Математика.
Тема. Запис трицифрових чисел. Робота з нумераційною таблицею.
Мета: формування предметних компетентностей:
продовжити роботу з нумераційною таблицею «Сотні. Десятки. Одиниці»; вчити учнів розкладати числа другої сотні на суму розрядних доданків; учити порівнювати числа другої сотні; удосконалювати вміння розв'язувати задачі; формувати обчислювальні навички; розвивати логічне мислення; виховувати охайність.
формування ключових компетентностей:
вільне володіння державною мовою: активне використання рідної мови, оволодіння навичками спілкування, любов до читання;
навчатися впродовж життя: організація власного навчального середовища, навчання працювати самостійно і в групі .
математичної компетентності:
виявлення простих математичних залежностей у навколишньому світі;
моделювання процесів та ситуацій із застосуванням математичних відносин; усвідомлення ролі математичних знань в особистому житті.
Хід уроку
І. Вступна частина
1. Організація класу
1. Перевірка готовності учнів до уроку
2.Створення позитивного психологічного клімату класу.
Слово вчителя:
- У кого гарний настрій — помахайте рукою своїм однокласникам .
Хто чує мене — кивніть головою.
Хто бачить мене — моргніть очима кілька разів.
Хто ввічливий — злегка вклоніться сусідові праворуч і ліворуч
Хто вміє бути гарним другом — поплещіть у долоні .
От і добре. Починаємо урок, а працюватимемо ми під девізом :
Міркуємо – швидко, відповідаємо - правильно, лічимо – точно, пишемо – гарно.
ІІ. Мотивація навчально - пізнавальної діяльності учнів.
1. Оголошення теми і мети уроку
Сьогодні продовжуємо вивчати теми розділу «Трицифрові числа», дізнаємося, як утворюються числа другої сотні, та ознайомимося з нумераційною таблицею «Сотні. Десятки. Одиниці».
2. Актуалізація знань учнів про числа другої сотні.
Фронтальне опитування
На дошці — ряд чисел: 102, 150, 114, 8, 175, 99, 123.
— Які з них «зайві»? Чому? (Двоцифрове 99 та одноцифрове 8.)
— Які числа залишилися? Чому їх називають трицифровими?
Що «зайве» тепер? (150 — кругле число.) Що позначає нуль у записі цього числа?
— Назвіть число з найбільшою/найменшою кількістю десятків.
— Назвіть число з однаковою кількістю десятків і сотень.
3. Каліграфічна хвилинка
— Які трицифрові числа можна утворити з цифр 0 і 1?
Цифри можна повторювати.(100, 101, 110, 111.)
— Пропишіть їх каліграфічно.
— Знайдіть з-поміж написаних чисел попередні або наступні одне одному.
(101 — наступне за числом 100, 110 — передує числу 111.)
ІІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
— Як дістати число, що йде за числом 179?
— Як дістати число, що передує числу 150?
Додати 1 – назвати наступне.
Відняти 1- назвати попереднє.
1 –стовчик пояснює вчитель.
Далі - усно. Гра ,, День – ніч’’
139 + 1=140 129 – 1=128 189 + 1=190 190 – 1=189
130 – 1=129 178 + 1=179 110 – 1=119 191 + 1=190
2. Уточнення знань учнів про розрядний склад чисел.
1) Робота з нумераційною таблицею.
Виконання завдання № 489 (с. 87).
- На екрані у нас з’явилась НУМЕРАЦІЙНА ТАБЛИЦЯ.
- Що це означає?
- Що в таблиці ми маємо розряди чисел, для того, щоб легко скласти число
СОТНІ ДЕСЯТКИ ОДИНИЦІ
- Пам’ятаймо, що праворуч знаходиться найменший розряд –одиниці.
- Перед ним – десятки.
- Попереду – сотні.
— Прочитайте числа, записані в таблиці.
— Запишіть їх у зошит. Перевіримо. (137, 105, 103, 170, 120.)
— Які з них круглі? У яких відсутні одиниці розряду десятки?
2) Вправа «Мікрофон» (с. 87, № 490).— Яке число зображене на моделі? (105.)
