Тема: Урок – тренінг
«Складання хімічних рівнянь реакцій»
Мета уроку: повторити і розширити знання учнів про хімічні реакції спираючись на закон збереження маси речовини; розвивати вміння складати рівняння хімічних реакцій, підбирати коефіцієнти; працювати в групі, планувати свою роботу, слухати однокласників; формувати системність мислення; виховувати уважність, здійснювати міжпредметні зв'язки.
Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, роздатковий матеріал.
Тип уроку: формування умінь та навичок
Форми роботи: фронтально-колективна, групова
Методи роботи: бесіда, дискусія, вправи ( складання хімічних рівнянь)
ХІД УРОКУ
Девіз уроку. Не бійся, що не знаєш,
Бійся, що не навчишся.
Китайська мудрість
І. Організація класу
Учні об’єднуються у 4 групи
ІІ. Актуалізація опорних знань
Мозковий штурм
- коефіцієнт;
- індекс;
- реагенти;
- продукти реакції;
- схема хімічної реакції;
- хімічне рівняння
2. Сформулювати закон збереження маси.
3. Хто його відкрив?
4. Хто експериментально підтвердив цей закон? ( Лавуазьє, Ломоносов)
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку
ІV. Мотивація навчальної діяльності та осмислення змісту та технології виконання системи необхідних навчальних дій
Сьогодні ми будемо вчитись використовуючи закон збереження маси, записувати рівняння реакцій проставляючи коефіцієнти у схемах хімічних реакцій.
Повторення алгоритму
Що потрібно знати:
1. Під час хімічних реакцій кількість атомів кожного хімічного елемента залишається незмінною.
2. Закон сталості складу: кожна речовина має постійний (сталий) склад. Тому змінювати індекси у формулі речовини не можна.
3. Закон збереження маси речовини: маса реагентів дорівнює масі продуктів реакції. Згідно цього закону у рівняннях реакції перед хімічними формулами розставляють коефіцієнти.
4. Коефіцієнти відносяться до всіх хімічних елементів формули.
5. Якщо проста речовина взаємодіє з киснем, починати урівнювати слід з атомів Оксигену.
Порядок виконання дій |
Приклад |
1. Аналізуємо умову завдання |
Складіть рівняння реакції взаємодії тривалентного елемента (Е(ІІІ)) з киснем |
2. Зліва записуємо формули реагентів, між якими ставимо знак «+» |
E(III)+ O2 |
3. Після зроблених записів ставимо стрілку → |
E+ O2 → |
4. Після стрілки записуємо формули продуктів реакції |
E + O2 → E2O3 |
5. Розставляємо коефіцієнти перед формулами, щоб кількість атомів одного й того ж елемента була однаковою до і після реакції - знаходимо найменше спільне кратне (НСК) для кількості атомів одного і того ж елемента; - знайдене НСК почергово ділимо на кількість атомів до і після реакції; - знайдені числа від ділення записуємо як коефіцієнти перед формулами; - арифметично визначаємо кількість атомів інших хімічних елементів |
Для Оксигену індекси до і після реакції відповідно 2 і 3, тому НСК = 6
6 : 2 = 3; 6 : 3 = 2
E+ 3O2 → 2Е2O3
4E+ 3O2 → 2Е2O3 |
VІ. Виконання вправ. Тренінг
V. Виконання поставлених завдань під контролем вчителя
Завдання 1. « Реставратор»
Перетворити схеми у рівняння реакцій
І група
Li + O2 → Li2O
Al + Br2 → AlBr3
Cu + S → CuS
CaCO3 → CaO + CO2
Zn + O2 → ZnO
FеО + НNО3 → Fе(NО3)2 + Н2О;
Аl + СuSО4 → Аl2(SО4)3 + Сu;
ІІ група
Zn + Cl2 → ZnCl2
H2O → H2 + O2
Fе + СІ2 → FеСІ3.
K + Cl2 → KCl
Сг + Вг2 → СгВг3
Аl+.НСl → АІСl3 + H2;
C + O2 → CO2.
