Урок-тренінг Подорож Волинським краєм "Навчаюся писати закінчення іменників чоловічого роду в орудному відмінку однини"

Про матеріал
Ця розробка уроку є підтвердженням ефективності використання парної, групової роботи, ігрових технологій та ІКТ як важливого аспекту навчальної діяльності здобувачів освіти.Саме нестандартні форми роботи допомагають вчителю активізувати пізнавальні інтереси учнів, створити на уроці атмосферу психологічного комфорту для кожної дитини. Водночас ігрові технології у поєднанні з іншими формами навчальної діяльності стимулюють розвиток уваги, кмітливості, сприяють формуванню умінь уважно слухати вчителя та сприймати навчальний матеріал.Навчання для кожного здобувача освіти стає цікавим та емоційним процесом, в якому з'являється у кожного впевненість у своїх силах.
Перегляд файлу

            Урок –тренінг «Подорож волинським краєм»

Мета:

формування предметних компетентностей:

-         домогтися міцного засвоєння знань, формування практичних вміння і навичок у написанні закінчень іменників чоловічого роду в орудному відмінку однини, узагальнити знання про іменник як частину мови, формувати вміння дотримуватися культури оформлення письмових робіт: розвивати мовлення, пам’ять, увагу, уяву, мислення та спостережливість здобувачів освіти, збагачувати словниковий запас; сприяти формуванню наукового світогляду, естетичних якостей: задоволення, радості, захоплення; виховання моральних якостей; доброти, дружелюбності, відповідальності, співпраці, поваги, любові до рідної мови, до свого краю;

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися:  вільно володіти державною мовою,  опанування вміннями і навичками, необхідними  для подальшого навчання, учити школярів організовувати свою навчальну діяльність, дотримуватись єдиних вимог щодо оформлення письмових робіт;

комунікативна:  уміння усно висловлювати свої думки; розвивати вміння осмислювати та опрацьовувати інформацію;

інформаційна: формувати вміння самостійно шукати, аналізувати інформацію:

соціальна: розвивати вміння працювати в групі, в парі, відстоювати свою думку.

Тип уроку: урок засвоєння нових  знань, умінь і навичок

Вид уроку: інтегрований

Обладнання: мікрофон, шість цеглинок LEGO, карти Волині, відеоролик про Волинь, презенттація, жовті і сині магнітики, дерево України, бейджики з написами «Орудний відмінок (Ор.в.) ким? чим?», «Чоловічий рід(ч. р.)», «Основа на твердий приголосний, крім ж, ч, ш», «Основа на м’який приголосний та ж, ч, ш», «Основа на й», «Закінчення –ом», «Закінчення –ем», «Закінчення – єм».

 

                                    Хід уроку

І. Організація класу

1. Емоційне налаштування на урок

Звучить мелодія пісні Степана Кривенького «Волинь моя» (слайд 1.)

Волинь моя – мій рідний краю!

За тебе кращого немає.

Якби й всю землю обійти –

такого більше не знайти.

2.Мотивація навчальної діяльності

- Сьогодні на уроці рідної мови будемо подорожувати нашим  волинським краєм(слайд 2.) Активно, плідно та творчо  працюватимете у двох групах «Прип’ять» і «Турія» і за свої знання   отримуватимете сині і жовті смайлики. А в кінці  уроку  ми прикрасимо ними  наше дерево України.

ІІ. Повідомлення теми і завдань  уроку

-         Українці кажуть: «Мудрим ніхто не вродився, а мудрості  навчився».

Сьогодні  у нас урок- тренінг на тему «Навчимося писати закінчення

іменників чоловічого роду в орудному відмінку однини»(слайд 3.) Вестиму

цей тренінг я – головний тренер, тобто ведучий. Ви також  спробуєте себе  на

уроці в ролі тренерів.(В дітей на грудях висять бейджики з написами.)Перед  

нами стоять такі завдання(слайд 4.)

Повторити вивчене про іменник.

Дослідити закінчення іменників чоловічого роду в орудному відмінку однини.

Дізнатися, чому закінчення в цих іменниках різні.

Навчитися правильно писати закінчення в іменниках чоловічого роду в орудному відмінку однини.

ІІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Бліц-опитування. Технологія «Мікрофон»(слайд 5.)

-         Яку частину мови називають  іменником?

-         Якими бувають іменники?(Істотами та неістотами, власними і загальними.)