— Скільки у цьому числі десятків?
— Як записати це число в нумераційну таблицю? (Якщо в числі одиниці певного розряду відсутні, то в записі числа пишемо 0 у цьому розряді.)
3) Робота в парах із таблицею розрядів.
— Відновіть пропущені числа. 105, 124,109, 180
Сотні |
Десятки |
Одиниці |
Число |
1 |
0 |
… |
103 |
… |
2 |
4 |
124 |
1 |
… |
9 |
109 |
1 |
8 |
… |
186 |
Перевірка. Оцінювання роботи пари.
4) Робота в групах (с. 87, № 491)
Запишіть у нумераційну таблицю числа:
сто п'ятдесят сім, сто сімдесят три, сто двадцять, сто дев'ять.
Перевірка. Оцінювання роботи групи.
Ми вже вміємо розкладати числа на десятки та одиниці, а сьогодні ще добавляються сотні.
1) Виконання завдання 492 підручника (с. 88).
— Розкладіть на розрядні доданки числа: 178, 151, 199, 140, 108.
2) Робота в парах (№ 493).
— Яке число зображене на кожному малюнку? Запишіть за зразком.
124 = 100 + 20 + 4 103 = 100 + 3 160 = 100 + 60
4. Формування вміння порівнювати числа другої сотні
1) Робота з числовою прямою (с. 88, № 494). ( Усно)
— Скориставшись числовою прямою, назвіть:
· п'ять чисел, більші, ніж число 176;
· три числа, менші, ніж число 175.
Фізкультхвилинка
2) Порівняння чисел. (с. 88, № 495). Робота в парах.
Метод «Уподібнення»
— Трицифрові числа порівнюють так, як і двоцифрові. Спочатку дивимось на цифри сотень. Більшим буде число, в якому цифра сотень більша.
Якщо цифра сотень однакова, то тоді порівнюємо десятки, а якщо цифра десятків також однакова, то дивимось на цифру одиниць. —Порівняйте числа і зробіть висновки. 164 і 64. (Трицифрове більше двоцифрового числа.) (При порівнянні трицифрових з однаковою кількістю сотень більше те, у якому більше десятків.)
5. Розвиток обчислювальних навичок Спостереження за зміною результату обчислення від наявності дужок у виразі (с. 88, № 496).
32 : 4 : 4 = 2 |
24 : 3 • 2 = 16 |
40 - 32 : 8 • 5 = 20 |
32 : (4 : 4) = 32 |
24 : (3 • 2) = 4 |
(40 - 32) : 8 • 5 = 5 |
6. Удосконалення вміння розв'язувати задачі.
Колективне розв'язування задачі № 497.
Читання задачі про себе.
Читання вчителем.
— Яке запитання задачі? (Скільки всього кілограмів фруктів дають на день дорослому слонові й слоненяті?)
— Які числові дані нам відомі? (Маса фруктів, яку дають слоненяті за день, — 5 кг.)
— Що відомо про кількість фруктів, які отримує дорослий слон за день? (Дорослому слонові дають утричі більше.)
— Що означає «утричі більше»? (В 3 рази більше. Збільшити в три рази.)
— Якою дією дізнаємося, скільки кілограмів фруктів з'їдає дорослий слон?
(5 кг • 3 = 15 кг.)
— Складіть вираз для розв'язання задачі. (5 + 5 • 3 = 20.)
Цікавинки про слонів.
● Як і люди, слони бувають правші й лівші. Наприклад, слон правша більше працює правим бивнем, тому він дещо менший за лівий.
● Харчуються слони тільки рослинною їжею (трава, гілки, листя, коріння, плоди), якої потрібно дуже багато (180–200 кг на добу). У її пошуках слони роблять великі переходи (до 100 км на добу).
● Слони належать до найрозумніших тварин. Вони допомагають один одному (у них є взаємодопомога) і мають відмінну пам’ять. Слонів можна дресирувати, вони вивчають до 60 команд.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Пояснення домашнього завдання (с. 89, № 498, 499, 500, )
2. Підсумок уроку. Рефлексія .
Самооцінювання.