ІІІ група
K + І2 → KІ
Mg + HCl → MgCl2 + H2
Na + S → Na2S
Al + S → Al2S3
HgO → Hg + O2;
Fе + СuSO4 → Сu + FеSO4;
ВаО + НNO3 → Ва(NO3)2 + Н2O;
ІV група
Na + O2 → Na2O
Fе + S → FеS;
Fe(OH)3 → Fe2O3 + H2O
NaNO3 → NaNO2 + O2
H2S + O2 → SO2 + H2O
АІ(ОН)3 → АІ2O3 + Н2O;
ZnО + НNO3 → Zn(NО3)2 + Н2О;
Завдання 2. «Лови помилку»
Знайти і виправити помилки у рівняннях реакцій
І група
2Сг(ОН)3 → Сг2О3 + 3Н2О;
3 ВаО + 2Н3РО4 → Ва3(РО4)2 + 3Н2О
ІІ група
К2S + Рb(NO3)2 → 2 КNО3 + РbS;
2Аl + Fе2O3 → Аl2O3 +2 Fе
ІІІ група
3K2O + Н3РO4 → 2K3РO4 +3Н2O;
Fe2O3 + Al → Al2O3 + 2Fe
ІV група
2КСlO3 → 2 КСІ +3O2;
2Аl + 3Н2SO4 → Аl2(SO4)3 +3Н2
Завдання 3. «Розірвана шпаргалка»
В шкільному коридорі була знайдена розірвана шпаргалка. На шматку паперу збереглися тільки праві або ліві частини рівнянь реакцій. Відновіть рівняння реакцій з урахуванням того, що всі коефіцієнти поставлені вірно.
І група
ІІ група
1) 2Zn+O2→
2) 2Fe +3Cl2→
ІІІ група
1) 2NaNO3 →
2) 2Аl + 3S →
ІV група
1) 2С+О2→
2) 3Fe+ 4O2→
3) → 2CO
4) → FeS+ H2
5) → Fe3O4
6) → 2ZnO
7) → Ba(OH)2
8) → Аl2S3;
VІ. Підведення підсумків уроку
VІІ. Домашнє завдання
Повторити матеріал параграфа
Користуючись додатковою літературою або інтернет ресурсом, запишіть реакції:
- випалювання вапняку;
- утворення сірководню у вулканічних газах.
Додаток до уроку (роздатковий матеріал)
Алгоритм складання рівняння реакцій
Що потрібно знати:
1. Під час хімічних реакцій кількість атомів кожного хімічного елемента до і після реакції залишається незмінною.
2. Закон сталості складу: кожна речовина має постійний (сталий) склад. Тому змінювати індекси у формулі речовини не можна.
3. Закон збереження маси речовини: маса реагентів дорівнює масі продуктів реакції. Дотримується за допомогою коефіцієнтів перед формулами речовин у хімічних рівняннях реакцій.
4. Коефіцієнти відносяться до всіх хімічних елементів формулі речовини.
5. Якщо проста речовина взаємодіє з киснем, починати урівнювати слід з атомів Оксигену.
Послідовність виконання дій |
Приклад |
1. Аналізуємо умову завдання |
Складіть рівняння реакції взаємодії тривалентного елемента (Е(ІІІ)) з киснем |
2. Зліва записуємо формули реагентів, між якими ставимо знак «+» |
E(III)+ O2 |
3. Після зроблених записів ставимо стрілку → |
E+ O2 → |
4. Після стрілки записуємо формули продуктів реакції |
E + O2 → E2O3 |
5. Розставляємо коефіцієнти перед формулами, щоб кількість атомів одного й того ж елемента була однаковою до і після реакції - знаходимо найменше спільне кратне (НСК) для кількості атомів одного і того ж елемента; - знайдене НСК почергово ділимо на кількість атомів до і після реакції; - знайдені числа від ділення записуємо як коефіцієнти перед формулами; - арифметично визначаємо кількість атомів інших хімічних елементів |
Для Оксигену індекси до і після реакції відповідно 2 і 3, тому НСК = 6
6 : 2 = 3; 6 : 3 = 2
E+ 3O2 → 2Е2O3
4E+ 3O2 → 2Е2O3 |
І група
Завдання 1. « Реставратор»
Перетворити схеми у рівняння реакцій
Li + O2 → Li2O
Al + Br2 → AlBr3
Cu + S → CuS
CaCO3 → CaO + CO2
Zn + O2 → ZnO
FеО + НNО3 → Fе(NО3)2 + Н2О;
Аl + СuSО4 → Аl2(SО4)3 + Сu;
Завдання 2. «Лови помилку»
Знайти і виправити помилки у рівняннях реакцій
2Сг(ОН)3 → Сг2О3 + Н2О;
3 ВаО + Н3РО4 → Ва3(РО4)2 + 3Н2О
Завдання 3. «Розірвана шпаргалка»
В шкільному коридорі була знайдена розірвана шпаргалка. На шматку паперу збереглися тільки праві або ліві частини рівнянь реакцій. Відновіть рівняння реакцій з урахуванням того, що всі коефіцієнти поставлені вірно.