-         Які іменники називають власними?(Назви міст, сіл, вулиць, проспектів, майданів, гір, річок, морів, материків, океанів, імена , прізвища, по батькові, псевдоніми, позивні захисників…)

-         З якої  букви пишуться власні іменники?(З великої.)

-         Як визначити число іменників?(Один – однина, багато – множина.)

-         Що означає змінити іменник за відмінком?(Поставити  до нього питання.)

-         Який відмінок є початковою формою  іменника?(Називний.)

  1. Робота в парах. Вправа «Кольорові вежі»(слайд 6.)

-         Ми – українці і вивчаємо свою рідну мову. Щоб грамотно писати і гарно висловлювати свої думки, потрібно всі її секрети знати.

          Чому у вас вежі із 12 цеглинок?(Кличний відмінок немає питання.)

-         А де ми вживаємо кличний відмінок?(При звертаннях.)

ІV. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу

  1. Каліграфічна хвилинка(слайд 7.)

Ом, ж, ч, ш, ем, й, єм  Гостя за одягом зустрічають, а за розумом проводжають.

                 2. Робота в парах. Вправа «Кольорові вежі»

        - Розмістіть в правильній послідовності всі відмінки, а внизу їх питання,    

          склавши із  цеглинок LEGO  високу кольорову вежу.

          - Скільки є відмінків в українській мові?

  1. Робота з підручником. Робота з тренерами (слайд 8.)

    -  Попрацюємо із своїм найкращим другом на уроці – підручником (вправа 21, с. 90).

        - З’ясуємо, чому ж  різні закінчення в іменниках чоловічого роду в   

          орудному відмінку однини.

(Кожен тренер (основа) обирає свого помічника(закінчення) і презентує вправу із своїми прикладами.

Формулюють правила.)

  1. Гра – розминка «Історія торбинок»

Кожна пара отримує торбинки, в середині яких предмети чоловічого роду. Діти виймають предмет,  називають його, ставлять питання  називного відмінка, а потім  називають іменник в в орудному.

       V. Узагальнення і систематизація знань (слайд 9.)

- Зараз будемо працювати в  в двох групах «Прип’ять» і «Турія».Пам’ятайте, що результат роботи вашої групи залежить від кожного з вас. Завжди підтримуйте один одного, допомагайте товаришеві, радьтеся. Бажаю успіхів!

1. Технологія «Карусель». Робота з картами Волині 

- Як пишуться назви міст і сіл?

Група «Прип’ять»: знайти на карті  Волині 3 назви міст чоловічого роду і записати внизу;

група «Турія» знайти на карті три села чоловічого роду і записати внизу.

Тепер обміняйтесь картами і поставте ці іменники в орудному відмінку.

           2. Презентація робіт

3.Творча робота  

а)Гра «Мовний експеримент: яке закінчення писати»(слайд10.)

-Опрацюйте правило на с. 91 в своїх підручниках. Зробимо висновок: іменники чоловічого роду в орудному відмінку однини можуть вживатися без прийменників  та із прийменниками.

Спробуємо проекспериментувати.

Складіть речення за допомогою слів, щоб другий іменник був в орудному відмінку:

1)дівчинка, дощ;   2)чашка, чай;   3)кіт, диван.

б) Робота в групах

-Знову працюємо в групах

Група «Прип’ять»

Прочитайте речення. Слова в дужках поставте у форму орудного відмінка однини. Запишіть речення в зошит.

Українці завжди зустрічають гостей з ( пшеничний коровай.)

Група «Турія»

Дайте відповіді на запитання. Слова в дужках поставте у форму орудного відмінка однини. Запишіть відповідь у зошит.

Над чим летіли журавлі?(рідний край.)

                    VІ. Рефлексія. Підсумок уроку

                      1.  Відео  про Волинь. 

                     -Чим  ми пишаємось? (Своїм рідним краєм.)

                     -Ким ми гордимося?(Нашим народом.)

                   Сьогодні ви всі працювали активно, старанно, наполегливо та  

                   дружно. Від щирого серця дякую усім за урок. Бажаю всім  

                   міцного здоров’я, мирного неба над головою та довгоочікуваної   

                   перемоги. Особлива подяка нашим захисникам та захисницям, які  

                   на передовій оберігають наше життя, дають можливість вчитися в 

                   рідній школі. Слава Україні! Героям слава!

                    VІІ. Домашнє завдання

                   Виконати вправу 24, с. 91

 

 

 

 

             

docx
Додано
17 лютого
Переглядів
46
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку