УРОК № 27
Математика 5 клас.
Тема. Трикутник і його види.
Мета: сформувати в учнів поняття трикутник, ознайомити з класифікацією трикутників; засвоїти поняття про гострокутний, прямокутний, тупокутний, рівнобедрений, рівносторонній трикутники; навчити учнів розрізняти види трикутників; будувати трикутник певного виду; знаходити периметр трикутників; виховувати вміння слухати один одного; розвивати інтерес до предмета.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: таблиця-схема «Види трикутників», презентація «У світі трикутників», лінійка, транспортир, проектор, математика 5 клас Мерзляк А.Г. 2018 р. Мультимедійний підручник 5 клас. Нова школа 2009р.
Хід уроку
Психологічний настрій.
Усміхніться один одному. Для того, щоб впоратися на уроці з завданнями, будьте старанними і слухняними. Завдання наші такі:
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно і плідно працювати.
Запишіть число. Класна робота. А тему дізнаєтесь пізніше.
II Перевірка домашнього завдання (3хв.)
Запитання до класу №329.
1.Що називають периметром многокутника?
2.Як знайти периметр шестикутника?
№331 Накреслити рівні фігури.
Які фігури називають рівними?
III. Актуалізація опорних знань (2 хв.)
1. Які ви знаєте кути?
2. Який кут називають гострим, тупим,прямим?
3. Який многокутник називається трикутником?
IV. Формування нових знань(16 хв.)
1.Мотивація навчальної діяльності учнів.
Ребус (Слайд 1) Слайд 2
Запишіть тему уроку: Трикутник і його види.
Учитель. Чудова геометрична фігура і найпопулярніша в шкільній програмі з геометрії — це трикутник — одна з перших геометричних фігур, про властивості якої людство дізналося ще в давнину. Можливо, ви думаєте, що трикутники «оселилися» лише на сторінках підручників з геометрії і більше їх ніде не зустріти?
Сон Незнайки
Як завжди, Незнайко знову не мав часу підготувати уроки. Сяк-так виконав письмові завдання і поспішив до телевізора.
Спати ліг пізно. І вже лягаючи, згадав, що забув прочитати в підручнику
математики про трикутники й вирізати з паперу трикутники різних видів.
Щоб заспокоїтись, одразу заплющив очі й швидко заснув. І приснився Незнайкові сон.
Сниться йому, ніби він знаменитий мандрівник і подорожує країною
Геометрії. Гострими кутами здіймаються вершини гір. Але Незнайко легко
піднімається на вершину найвищої та найкрутішої гори. Потім гори чомусь
перетворилися в трикутники. Вони обступили Незнайка з усіх боків і почали
запитувати:
— А як мене звуть?
— А який я трикутник?
— А я який?
Трикутники мерехтіли в Незнайка перед очима. А він не міг навіть зміркувати, кому з них відповідати, і мовчки стояв, цілком розгубившись…
Тоді один із Трикутників вийшов наперед і голосно закричав:
— Замовкніть! Не питайте його! Він, напевне, нічого про Трикутники не
знає. Покажімо йому все.
І тут трапилося щось несподіване: Трикутник почав змінювати свою
форму. Щойно він був тупокутним, раптом став прямокутним, потім перетворився в гострокутний. Незнайко здивовано спостерігав за перетвореннями
Трикутника, а той весело декламував:
Кожен учень мусить знати,
Як мене нарисувати,
Як кути мої змінити,
Щоб мене перетворити
З гострокутного в прямокутний,
З прямокутного в тупокутний.
«Я вже все знаю про трикутники!» — хотів закричати Незнайко і прокинувся.
— Сподіваюся, у нашому класі не буде Незнайка.
2. Вивчення нового матеріалу.
Перегляд відео. Мультимедійний підручник 5 клас. Нова школа.
https://www.youtube.com/watch?v=ON2BFWzIgi0
MNP; ∠M, ∠N, ∠P — кути; M, N, P — вершини; MN, NP, MP — сторони.
P = MN + NP + MP.
Під час пояснення цього матеріалу зручно буде користуватися таблицею-схемою «Класифікація трикутників».
Класифікація трикутників
За кутами |
За сторонами |
||||
гострокутний |
прямокутний |
тупокутний |
різносторонній |
рівнобедрений |
рівносторонній |
|
|
|
|
|
|
Особливо слід звернути увагу на назву сторін рівнобедреного трикутника і запис формули периметра рівнобедреного і рівностороннього трикутників (нові поняття).
Тому на дошці і в зошитах слід зробити відповідні записи і рисунки (рис. 68).
|
|
|
ABC — різносторонній. Якщо АВ = с, ВС = а, АС = b, то Р = а + b + с |
ABC — рівнобедрений, АВ , ВС - бічні сторони, АС— основа. Якщо АВ = ВС = а, АС = b, то Р = 2а + b |
ABC— рівносторонній. АВ = ВС = АС = а, Р = 3а |
Рис. 68
V. Закріплення знань. Формування вмінь (16 хв.)
№ 341 — класифікація трикутників за сторонами і кутами. (Учень відповідає ,учні за допомогою сигнальних карток визначають правильно чи ні.)
Слід звернути увагу учнів, що будь-який трикутник може бути класифіковано за двома ознаками одночасно.
Фізкультхвилинка (1 хв.)
Усні вправи (Слайд 3,4)
№ 342 Накреслити трикутник.
№344 Повторили формули для обчислення периметра трикутника.
№ 346 Самостійно в зошиті накреслити трикутник, виміряйте кути та сторони.
VI. Домашнє завдання (2 хв.)
п. 14, №343.№345, додатково: зробити трикутник з картону (кожен ряд свій вид трикутника)
VII. Підсумок уроку (3хв.)
(Слайд 5,6)
Запитання до класу