3) → 2CO
4) → FeS+ H2
5) → Fe3O4
6) → 2ZnO
7) → Ba(OH)2
ІІ група
Завдання 1. « Реставратор»
Перетворити схеми у рівняння реакцій
Zn + Cl2 → ZnCl2
H2O → H2 + O2
Fе + СІ2 → FеСІ3.
K + Cl2 → KCl
Сг + Вг2 → СгВг3
Аl+.НСl → АІСl3 + H2;
C + O2 → CO2.
Завдання 2. «Лови помилку»
Знайти і виправити помилки у рівняннях реакцій
К2S + Рb(NO3)2 → КNО3 + РbS;
Аl + Fе2O3 → Аl2O3 +2 Fе
Завдання 3. «Розірвана шпаргалка»
В шкільному коридорі була знайдена розірвана шпаргалка. На шматку паперу збереглися тільки праві або ліві частини рівнянь реакцій. Відновіть рівняння реакцій з урахуванням того, що всі коефіцієнти поставлені вірно
1) 2Zn+O2→
2) 2Fe +3Cl2→
3) → 2CO
4) → FeS+ H2
5) → Fe3O4
6) → 2ZnO
7) → Ba(OH)2
ІІІ група
Завдання 1. « Реставратор».
Перетворити схеми у рівняння реакцій
K + І2 → KІ
Mg + HCl → MgCl2 + H2
Na + S → Na2S
Al + S → Al2S3
HgO → Hg + O2;
Fе + СuSO4 → Сu + FеSO4;
ВаО + НNO3 → Ва(NO3)2 + Н2O
Завдання 2. «Лови помилку»
Знайти і виправити помилки у рівняннях реакцій
3K2O + Н3РO4 → 2K3РO4 +Н2O;
Fe2O3 + 2Al → Al2O3 + Fe
Завдання 3. «Розірвана шпаргалка»
В шкільному коридорі була знайдена розірвана шпаргалка. На шматку паперу збереглися тільки праві або ліві частини рівнянь реакцій. Відновіть рівняння реакцій з урахуванням того, що всі коефіцієнти поставлені вірно.
1) 2NaNO3 →
2) 2Аl + 3S →
1)→ 2NaNO2 + O2;
2)→ 2FeCl3
3) → 2CO
4) → FeS+ H2
5) → Fe3O4
6) → 2ZnO
7) → Ba(OH)2
ІV група
Завдання 1. « Реставратор»
Перетворити схеми у рівняння реакцій
Na + O2 → Na2O
Fе + S → FеS;
Fe(OH)3 → Fe2O3 + H2O
NaNO3 → NaNO2 + O2
H2S + O2 → SO2 + H2O
АІ(ОН)3 → АІ2O3 + Н2O;
ZnО + НNO3 → Zn(NО3)2 + Н2О
Завдання 2. «Лови помилку»
Знайти і виправити помилки у рівняннях реакцій
КСlO3 → 2 КСІ +3O2;
Аl + 3Н2SO4 → Аl2(SO4)3 +3Н2
Завдання 3. «Розірвана шпаргалка»
В шкільному коридорі була знайдена розірвана шпаргалка. На шматку паперу збереглися тільки праві або ліві частини рівнянь реакцій. Відновіть рівняння реакцій з урахуванням того, що всі коефіцієнти поставлені вірно.
1) 2С+О2→
2) 3Fe+ 4O2→