Тема: “Types of Food Establishments”
Тип уроку:урок – проект
Мета: закріпити та узагальнити знання з тем «Здорова їжа», «Мої кулінарні уподобання», «Вегетаріанство як спосіб мислення»; закріпити вивчений лексичний матеріал, обговорювати кулінарні уподобання різних народів, обговорювати переваги та недоліки різних типів закладів харчування, навчитись заповнювати рекламний проспект та складати орієнтовне меню для певного типу ресторанного закладу;
розвивати навички усного монологічного та діалогічного мовлення, писемного мовлення, логічне та аналітичне мислення; увагу та пам’ять, вміння працювати командно, креативне мислення та ділові якості, вміння вирішувати проблеми поетапно;
виховувати інтерес до вивчення соціокультурних елементів та гуманістичних цінностей сучасного європейського суспільства, засвоєння найкращих традицій сучасного ділового світу; визначитись із власними кулінарними пріоритетами як певним елементом життєвої філософії; звернути увагу на проблему здорового харчування як здорового способу життя.
Обладнання та матеріал: роздатковий матеріал (психологічні тести, списки представлених характеристик, рекламні форми), наочний матеріал.
Методи: метод продукування діалогу (складання діалогу із запропонованих реплік), психологічні тести, моделювання ситуації (рольова гра), метод проектної діяльності.
Перебіг уроку
І. Підготовка для сприйняття іншомовного мовлення
1. Greeting. Привітання
T: Hello, pupils! I’m glad to see you.
Watching video Перегляд відео про ресторани.
T: So, what do you think is the topic of our lesson? What are we going to talk about?
2. Aim. Повідомлення теми та мети уроку.
T: Yes, you are right. The topic of the lesson today is “Types of Food Establishments” Today we’ll remember the vocabulary on the topic “Food”; practice it in exercises; we’re going to speak about places to eat in Ukraine. By the end of the lesson you should be able to order meals if you are eating out. It’ll help you to acquire a command of the spoken language.
3.Warming up. Уведення в іншомовну атмосферу.
а)Складання карти думок (Mind-map)-Why do we go to the restaurants? (Студенти надають можливі відповіді)
to celebrate holidays; to communicate; not to cook at home; it’s convenient; for enjoyment; for fun; to eat tasty things; to make new friends; to have a nice evening; to listen to a good music.
Today we are not at a lyceum. We are in an unusual business school. And we are creating our own restaurants. One restaurant will be a fast food restaurant. The other one will be a very expensive restaurant. But before doing this we should say what type of eater you are. According to this information I’ll combine you into two teams. You have a test on your tables and on the screen. Do it now. (Append.1)
Let’s count (a pear – no points, an apple is one point, an orange is 3 points).
Let’s check.
0-6 points. The food must be tasty. It’s not necessary to cook it for a long time. You think snacks, fast food, sweets are super for you. And how about your fitness? It’s not important for you.
7-12 points. Three things are very important for you: your appearance, your health and your body. Your cooking preferences are fruit, vegetables, lean meat and products from pure grain.
13-20 points. You eat a lot of vegetables, fruit, cookies. You also can be a vegetarian. In spite of this you also can enjoy delicious and tasty food.
2. Кожній команді роздається форма рекламного оголошення майбутнього ресторану. Протягом уроку ця форма буде заповнюватись.
And now we have two teams. Name them, please, and think about the main characteristics of your future restaurants. You have some characteristics on the blackboard. Guess what characteristics suit a fast food or an expensive restaurant. (учні розподіляють характеристики за двома категоріями ресторанів, потім перевіряють їх на екрані та обговорюють недоліки та переваги кожного з ресторанів.)
The service is very quick.
The atmosphere is informal.
They are the same everywhere, so you know exactly what you want.
The food contains a lot of fat and it’s unhealthy.
It opens for 24 hours a day.
You almost don’t wait and eat very fast.
It creates much litter.
The food is not cheap, especially for young people.
The atmosphere is formal.
A live music.
The customers usually give the percents to the waiter for serving.
A great variety of national and international dishes.
The cooking is a very long process.
You might wait for an order for a long time.
3. You have the list of possible characteristics. (Append. 2). Use them and the characteristics on the blackboard for filling your advertising forms. You must pay attention to the strong sides of your future restaurants. Chooce the hours of working, the characteristics of menu and other features.
Учні по черзі зачитують заповнені бланки.
4. I see that your restaurants will include vegetarian dishes. Today this way of eating is very popular. What do you know about it?
Who is a vegetarian?
A person who doesn’t eat meat.
Who is a vegan?
A person who doesn’t eat any kind of animal produce, such as butter, eggs, milk or even honey.
Why do people become vegetarians?
Some people dislike the taste of meat.
That is their point of view you know the English proverb “Tastes differ”
Some people believe that keeping and killing animals for food is cruel.
In this item I may agree with them.
Some people believe that vegetarians are healthier.
Yes, they are rather fitter and they don’t usually have weight problems because they consume less animal fat but they don’t get enough proteins with vegetarian food. They have to eat nuts, beans, lentil and other types of food rich in protein.
Some people are vegetarians for religious reason.
Vegetarianism is one of the central beliefs of Hinduism.
5. Before creating your own menu let’s check how you know the dishes of different national cuisines.
За допомогою кюар коду учні переглядають назви страв
Учні продовжують заповнювати рекламні форми, складаючи меню за представленими зразками.
6. You must be very polite serving your future customers. And now we’ll train in serving them. You have two dialogues on your tables. Order the sentences in these dialogues and then act them. (Append. 3,4)
7. I think your restaurants will have many happy customers and there won’t be any complains. Your business will thrive and you will have a success!
Appendix 1
TEST
Appendix 2
Works:
The type of restaurant:
The children’s special available…
Other characteristics:
Appendix 3
Appendix 4
Advertising form
The type of the restaurant: _____________________________________________
The name: _________________________________________________________
Hours: ____________________________________________________________
Address: ___________________________________________________________
Our restaurants will offer you: __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Children’s menu available: _____________________________________________
Vegetarian dishes: ___________________________________________________
Other characteristics: ______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
The menu of a day
Appetizers: Desserts:
________________________ ________________________
________________________ ________________________
________________________ ________________________
________________________ ________________________
Main courses: Drinks:
________________________ ________________________
________________________ ________________________
________________________ ________________________
________________________ ________________________
Salads and vegetables:
________________________
________________________
________________________
________________________