Урок "Thanksgiving Day"

Про матеріал
Тема уроку: "Thanksgiving Day". Мета уроку: Практична: - удосконалювати техніку читання про себе; - розвивати вміння аудіювати текст, ігноруючи невідомі слова; - розвивати вміння вести групову бесіду; - розвивати вміння працювати у парах. Розвивальна: - розвивати фонематичний слух; розвивати довільну пам’ять та мовну здогадку, мовленнєву реакцію; - розвивати загальну культуру спілкування. Освітня: розширювати знання учнів про свята та традиції англомовних країн. Виховна: виховувати повагу та формувати в учнів інтерес до традицій країн, мова якої вивчається. Обладнання: ТЗН, презентаційна дошка, роздатковий матеріал, аудіо та відеоматеріали.
Перегляд файлу

План-конспект уроку

з англійської мови,

проведеного у  9 - __  класі

 

Тема уроку: "Thanksgiving Day".

Мета уроку:

Практична: - удосконалювати техніку читання про себе;

       - розвивати вміння аудіювати текст, ігноруючи невідомі слова;

       - розвивати вміння вести групову бесіду;

       - розвивати вміння працювати у парах.

Розвивальна: - розвивати фонематичний слух; розвивати довільну пам’ять   

         та мовну здогадку, мовленнєву реакцію;  

       - розвивати  загальну культуру спілкування.

Освітня: розширювати знання учнів про свята та традиції англомовних

      країн.

Виховна: виховувати повагу та формувати в учнів інтерес до традицій країн,

       мова якої вивчається.

Обладнання: ТЗН, презентаційна дошка, роздатковий матеріал, аудіо та

       відеоматеріали.

 

Хід уроку

І. Організаційний етап.

          1. Привітання.

2. Уведення  в іншомовне середовище.

          Task: Read the poem and try to guess what holiday we would speak   

                     about today:

 

T – for time to be together,
Turkey, talk and tender weather.
H – for harvest stored away,
home and hearth, and holiday.
A – for autumn's frosty art
and abundance in the heart.

N – neighbours, and November,
nice things, new things to remember
K – for kitchen, kettles, croon,
kith and kin expected soon.
S – for sizzles, sights and sounds,
and something special that abounds.

That spells THANKS – for joy in living
and a jolly good Thanksgiving!

(Pupils’ own answers)

 

       3. Повідомлення теми та мети уроку.

 

Teacher: All people like holidays, we need holidays, we can't live without holidays. As you know, the word ''holidays” comes from the words "holy" and 'days". Almost every country has holidays honouring important events in its history.

       Today we are going to speak about Thanksgiving Day - a very famous and popular holiday in the USA. We’ll speak about the history of this colourful holiday and American traditions of its celebration ...

 

  II. Основна частина уроку.

  1. Актуалізація опорних знань учнів:  “Halloween English Vocabulary”.

Task: Unscramble the words “Halloween Vocabulary”.

https://www.youtube.com/watch?v=IZX83zkjQYU&ab_channel=TisforTrivia

(Words: gravy, feast, turkey, family, parade, harvest, dessert, pilgrim, thankful, football, pumpkins, cornbread, cranberry, cornucopia).

 

 2. Ознайомлення з новою лексикою:

pilgrim – a person who journeys to a sacred place for religious reasons

fierce    – having or displaying an intense aggressiveness

to leak  – to escape from a hole or crack in a pipe or container

settler    –  a person who moves with a group of others to live in a new country or

            area

harvest – the process or period of gathering in crops.

 

        3. Читання тексту.

               1) Pre – reading activity:  “Brainstorming”.

       

           Task:  in pairs , ask your partner questions to find out what he / she knows

                      about  the holiday  “Thanksgiving Day”.

 

        There is one day in a year when all Americans stay home with their families and eat a big dinner. This is Thanksgiving Day. The pilgrims celebrated the first Thanksgiving Day in the fall of 1621. The pilgrims sailed to America from Plymouth, England, in September, 1620. They came to America for religious freedom. They were among the first European settlers in America. The name of their ship was the "Mayflower" . They landed at Plymouth Rock, in what is now the state of Massachusetts in December, 1620. "At first, the passengers enjoyed good weather at sea. But soon, strong winds and fierce storms developed. Тhe ship "Mayflower" began to shake and leak. After a long struggle with the sea, the "Mayflower" came to land. What a joy the pilgrims had when they understood where they were!" There were people living in America before the pilgrims arrived. These people were the Native American Indians. The Indians began settling in America about 25000 years ago. They hunted, fished, and farmed to survive. There were many groups, or tribes, and each had its own customs.

        The pilgrims' first winter in the New World was difficult. They had arrived too late to grow many crops. Without fresh food, half of the pilgrims died. The following spring the Indians taught the pilgrim how to hunt, fish, plant, and survive in America. The crops grew well, and in 1621 the pilgrims had a great harvest. They were thankful and decided to celebrate with a Thanksgiving feast. They prepared a dinner of turkey, corn, beans, and pumpkins. They invited their Indian friends to share this feast. The Indians brought food to the feast, too. Americans still celebrate Thanksgiving Day on the fourth Thursday in November. Turkey is still the main dish and pumpkin pie is the most popular dessert.

       

      4. Перевірка розуміння прочитаного тексту. Парна робота.

            Task: Circle the right answer in every sentence:

1. Thanksgiving Day is usually celebrated …

a) on the fourth Tuesday in October

b) on the third Thursday in November

c) on the fourth Thursday in November

    

2. The pilgrims landed in .... in 1620.

a) New York

b) Great Britain

c) Massachusetts

3. The pilgrims celebrated the first Thanksgiving Day in …  .

a) 1620

b) 1621

c) 1622

4. The name of their ship was ...

а) The Mayflower

b) The Plymouth

c) The Harvest

5. The Indians taught the pilgrims how to ...

a) Cook

b) Survive

c) Celebrate

6. In the fall of 1621, the pilgrims had a good ...

a) Harvest

b) Ship

c) Survival

7. Today ... is still the main dish served on Thanksgiving Day.

a) Popcorn

b) Crops

c) Turkey

 

 

5. Релаксація. Song by Carolyn Graham – “What did the chicken say on Thanksgiving Day”.

 

What did the chicken say on Thanksgiving Day? (x2)

The chicken said hey,

I’m glad I’m not a turkey,

I’m glad I’m not a turkey on Thanksgiving Day.

What did the rabbit say on Thanksgiving Day? (x2)

The rabbit said hey,

I’m glad I’m not a turkey,

I’m glad I’m not a turkey on Thanksgiving Day.

What did the turkey said on Thanksgiving Day?(x2)

The turkey said, hey,

It’s tough to be a turkey,

It’s tough to be a turkey on Thanksgiving day.

 

 

 

 

     6.  Гра  “Thanksgiving Riddles”.

                  Task:  Solve these Thanksgiving Riddles:

 

https://www.youtube.com/watch?v=ROBPU0cuX3k&ab_channel=TwoTiming

 

 

  1.     What smells the best every Thanksgiving dinner?     (Your nose)
  2.     When does Christmas come before Thanksgiving?  (In the dictionary)
  3.     What do you call a running turkey?..                          (Fast food)

 

 

  7. Cистематизація знань учнів. Метод «Незакінчене речення».

     Task: Finish the following sentences.

             “ At today’s lesson I have learnt …

             “ At the lesson I liked …

 

 

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ.

 

    1) Пояснення домашнього  завдання.

 

  1.     Підбиття підсумків уроку.

                Оголошення оцінок за урок  та їх мотивація.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

docx
Додано
27 січня
Переглядів
60
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку