. Розжарені небесні тіла, що випромінюють світло це (зорі)
3. Ділянки небесної сфери з розташованими на них зорями та іншими
небесними тілами називають(Сузір я)
4. Червоні зорі за температурою є ( Найхолодніші)
5. Найбільш розжарені зорі (блакитні)
6. Наше Сонце належить до( жовтих зір)
7. Найближча до нас зоря це ( сонце)
8. Небесні тіла що обертаються навколо планет називають
(Супутникими)
9. Малі небесні тіла це( Астероїди , комети , метеороїди)
10. Небесне тіло, що не згоріло у повітряній оболонці Землі і впало на її
поверхню називають (Метеоритом)
Завдання виконують всі учні письмово
1. Безмежний простір з небесними тілами газом і пилом називають
…(Всесвітом).
2. Наукові лабораторії де вивчають Всесвіт називають… (обсерваторії).
3. Холодні небесні тіла, що обертаються навколо зірок і не випромінюють
власного світла…(планети).
4. Розжарені небесні тіла, що випромінюють світло… (зорі).
5. Невелике скупчення зірок …(сузір’я).
6. Величезне скупчення зірок… (Галактика).
7. Наука, яка вивчає Всесвіт …(астрономія)
8. Прилади, які дозволяють досліджувати всесвіт називаютть…(астрономічними)
VІ. Домашнє завдання
VІІ. Підбиття підсумків уроку