Тема: Василь Чухліб «Повінь»
Мета: Удосконалювати навички свідомого та виразного читання; збагачувати словниковий запас школярів, розвивати мову і мислення, вчити стисло переказувати; вчити любити природу, оберігати оточуючий світ.
Обладнання: Тематичні малюнки, складові таблиці, картки зі словами, репродукція картини В. Яценка «Рання весна», карта України.
Хід уроку
І Організація класу
Сьогодні в нас урок звичайний
Та вчить багато нас чому.
Хай буде він для нас повчальний
За це подякуємо йому.
ІІ Перевірка домашнього завдання
Виразне читання вірша Галини Могильницької «Бабусина радість»
Знайте, що добрий вчинок- завжди викликає радість.
ІІІ Мовна розминка
Заєць зайця взимку стрів,
Заєць зайцю говорив:
Важко зараз для зайців:
Ми без моркви й качанців.
Ялинка, береза, ромашка, верба – це … (рослини)
Заєць, синичка, лисичка, жабка – це … (тварини)
Тетяна, тато, Карпо Іванович, лісник – це … (люди)
Рослини, тварини, люди – це … (жива природа)
Не ходжу я, а стрибаю,
Бо я спритні ноги маю.
Через поле навмання
Перегнав би і коня.
Я страшенний боягуз,
Дуже я усіх боюсь. (заєць)Показ картинки
Вм_йте пр_роду л_бити,
К_жній ст_блинці р_діти,
Цв_ту не в_рви з_дарма,
Г_лки не рви для заб_ви.
Вмійте природу любити,
Кожній стеблинці радіти,
Цвіту не вирви задарма,
Гілки не рви для забави.
IV Повідомлення теми і мети уроку
В цей час тають сніги, йдуть дощі.
Перегляд слайдів про повінь
1 Словникова робота
Ремез
Корч
Пола
Острівець
Чкурне
Роздолля
Смуга лягла
Читання луною
Ремез – найменша пташка серед синичок. Гніздо в неї схоже на рукавичку. Вона будує своє гніздечко із найлегшого природного матеріалу – пуха із верби, тополі, рогозу.
Корч – пень із корінням.
Пола – край кожної з половинок одягу.
Показ малюнків
В оповіданні Вам зустрінеться слово Десна.
Десна – ріка, притока найбільшої річки України – Дніпра, що впадає у нього поблизу міста Києва.
Робота з картою
2 Мовно - лексичне завдання.
Прочитайте слова у колонках, з’єднайте лініями близькі за значенням.
завирувало зігнувся
чкурне закрутило
зіщулився дремене
зблиснуло прив’язав
прип’яв мигнуло
3 Самостійне мовчазне читання оповідання учнями.
4 Перевірка первинного сприймання
Тест так чи ні?
Діти, ви ставите знак «+» (відповідь так) або «-» (відповідь ні)
Перевіряємо.
V Фізхвилинка
А зараз давайте трішки відпочинемо.
Уявимо, на мить, що ми теж сидимо в човнику і пливемо по Десні.
Сонечко сяє,
Сопілочка грає.
Річка тече,
Човник пливе.
Правим веслом загрібаєм,
Лівим веслом загрібаєм.
А тепер двома руками ми прямуємо до мами.
Видно маму? Ні, треба швидше (діти повторюють ще раз)
VI Читання оповідання за частинами.
1 Відповіді на запитання
І частина
ІІ частина
ІІІ частина
ІV частина
V частина
VI частина
-А коли хвилювалися, раділи?
- До якої частину тексту є ілюстрація в підручнику?
- Прочитайте рядки, якими могли б підписати цей малюнок.
2 Вибіркове читання
3 Мовно -лексичне завдання
(Робота в групах)
На Десні. Порятунок. Пригода під час повені.
4 Творча робота на основі прочитаного твору
5 Робота в зошиті
VII Підсумок уроку
VIII Оцінювання
IX Робота над картиною В. Яценка «Рання весна»
XІV Домашнє завдання
Навчитися добре читати і переказувати текст «Повінь»